بهترین سایت‌ها و کتاب ها

خرید کتاب انسان خداگونه + خردمند با بررسی 20 نقد

خرید کتاب انسان خداگونه و خردمند به عنوان کتابی در افزایش اگاهی ادم از زندگی دردنیا موردتوجه قرار گرفته است. قبل از خرید کتاب، در اینجا به بررسی 20 نقد خوانندگان این کتاب می پردازیم.خرید کتاب انسان خردمند

خرید محصول

در هر قسمتی از خواندن این اثر حسی متفاوت تجربه کردم در بخش های امید بخش هایی ترس و بخش هایی سرگردان انگار پتک نیچه و دیوید هیوم اینبار در دستان یووال نوحا حراری افتاده است. کتاب خوب و روشنگری بود . توصیه میکنم قبلش کمی در مورد تکامل و مکاتب فلسفی رایج مطالعه کنید تا موقع خوندنش راحت تر و سریع تر بتونید مسائل رو خودتون تحلیل کنید .

این کتاب رو هم به نظرم باید خوند مخصوصا فکر می کنم خوبه که سیاستمدارها یا رهبران مذهبی جهان یا پیروان پر و پا قرص عقاید یا مذاهب یا کیش های خاص، حتما باید این رو بخونن. هر چند اگر این خوانش بدون تعصب نباشه هیچ فایده ای نداره. گاهی باید همه باورها رو دور ریخت تا حقیقت رو دید.

پیشرفت های تکنولوژیکی قابلیت معنا بخشیدن انسان‌ها به زندگی را مورد تهدید قرار می‌دهند. هراری این احتمال را که ممکن است یک انسان ابرقدرت یا یک انسان خداگونه جایگزین انسان‌ها و جوامع انسانی شود بررسی می‌کند. وی کتاب را با این پرسش که خطاب به خوانندگان است به پایان می‌رساند: چه اتفاقی برای جوامع و سیاست و زندگی روزانه خواهد افتاد اگر الگوریتم های ناهوشیار اما بسیار هوشمند ما را از خودمان بهتر بشناسند؟

به نظر من این کتاب فوق العاده بود …
برای اینکه بتونی شناخت و درکی راجع به آینده ای که پیش روی تمامی انسانهاست داشته باشی میتونی این کتابو بخونی … نکات جالبی داخلش وجود داره ، نکاتی که تو رو وادار به تامل و اندیشه میکنه … که شاید لازم باشه خودتو تغییر بدی ،
این کتابو پیشنهاد میکنم !

 

خرید محصول

قدرت شهود بالای نویسنده در کنار بررسی چند وجهی مسائل این کتاب رو خوندنی کرده و میتونم این نوید رو به خوانندگان این اثر بدم که در واقع با خواندن این کتاب با یک تیر چند نشان میزنند و خلاصه ای مفید و واقع گرایانه از سیر اقتصاد,فلسفه,جامعه شناسی ,روانشناسی در بستری آمیخته به تاریخ و تکامل بهشون ارائه میشه. دو کتاب بعدی ایشون با نام های انسان خداگونه و 21 درس برای قرن 21 مکمل این کتاب هستند .
کتاب بسیار عالی و تاثیر گذار بود و اونقدر لذت بردم که جزء معدود دفعاتی بود که اصلا متوجه نبودم دارم ترجمهء یک کتاب رو می خونم. ترجمه هم به نظرم بسیار روان و عالی بود.
رایج ترین نظریه به این واقعیت اشاره میکند که مرد از زن قوی‌تر است و میتواند از نیروی جسمانی خود برای انقیاد زن استفاده کند. یک نسخهٔ باریک اندیشانه‌ترِ این ادعا اصرار بر این دارد که قدرت مرد به او امکان می‌دهد تا کارهایی را که زور بازوی زیادی می‌طلبد در انحصار خود بگیرد، مثل شخم زدن زمین و درو کردن محصول. این به مردان امکان اعمال کنترل بر تولید غذا را می‌دهد ، که به نوبهٔ خود به نفوذ سیاسی تعمیم می‌یابد.
این تاکید بر زور بازو دو مشکل دارد. اولاً این گفته که «مردها از زن ها قوی ترند» تنها به طور میانگین صحیح است و فقط در مورد برخی از توانایی ها صدق میکند. ( برای نمونه بیشتر مردان زور بازوی بیشتری از زنان دارند اما میلیون ها زن نیز وجود دارند که از میلیون ها مرد زور بازوی بیشتری دارند – توضیح ادمین) معمولاً زنان در مقابل گرسنگی و بیماری و خستگی مقاوم‌تر از مردان هستند. همچنین زنانی هستند که سریع‌تر از بسیاری از مردان می‌دوند و وزنه‌های سنگین‌تری بلند میکنند.
به علاوه مشکل‌ساز ترین نکته در این نظریه این است که زن ‌ها در طول تاریخ اساساً از کارهایی که نیاز به نیروی جسمانی کمی داشته( مثل کشیش بودن، امور قضایی و فعالیت های سیاسی) کنار گذاشته شده اند، در حالی که در کارهای یدی دشوار مثل کار در مزارع ، صنایع دستی و کارهای خانگی درگیر بوده‌اند. اگر تقسیم قدرت سیاسی با نیروی جسمانی رابطه مستقیم میداشت، زنان قدرت سیاسی بیشتری میداشتند.
از این مهم‌تر که میان انسان‌ها رابطهٔ مستقیمی میان توانایی جسمانی و قدرت اجتماعی وجود ندارد. معمولاً افرادی که شصت سال به بالا دارند بر کسانی که بیست و چند ساله‌اند اعمال قدرت میکنند، اگرچه بیست و چند ساله ها بسیار قوی‌ترند.
کتابی به معنی کلام عالی و تاثیرگذار و حتی میتوان گفت یکی از بهترین کتابهای که در چندسال اخیر خواندم . از حق نباید گذشت که ترجمه کتاب نیز شیوا و روان است . خواندن این کتاب به اهل تفکر پیشنهاد میگردد

اگر «خوشبختی» را «توقعات» تعیین می‌کند، پس دو رکن جامعه ما – رسانه‌های گروهی و صنعت تبلیغات – ممکن است ناآگاهانه در حال خالی کردن ذخایر خشنودی دنیا باشند.

اگر شما پنج هزار سال پیش جوانی هجده ساله بودید و در روستایی کوچک زندگی می‌کردید چه بسا خود را جذاب می‌دانستید، زیرا فقط پنجاه مرد دیگر در روستای شما زندگی می‌کردند و اغلب آنها یا مسن بودند و جای زخمی بر چهره داشتند و چروکیده بودند، یا هنوز پسر بچه بودند اما اگر امروز نوجوان باشید، به احتمال زیاد احساس کمبود خواهید کرد. حتی اگر پسرهای دیگر در مدرسه بدقیافه باشند، شما خود را با آنها مقایسه نمی‌کنید بلکه با ستارگان سینما و ورزشکاران و مانکن‌های مشهوری می‌سنجید که روزانه در تلویزیون و فیس‌بوک و تابلوهای بزرگ تبلیغاتی می‌بینید.

بی تردید ارزش چنین کتاب هایی بیش از آن است که بتوان با چند جمله آن را تشریح کرد. کتاب انسان خردمند می تواند یکی از کتاب های مرجع و خوب در مورد روند تکامل شناختی و اجتماعی و اقتصادی… انسان حاضر باشد. البته جلسات و متن ها و احتمالا کتابی در رابطه با نقد این کتاب هم برگزار و منتشر شده و می شود. اما به باور من هر کس که این کتاب را می خواند باید قبل از ان پیشداوری ها و تعصب ها را کنار گذاشته و سپس به سراغ این کتاب برود. بی تردید بسیاری از نظریه ها و باورهای مطرح شده را می توان رد یا قبول کرد اما رد یا قبول آن مستلزم مطالعه بیشتر در این زمینه ها است. مترجم محترم هم کار بسیار خوب و قابل قبولی ارائه داده اند.
از جمله کتاب های که وقتی شروع کردم نتونستم زمین بذارم . از بحث ها تکاملی و تاریخی انسان گرفته تا مباحث فلسفی و جامعه شناسی در این کتاب است و در عین حال قلم روان وزیبا . میتونید سخنرانی هاش هم در ted talk گوش بدید .

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن