خوراکی ‌ها

راهنمای خرید آدامس و انواع آن با قیمت مناسب

ادامس از خوراکی هایی است که بر عکس سایر خوراکی ها بلعیده نمیشود و فقط جویده میشود ، همین ویژگی سبب محبوبیت آن شده است و  برخی برای کاهش وزن نیز ان را مصرف می کنند .

آدامس های  خرسی ، خروس  نشان ، شیک ، بادکنکی و پولی بی نام و نشان برای ما حس خوبی تداعی می کند . ولی  تولید ادامس امروزه بسیار تخصصی تر شده و انواع  و طعم ها و شکل های  گوناگونی مثل ترک سیگار و نیکوتین دار ، بدون قند ، متری ، انرژی زا ، توپی  ، ترش ، توت فرنگی ، ترقه ای ، جرقه ای ، جنسینگ  ، حبابی ، حلزونی ، دارچینی ، زغالی ، زعفرانی ، رنگین کمانی ، سقز ، سوسکی ، حشرات ، شوک ، ضد استراس ، ضد نفخ ، ضد رفلاکس ، ضد خواب ، ضد پوسیدگی ، ضد اشتها ، عسلی ، عروسکی ، قلیانی  ، یخی ، نعنایی ، پرتقالی ، و . … وجود دارد .

مقاله پیشنهادی:چایساز

ادامس ها امروزه تنوع زیادی دارند و در برندهایی مثل بایودنت ،  فایو ، باربی ، اوربیت ، اسمایل ، اسپوت ، اکشن ، پی کی  ، پولا ، پاتریک ، جگوار ، دکتر زایلیتول ، لاویز ، ون ، هوبا یوبا ، ویودنت ، یاسمین ، ایدین ، وایت و… تولید و عرضه میشوند . سایت آنلاین دیجی کالا تنوع زیادی از این برندها دارد و نوع  شیک چمدانی و جعبه فلزی ان را می توانید تهیه کنید .

فرضیه هایی در مورد جویدن ادامس برای کبد چرب ، هضم غذا ، لاغری و ضد اشتهایی ، درمان رفلاکس و … وجود دارد که هیچ یک اثبات شده نیست .

مقاله پیشنهادی:خرید استیکر لپ تاپ

در گذشته آدامس را از صمغ کنار، صنوبر، ون (سقز) و … تهیه می کردند که با جویدن آن دهان را خنک و خوشبو و دندان ها را تمیز می کردند.

با گذر زمان ترکیباتی چون شکر، اسانس، مواد رنگ دهنده و افزودنی هایی چون مواد نرم کننده، سفیدکننده، جلا دهنده و نگه دارنده به صمغ های گیاهی افزوده و آدامس های امروزی متولد شد البته باید بدانید برخی از آدامس های جدیدی که این روزها در بازار عرضه می شود از جنس صمغ درختان نیست.

در زمان های دور از شیره درخت کنار یا سدر ، صنوبر ، ون یا همان سقز ادامس درست می کردند که جویدن ان حس خنکی ، خوشبویی به دهان و دندان میداد . کم کم ادامس ها در حجم انبوهی و در مکان های خاصی تولید میشپند و برای خوش عطرو طعم و محبوب شدن بیشتر به صمغ درختی   شکر، اسانس، مواد رنگ دهنده و افزودنی هایی چون مواد نرم کننده، سفیدکننده، جلا دهنده و نگه دارنده اضافه نمودند . البته ادامس های امروزی دیگر بر پایه صمغ درختان تولید و فراوری نمی‌شوند .

مقاله پیشنهادی:لگو ارزان

به دلیل آن که صمغ های گیاهی بسیار گرانند استفاده از آن برای تولید انبوه صرفه اقتصادی نداشته و برخی تولیدکنندگان پلیمرهای پلاستیکی، پارافین و موم زنبور عسل را جایگزین این صمغ ها می کنند.

علت ان هم کمیاب بودن و قیمت بالای صمغ های جویدنی طبیعی است که برای تولید کننده و هم مصرف کننده گران تمام میشود از این رو پلیمرهای پلاستیکی، پارافین و موم زنبور عسل را جایگزین ان نموده اند.

مقاله پیشنهادی:بهترین مارک پتو گلبافت

انواع ادامس :

آدامس های بادکنکی، محبوب کودکان

این آدامس ها قوام سفت و محکمی دارد و بیشتر کودکان برای باد کردن و تولید حباب از آن استفاده می کنند. اغلب این آدامس ها صورتی رنگ بوده، طعم به خصوصی دارد و در مقایسه با آدامس های معمولی چسبناک تر است و به دلیل الاستیسیته (قدرت کشسان) از صمغ بیشتری در آن استفاده می شود.

محبوب ترین و پر مصرف نرین ادامس در میان همه اقشار سنی به خصوص کودکان ادامس بادکنکی است . که درست کردن حباب با ان و باد کردن ادامس برای همه لذت بخش است . ببشتر آدامس های بادکنکی صورتی رنگ هستند و خوش طعم و شیرین اند و چسبانکی بیشتری با سایر ادامس ها دارند و برای کشسانی بیشتر ، صمغ درون ان ها از سایر ادامس ها بیشتر است .

مقاله پیشنهادی:هزینه گلت مو

قوام سفت این آدامس ها موجب می شود که حین فشرده شدن میان دندان ها و تولید حباب، فشار مضاعفی به فک وارد شده و باعث آزردگی و درد مفصل آن شود.

همینطور به علت داشتن قولمغ بالا زمان جویده  شدن میان دندان ها و ایجاد حباب به فک فشار زیادی وارد می کند که ممکن است مفصل تان درد بگیرد.

از سوی دیگر با تحریک ترشح بیش از حد غدد بزاق به طور کاذب منجر به کاهش حس تشنگی در کودکان می شود بنابراین کودکان را از مصرف مداوم این نوع جویدنی بر حذر دارید.

مقاله پیشنهادی:رزماری از کجا بخریم

همینطور این  ادامس بزاق را تحریک میکند و زمان جویدن ان ترشح غدد بزاقی بیشتر میشود و تشنگی کاذب ایجاد می کند و بهتر است که کودکان ان را کمتر مصرف کنند .

 

آدامس دارچینی، رفع کننده بوی بد دهان

۸۵ درصد بوی بد دهان ناشی از عفونت سینوزیتی و گرسنگی است. هنگام گرسنگی گازهای بدبوی حاصل از تخمیر مواد غذایی از معده خارج و در داخل محفظه دهان جمع شده و باعث ایجاد بوی بد دهان می شود.

دو  عامل اصلی بوی بد دهان عفونت سینوزیتی و گرسنگی است . زمان گرسنگی گازهای بد بوی ناشی از تخمیر مواد غذایی از معده بیرون  میزند و درون دهان تجمع می کند و منجر به بوی بد میشود .

 

 

آدامس باید فقط ۲۰ دقیقه در دهان جویده شود. بعد از ۲۰ دقیقه جویدن، میکروارگانیسم های دهان بر روی آدامس تجمع می کنند که باید بعد از این مدت، دیگر مصرف نشود. محققان دریافته اند که نعنا و دارچین دو طعم دهنده ای است که به علت خاصیت قوی ضدباکتریایی، باکتری های مولد گازهای بدبو را نابود کرده و با تأثیر بر پرزهای چشایی احساس خنک و خوشایندی را در مصرف کننده ایجاد می کند.

بیشترین زمان جویدن ادامس ۲۰ دقیقه است . زیرا پس از ۲۰ دقیقه میکرو ارگانیسم های دهان روی ادامس جمع میشود و دیگر نباید به جویدن ان ادامه داد . بر اساس پژوهش های صورت گرفته نعنا و دارچین ویژگی ضد باکتریایی دارند و باکتری های ناشی از گاز های بد بو را از بین می برند و با اثر گذاری روی پرزهای چشایی حس خوب و خنکی در دهان به وجود می اورند .

 

اما خوب است بدانید دارچین به دلیل طعم تند و تیزی که دارد در برخی افراد به خصوص کودکان موجب ایجاد حساسیت های دهانی شده و مخاط دهان را دچار سوختگی، قرمزی و آفت می کند. با قطع مصرف آدامس دارچینی این علائم التیام می یابد.

ولی دارچین به علت مزه تنداش احتمال دارد در برخی افراد به خصوص کودکان حساسیت دهانی ایجاد کند و مخاط دهان را درگیر سوختگی ، قرمزی و آفت کند . که اگر دیگر این ادامس را نجوید این نشانه ها نیز برطرف میشود .

 

 

آدامس های بدون قند

این آدامس ها برخلاف نامشان بدون مواد قندی نیست. در ترکیب آن ها قندهای ضعیف شده طبیعی چون ایزومالت ، زایلیتول، سوربیتول، مانیتول و همچنین قندهای مصنوعی چون آسپارتام و آسه سولفام پتاسیم جایگزین شکر شده است. در میان قندهای ضعیف شده، زایلیتول بهترین شیرین کننده ای است که توسط باکتری های دهانی تجزیه و تخمیر نشده و به دلیل عدم ایجاد اسید باعث پوسیدگی و برداشت کلسیم و فسفات از دندان نمی شود. سرعت جذب این قند در بدن پایین بوده و برای جذب نیازی به انسولین ندارد.

این ادامس ها بر عکس تبلیغات و اسم شان فاقد مواد قندی نیستند و می توان گفت میزان مواد قندی در انها کمتر و طبیعی تراست . در این گونه ادامس ها به جای شکر از  قندهای طبیعی و مصنوعی مثل ایزومالت ، زایلیتول، سوربیتول، مانیتول و همچنین قندهای مصنوعی چون آسپارتام و آسه سولفام پتاسیم استفاده میکننپ . بهترین ماده از میان مواد نامبرده زایلیتول است که باکتری های دهانی قادر نیستند ان را تجزیه و تخمیر کنند و اسید تولید نمی کند که منجر به پوسیده شدن دندان و از بین رفتن فسفات و کلسیم نمیشود و این گونه قند در بدن به سرعت جذب نمیشود و برای جذب به انسولین بی نیاز است .

 

 

آیا این موضوع حقیقت دارد که با جویدن آدامس، پوسیدگی دندان ها کمتر می شود؟

جویدن آدامس های فاقد قندهای پوسیدگی زا و دارای زایلیتول علاوه بر این که به علت عدم وجود قند و کربوهیدرات پوسیدگی زا باعث حذف دسترسی میکروب به مواد غذایی مورد نیاز برای رشد و زندگی شان می شود، با جلوگیری از تکثیر میکروبی و همچنین با افزایش جریان بزاق باعث کاهش پوسیدگی دندانی می شوند.

شاید بتوان گفت که این مسیله در مورد ادامس های  رژیمی بدون قند و پوسیدگی زا  و حاوی زایلیتول به غیر از اینکه دارای قند و کربوهیدرات ضد پوسبدگی است سبل ازبین رفتم میکروب به مواد غذایی برای رشد و نمو میشود و با پیشگیری از تکثیر میکروبی و بیشتر نمودن بزاق دهان پوسیدگی دندان را کمتر می کند.

 

 

صمغ آدامس یک ترکیب غیرقابل هضمی است که از دستگاه گوارش بدون هیچ گونه تغییری عبور کرده و در نهایت پس از چند روز دفع می شود البته در کودکانی که به طور همزمان چندین آدامس را بلعیده باشند احتمال انسداد دستگاه گوارش وجود دارد. تحقیقات نشان داده است اگر کودکان جویدن آدامس های بدون قند را یک سال قبل از رویش اولین دندان دائمی آغاز کنند میزان پوسیدگی دندان هایشان به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.

 

همینطور صمغ ادامس دارای ترمیلع هضم نشدنی است که بدون هیچ تغییری از سیستم  گوارشی رد کرده و بعد از چند روز دفع میشود ولی این مساله برای کودکان خطرناک است به خصوص اگر چند ادامس قندی را با هم قورت بدهند و ممکن است موجب گرفتگی روده شود . اگر کودکان یک سال پیش از رشد دندان های دائمی آدامس بدون قند بجوند ، پوسیدگی دندانشان به مراتب از سایر کودکان کمتر است.

 

همچنین مصرف مداوم و طولانی مدت آدامس های حاوی قندهای مصنوعی چون آسپارتام و …، فسفر را از مغز، کلسیم را از استخوان ها و دندان ها، سدیم را از عضلات و اکسیژن را از معده گرفته و برای سلامتی مضر است. مصرف بیش از حد آدامس های حاوی قند طبیعی ضعیف شده نیز خاصیت ملینی داشته و می تواند فرد را دچار اسهال کند. به یاد داشته باشید بیماران دیابتی تمامی محصولات بدون قند را باید تحت نظر پزشک مربوطه مصرف کنند.

 

ادامس های حاوی قند را اگر مرتب و به طور طولانی مدت بجوید به  علت دارا بودن قندهای مصنوعی مثل اسپارتام و … سبب از بین رفتن فسفر مغز، کلسیم استخوان و دندان و سدیم ماهیچه ها و اکسیژن معده خواهد شد و به سلامتی اسیب می زند . ادامس هایی نیز که حاوی قند طبیعی کم هستند به علت ویژگی ملینی ممکن است در افراد اسهال ایجاد کند . بیماران دیابتی بدون مشورت پزشک از فراورده های رژیمی فاقد قند استفاده نکنند .

 

آدامس فلورایددار

فلوراید در ترکیب اغلب آدامس های بدون قند وجود دارد. این عنصر با استحکام مینای دندان آن را برابر پوسیدگی مقاوم کرده و تا حدود زیادی از میزان باکتری های تخمیرکننده دهان می کاهد.

در بیشتر آدامس های فاقد قند فلوراید وجود دارد که این ترکیب در خمیر دندان نیز به کار می رود و به مستحکم شدن مینای دندان کمک می کند و مقاومت ان را در مقابل پوسیدگی بالا می برد و همینطور قادر است باکتری های تخمیر کننده دهان را تا حدی کاهش دهد .

 

 

آدامس نیکوتین دار، مخصوص افراد سیگاری

آدامس های نیکوتین دار شکلی از دارو بوده و به آدامس های ترک سیگار معروفند. این آدامس ها مخصوص افراد سیگاری در حال ترک بوده و برای کودکان، افراد غیرسیگاری و زنان حامله و شیرده منع مصرف دارد. جویدن این آدامس ها با انواع معمولی آن متفاوت است.

این گونه از ادامس ها همانطور که نامشان نشان می دهد برای همه افراد مناسب نیستند و برای افرادی است که قصد ترک سیگار دارند . شیوه مصرف این گونه ادامس ها با سایر ادامس ها فرق دارد .

آدامس های نیکوتین دار باید به گونه ای جویده شوند که طعم آن به طور کامل احساس شود. سپس در ناحیه لثه و گونه بدون حرکت قرار گیرند.

این ادامس ها را باید به نحوی جوید که مزه ان را کاملا حس کنید و بعد در قسمت لثه و گونه بی حرکت و ثابت بماند .

 

 

در این حالت نیکوتین آزاد شده از آدامس به آرامی از طریق مخاط دهان جذب و موجب آرامش فرد می شود. وقتی نیکوتین کامل جذب شود طعم آدامس کمتر احساس شده و باید دوباره جویدن تکرار شود.

 

با این کار نیکوتین موجود در ادامس ازاد شده و کم کم بواسطه مخاط  جذب و به فرد آرامش می دهد و پس از جذب کامل نیکوتین دیگر مزه ادامس کمتر میشود و باید مجددا ان را جوید .

 

این آدامس ها تا حدودی خاصیت سفیدکنندگی داشته و جرم و لک دندان را برطرف می کند. اما باید بدانید مصرف زیاد آدامس های حاوی مواد سفیدکننده باعث ساییدگی شدید مینای دندان شده و به گسترش پوسیدگی دندان ها کمک می کند. آدامس های نیکوتین دار باید تحت نظر پزشک مربوطه مصرف شود.

 

از مزیت این گونه ادامس ها علاوه بر ترک سیگار می توان به ویژگی سفید کنندگی و جرم و لک دندان اشاره  کرد . البته این نکته را باید بدانید استفاده بیش از حد آدامس های حاوی سفید کننده دندان سبب از بین رفتن مینای دندان و در نهایت پوسیدگی ان میشود .

 

قورت دادن آدامس

به کودکان خود آموزش دهید که با دهان بسته آدامس جویده و طی جویدن، آدامس را از داخل دهان بیرون نکشند و آن را قورت ندهند. بسیاری از کودکان پس از اتمام طعم شیرین و اسانس میوه ای آدامس، آن را قورت داده و موجب نگرانی والدین خود می شوند اما باید بدانید برخلاف باور عمومی بلعیدن آدامس باعث چسبندگی معده و روده و عدم دفع نمی شود.

به فرزندان خود یاد بدهید که ادامس را با دهان بسته بجوند و زمان جویدن ادامس را از دهان بیرون نیاورند و نبلعند .  . بسیاری از کودکان بعد از تمام شدن مزه شیرین و طعم دهنده ان رغبتی به جویدن ادامس ندارند و ان را قورت می دهند ولی در مورد این مورد دلواپس نباشید و بلعیدن ادامس هیچ مشکل انسدادی و چسبندگی برای روده ایجاد نمی کند .   البته همانطور که در بالا ذکر شد اگر چند ادامس قندی را با هم بجوند ممکن است درگیر گرفتگی روده شوند .

نکات مهم درخرید ادامس :

ادامس باید    بسته بندی مناسب داشته باشد به گونه ای  که از فساد، آلودگی، خشک شدن و یا جذب رطوبت و بو از عوامل بیرونی ممانعت کند . پس حین خرید دقت کنید که بسته بندی ان کاملا بسته باشد و دارای هیچ درز و شکافی نباشد .

همینطور زمان خرید به نوع ادامس خریداری شده توجه کنید که مناسب شکا باشد اگر مبتلا به دیابت یا اضافه وزن هستید  از مصرف آدامس  های قندی بپرهیزید پ نوع بی قند ان را تهیه کنید .

 

هنگام خرید به  عبارت های قید شده بر ان دقت کنید .

 

بر روی بسته های ادامس موارد زیر باید قید شده باشد :

 

  • اسم محصول و یا اسم تجاری آن

 

  • نشانی تولید کننده

 

  • شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت

 

  • ترکیبات به کار رفته
  • قیمت برای مصرف کننده

 

  • شماره سری ساخت

 

تاریخ تولید و تاریخ انقضا محصول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن