تکنولوژی

آموزش تعمیر اره بنزینی در منزل

این مطلب صرفا جهت آموزش می باشد و نمیتواند جایگزین فرد ماهر تعمیر کننده باشد.

 

آموزش تعمیر اره بنزینی

با توجه به روش گرفتن تولید انواع وسایل های چوبی و بزرگتر شدن صنعت چوب در کشور نیاز به ابزار هایی که بتوانند چوب را برش دهد بیشتر از گذشته احساس شده است. به همین دلیل کار با وسیله ای که بتوانند چوب را برش بدهد بسیار مهم می باشد. همان طور که با گسترش یافتن صنایع چوبی صنایع تولید ابزار آلات چوبی نیز گسترش پیدا کرده است نتیجه می ‌گیریم که دیگر از اره های دستی ساده مانند گذشته استفاده نمی ‌شود و الان در زمان کنونی بسیاری از مدل‌ های پرتوان و پر قدرت از انواع اره ها و دستگاه های بزرگ صنعتی به تولید رسیده شده اند که کار همگی آنها برش دادن چوب می باشد.  یکی از متداولترین ابزار هایی که حتی در صنایع کوچک که به تولید وسایل چوبی می‌پردازند نیز مورد استفاده قرار می گیرد دستگاهی است به نام اره موتوری که استفاده از آن بسیار رایج می باشد.‌ همانطور که می دانیم اره موتوری یک دستگاه بسیار قدرتمند می باشد که دارای قابلیت های بسیار زیادی است و علاوه بر برش دادن چوب با سرعت بسیار بالا و بدون سختی به هرس کردن انواع درختان نیز می پردازد. اره موتوری نام ‌های دیگر نیز دارد و به آن اره‌ های بنزینی نیز گفته می ‌شود که یک ابزار بسیار قدرتمند و کارا برای استفاده در صنایع چوب می باشد و کاربردی بسیار بالا دارد. استفاده از این اره موتوری باید به صورت مناسب و استاندارد انجام گیرد تا باعث خرابی در موتور آن یا قسمت های دیگر آن نشود. همانطور که می دانیم وقتی یک قطعه از دستگاه اره موتوری خراب شود باعث آسیب دیده اند به قسمتهای دیگر مخصوصاً موتور خواهد شد لذا لازم می باشد تا قسمت خراب  قطعه در دستگاه اره موتوری به موقع تعمیر شود تا به قسمت ‌های دیگر اره آسیب وارد نکند.‌ لذا آموزش تعمیر اره موتوری برای افرادی که از این دستگاه استفاده می کنند بسیار حائز اهمیت می باشد. آموزش تعمیر اره بنزینی به شما کمک می کند تا با مشاهده کردن خرابی در یک قطعه از دستگاه بتوانید به آسانی آن را تعمیر کرده و از آسیب دیدن به اره جلوگیری کنید.

هندل اره زنجیری بنزینی اشتیل مدل ۳۸۱

هندل اره زنجیری بنزینی اشتیل مدل ۳۸۱
ابعاد
۲۰x۱۵x۵ سانتی‌متر
وزن
۱ کیلوگرم
سرعت حرکت زنجیر
۳۶۰۰
طول ریل
۵۰

 

از کار افتادن یا خراب شدن  دستگاه اره موتوری ممکن است به دلایل مختلف چ گوناگونی انجام گیرد. لذا ممکن است قطعات گوناگون این دستگاه خراب شود و باعث از کار افتادن اره موتوری شود. برای مثال ممکن است دستگاه اره روشن  نشود ، یا اینکه اره شما به خوبی نتواند چوب را برش دهد، یا اینکه دستگاه شما هنگام روشن شدن خود به خود و بدون عمل شما خاموش شود، یا اینکه ممکن است دستگاه شما دود زیاد بدهد.

هندل اره زنجیری اوکم مدل Okem 5200

هندل اره زنجیری اوکم مدل Okem 5200
ابعاد
۲۰x۲۰x۵ سانتی‌متر
سرعت حرکت زنجیر
ندارد
قدرت موتور
ندارد اسب بخار
ویژگی‌های اره برقی
بنزینی

1_  دلایل روشن نشدن این دستگاه  ممکن است شمع موتور یا کاربراتور موتور یا جرقه گیر شمع و هندل و کابل استارت و  کویل سیستم جرقه زنی و فیلتر سوخت و فیلتر هوا  و غیره مشکل داشته باشند. لذا در زیر به بررسی و توضیح چگونگی تعمیر اره برقی می پردازیم.

لذا در درجه اول  ببینید مشکل اره برقی در چه است. اینکه اره برقی چه مشکلی دارد از نکات مهم در تعمیر آن می باشد. برای مثال وقتی اره موتوری روشن نمی شود باید به سراغ قطعه های خاص برای تعمیر و رفع مشکل آن رجوع کنید. در درجه ی اول به این موضوع توجه داشته باشید که علت خراب شدن و روشن نشدن اره ممکن است به علت شمع موتور باشد. همان طور که می دانیم شمع در موتور از قطعات مهم می‌ باشد و ناقص بودن  شمع ممکن است باعث روشن نشدن این دستگاه کاربردی شود. از طرف دیگر باید به  سراغ شمع رفته و شمع دستگاه را چک کنید. توجه داشته باشید هنگامی که شمع موتور را  برای بررسی سالم بودن یا نبودن باز می کنید باید به این نکته‌ توجه داشته باشید که قیمت های مختلف شمع را بررسی کاشت.  برای مثال توجه داشته باشید که عایق چینی شمع را بررسی کنید یا به بررسی الکترود شمع بپردازید. اگر بر روی الکترو دوده یا غبار یا کربن نشسته باشد باعث می شود تا شمع کارایی خود را از دست دهد. اگر شمع را بررسی کرده و دیدید که مشکل از شمع بود می توانید شمع را تعویض کنید و یک شمع سالم را جایگزین آن کنید.  البته پیشنهاد می شود برای جلوگیری از ضرر و زیان و جلوگیری از صرف هزینه ها بهتر است حداقل هفته ای یک با. شمع ها را چک کنید. البته به جز خرابی شمع ممکن است  دلایل دیگری نیز برای  روشن نشدن دستگاه وجود داشته باشد.

هندل اره زنجیری کد p10

هندل اره زنجیری کد p10
ابعاد
۲۰x۱۰x۵ سانتی‌متر
سرعت حرکت زنجیر
ندارد
قدرت موتور
ندارد اسب بخار
ویژگی‌های اره برقی
بنزینی
سایر توضیحات
مناسب برای تمامای اره زنجیری های برند پایونیر ۳۸cc chain saw starter assy

برای مثال ممکن است کاربراتور دستگاه مشکل داشته باشد. چرا که مسدود شدن کاربراتور باعث می شود تا دستگاه روشن نشود. توجه داشته باشید ممکن است کاربراتور قفل شود و دلیل قفل شدن آن نیز ممکن است به دلایل گوناگون باشد. البته باید اشاره کنیم که وقتی سوخت در موتور وجود نداشته باشد باعث می شود تا این قطعات دستگاه گرفته و قفل شود به همین دلیل دلایل گوناگونی برای روشن نشدن دستگاه اره برقی وجود دارد. برای رفع و جلوگیری از مسدود شدن کاربراتور بهتر است تا دستگاه کاربراتور را باز کنید و به تمیز کردن آن بپردازید و بعد از این که دستگاه را کاملا شستشو داده و از هرگونه بخار و غیر آن را پاک کردید آن را ببندید. البته ممکن است شستشو و پاک کردن کاربراتور مشکل را حل نکند چرا که کاربراتور از کار افتاده است و خراب شده است لذا در این هنگام بهتر است یا یک کاربراتور جدید خریده و آن را جایگزین کاربراتور قبلی کنید.

کاربراتور اره زنجیری اوکم مدل 5200

کاربراتور اره زنجیری اوکم مدل 5200
ابعاد
۵x۵x۵ سانتی‌متر
سرعت حرکت زنجیر
ندارد
قدرت موتور
ندارد اسب بخار
ویژگی‌های اره برقی
بنزینی
سایر توضیحات
این کاربراتور مختص و مخصوص اره بنزینی اوکم مدل ۵۲۰۰ و ۵۰ سانتیمتر می باشد

کویل :

 

البته قطعات دیگر ریز در این دستگاه وجود دارد که باعث می‌شود دستگاه اره برقی روشن نشود ممکن است کویل سیستم جرقه زنی مشکل داشته باشد و لذا وجود عیب در این قطعه باعث می شود تا دستگاه اره برقی روشن نشود. به همین دلیل بهتر است تا این قطعه را بررسی کند و دردی در این قسمت است باید این قسمت را تعویض کنید. لذا یک فقط به نو خریده و آن را جایگزین قطعه قدیمی و خراب شده کنید.

کاربراتور اره موتوری مدل 4500

کاربراتور اره موتوری مدل 4500
ابعاد
۱۰x۱۰x۱۰ سانتی‌متر
وزن
۲۰۰ گرم

هندل:

از قطعات دیگری که بسیار مهم می باشد هندل است. هنده از قسمت‌های بسیار مهم در اره برقی  می باشد که عمل روشن کردن اره برقی را می می دهند به همین دلیل خراب شدن این قسمت نیز ممکن است باعث قطع نشدن اره برقی شود. به همین دلیل بهتر است تا به بررسی این قسمت پرداخته و عملکرد آن را چک کنید.‌ توجه داشته باشید که برای اینکه این عمل را انجام بدهید و کندل را چک کنید بهتر است تا استارت را کشیده و به بررسی آن بپردازید. اگر مشکل در این قسمت بود باید سریعاً به تعویض کردن هندل بپردازید و یک قطعه نو و سالم را جایگزین آن کنید.

 

2_ البته ممکن است دلایل خراب شدن اره برقی به علت های گوناگون دیگر مانند خاموش کردن دستگاه باشد.

 

خاموش کردن دستگاه دلایل گوناگون و مختلفی دارد و به همین دلیل باید در ابتدا بررسی کنید که کدام قسمت از دستگاه عیب دارد و مشکل را برطرف کنید.

توجه داشته باشد قسمت های گوناگونی مانند جرقه گیر شمع و کاربراتور و فیلتر سوخت و فیلتر هوا ممکن است آسیب دیده باشند یا خراب شده باشد به همین علت دستگاه شما خاموش می شود.  لذا در ابتدا آن را چک کنید ، باید اشاره کنیم که اگر جرقه گیر دستگاه شما مسدود شده باشد یک علت بسیار مهم برای خاموش شدن دستگاه شما است. لذا بهتر است در ابتدا دو دهه ها و غبار های موجود بر روی جرقه گیر را به صورت کاملاً استاندارد تمیز کنید و اگر دیدید که مشکل رفع نشد، باید به تعویض این قسمت اقدام کنید. چرا که جرقه گیر یک قسمت بسیار مهم در دستگاه است و تاثیر بسیار مهمی را بر روی روشن شدن دستگاه می گذارد.

 

کاربراتور :

همانطور که میدانیم کاربراتور یک غذای بسیار مهم می باشد که باعث روشن نشدن یا خاموش شدن دستگاه شما شود و برای رفع این مشکل شما دو راه دارید. راه اول این می باشد که کاربراتور را تمیز کنید و اگر دیدید مشکل حل نشد و همچنان دستگاه شما خاموش می شود باید راه حل دوم که همان تعویض و جایگزین کردن یک قطعه سالم می باشد را انجام دهید. البته باید در ابتدا  چک کنید که آیا کاربراتور شما مشکل دارد یا نه.

 

فیلتر سوخت :

باید اشاره کنیم که فیلتر سوخت نیز از قسمت های کاربردی در دستگاه مورد نظر می باشد. به همین دلیل باید برای تعمیر این دستگاه فیلتر سوخت را نیز چک کنید چرا که اگر فیلتر سوخت موجود در دستگاه مسدود شده باشد باعث روشن شدن دستگاه شما خواهد شد. البته دلایل گوناگون و مختلفی برای مسدود شدن این قطعه وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره نخواهیم کرد.

به نقره توجه کنید که بنزین نباید به مدت طولانی در داخل دستگاه شما در داخل مخزن دستگاه شما باقی بماند چرا که باعث خراب شدن و از کار افتاده در دستگاه شما می شود.

 

فیلتر هوا :

همان طور که اشاره کردی فیلتر هوا از قسمت‌ های دیگر در دستگاه می باشد. مسدود شدن یا  کثیف شدن این قطعه نیز باعث خاموش شدن دستگاه خواهد شد. البته پیشنهاد می ‌شود که فیلتر هوا را در مدت زمان گوناگون چک کنید تا از خراب شدن یا خاموش شدن دستگاه خودتان جلوگیری کنید. اگر فیلتر هوای شما هم مشکل داشت باید در کوتاه ترین زمان اقدام به تعویض کردن و جایگزین کردن آن با یک قطعه سالم کنید.

 

3_ سومین دلیل برای اینکه دستگاه شما خراب شده باشد نچرخیدن زنجیر اره موتوری می باشد. لذا نچرخیدن زنجیر اره ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. باید اشاره کنیم که علت این مشکل ممکن است در کلاچ و قسمت های دیگر باشد که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد.

کلاچ :

همانطور که می دانیم اگر لنت های که در کلاچ وجود دارد یا خراب شده باشد باعث جلوگیری از چرخیدن زنجیر می شود. لذا تنها راه موجود برای رفع این مشکل عوض کردن کلیه قسمت کلاچ می باشد. به همین دلیل باید یک قطعه کاملا نو را تهیه کرده و آن را جایگزین قطعه دیگر کنید.

 

4_ البته دلایل گوناگون و مختلف دیگری باعث می‌ شود تا اره‌  موتوری شما خراب شود. لذا باید توجه کنید که اگر عوامل گفته شده مشکلی نداشتند ممکن است روغن سوخته موجود در دستگاه ته نشین شده باشد یا اینکه کاربراتور شما گرفته شده باشد. چرا که دلایل گروهی برای خرابی اره برقی وجود دارد که یکی از آن دلایل ممکن است زنجیر تنظیم نباشد یا اینکه تیغه های موجود در اره برقی که این شده باشند به همین دلیل باعث می‌ شوند تا اره برقی کار خود را به خوبی انجام  ندهد.

 

یا اینکه دلایل دیگری وجود دارد که باعث شده است تا هر موتوری شما دود کند لذا علت دود کردن اره موتوری شما می ‌تواند به این دلیل باشد که بنزین موجود در اره برقی شما غلیظ است.

گاهی اوقات ممکن است دستگاه شما داغ شود. این علت ممکن است به علت گرفتگی اگزوز دستگاه شما باشد.

 

لذا در درجه اول برای اینکه بتوانید دستگاه خود را تعمیر کنید همانطور که اشاره کردیم این مورد می باشد که شما باید علت خرابی را پیدا کنید. بعد از اینکه علت خرابی را پیدا کردید اقدام به تعویض کردن یا رفع مشکل کنید.

 

در ادامه باید بگویم ذکر این نکته ضروری است که شما باید اره خود را تیز کنید تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. لذا برای تیز کردن اره باید ابزار مورد نظر برای تیز کردن اره را داشته باشید و برای تهیه محصول می توانید به فروشگاه هایی که قطعات گوناگون اره را به فروش می رساند مراجعه کنید و آن را خریداری کنید.

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن