تکنولوژی

تیکه پارچه لنین از کجا بخرم

تیکه پارچه لینن چیست؟

تیکه پارچه لینن ایتالیایی یکی از بهترین پارچه ها برای تولید انواع لباس های تابستانی به شمار می رود. پارچه لینن در تولید انواع لباس های خنک استفاده می شود. تیکه پارچه لینن برای مانتو، تیکه پارچه لینن برای شال وپارچه لینن برای مانتو، پارچه لینن برای شومیز و… استفاده می شود. انواع پارچه لینن با استفاده از متریال های مختلفی نظیر پشم و کتان و نخ تولید می شوند که در ادامه بیشتر در مورد آن بحث می کنیم.

پارچه لینن داره منفذهایی است که سبب رد و بدل شدن هوا می‌ شوند به همین دلیل سطح پوست را خنک نگه داشته و بهترین انتخاب برای فصل گرما به شمار می روند. بنابراین این پارچه خنک بهترین پارچه برای نواحی گرم است. استفاده از این پارچه سبب می شود تا هوا به پوست انسان برخورد کرده و اجازه تنفس را به منافذ پوستی می دهد. همچنین پارچه لینن خاصیت چروک داشته و به راحتی صافی خود را از دست می دهد.

اما جای نگرانی در این مورد نیست چرا که حتی با دست خیس چروک های این پارچه برطرف می شود. پارچه لینن با استفاده الیاف طبیعی که در درون ساقه کتان وجود دارد تولید می شود. الیاف سلولزی موجود در ساقه کتان با استفاده از یک سری مواد شیمیایی از ساقه آن جدا کرده و به قسمت تولید می فرستند. بعد از عمل جداسازی مواد شیمیایی را شسته و نخ ها را می ریسند. در واقع مواد اولیه ساخت پارچه لینن کتان است. پارچه لینن در برابر گرما مقاومت بسیار کمی دارد و به همین دلیل این گیاه را در فصل پاییز و فصل سرد سال می کارند‌.

امروزه در کشورهای فرانسه در اواخر فصل زمستان به دلیل اینکه آب و هوا بسیار خنک و مناسب است کشت این گیاه را انجام می‌ دهند و در مرداد ماه آن را برداشت می‌ کنند. الیاف سلولزی که با استفاده از آنها پارچه اولین تولید می شوند در تمام قسمت های این گیاه وجود دارند. به همین دلیل از تمام قسمت های گیاه برای استخراج الیاف طبیعی برای تولید پارچه بهره می برند. بعد از اینکه الیاف به رشته های نازک شده تبدیل شدند به قسمت ریسندگی انتقال پیدا می کنند و بعد از ریسیدن به نساجی ها منتقل می شوند تا به انواع پوشاک تبدیل شوند.

تا این جای مطلب  با پارچه های لینن آشنا شدیم و شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تیکه پارچه لینن از کجا بخرم؟ یا پارچه لینن از کجا بخرم؟

برای خرید تیکه پارچه لینن می توانید به صورت حضوری به فروشگاه ها مراجعه کرده و آنها را خریداری کنید. علاوه بر این اگر شرایط خرید حضوری ندارید می‌ توانید از شرایط غیرحضوری و سفارشی استفاده کرده و اقدام به خرید پارچه لینن ساده و پارچه لینن حاشیه دار و… کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید عمده پارچه لینن، قیمت پارچه لینن، قیمت پارچه لینن ساده و مشاهده عکس پارچه لینن می توانید به سراغ سایت های مختلف نظیر ترب، دیجی کالا و …. بروید. برای این کار می توانید جملاتی نظیر پارچه لینن ترب ، پارچه لینن دیجی کالا و…. را در قسمت جست و جوی گوگل سرچ کنید. امروزه تولیدی پارچه لینن انواع پارچه لینن را در طراحی و رنگ های مختلف عرضه کرده است. این محصولات دارای خصوصیات مختلفی هستند. در ادامه در مورد  خصوصیات پارچه لینن بیشتر بحث می کنیم لذا در ادامه ی مطلب همراه ما باشید. این سوال در مورد انواع پارچه لینن مطرح می شود که پارچه لینن برای چه فصلی مناسب است؟ در واقع پارچه لینن برای تابستان و بهار مناسب است.

 

 

_______________________

 

خصوصیات پارچه لینن

 

از خصوصیات پارچه لینن می توان به سبک و خنک بودن آنها اشاره کرد. به علاوه این پارچه قابلیت جذب و دفع رطوبت را داشته و در دوخت انواع لباس ها استفاده می شود.

پارچه های لینن تراکم کمی داشته و در بافت خود نقاط خالی زیادی دارند. این پارچه قابلیت جذب و دفع رطوبت را داشته و به سرعت آب را تبخیر می کند. این پارچه مانند همه پارچه های نخی خاصیت چروک پذیری بالایی دارد اما در کنار آن دارای خاصیت رفع چروک بالا است. این پارچه دارای چگالی کمی است به همین دلیل به راحتی چروک می شود. البته از بین بردن چروک بسیار آسان است و با اتو کشی به سرعت چروک خود را از دست می دهد. همانطور که اشاره کردیم منفذهای زیادی در بافت این پارچه وجود دارند به همین دلیل بسیار خنک است یا یک انتخاب مناسب برای دوخت انواع لباس های خنک به شمار می رود.

پارچه لینن کاربرد بسیار زیادی دارد و در دوخت انواع لباس ها استفاده می شود که در قسمت زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1_ تهیه کت با استفاده از پارچه لینن :

با استفاده از این پارچه می توانید انواع کت های مجلسی و معمولی را تهیه کنید. این پارچه ها به دلیل سبک بودن مناسب فصول تابستان و بهار هستند و به دلیل داشتن وزن کم بدن انسان را اذیت نمی کنند. دقت داشته باشید که بافت کت هایی که با استفاده از پارچه لینن تولید می شوند بسیار حساس بوده و در برابر چروک مقاومت قابل توجهی ندارند به همین دلیل به راحتی  چروک می شوند. از طرف دیگر برطرف کردن چروک پارچه بسیار راحت است و حتما نیاز به اتوکشی ندارد چرا که با دست خیس نیز می توانید چروک ها را برطرف کنید.

 

2_ تهیه انواع مانتو با استفاده از پارچه  لینن:

 

با استفاده از این پارچه می توانید انواع مانتوها را تولید کنید. مانتوهایی که با استفاده از این پارچه تولید می‌ شوند به دلیل نازک بودن و داشتن منفذ به راحتی جریان هوا را از خود عبور می‌ دهند و به همین دلیل از عرق کردن بدن جلوگیری کرده و سبب  خنک شدن بدن می شوند. البته به این دلیل که جنس این پارچه نازک است نمی‌ تواند به راحتی حالت اتو را حفظ کند.

 

 

3_ تهیه انواع لباس با استفاده از پارچه لینن:

 

همانطور که می دانیم این پارچه با استفاده از گیاه کتان تولید می‌ شود به همین دلیل می توانید انواع لباس های کتانی نظیر پیراهن و شلوارهای کتان را تولید کنید. برخلاف خصوصیات گفته شده این پارچه استحکام فوق العاده بالایی دارد و به همین دلیل می توانید آنها را تا مدت زیاد استفاده کنید‌.

 

 

4_ تهیه حوله ها با استفاده از پارچه لینن :

 

الیاف پارچه های لینن دارای خاصیت جذب رطوبت هستند به همین دلیل برای تهیه و دوخت انواع حوله  حمام مناسب بوده و به راحتی شسته می شوند. این پارچه به راحتی رطوبت خود را از دست می دهد به همین دلیل نم موجود در حوله ها در کوتاه ترین زمان از بین می‌ رود.

 

5_ تهیه ملحفه با استفاده از پارچه لینن

 

از دیگر محصولاتی که با استفاده از پارچه های لینن تولید می‌ شوند انواع ملحفه است. همانطور که می دانیم ملحفه ها با بدن انسان در تماس هستند به همین دلیل باید مقاومت بالایی داشته باشند و کیفیت خود را از دست ندهند. ملحفه هایی که با استفاده از این پارچه تولید می شوند در برابر گرما و رطوبت مقاومت بالا نشان داده و رنگ و کیفیت خود را حفظ می کنند. از طرف دیگر در صورت خیس خوردن و رطوبت نم خود را از دست داده و به راحتی خشک می شوند‌.

 

 

6_ تهیه بافت کفش با استفاده از پارچه لینن

 

در تولید کفش ها از پارچه لینن استفاده می کنند. دلیل این موضوع این است که پارچه های لینن جریان هوا را از خود عبور داده و به راحتی خشک می شوند. بنابراین کفش هایی که با استفاده از پارچه لینن تولید می‌ شوند کمتر بو می گیرند.

 

آشنایی با انواع پارچه لینن

 

همانطور که قسمت اول اشاره کردیم پایه اصلی پارچه های لینن متریال کتان است اما علاوه بر متریال کتان این پارچه با استفاده از مواد دیگری نظیر پنبه و پشم نیز تولید می شوند. همین دلیل باعث شده تا این پارچه ها در دسته بندی های مختلف بر اساس نوع متریال تقسیم شوند. هر کدام از این متریال ها سبب شده تا پارچه های لینن دارای کاربرد و خصوصیات و ویژگی های متفاوت باشند.

 

1_ پارچه های لینن با استفاده از متریال پنبه تولید می شوند:

 

همانطور که اشاره شد این پارچه ها بهترین انتخاب برای فصل تابستان و فصل گرما هستند. بافت پارچه بسیار عالی بوده و گرما را به بدن انسان انتقال نمی‌ دهند. پارچه های لینن پنبه ای در برابر ساییدگی مقاومت بسیار بالایی دارند. پارچه های پنبه ای لینن خاصیت کشسانی زیادی دارند. به میزان آب رفتن پارچه توجه داشته باشید و قبل از دوخت لباس آنها را بشویید تا آب رفت آن ها از بین برود.

 

2_ پارچه های لینن که با استفاده از متریال نخی تولید می شوند:

 

این پارچه در معرض گرما و حرارت چروک می شود اما در عین حال مزایای زیادی دارد. خصوصیت های این پارچه شبیه به پارچه های نخی است.

 

3_ پارچه های لینن که با استفاده از متریال کتان تولید می شوند :

 

سطح پارچه های لینن کتان صاف و براق بوده و سبب زیباتر شدن جلوه ی لباس می شود. لباسی که با استفاده از پارچه لینن کتان تولید می‌ شود آهار مناسبی داشته و ایستایی قابل توجهی دارد. به علاوه شستشوی پارچه بسیار راحت بوده و میزان چروک پذیری آن شبیه به دیگر پارچه های لینن است‌.

 

 

4_ پارچه های لینن که با استفاده از متریال پشم تولید می شوند:

 

متریال پشم در تولید انواع پارچه و قالیچه کاربرد بسیار زیادی دارد. استفاده از این متریال در تولید پارچه موجب حفظ تعادل حرارت می شوند. پارچه هایی که با استفاده از پشم تولید می شوند مانع از انتقال سرما به بدن انسان شده و در تابستان نیز گرما را به درون بافت پارچه انتقال نمی‌ دهند. این وضعیت سبب شده تا پارچه لینن پشمی در تولید لباس های تابستانه و زمستانه استفاده شود. البته از پارچه های لینن پشمی بیشتر در فصل زمستان بهره می برند. از ویژگی های پارچه لینن پشمی می توان به جذب رطوبت و تبخیر اشاره کرد.

 

نکات کاربردی قبل از خرید و تهیه پارچه لینن

 

قبل از خرید این پارچه ها بهتر از نسبت به الیاف آن آگاهی داشته باشید. همچنین از درصد ترکیبات پارچه نیز اطلاعات کافی به دست بیاورید. اسم پارچه ها پارچه های لینن است اما بعضی از افراد آن را پارچه لنین تلفظ می کنند. بعضی از افراد به این پارچه ها پارچه های کنفی نیز می گویند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن