خودرو

راهنمای خرید اینترنتی بهترین مارک تسمه کولر ارزان قیمت

تسمه کولر چیست؟ تسمه کولر را از کجا بخریم؟ تسمه کولر برای انواع کولر های 7000 ، آبی a68 ، تکنوپارس، 3500 ، a59 ، کولر ماشین، آبسان به فروش میرسد. قبل از خرید اینترنتی بهترین مارک تسمه کولر به بررسی نکات خرید آن میپردازیم:

مقاله پیشنهادی: بهترین طعمه سوسک کش

اگر هنر فنی شما خوب باشد حتما می دانید تسمه کولر آبی چیست و ظاهر آن چگونه است ، اما می خواهیم بررسی کنیم که این مهم چه کاری را در کولر انجام داده و چه ویژگی هایی دارد ؟ نصب نکردن این قطعه روی کولر یا خراب شدن آن باعث چه مشکلی می شود ؟ آیا می توان تسمه را به تنهایی و بدون کمک افراد وارد به کار تعویض کرد ؟ اگر پاسخ صحیح است چگونه می توانیم تسمه کولر آبی را تعویض کنیم ؟

طرز صحیح قرار دادن تسمه در محل مورد نظر چگونه است ؟ آیا باید سفت باشد و یا شل و روان ؟ مدت زمان  کار کرد این وسیله چقدر است و هر چند وقت یک بار باید آن را تعویض کنیم ؟ علائم خرابی آن چیست ؟ آیا تسمه ها می توانند پاره شوند و چرا این اتفاق می افتاد ؟ از آن جایی که کولر های آبی توسط برند های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند ، آیا تسمه کولر های برد های متفاوت با یکدیگر متفاوت اند ؟

تسمه کولر های یک برند اما با ابعاد و سایز متفاوت چطور ؟ علت صدا دادن و‌ جیر جیر کردن تسمه چیست ؟ چرا گاهی اوقات تسمه ها حرکت نکرده و نمی چرخند ؟ چرا گاهی اوقات تسمه از جای خود در می رود ؟ چگونه باید تسمه را تنظیم کنیم و از کجا تسمه های کولر آبی را بخریم و چه شرکت ها و برند هایی تسمه تولید می کنند ؟ قیمت این وسیله مهم چقدر است ؟

مقاله پیشنهادی: جو دوسر پرک از کجا تهیه کنیم

تسمه کولر آبی یک وسیله مکانیکی مهم است که نقش انتقال نیرو از موتور به سمت کمپرسور را دارد که به کار کرد بهتر و دقیق تر کولر کمک می کند و لغزش و یا خرابی و بد بسته شدن آن باعث ایجاد علائمی مانند تولید صدا های ناهنجار و باد گرم توسط کولر می شود، این وسیله را وقتی سالیانه هنگام تابستان قبل از آن که می خواهیم کولر را روشن، باید مانند دیگر اجزای کولر سرویس و چک شود و در صورت نیاز تعویض و سپس کولر به کار گرفته شود

زیرا اگر تسمه ی خراب یا پاره ی کولر را تعویض نکنیم باعث کار کرد و مصرف انرژی بیشتری توسط کولر می شود و به مرور می تواند باعث خرابی کولر شود که نیاز به تعمیر اساسی و صرف هزینه بالایی دارد، بنابرین به صرفه تر است که هر سال هنگام شروع کار کولر ها آن را چک و تنظیم کنیم . البته امروزه کولر هایی طراحی و تولید شده اند که بدون تسمه کار می کنند که اساس کار و قیمت آن ها متفاوت از کولر های دارای تسمه می باشد .

مقاله پیشنهادی: خرید میز تلویزیون ارزان

کولر آبی های مختلف تسمه های متفاوتی دارند که در مکانی اطراف موقعیت تسمه در کولر سایز آن هک شده است و شما باید حتما همان سایز تسمه را تهیه کنید . از تسمه های کولر ها و برند های متفاوت می توان به : تسمه کولر آبی آبسال، اطلس، ارج، تسمه کولر آبی 3500 و 7000،4500 ،6000 ، تکنو پارس، سپهر الکترونیک، پارس اشاره کرد . شما می توانید هر سایز و برند از تسمه ای که می خواهید را به صورت اینترنتی از سایت های مختلف و یا به صورت حضوری او فروشگا های لوازم یدکی و جانبی خریداری کنید .

مقاله پیشنهادی: طرز استفاده از بی بی چک نواری

تسمه کولر یک قطعه پلاستیکی نواری مانند است که مکان قرار گیری آن در کولر روی پولی موتور های کوچک و بزرگ و پروانه سوار است، طوری که به کمک پولی ها نیروی موتور به پروانه منتقل می گردد تا با چرخش پروانه باد خنک رو به بیرون تولید شود و فضا را خنک کند . در اصل تسمه وصل کننده پروانه و موتور است . اما همه تسمه ها یک اندازه نیستند و شماره یا سایز آن روی بدنه تسمه درج شده است . این قطعه باعث کار کرد صحیح کولر می شوند اما چون زود فرسوده و خراب می شود هر چند وقت یک بار باید آن را تنظیم و یا تعویض کرد، طوری که هر وقت متوجه هر گونه خوردگی و پارگی تسمه و صداهای غیر معمولی از کولر شنیدید نیزا به تعویض تسمه دارید . البته همه صدا های غیر معمولی ایجاد شده از کولر به معنی خرابی تسمه نیست .

مقاله پیشنهادی: بهترین برند پنیر پیتزا در ایران

تسمه با حرکت چرخشی خود باعث انتقال نیروی چرخشی موتور به کمپرسور و توربین می شود و از داغ شدن و سوختن دینام کولر جلوگیری می کند همچنین باعث ایجاد صدای مناسب کولر می شود که در صورت نبود یا خرابی آن اولین علامت همین صدای ناهنجار است اما تنها علامت نیست . از طرف دیگر تسمه باعث کاهش اصطکاک قطعات کولر و حرکت روان آن ها و لغزش مناسب اجزای کولر، کنار یکدیگر می شود و در نهایت کار یاتاقان کولر را راحت می کند، بنابرین این قطعه کوچک نقش مهمی در کولر ها دارد که نحوه تنظیم دقیق و یا تعویض آن برای کار کرد صحیح کولر الزامی است .

مقاله پیشنهادی: چراغ سقفی سنسور دار

یکی از نکات مهم هنگام نصب و تنظیم تسمه ها که سوال بسیاری از مشتریان بوده است، شل و یا سفت بودن اندازه آن در محل مورد نظر و هنگام نصب است، باید توجه کنید که اگر تسمه کمی شل و یا سفت باشند، احتمال سوختن موتور کولر بالا می شود، بنابرین تسمه ای را خریداری کنید که کاملا اندازه محل جای گذاری آن باشد که نه خیلی سفت باشد که حرکت را مختل کند و به موتور فشاور آورد که آن را داغ می کند از طرف دیگر ممکن است هنگام کارکولر از آن دود خارج و بعد از مدتی تسمه پاره شود .

همچنین نباید خیلی شل و آویزان باشد زیرا باعث خنک نکردن کولر می شود چون نتوانسته با حرکت موتور به خوبی بچرخد و خود موتور هرز می گردد . اگر هم تسمه تنها کمی سفت یا شل بود می توانید با رگلاژ کردن موتور آن را تنظیم کنید، برای این کار پیچ های پایه الکترو موتور را کمی شل کرده و پایه های آن را کمی جابجا کنید تا تسمه میزان شود و سپس پیچ های آن را ببندید .

یکی دیگر از علائم تنظیم بودن درست تسمه ها این است که وسط تسمه، بین دو موتور را با انگشتان خود و با نیروی دست به یکدیگر نزدیک کنید، اگر فاصله بین آن ها تقریبا یک انگشت بود درست تنظیم شده است، ولی اگر این فاصله بسیار کمتر یا بیشتر از یک انگشت بود نیاز به تنظیم و بررسی مجدد دارد .

همان طور که پیش تر گفتیم یکی از علائم خرابی یا فرسودگی و تنظیم نبودن تسمه، صدای ناهنجار کولر و عدم ایجاد باد خنک است که معمولا به دلیل شل بودن تسمه است . یکی از دیگر نشانه های خرابی تسمه بعد از خاموش کردن کولر مشخص می شود، طوری که اگر کولر را خاموش کرده و پروانه به سرعت از کار بیوفتد نشانه ای از خرابی و نامیزان بودن تسمه است اما اگر پروانه بعد از چند دور چرخش به آرامی از کار بیوفتد و خاموش شود تسمه سالم می باشد و مشکلی ندارد .

از دیگر علائم تنظیم نبودن تسمه و شل بودن آن لرزش موتور و بدنه کولر است که باعث لغزش آن از جای خود و ایجاد صدای ناهنجار و مشکلات دیگر می شود . تمام این علائم نشان دهنده اهمیت وجود تسمه در کولر های آبی می باشد . این تسمه ها قیمت پایینی دارند و برای جلوگیری از اتفاقات احتمالی حتما هر چند وقت یک بار آن را چک کنید، زیرا هزینه تعویض تسمه ها بسیار کمتر از هزینه خرابی و تعمیر کلی کولر ها می باشد .

تسمه ها ممکن است بعد از مدتی پاره شود که دلایل مختلفی می تواند داشته باشد . یکی از دلایل پاره شدن تسمه ها سفت بستن آن است . دیگر دلیل بی کیفیتی جنس تسمه است نبابرین هنگام خرید تسمه های مناسب و با کیفیت را خریداری کنید . فرسوده شدن و گذشت طولانی مدت از خرید تسمه نیز باعث پاره شدن آن می شود . یکی دیگر از دلایل پاره شدن تسمه های کولر، وجود لبه های تیز در قسمت پولی کولر است که باعث آسیب تسمه می شود .

تسمه ها پس از مدتی کار کردن فرسوده شده و ممکن است روی آن خراش و ترک خوردگی باشد و یا افتاده و پاره شوند که همه این عوامل می توانند دلیل صدای بد کولر باشند. دقت کنید اگر تسمه به طور کلی مستهلک شده باشد نمی شود آن را تنظیم و با روغن کاری مشکل را حل کرد و نیاز به تعویض و خرید تسمه جدید می باشد .

برای تعویض تسمه ابتدا حتما کولر را خاموش و آن را از برق بکشید و بعد دریچه کولر را باز کرده و پیچ هر دو موتور را باز کنید و قسمتی که تسمه روی آن قرار دارد را با چرخاندن پولی خارج کنید، برای راحتی بیشتر می توانید جای گذاری تسمه را از سمت موتور کوچک شروع کنید و پس از جای گذاری آن پیچ هارا ببندید و با روشن کردن کولر و بررسی کار کرد صحیح آن از نحوه کار خود اطمینان کسب کنید .

تعویض تسمه ها در خانه و به تنهایی کار سختی نیست البته اگر وارد باشید، ولی بهتر است به همراه یکی از اعضای خانواده که کمک دستتان باشد این کار را انجام بدهید و اگر هم به آن وارد نیستید حتما از مراکز و یا نمایندگی های تعمیر و تنظیم کولر مانند مجموعه ابتکار سرویس و آچار بخواهید این کار را برایتان انجام دهند، تنها نکته مهم هنگام عوض کردن تسمه ها، ابتدا کشیدن کولر از برق است تا از برق گرفتی و دیگر اتفاقات دل خراش جلوگیری شود، دیگری انتخاب تسمه مناسب است تا کولر به نحو احسنت کار کند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن