کشاورزی

بذر سبزی خوردن از کجا بخرم

یکی از چاشنی های دوست داشتنی در کنار سفره غذای ایرانیان سبزی خوردن است. سبزی خوردن نقش بسیار مهم و اساسی در سلامت بدن دارد، چرا که کالری اندکی دارد اما سرشار از مواد معدنی، فیبر و ویتامین های است که می تواند نیاز بدن را تامین کند. اگر سبزی خوردن به صورت منظم مصرف شود احتمال ابتلا به فشارخون بالا و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. بذر سبزیجات چیست ؟ بذر سبزی همان تخم سبزی است که در داخل خاک کشت می شود و جوانه می زند.

اگر تمایل به خرید بذر سبزی خوردن دارید می توانید انواع بذر سبزی خوردن مانند بذر سبزی خوردن جعفری، بذر سبزی تره،بذر سبزی ترخون، بذر سبزی تربچه و… را از سایت دیجی کالا یا فروشگاه های معتبر خریداری کنید. کافیست کلمه کلیدی بذر سبزی خوردن دیجی کالا را در کادر جستجو گوگل سرچ کنید تا بهترین بذر سبزی خوردن را تهیه کنید. قیمت بذر سبزی خوردن کاملا مقرون به صرفه است و درون بسته بندی های چند گرمی یا پکیج کامل بذر سبزی به فروش می رسند.

در این مقاله می خواهیم اموزش کاشت بذر سبزی خوردن در باغچه و گلدان شرح دهیم پس با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

بذر سبزی خوردن شامل گشنیز، جعفری، پیازچه، تره، ریحان بنفش، ریحان سبز، اسفناج خارجی، پیازچه قرمز، تربچه خارجی است و شما می توانید این سبزیجات را به روش های مختلفی در خانه خود کشت کنید و با استفاده از سبزیجات تازه و خوش عطر لذت ببرید.

 

چگونه بذر سبزی در گلدان بکاریم

برای کاشت بذر سبزی در گلدان باید یک گلدان بزرگ انتخاب کنید سپس خاک را الک کرده و گلدان را با خاک تا ارتفاع پانزده سانتی متر پر کنید. در این مرحله باید سطح خاک گلدان را مرطوب کنید و 10 عدد بذر سبزی خوردن یا بذر سبزی خورشتی را در خاک گلدان بریزید.

توجه کنید یک روز قبل از کشت بذر سبزی خوردن درون گلدان باید بذر سبزی را ۸ ساعت تا سه روز در آب ولرم خیس دهید. برای خشک کردن آن ها می توانید از یک روزنامه قدیمی یا یک پارچه استفاده کنید و بذر سبزی را درون آن قرار دهید. توجه کنید خاکی که قرار است بذر سبزی را در آن نباید کاریدن باید خیس باشد، بلکه باید کمی نم داشته باشد. بذرهای سبزی خوردن را باید در قسمت سطح روی خاک بکارید.

بر روی دانه های بذر سبزی باید یک لایه نازک خاک بریزید و نباید اندازه خاک را بیشتر کنید، چرا که ممکن است بذر سبزی خفه شود یا رشد نکند. برای اینکه بذر سبزی را آبیاری کنید باید یک گونی یا یک روزنامه بر روی گلدان پهن کنید، به نحوی که روزنامه یا گونی سطح گلدان را بپوشاند و با استفاده از یک آبپاش بذرهای سبزی را آبیاری کنید. برای اینکه بذر سبزی ۲ تا ۳ میلی متر رشد کند بهتر است گلدان حاوی بذر سبزی را در جای تاریک قرار دهید تا گیاه رشد کند و بعد از این که دو تا سه میلی متر رشد کرد باید روزنامه را بردارید و جوانه های سبزی را به صورت مستقیم آبیاری کنید و گلدان را در معرض نور قرار دهید.

 

توجه اگر گلدانی که بذر سبزی را در آن کاشته اید در معرض نور قرار دهید رشد آن سریعتر می شود. اگر در آپارتمان زندگی می کنید و نور کافی در دسترس ندارید می توانید از لامپ استفاده کنید. در آبیاری بذر سبزی دقت کنید و زمانی که خاک خشک شد به آن آب بدهید. اگر خاک خیس باشد و مجدداً گیاه را آبیاری کنید ریشه های جوانه سبزی نمی تواند اکسیژن را از محیط دریافت کند و خراب می شود. بعد از گذشت دو هفته می توانید از کود طبیعی یا در صورت در دسترس نبودن کود طبیعی  از کود های شیمیایی استفاده کنید. مقدار استفاده از کود طبیعی و شیمیایی بر روی بسته بندی کود درج شده است. اگر این فرآیند را درست انجام دهید بعد از گذشت دو هفته جوانه سبزی های خوردن رشد می کند.

 

_____________________________________

 

زمان کاشت بذر سبزی خوردن

بهترین زمان برای کاشت بذر سبزی خوردن در باغچه زمانی است که در خانه خود یک باغچه کوچک دارید. شما با کاشت بذر سبزی در خاک می توانید نیاز روزانه خود را به انواع سبزی تامین نمایید. کشت و برداشت سبزی خوردن یک کار لذت بخش است و شما می توانید هر روز از سبزی های ارگانیک سالم و تازه استفاده کنید، چرا که در گلخانه ها برای کاشت سبزیجات از مقدار زیادی کود شیمیایی استفاده می کنند. اگر شما در مصرف کود زیاده روی نکنید می توانید سبزیجاتی با عطری عالی کشت کنید. بنابراین بهترین زمان کاشت بذر سبزی خوردن در اوایل بهار یا آخر های فصل تابستان است.

 

طریقه کاشت بذر سبزی خوردن در باغچه

ممکن است برای شما سوال پیش آید که چگونه بذر سبزی در باغچه بکاریم ؟ شما به راحتی می توانید هر نوع بذر سبزی را با رعایت نکاتی در باغچه خود کشت کنید. در اولین گام باید اقدام به خرید بذر سبزیجات مورد علاقه و پر مصرف کنید، سپس بهترین قسمت از باغچه های خود را برای کشت بذر سبزی آماده کنید تا حاصل خیز باشد و خاک با کیفیتی داشته باشد. توجه کنید قسمتی از باغچه که آفتاب گیر خوبی دارد را انتخاب کنید و عملیات خاکورزی انجام دهید. اهمیت این موضوع در فصل زمستان بیشتر می شود. توجه کنید تراکم کشت نباید زیاد باشد و باید متناسب با اندازه زمین بذر سبزی را کشت کنید. همچنین به فاصله بین بوته های سبزی توجه کنید باید بین بوته های سبزی رقابت ایجاد نشود. شما می توانید برای کشت سبزیجات بذر سبزی را خریداری کنید یا اینکه در یک محیط گرم بذر سبزی را به عمل آورده تا رشد اولیه آن انجام شود و تبدیل به یک سبزی کوچک شود و آن را در زمین نشا کنید.

 

باید بدانید که قبل از کشت بذر سبزیجات باید زمین را ماخار کنید، یعنی قبل از کشت زمین را آبیاری نمایید تا خشکی زمین بر طرف شود و بذر سبزی بتواند در محیط مرطوب خاک رشد کند و به آن تنش خاکی وارد نشود.

 

اما سوال اینجاست که بذر سبزی خوردن جعفری چند روزه سبز میشود ؟ مدت زمان جوانه زنی بذر سبزی جعفری ۲۰ تا ۲۵ روز است. عمق کشت باید ۵ میلی متر و فاصله کشت آن از دیگر بوته ها باید ۸ تا ۱۰ سانتیمتر باشد

 

روش های مختلفی برای کشت سبزی وجود دارد که می توان به کاشت سبزی خوردن بدون بذر یا به روش نشا و کشت سبزی بدون خاک اشاره کرد.

شما می توانید بذر سبزی ریحان را خریداری کنید تا در دمای مناسب رشد اولیه خود را تجربه کند و به اندازه مناسبی برسد. سپس می‌ توانید ریحان را  درون یک بطری شیشه ای آب قرار دهید و تعداد زیادی از این گیاه را پرورش دهید. توجه کنید میزان آب بطری شیشه باید به اندازه ای باشد که ریشه ریحان در آب فرو رود.

بذر سبزی ریحان چه شکلی است ؟

بذر ریحان مشکی رنگ است و دانه های کوچکی دارد. مدت زمان جوانه زنی بذر سبزی ریحان ۵ الی ۷ روز است و دمای مناسب برای جوانه زنی آن ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. عمق کاشت و فاصله کشت بذر سبزی ریحان به ترتیب ۵ تا ۱۰ میلی متر و ۵ و ۷ سانتیمتر می باشد. فصل کشت سبزی ریحان بهار است.

بذر سبزی ریحان را می توانید از نیمه فروردین تا اواخر ماه خرداد بکارید. توجه کنید هرچه عمق گلدان را بیشتر کنید بذر ریحان بهتر رشد می کند و ریشه می دهد، چرا که فضای بیشتری برای رشد و ریشه دهی دارد. خاکی که برای کشت ریحان استفاده می کنید باید مخلوطی از خاک باغچه یا مخلوط کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت و خاک برگ و پوکه صنعتی باشد.

 

بذر سبزی خوردن سالادی شامل تنوع گسترده ای از سبزیجات خوراکی مانند آندیو، چرویل، جعفری کوهی، کاهو فر، آروگولا و شیکوره،  شاهی آبی و… است. این و سبزیجات زود بازده بوده و رشد آن ها سریع است. زمانی که اندازه سبزی خوردن سالادی به ۷ و ۱۰ سانتی متر رسید می توانید آن را برداشت کنید. شما می توانید بذر سبزی سالادی را در گلدان خانه خود بکارید.

 

این نوع بذر سبزیجات از طریق بذر تکثیر شده و فاصله کشت آن باید یک سانتی متر باشد. قبل از کشت بذر سبزی سالادی باید را ۲۴آن  ساعت در آب ولرم خیس کنید سپس گلدانی با اندازه مناسب انتخاب کرده و خاک مناسبی در آن بریزید و زهکشی کنید. برگ سبزی را به صورت متراکم بر روی خاک قرار دهید و با دست خود بر روی آن کمی فشار دهید. می توانید گیاه را با استفاده از آب پاش مرطوب کنید تا بعد از یک هفته جوانه بزند و رشد اولیه خود را تجربه کند. بعد از گذشت یک ماه بذر سبزی سالادی جوانه زده و به اندازه مناسبی می رسد. ارتفاع این سبزیجات بین ۷ تا ۱۲ سانتی متر است و عمق کشت آن باید یک میلی متر باشد. از مخلوط خاک پیت ماس، خاک کوکوپیت، کمپوست برای رشد گیاه استفاده کنید. همچنین دمای مناسب برای رشد آن باید ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد. آبیاری خاک گیاه باید مرطوب و متوسط باشد و نباید کاملا پر آب شود و به آفتاب کامل و نیمه سایه احتیاج دارد.

 

چه زمانی باید بذر سبزیجات را بکاریم؟

باید ۴ تا ۶ هفته پیش از آخرین یخبندان بذر سبزیجات را کشت کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن