خوراکی ‌ها

راهنمای خرید اینترنتی بهترین مارک کره گیاهی، حیوانی، کره بادام زمینی، بسته های کوچک و بزرگ ارزان قیمت

کره چیست؟ کره را از کجا بخریم؟ کره در انواع مدل های بادام زمینی، کاکائو، جیف، گیاهی، پاستوریزه، کیلویی، گوسفندی، فله، پاک، مارگارین، حیوانی، 50 گرمی، 25 گرمی، محلی، گاوی به فروش میرسد. قبل از خرید اینترنتی بهترین مارک کره به بررسی نکات خرید آن میپردازیم:

کره یکی از مشتقات مقوی و لذیذ شیر است که در تمام نقاط جهان مصرف میشود . کره در ایران بیشتر در وعده صبحانه و برای لذیذ کردن برخی غذاها استفاده میشود . البته کره های گیاهی مثل بادام زمینی ، کنجد ، پسته و … امروزه تولید و عرضه میشود. در برخی نقاط جهان کره شتر ، اسب را نیز مصرف می کنند .

انواع کره ها اعم از حیوانی ، بادام زمینی ، کنجد ، پستع ، فندق ، و…  در مارک های پرارین ، کره ، پگاه ، میهن ، شکلی ، پاک ، عقاب ، پاژن ، پلاسما ، نوحا ، حلاوت ، رامک ، شیا ، لادن ، مه گل ،و … در بازار عرضه میشود . این مره ها در بستع بندی های ۵۰ ، ۱۰۰ , ۲۵۰ گرمی اغلب تولید میشوند . اگر در تهران زندگی می کنید  یک راه ارزان و راحت خرید کره  از طریق سایت انلاین دیجی کالا می باشد .

کره حیوانی پاستوریزه میهن 250 گرم

کره حیوانی پاستوریزه میهن 250 گرم
وزن
۲۵۰ گرم
ابعاد بسته‌بندی
۱۱ × ۶ × ۴ سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
۲۲/۱۲۵۲۸
سایر توضیحات
کره حیوانی لاکتیکی بدون نمک ارزش غذایی در هر ۱۵ گرم: انرژی: ۱۱۲.۵ کیلو کالری چربی کل: ۱۲.۵ گرم کربوهیدرات: ۰ گرم پروتئین: ۰ گرم اسیدهای چرب اشباع: ۸.۳ گرم اسیدهای چرب ترانس: ۰.۰۳ گرم

مقاله پیشنهادی: فتوسل ارزان

کره نوعی محصول لبنی است که از شیر گرفته می‌شود. ابتدا شیر را تبدیل به خامه‌‌ای سوزان می‌کنند. سپس جامدات را از مایعات جدا می‌کنند. قسمت مایع همان دوغ است و قسمت جامد کره‌‌ای است که مصرف می‌شود. از انواع شیر می‌توان کره گرفت. اما در ایران کره گاوی بیشتر از کره‌هایی که از شیرهای دیگر همچون شیر خر، شیر گوسفند، بز یا بوفالو تهیه می‌شود، طرفدار دارد. از این رو در فرق کره با مارگارین در شیرینی تنها به تفاوت‌ها در کره گاوی می‌پردازیم.

کره از فراورده های شیر است که ان را یا به طریق مستقیم از شیر فراوری می کنند و یا  اینکه ان را از همزدن زیاد دوغ می گیرند و بخش چرب و جامد دوغ را جدا می کنند . کره را از شیر حیوانات حلال گوشت مثل گوسفند ، گاو ، گاومیش ، بز می گیرند . هر یک از این کره ها طعم متفاوتی از هم دارند . امروزه از دانه های روغنی چرب مانند بادام زمینی ، کنجد و… نیز کره گرفته میشود . کره های گیاهی نیز تحت عنوان مارگارین نیز در بازار عرضه میشود . در ایران کره های پاستوریزه و سنتی بیشتر از شیر گاو تهیه میشود .

جالب است بدانید رنگ کره به تغذیه حیوان بستگی دارد. اگرچه اگر کره‌های صنعتی را خریداری می‌کنید، این معیار نمی‌تواند صادق باشد. چرا که موادی هست که با افزودن آن‌ها به کره می‌توان رنگ آن را تغییر داد. کره ماده‌‌ای است که ابتدا تبدیل به خامه شیرین و سپس تبدیل به کره می‌شود. از این رو تحت فرآیند‌های گرمایشی قرار می‌گیرد. این فرآیند‌ها مزایای بسیاری برای این محصول پدید آورده اند.

مقاله پیشنهادی: ظروف بامبو ارزان

طیف رنگی کره از سفید ، زرد کمرنگ تا زرد پر رنگ است که این رنگ ناشی خورد و خوراک حیوان است البته این مطلب راجع به کره های پاستوریزه نیست زیرا به این کره ها مواد افزودنی زیادی اضافه میشود و رنگ انها ناشی از این مواد است . کره را می توان ماده ای تعریف کرد که نخست به خامه شیرین و بعد به کره تبدیل میشود . برای تولید کره صنعتی فرایندهای  گرمایشی به کار گرفته میشود که مزیت های زیادی برای کره دارد .

از جمله این مزایا می‌توان به کشتن انواع عوامل بیماری زا که ممکن است در حیوان بوده باشند اشاره کرد. همچنین شیر به سرعت فاسد می‌شود. با گرما دادن و تبدیل آن به کره می‌توان از فساد بیشتر آن جلوگیری کرد

از مهمترین مزیت فرایند گرمایشی در تولید کره ، از بین بردن میکروب ها و عوامل بیماری زاست که در شیر وجود دارد و همینطور شیر زود فاسد میشود که گرمایش روند فاسد شدن ان را به تعویق می اندازد.

کره بادام زمینی کرانچی کامجد – 800 گرم

کره بادام زمینی کرانچی کامجد - 800 گرم
وزن بسته‌بندی
۸۰۰ گرم
ابعاد بسته‌بندی
۹x۹x۱۶ سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
۳۳/۱۰۵۴۲
سایر توضیحات
اگر به دنبال یک میان وعده خوشمزه و البته مقوی و پرخاصیت هستید، بی شک این محصول میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

انواع کره و فرایند تولید آنها

کره شیرین

در روش های سنتی، خامه کهنه و پاستوریزه را پس از حرارت دادن و کره زنی به صورت کره در می آورند. در این فرآیند بخش مایع که دوغ کره نامیده می شود، جدا می گردد. تبدیل خامه به کره شامل شکستن امولسیون روغن درآب و تبدیل آن به امولسیون آب در روغن است. اگر نمک اضافه نشود، آن را کره شیرین بدون نمک و اگر اضافه شود، کره شیرین نمک زده می نامند.هر چه کره گیری در دمای کمتری صورت گیرد، میزان تری گلیسیرید های جامد یعنی کریستال های موجود در چربی افزایش یافته و کره سفت تری تهیه می شود.

مقاله پیشنهادی: تشک خوب

در شیوه سنتی ، خامه مانده پ پاستوریزه را بعد از گرما دادن و کره زنی ، به کره تبدیل می کند. . در این شیوه قسمت مایع که همان دوغ است را تفکیک می کنند . خامه با شکسته شدن امولسیون روغن در اب و تبدیل شدت امولسیون اب در روغن به کره تبدیل میشود . اگر بن این فراورده نمک بزنند  به ان کره شیرین نمک زده می گویند و اگر نمک اضافه نشود کره شیرین نامیده میشود . اگر فرایند تولید کره در محیط هنک و دمای پایین گرفته شود مقدار تری گلیسرید های جامد یا همان بلورهای  درون چربی زیاد شده و کره بافت سفت تری دارد .

کره ترش

در اثر افزودن استارترهای تولید کننده اسیدلاکتیک به کره و حرارت دادن، مواد معطری مانند دی استیل به وجود می آید و کره ترش تهیه می شود. در این روش نیز پس از حرارت دادن و کره زنی، دوغ کره به وجود می آید. اگر نمک به آن اضافه شود، کره ترش با نمک و اگر افزوده نشود، کره ترش بدون نمک تهیه می شود. در اثر افزودن استارترهای تولید کننده اسیدلاکتیک، لاکتوز به اسیدلاکتیک تبدیل می شود. استارترهایی که مواد معطری چون دی استیل تولید می کنند توسط استرپتو کوکوس دی استی لاکتیس به وجود می آیند.

در پی اضافه کردن  اغاز کننده های  تولید کننده اسیدلاکتیک به کره و حرارت دادن، مواد خوش رایحه ای  مثل  دی استیل تولید میشود و کره ترش درست  می شود. این شیوه نیز بعد از گرما دادن و هم زدن دوغ کره تولید میشود . با اضافه نمودن اسیدلاکتیک، لاکتوز تبدیل به اسید لاکتیک خواهد شد . اغاز کننده هایی که مواد خوش رایحه ای مثل دی استیل به وجود می اورند از طریق  استرپتو کوکوس دی استی لاکتیس ایجاد میشوند .

مقاله پیشنهادی: قیمت سفیداب

نکات مهم در خرید کره :

کره را در کشور ما می توان هم بن صورت سنتی و هم صنعتی تهیه کرد . ولی برای یک انتخاب درست بهتر است به موارد زیر توجه کنید .

رنگ کره باید طبیعی بوده و حد آن بین سفید خامه ای تا زرد کهربایی و فاقد هر گونه خال و لکه باشد. بافت کره باید یکنواخت بوده و به صورت دانه ای نباشد و در هر مقطع برش کره، قطرات آب و حباب های هوا دیده نشود.

رنگ کره : نخستین نشانه ظاهری یک کره با کیفیت رنگ طبیعی ان است که در طیفی از سفید خامه ای تا زرد کهربایی است . بافت کره  باید یک رنگ و یک سطح و فاقد لکه باشد و دانه دانه نباشد و با هر برش از ان هیچ حباب و قطره ابی مشاهده نشود .

کره باید دارای طعم طبیعی بوده و عاری از هر گونه طعم و عطر نامناسب غیرطبیعی، ترشیدگی، تندی، پنیری و… باشد.

طعم کره : کره باید طعم کره بدهد ! و اگر می توانید تن را زمان خرید تست کنید  فاقد طعم و لوی ترشیده ، تند ، پنیری و غیر طبیعی باشد .

میزان اسیدهای چرب کره : کره از اسیدهای چرب مختلف با زنجیرهای کوتاه، متوسط و بلند تشکیل شده است. اسیدهای چرب با زنجیرهای کوتاه و متوسط، نسبت به اسیدهای چرب با زنجیره طولانی به مراتب آسان تر هضم می شوند. در این میان، سن حیوان، سن شیردهی، نوع تغذیه (نوع علوفه) فصل و بسیاری از عوامل دیگر به قوام چربی شیر و نوع اسیدهای چرب تاثیر می گذارند.

این مسیله را در حین خرید نمی توان سنجید و از طریق روش های ازمایشگاهی قابل تشخیص است با این حال ان را برای شما بازگو می کنیم . کره دارای انواع اسیدهای چرب با زنجیره های کوتاه ، متوسط و بلند است . اسیدهای چرب با زنجیره های کوتاه و متوسط در مقایسه با اسیدهای چرب با زنجیره طولانی بهتر هضم میشوند . عوامل متاثر در نوع این چربی ها سن حیوان، سن شیردهی، نوع تغذیه (نوع علوفه) فصل و … می باشد ‌

کره بادام زمینی بدون شکر افزوده مهسان – 500 گرم

کره بادام زمینی بدون شکر افزوده مهسان - 500 گرم
وزن بسته‌بندی
۵۰۰ گرم
ابعاد بسته‌بندی
۱۲ × ۱۲ × ۸ سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
۵۰/۲۲۷۷۹

مقاله پیشنهادی: گز خوب از کجای اصفهان بخرم

با تغذیه حیوان از علوفه تازه، مقدار اسیدهای چرب غیر اشباع کره افزایش می یابد، به عکس با تغذیه حیوان از علوفه خشک، اسیدهای چرب اشباع زیاد تر شده و نقطه ذوب چربی جامد افزایش می یابد.

اگر حیوان از علوفه تازه ، تغذیه کرده باشد ، میزان اسید های  چرب افزوده نشده بیشتر میشود و اگر تغذیه اش   علوفه خشک باشد  اسید های چربی افزوده نشده کره افزایش می یابد و راه تشخیص ان افزایش نقطه ذوب چربی کره است .

در صورت خرید کره های پاستوریزه به عوامل زیر دقت کنید :

 

  • اسم محصول و یا اسم تجاری آن

 

  • نشانی تولید کننده

 

  • شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت

 

  • نام مواد مصرفی

 

  • وزن

 

  • قیمت برای مصرف کننده

 

  • شماره سری ساخت

 

تاریخ تولید و تاریخ انقضا محصول

 

مقاله پیشنهادی: قیمت گلبرگ خشک

 

فرآیند تولید کره

کره به دو روش  مداوم و غیر مداوم تولید میشود . که در این  بخش از مطلب هر یک از این روش ها را برای شما شرح می دهیم .

در روش مداوم از ماشین های کره زنی و در روش غیر مداوم از گردونه کره زنی یا چرن استفاده می شود. روش غیر مداوم، که از گردونه کره زنی استفاده می شود، هر قدر خامه در گردونه کره زنی بیشتر تکان داده شود، عمل کره زنی سریع تر صورت می گیرد.

کره گیری با روش مداوم را با ماشین های کره زنی و در شیوه غیر مداوم از گردونه کره زنی صورت می گیرد . در روش غیر مداوم هر چه خامه در گردونه کره زنی تکان بیشتری داده شود ، فرایند تولید کره هم زودتر پایان می پذیرد .

مدت کره زنی ۳۵ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد. جریان کره زنی و پایان کار را از روی دریچه شیشه ای گردونه می توان مشاهده نمود. در روی دریچه شیشه ای گردونه ابتدا خامه مثل شیر جریان پیدا می کند و رنگ شیری مات به شیشه می دهد، سپس کم کم دانه های کره روی شیشه شفاف ظاهر می شوند.

کره زنی حدود ۳۵ تا ۴۵ دقیقه زمان می برد  شما تمامی فرایند کره زنی را از طریق دریچه شیشه ای گردونه می توانید ببینید . در روی دریچه شیشه ای گردونه نخست خامه مانند شیر میچرخد و رنگ شیشه را شیری مات نی کند و بعد شاهد ظهور دانه های کره بر روی دریچه خواهید شد .

پس از تشکیل دانه های کره، سرعت چرخش گردونه را کند نموده، آن را چند دقیقه دیگر به آهستگی می چرخانند و سپس متوقف ساخته، دوغ حاصله از کره زنی را خارج می سازند، پس از شستشوی دانه های کره و نمک زنی به آن ها، عملیات مالش دادن کره آغاز می شود. این عمل باعث چسبیدن دانه های کره به یکدیگر و پخش یکنواخت آب در بستر چربی می شود.

بعد از اینکه دانه های  کره شکل گرفت سرعت چرخش گردونه را کمتر کردن و ان را چند مرتبه دیگر به آرامی می چرخاند و بعد ان را خاموش کنید . دوغ و کره را از هم جدا کرده و دانه های کره را شستشو داده و به ان نمک میزنند و مرحله بعدی مرحله مالیدن کره است . با ورز دادن ان دانه های کره به همدیگر می چسبند و اب به طور یکدست تری در چربی پخش میشود .

امروزه مالش دادن کره در داخل خود گردونه صورت می گیرد، بدین ترتیب که پس از شستشوی دانه کره، گردونه را به آهستگی به چرخش درآورده، در نتیجه فشار توده کره و ضرباتی که در اثر برخورد با دیواره گردونه حاصل می شود، کره مالش داده می شود.

این مرحله ورز یا مالش نیز  در درون گردونه انجام میشود و بعد از شستن دانه های کره ان را مجددا درون گردونه می ریزند و ان را روی درجه کند گذاشته تا به ارامی  بچرخد و با فشار توده کره و ضربه هایی که در پی اصابت با جداره گردونه ایجاد میشود ، کره ورز داده میشود .

کره حیوانی پاستوریزه کالین – 250 گرم

کره حیوانی پاستوریزه کالین - 250 گرم
وزن
۲۵۰ گرم
ابعاد بسته‌بندی
۱۳×۹×۵.۳ سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
۱۶/۱۴۴۱۹
سایر توضیحات
- ارزش غذایی در هر ۱۰۰ گرم: - انرژی: ۷۴۷ کیلوکالری - قند: ۰ گرم - چربی: ۸۲ گرم - نمک: ۰ گرم - اسیدهای چرب ترانس: ۰.۶۸ گرم - نوع ماده غذایی: کره قالبی - روش نگهداری: فریزر

روش مداوم

ابتدا خامه وارد استوانه کره زنی می گردد. این استوانه دارای یک وسیله همزن است که با موتوری قابل تنظیم در سرعت های مختلف حرکت می کند. عمل تبدیل خامه به کره با سرعت در استوانه صورت گرفته و با پایان یافتن عمل، دانه کره و دوغ کره وارد قسمت جداسازی می شود که به آن قست مالش دادن اولیه گفته می شود.

اول خامه را درون مخزن کره زنی که حاوی یک تیغه همزن است می کنند .  این مخزن دارای یک  موتور است که چندین سرعت دارد . با همزدن خامه را به کره تبدیل می کند و سپس دوغ و کره را از هم تفکیک می کنند این مرحله مالش دادن اولیه نام دارد .

کره از دوغ جدا می شود، اولین مرحله شستشوی دانه کره به وسیله دوغ کره ای که سرد شده و دوباره در دستگاه جریان یافته، انجام می شود. عمل مالش دادن به کمک ابزار پیچ مانندی که سبب راندن کره به مرحله بعدی نیز می گردد صورت می گیرد.

پس از مجزا سازی دوغ و کره ، نخستین مرحله شستشوی دانه کره توسط دوغ کره ای که خنک شده و مجددا در دستگاه به گردش در می اید صورت می پذیرد . ورز دادن نیز توسط وسیله پیچ مانندی انجام میشود که  باعث رفتن  کره به مرحله  بعدی میشود .

با خروج کره از این بخش، محصول از یک مجرای قیفی شکل و صفحه سوراخ داری می گذرد که به بخش فشار دادن و خشک کردن موسوم است. در این قسمت دوغ باقی مانده در کره خارج و دانه های کره به مرحله بعدی یا مالش دادن ثانویه هدایت می شوند. بخش بعدی مالش در شرایط خلأ می باشد که هوای موجود در کره را کاهش می دهد. مرحله آخر مالش دادن کره از چهار بخش کوچک است.

با پایان یافتن این مرحله ، کره از یک خروجی قیفی شکل و صفحه سوراخ داری عبور می کند که نام این مرحله فشار دادن و خشک کردن است . در این مرحله دوغ از کرع تفکیک و دانه های کره تحت ماساژ ثانویه قرار می گیرند . مالش ثانویه در شرایط خلأ انجام می گیرد که هوای درون کره کم میشود . در پایان مرحله مالش کره تبدیل به چهار قسمت کوچکتر  میشود.

محصول نهایی از محل خروج ماشین به صورت یک نوار مداوم خارج شده، از طریق ظرف نگهداری به سمت ماشین های بسته بندی منتقل می گردد.

در کارخانجات کره زنی، خامه تحویل گرفته شده باید پاستوریزه باشد، در طی حمل و نقل نیز باید دقت شود که از آلودگی دوباره آن جلوگیری شود. امروزه در بیشتر کارخانجات دنیا، روش مداوم برای تولید کره استفاده می شود.

.در نهایت کره به شکل یک نوار ممتد بیرون می اید و توسط ظرف نگهداری به سوی ماشین های بسته بندی هدایت میشود .

در کارخانه های تولید کره ، خامه نیز باید پاستوریزه باشد و در جریان حمل و نقل نیز باید بسیار احتیاط شود تا مجددا الوده نشود.

بسته بندی کره

موادی که در بسته بندی کره مورد استفاده قرار می گیرند باید غیرقابل نفوذ به چربی، نور، مواد بودار و رطوبت باشند. اگر بسته بندی مناسب نباشد، سطح کره زرد پررنگ شده و در واقع اکسید می شود.

متریال مورد استفاده در بسته بندی کره باید در برابر چربی ، نور ، رطوبت و مواد بو دار مقاوم باشند و اجازه نفوذ این عوامل را به کره ندهند . در صورت داشتن بسته بندی نا مناسب کره اکسید میشود و رنگ ان  زرد پر رنگ میشود .

نگهداری کره

اصولاً کره باید در جای خنک نگهداری شود و دور از نور آفتاب قرار گیرد. قابلیت نگهداری کره به دما بستگی دارد. برای نگهداری طولانی مدت کره باید در دمای ۱۸- درجه سانتیگراد قرار گیرد، چرا که در دمای ۴ درجه سانتیگراد فقط به مدت یک هفته می توان آن را نگه داشت.

کره را باید در محیط سرد و خنک و دور از نور خورشید نگه داری کرد . کره را اگر برای زمان طولانی می خواهید نکه دارید باید در فریزر و دمای ۱۸- نگهداری شود و برای استفاده کوتاه مدت حداقل یک هفته دمای ۴ درجه سانتیگراد برای ان مناسب است .

کره نباید در نزدیکی مواد بودار و همچنین به مدت طولانی در تماس با برخی از فلرات مانند مس قرار گیرد.

همینطور کره را دور از مواد بو دار و فلزاتی مثل مس نگه دارید .

کره شکلی با طعم سیر و سبزیجات – 50 گرم

کره شکلی با طعم سیر و سبزیجات - 50 گرم
وزن
۵۰ گرم
ابعاد بسته‌بندی
۵ × ۱.۵ × ۸ سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
۱۶/۲۳۲۷۵

نکات مهم

از مصرف کره غیرپاستوریزه (فله) به صورت مستقیم باید خودداری نمود، چنین کره ای را می توان به عنوان کره آشپزخانه در پخت و پز استفاده نمود.

ترجیحا کره های غیر پاستوریزه و در اصطلاح سنتی را مصرف نکنید . این کره های فله ای بیشتر برای پخت و پز مناسب هستند .

کره برای کسانی که چاق هستند و رژیم های لاغری دارند، هم چنین کسانی که میزان چربی خون آن ها بالا است، توصیه نمی شود.

کره برای افرادی که اضافه وزن دارند و یا در حال کم مردن وزن هستند و افراد مبتلا به کلسترول بالا اصلا مناسب نیست.

مصرف کره برای کودکان، کسانی که فعالیت بدنی دارند و افرادی که در نواحی سردسیر زندگی می کنند مناسب است.

مصرف کره برای افرادی در مناطق سردسیر زندگی می کنند و کودکانی که فعالیت بدنی زیادی دارند ، توصیه میشود .

کره در مقابل هوا، تند می شود، علت تندی کره، اسیدتوبیریکی است که در آن پیدا می شود. این اسید سم است.

کره در معرض هوا ، اسیدی به نام اسیدتوبیریکی که سمی است را ازاد می کند.

اگر کره رنگ سفیدی پیدا کند و بوی تند بدهد، نوع فساد، فساد ترش است که طی آن اسیدهای چرب از گلیسرول جدا شده و اسیدهای چرب فرار عامل اصلی بوی تند کره هستند.

کره های تزش و سفید رنگ کره های فاسدی هستند که به این فرایند فاسد شدن فساد ترش می گویند که اسیدهای چرب از گلیسرول مجزا شده و اسیدهای چرب فرار علت بوی تند کره است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن