مادر و کودک

راهنمای خرید انواع شیشه شیر با قیمت مناسب

یکی از لوازم مورد نیاز نوزادان و کودکان زیر دو سال شیشه شیر است . شیشه شیر برای کودکانی که ازشیر مادر محروم اند یا در کنار شیر مادر ازشیر خشک تغذیه می کنند لازم است .

شیشه شیر دارای تنوع بسیاری است از انواع شیشه شیر می توان به ضد نفخ ، سادهد، ارتودنسی ، پیرکس ، جادویی ، دسته دار ، رنگی ، ضد رفلاکس ، سیلیکونی ، شیشه ای ، شکاف کام ،  طلقی ، طلا ، عروسکی ، قاشق دار ، قنداق خوری ، کلاسیک ،لوله دار ، لاتکس ، مایا ، مخصوص رفلاکس ، نگین دار ، نچرال ، هواگیر ،یکبار مصرف و… اشاره کرد .

مقاله پیشنهادی: چای ساز خوب چی بخرم

شیشه شیرها در حجم های مختلف ۳۲۰ میل ، ۶۰ میل , ۲۲۰ میلی لیتر ، ۳۸۰ میلی لیتر ، ۲۵۰ میلی لیتر ، ۱۵۰ میل ، ۱۲۰ میل ۲۷۰ ، ۲۶۰ میل ،۳۰۰ میل و… در بازار به فروش می رسند .

برندهای معتبر شیشه شیر و سر شیشه  عبارتند از: اونت ، چیکو ، بی لی لند ، تویست ، بی بی سیل ، فیروز ، تامی تیپی ،جانسون ، دمتر براون ، ناک  ، پنبه ریز ، سواوینکس ،سیل باتل ، سوییت بی بی ، جاپلو ، فارلین ، کمرو، لاولی ، وی کر ،هی اور شی ، یومی و غیره .

مقاله پیشنهادی: قیمت استیکر لپ تاپ

شیشه شیر در این برندها هم به صورت تکی و هم شت قابل خریداری است .

اگر شما در مورد برندهای مختلف ، حساسیت شیشه شیر ، نحوه از شیشه شیر گرفتن کودک ، چه شیشه شیری برای نوزاد مناسب است ، نحوه جوشاندن ،  هر پرسش دیگری که  دارید می توانید ازکاربران نی نی سایت کمک بگیرید .

شیشه شیر را در تنوع زیاد میتوانید از سایت دیجی کالا به راحتی خریداری کنید .

برای آگاهی از قیمت و سایت های فروش می توانید به سایت ترب مراجعه کنید .

مقاله پیشنهادی: لگو پسرانه ارزان

برای انتخاب و خرید شیشه‌شیر بهتر است کمی در این مورد تحقیق و امتحان کنید تا ببینید کودکتان کدام سرشیشه یا همان پستانک شیشه را راحت‌تر به دهان می‌گیرد. هنگامی که این مورد مشخص شد، می‌توانید شیشه‌شیر و لوازم جانبی مورد نیاز را انتخاب کنید.

خرید و انتخاب شیشه شر برای مادران کاری سخت است ، بسیاری از مادران پیش از تولد نوزاد این محصول را برای او تهیه می کنند ، بهتر است این کار را پس از تولد نوزاد و در صورت نیازش به شیشه شیر انجام دهید همچنین امتحان  کنید که نوزاد با کدام سر شیشه راحت تر است و مشکل ندارد.

مقاله پیشنهادی: بهترین جنس پتو

لازم نیست پول زیادی هزینه کنید، زیرا تمیز کردن درست و دقیق شیشه‌شیر و سرشیشه‌ها و استفادۀ صحیح شیر خشک، از شکل و مدل آنها مهم‌تر است و نظافت درست این وسایل بهترین کاری است که می‌توانید برای اطمینان از ایمنی تغذیه با شیر خشک انجام دهید.

شیشه شیر باید دقت تمیز و شسته و پاکیزه شود و از ان درست استفاده کرد اگر این دو مورد را رعایت کنید ، خیالتان از بابت تغذیه کودک با شیر خشک راحت است و نیازی نیست به دنبال مدل های گران قیمت بروید .‌

پس این وسایل را ساده انتخاب کنید و در ابتدا تنها لوازم اصلی را بخرید. در این مطلب می‌توانید با انواع شیشه و سرشیشه و نکاتی برای انتخاب سرشیشه و شیشه‌شیر مناسب نوزاد قبل از خرید آنها آشنا شوید.

پس می توان با استفاده درست یک شیشه شیر معمولی و ارزان تهیه کرد . در این مطلب در مورد انواع سرشیشه ، شیشه شیر و‌ نکات خرید صحبت می کنیم .

مقاله پیشنهادی: بهترین مارک گلت مو

انواع سرشیشه‌

سرشیشه‌ها انواع مختلف و تنوع زیادی دارد. برخی از سرشیشه‌های موجود در بازار شامل موارد زیر است:

سر شیشه ها گونه های زیادی دارند که عر کسب. حسب شرایط نوزادش و نوع شیشه شیر  یک نمونه از ان را انتخاب می کند  . در زیر انواع سر شیشه را با هم بررسی می کنیم :

سرشیشۀ کلاسیک قدیمی:

خروج شیر از این نوع سرشیشه‌ها به نیروی مکش دهان نوزاد نیاز ندارد و راحت‌تر از مکیدن سینۀ مادر است و به همین دلیل می‌تواند باعث ایجاد اختلال در رشد فک و کام نوزادان شود.

بیرون امدن شیر از این گونه سر شیشه ها اسانتر از مکیدن نوزاد از سینه مادر است و به قدرت مکش نوزاد احتیاجی ندارد و بسیاری معتقدند باعث اختلال در رشد فک و کام کودک می گردد .

مقاله پیشنهادی: رزماری را از کجا بخریم

سرشیشۀ ضدنفخ:

این نوع سرشیشه‌ها سوراخ‌هایی در لبه‌‌های خود دارد که میزان ورود هوا و جریان شیر را کنترل می‌کند و معمولاً نمی‌گذارد کودک هنگام مکیدن، هوای زیادی را ببلعد و دچار نفخ شود.

این گونه سر شیشه در لبه های خود سوراخ هایی دارد که وظیفه  انها کنترل جریان شیر و مقدار ورود هواست ، اجازه نمیدهد  حین مکیدن ، هوای زیادی وارد دهان کودک شود که بعدها منجر به نفخ شود ‌ .

سرشیشۀ ارتودنسی:

سرشیشه‌های ارتودنسی طوری طراحی شده است که با کام و لثۀ فرزند شما سازگار باشد و دارای یک حباب تخت در یک طرف است که با زبان کودک تماس پیدا می‌کند.

این گونه سر شیشه ها به نحوی ساخته میشوند که با کام و‌ لثه کودک هماهنگ باشند و یک حباب تخت در یک سمت دارد که با زبان کودک برخورد می کند .

سرشیشه به شکل سینۀ مادر:

سرشیشه‌های به شکل سینۀ مادر، شکل طبیعی‌تری دارد و این اجازه را می‌دهد که رشد کام و فک کودک روند طبیعی خودش را داشته باشد. این سرشیشه‌ها اندازه‌های مختلفی دارد و لازم است با توجه به سن نوزاد انتخاب شود.

این سرشیشه  ها به شکل سینه مادر طراحی میشود ، حالت طبیعی دارد که به رشد طبیعی فک و کام نوزاد کمک می کند و برای نوزادانی که شیر مادر را همزمان مصرف می کنند بهتر است . این سر شیشه ها سایزهای گوناگونی بر حسب سن نوزاد و کودک دارند .

 

سرشیشۀ مخصوص نوزادان با شکاف کام: یکی از انواع سرشیشه‌، نوع مخصوصی است که می‌تواند برای شیر خوردن نوزادانی با شکاف کام مناسب باشد. این سرشیشه از جنس سیلیکونی نرم است که کمی از حد معمول بلندتر است و سوراخ آن به شکلی است که بتوان با توجه به توان نوزاد، جریان شیر را کنترل کرد.

این گونه سر شیشه از سیلیکون نرم ساخته میشود و از بقیه سر شیشه  ها بلند تر است و برای نورادانی که شکاف کام دارند مناسب است ، سوراخ ان به شکلی است که نوزاد بر اساس نیرویش ، می تواند جریان شیر را کنترل کند .

 

نکاتی برای انتخاب و خرید سرشیشه

برای انتخاب سرشیشۀ مناسب لازم است با نکاتی هنگام خرید آشنا باشید،

برای اینکه یک سر شیشه مناسب را تهیه کنید باید چند فاکتور را در حین خرید ان در نظر بگیرید . ما در زیر این نکات را برای شما عنوان می کنیم ، این عوامل کلی است و در نهایت ممکن است انچه را که کودک شما با ان راحت است و ان را می پذیرد را بر اساس تجربه و چند با  خریدن به دست اورید .

جنس:

سرشیشه‌ها دو نوع سیلیکونی و لاتکسی دارد. سرشیشه‌های سیلیکونی سفت‌تر است و فرم خود را مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. سرشیشه‌های لاتکسی نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر است، اما به اندازۀ سرشیشه‌های سیلیکونی دوام ندارد. همچنین در موارد بسیار نادر، نوزادان می‌توانند به لاتکس حساسیت نشان دهند.

سرشیشه ها یا ازجنس سلیکونی هستند یا لاتکسی . سر شیشه های سیلیکونی به علت سفت تر بودن در زمان طولانی فرم شان عمض نمیشود ولی سر شیشه لاتکسی بافت نرم تری دارد و منعطف است از این رو دوام اش کمتر است و حساسیت زایی ان نیز بالاتر است .

 

محدودۀ سنی و اندازه:

طیف وسیعی از سرشیشه‌ها از لحاظ اندازه برای کودکان در تمام سن‌های نوزادی وجود دارد. اگر یک نوزاد تازه متولدشده را با شیشه‌شیر تغذیه می‌کنید، ابتدا انواع مختلفی را در کوچک‌ترین اندازه بخرید و اجازه دهید کودک تعیین کند که کدام سرشیشه را ترجیح می‌دهد. همچنین اگر در حال از شیر گرفتن کودک و شروع به استفاده از شیشه‌شیر هستید، لازم است سرشیشۀ مناسب برای سن فرزندتان را بخرید.

گونه های زیادی سر شیشه در سایزهای مختلف بر حسب سن نوزاد وجود دارد . طبیعتا برای نوزاد تازه متولد شده باید کوچکترین سایز سر شیشه را تهیه کنید راحتی نوزاد را نیز با امتحان چند سر شیشه مختلف در نظر بگیرید . سر شیشه را مناسب با سن کودک و نوزاد باید انتخاب کنید زیاد کوچک یا بزرگ نباشد .

 

جریان شیر:

شیر خوردن کودک را خوب تماشا کنید تا مطمئن شوید که مکیدن شیر برایش سخت نیست یا جریان شیر آن‌قدر زیاد نیست که دچار حالت خفگی شود یا بالا بیاورد.

به مکیدن شیر نوزاد توجه کنید نباید جریان شیر انقدر کم باشد که مکیدن سخت و نه انقدر باز باشد که شیر زیادی خارج شود و نوزاد درگیر خفگی شود و یا اینکه شیر بیرون بریزد یا نوزاد بالا بیاورد.

برای افزایش جریان شیر، خودتان تغییری در اندازۀ سوراخ سرشیشه ایجاد نکنید و در مورد هر گونه نگرانی در این مورد با پزشک کودک صحبت کنید. برای نوزادان زودرس یا نوزادانی با مشکلات دهان، دندان یا مشکلی در صورت که توانایی آنها برای خوردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، سرشیشه‌‌های خاصی در دسترس است که به کنترل یا اندازه‌گیری سرعت جریان شیر کمک می‌کند.

برای اینکه شیر بیشتری خارج شود، خودتان هیچ اقدامی نکنید و تغییری در سوراخ ان به وجود نیاورید و ابتدا با پزشک مشورت کنید . اگر نوزاد زود رس ، یا اختلال  دهانی دندانی یا کام یا هر مشکل دیگری در مکیدن دارد ، باید سر شیشه مخصوص به خودش را برایش تهیه کنید که دارای کنترل و اندازه گیری سرعت جریان شیر است .

انواع شیشه‌شیر‌

شیشه‌شیرها معمولاً از جنس پلاستیک، شیشه، استیل یا یک نوع ترکیبی است که شامل شیشه با روکشی پلاستیکی یا سیلیکونی است. همچنین شیشه‌های یکبارمصرف نیز وجود دارد که شاید در سفرها بیشتر کاربرد داشته باشد. اما آنهایی که در بازار موجود و مناسب‌تر است شامل موارد زیر است:

شیشه شیرها ازلحاظ جنس به گونه های مختلفی تقسیم میشوند و اغلب ازپلاستیک ، شیشه ، استیل یا ترکیبی از این متریال ساخته میشوند که شیشه با روکش پلاستیکی و یا سیلیکونی می باشد . نوعی شیشه شیر نیز وجود دارد که یکبار مصرف است که در ایام سفر و زمان هایی که وقت شستشو و نظافت ان را ندارید به کار می اید .

شیشه شیرهای رایج در بازار بر حسب جنس عبارتند از :

 

شیشه‌شیر شیشه‌ای:

این نوع شیشه‌شیر از لحاظ بهداشتی کاملاً ایمن و بی‌خطر است. همچنین مقاوم‌تر است و خیلی زود نیاز به تعویض ندارد، مگر این که بشکند، لب‌پر شود یا ترک بر‌دارد. اما سنگین‌تر است و امکان دارد نگه داشتن آنها برای کودکان بزرگ‌تر که شیشه را خودشان نگه می‌دارند، کمی سخت‌تر باشد. همچنین، این نوع شیشه‌شیر اگر از دست کودک بیفتد یا بشکند و شما حواستان نباشد می‌تواند برای او خطرناک باشد.

شیشه شیر شیشه ای کاملا بهداشتی است و از لحاظ بهداشتی مطمین تر و بی خطر ترین است و همانند سایر جنس ها فاسد نمیشود و به تعویض نیازی ندارد ولی ایراد ان این است که امکان دارد بشکند ، لب پر شود یا ترک بردارد . این شیشه شیر سنگین است و برای کودکانی که خودشان قادرند شیشه شیر را در دست بگیرند کمی سنگین است و تحمل ان سخت است .  احتمال دارد از دست کودک بیفتد و بشکند و اگر شما کنار کودک نباشید  خطرناک است .

شیشه‌شیر ترکیبی شیشه‌ای با روکش پلاستیک:

شیشه‌شیر شیشه‌ای با روکش پلاستیکی یا سیلیکونی ممکن است احتمال شکستن شیشه را کمتر کند و گرمای آن در صورت گرم بودن شیشه، به دست کودک نمی‌رسد، فقط ممکن است کمی گران‌تر باشد.

این شیشه شیر جداره اصلی اش از جنس شیشه و دارای پوشش سیلیکونی و پلاستیکی است که امکان شکننده بودن ان را کاهش می دهد و همینطور گرمای شیر را به دست کودک  منتقل نمی‌کند . نسبت به سایر شیشه ها قیمت بالاتری دارد .

شیشه‌شیر پلاستیکی:

شیشه‌شیرهای پلاستیکی با مواد مختلفی ساخته می‌شود. کارشناسان معمولاً شیشه‌شیرهای مات ساخته‌شده از پلی‌اتیلن یا پلی‌پروپیلن را بی‌خطرتر می‌دانند، اما از خرید شیشه‌شیرهای ساخته‌شده از پلی‌کربنات خودداری کنید. شیشه‌شیر پلاستیک نشکن است، اما زود خراب می‌شود و در نتیجه باید به طور منظم آنها را عوض کنید.

شیشه های شیر پلاستیکی از متریال های مختلف و بی ضرری برای نوزادان تولید میشوند. به گفته متخصصان شیشه های شیر  ماتی که از جنس پلی اتیلن یا پلی‌پروپیلن هستند بی ضررند ولی  خرید شیشه های پلاستیکی پلی کربناتی را توصیه نمی کنند .‌این شیشه ها  سبک میباشند شکننده نیستند ، ولی عمر زیادی ندارند و خراب میشوند و باید هر چند بار یکبار تعویض شوند .

 

همچنین این شیشه‌شیرها برای شست‌وشو با آب خیلی گرم یا قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد بهداشتی و ایمن نیست. برای خرید شیشه‌شیرهای پلاستیکی لازم است از نکات و توصیه‌های مهمی اطلاع داشته باشید و موارد ایمنی را نیز هنگام استفاده از آنها رعایت کنید.

این شیشه شیرها را نباید به دلیل جنس خاصی که دارند با اب بسیار داغ شست یا درون اب داغ گذاشت . اگر از شیشه های پلاستیکی استفاده می کنید تمام موارد احتیاطی ،شستشو و نگهداری  ان را رعایت نمایید ‌

نکاتی برای انتخاب و خرید شیشه‌شیر

برای انتخاب شیشه‌شیرهای مناسب نکاتی وجود دارد. برخی از این نکات مانند جنس و نوع شیشه‌شیرها که هنگام خرید بهتر است به آنها توجه کنید شامل موارد زیر است:

در خرید شیشه شیر نیز همانند سر شیشه فاکتورهای  مهمی وجود دارد که باید به انها توجه کنید .‌این فاکتورها شامل  جنس ،شکل و …  می باشند که شما را در زیر با اهمیت  آنها برای خرید اشنا می کنیم .

شکل:

شکل‌های مختلفی شیشه‌شیر مثل شیشه‌شیرهایی با زاویۀ قائمه که سر آنها کمی کج است و اجازۀ ورود هوای کمتری از سرشیشه را به دهان نوزاد می‌دهد یا شیشه‌های ساده‌ای که کودک می‌تواند راحت‌تر نگه دارد موجود است. تنوع در شکل شیشه‌شیر باعث انتخاب راحت‌تر شما خواهد بود، فقط لازم است قبل از انتخاب شکل شیشه‌ها به جنس آنها توجه کنید و اول سلامت کودکتان را در نظر بگیرید.

شیشه های شیر اشکال گوناگونی مانند شیشه شیرهایی با زاویه قائمه که کمی سرشان کج است که این فرم به دلیل وارد شدن جریان هوای کمتر از سر شیشه به دهان نوزاد است . شیشه شیرهای ساده یا معمولی که استوانه ای شکل اند و در دست گرفتن ان برای کودک راحت است . پیش از انتخاب فرم  به جنس انها اپل دقت کنید زیرا برای سلامت نوزاد و کودک شما الویت بیشتری دارد .

 

محدودۀ سنی و وزن:

برای شروع، پنج یا شش شیشه‌شیر ۱۲۰ سی‌سی برای نوزادتان بخرید و از حدود چهار ماهگی از شیشه‌های ۲۴۰ تا ۲۷۰ سی‌سی استفاده کنید.

برای نوزاد تازه متولد شده  شیشه شیری با حجم ۱۲۰ سی سی تهیه کنید و از سن چهار ماهگی شیشه شیر باید حجم اش بزرگتر شود و شیشه هایی با حجم ۲۴۰ تا ۲۷۰ سی سی مناسبند ‌ .

یادتان باشد که برای رعایت نکات ایمنی در مورد استفاده از شیشه‌شیرهای پلاستیکی، آنها را در آب جوش، ماشین ظرفشویی، مایکروویو یا هر دستگاه گرم‌کنندۀ دیگری قرار ندهید، زیرا درجه حرارت بالا می‌تواند مواد شیمیایی را از پلاستیک آزاد کند.

این مسیله را ازیاد نبرید که شیشه شیر پلاستیکی را در اب جوش ، ماشین ظرفشویی ، مایکروویو و هر وسیله گرما زا دیگری نگذارید ، زیرا دمای بالا منجر به ازاد شدن مواد شیمیایی درون پلاستیک میشود .

برای تمیز کردن صحیح آنها نیز از یک فرچۀ مخصوص شیشه‌شیر یا اسفنج ابری نرم استفاده کنید و با آب گرم و کف بشویید و خوب آبکشی کنید. همچنین برای عوض کردن سرشیشه و شیشه‌شیر لازم است از زمان تعویض و نشانه‌های فرسودگی آنها اطلاع داشته باشید.

برای شستن شیشه شیر به یک برس مخصوص شیشه شیر یا اسکاچ ابری نرم نیاز دارید و ان را اب گرم نه داغ ،چن قطره مایع ظرفشویی خوب بشویید و سپس به دقت ابکشی کنید . هر گاه علایم فاسد شدن را در سر شیشه و شیشه شیر  دیدید ، فورا ان را  تعویض کنید .

انتخاب لوازم جانبی شیشه‌شیر

لوازم جانبی می‌تواند مراقبت از وسایل تغذیه با شیشه‌شیر را برای شما آسان‌تر کند. به عنوان مثال، احتمالاً یک قفسۀ خشک کردن شیشه‌شیر و یک جفت فرچۀ خوب برای تمیز کردن شیشه‌ها و سرشیشه‌ها لازم دارید.

شما علاوه بر شیشه  شیر برای مراقبت و نظافت ان به لوازم دیگری مثل برس تمیز کننده شیشه شیر یا قفسه خشک نمودن شیشه احتیاج دارید تا تمیز نگهداشتن ان که مسیله مهم است برای شما راختغ تر باشد .

 

کیسه‌‌های عایق نیز، شیشه‌شیر را در دمای مناسب نگه می‌دارد، هرچند بهتر است به اندازه‌ای شیر خشک آماده کنید که بتوانید آن را هر بار تازه مصرف کنید و باقی‌مانده را دور بریزید، اما گاهی هنگام بیرون رفتن از خانه همراه کودکتان، لازم است شیشه‌شیرش را نیز همراهتان ببرید. .

کیسه عایق نیز وسیله دیگری است که می توان شیشه شیر را در  دمای مناسبی نگاه داشت . البته ترجیحا شیر را زمان نیاز کودک و به اندازه مصرف اش درست کنید . اگر برای بیرون رفتن شیر خشک کودک را اماده می کنید می توانید برای سالم ماندن شیر ازاین کیسه های عایق استفاده کنید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن