دکوراسیون

راهنمای خرید انواع مدل گلیم فرش ماشینی، جدید، سنتی، شیک و مدرن، گلیم فرش برای آشپزخانه و اتاق خواب

گلیم فرش چیست؟ گلیم فرش را از کجا بخریم؟ گلیم فرش در انواع مدل های دستبافت، ماشینی، 9 متری، 6 متری، 12 متری، آشپزخانه، فانتزی، ساده، طرح دار، سه یعدی، اتاق خواب، ساوین، گرد به فروش میرسد. قبل از خرید اینترنتی بهترین مارک گلیم فرش به بررسی نکات خرید آن میپردازیم:

گلیم فرش را می توانید برای فضاهای مختلف منزل استفاده کنید، مانند اتاق خواب کودک، اتاق نوجوان ، مدل های رولی را برای راه پله، راهرو استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی: بهترین خمیر سیلیکون

در قسمت آشپزخانه، از گلیم فرش های با طرح های هندسی استفاده کنید. گلیم فرش های ترک و ایرانی ، ترکمن، و جدید دارای طرح های فانتزی، متری،دستباف، ماشینی، برجسته، بزرگمهر، پاتریس، پرزدار،پرز بلند، جلومبلی، جدید، طرح جاجیم، چهل تکه، چهارخونه، حصیری، خشتی، خزدار، حیدری، خاتم، چرمی، دستباف تبریز، دایره ای، مستطیلی، ذوالانواری، زاگرس، ساوین، سنتی، زمرد مشهد، سه بعدی،ستاره کویر یزد، سیرجان، ساده، شش متری، شیراز، شیک، شایان، شنل و…  در رنگهای خاکستری، سفید، بنفش، زرد، قرمز، رنگی،  رنگ روشن، زرشکی، سرمه ای و بسیاری رنگ های دیگر همه و همه بر این است که از صنایع دستی ارزشمند ایران عزیزمان در خانه استفاده کنیم و از آن لذت ببریم.

گلیم ماشینی دنیای فرش طرح خشتی سلطنتی

گلیم ماشینی دنیای فرش طرح خشتی سلطنتی
نوع بافت
ماشینی
محل بافت
کاشان
جنس نخ تار
پلی‌استر
جنس نخ پود
جوت
تعداد رنگ
۶ عدد

مقاله پیشنهادی: از کجا چوب بستنی بخریم

گلیم فرش، صنایع دستی ارزشمند ایران

منظور از گلیم فرش چیست ؟

گلیم فرش دست بافته ایست ارزشمند که تار و پود آن از چشم حیوانات اهلی است و درست مانند فرش روی دار ایستاده سوار می شود و مانند فرش بافته می شود.

گلیم که به اسم هایی مانند زیلو و جاجیم هم در برخی از مناطق ایران شهرت دارد روزی به عنوان فرش استفاده می شده است اما امروزه جایگاه آن به عنوان صنایع دستی برای تزئین و چیدمان سنتی دکوراسیون استفاده می شود.

مقاله پیشنهادی: خرید هیزم

گلیم هیچگونه شانه و پرزی ندارد، به همین دلیل سطح رویی آن صاف است و از فرش سبک تر است. این زیرانداز قدیمی و ارزشمند، دارای طرح های بسیار زیبایی ست که مورد توجه بسیاری حتی برای استفاده در دکوراسیون مدرن می باشد.

بافنده گلیم بسته به طرح، نقش و اندازه آن مدت زمان متفاوتی را باید صرف بافتن گلیم کند به همین دلیل قیمت گلیم ها تفاوت هایی با هم دارند.

برای شناخت بیشتر گلیم فرش و نحوه خرید آن با ما همراه باشید.

گلیم ماشینی دنیای فرش مدل جوانه کد 1402

گلیم ماشینی دنیای فرش مدل جوانه کد 1402
طرح گلیم
مستطیل
نوع بافت
ماشینی
محل بافت
کاشان, کاشان
جنس نخ تار
پلی‌استر
جنس نخ پود
جوت

مقاله پیشنهادی: قیمت چسب موش

انواع مختلف گلیم فرش موجود در بازار

 • گلیم فرش ماشینی

امروزه برخی گلیم فرش ها توسط دستگاه های ماشینی و بدون دخالت دست بافته می شوند. به طبع وقتی پای ماشین در میان باشد سرعت بافت بالا می رود و البته قیمت آن پایین تر از نوع دستباف می آید. طرح های بسیار متنوع و رنگ های زیبای آن به این مزیت قیمت و تعدد افزوده و به همین دلیل این نوع گلیم فرش دارای بازار پرفروشی است.

 • گلیم فرش دستباف

این نوع گلیم فرش کاملا هنر دست هنرمندان خوش سلیقه و زحمتکشی است که در این زمینه فعالیت می کنند . و بالطبع ارزش آن از گلیم های ماشینی بسیار بیشتر، و البته قیمت آن ها نیز بیشتر است. اما داشتن هنر دست یک هنرمد که با عشق و ذوق آن را بافته کجا و بافت یک ماشین صنعتی بدون روح کجا.

گلیم ماشینی دنیای فرش مدل نسترن کد 1077

گلیم ماشینی دنیای فرش مدل نسترن کد 1077
طرح گلیم
مستطیل
نوع بافت
ماشینی
محل بافت
کاشان
جنس نخ تار
پلی‌استر
جنس نخ پود
جوت

مقاله پیشنهادی: بهترین مارک اینورتر خودرو

طرح های معروف گلیم فرش ماشینی

 • طرح گلیم خشتی
 • طرح گلیم کف ساده
 • طرح  گلیم راه راه
 • طرح گلیم کردی
 • طرح گلیم شیرکی پیچ
 • طرح گلیم شاملو
 • طرح گلیم افشاری

انواع گلیم

گلیم ها به چند دسته تقسیم می شوند که هر یک دارای ویژگی هایی است :

 • گلیم سوزنی
 • گلیم ساده که خود دو دسته است : بی چاک و چاک دار
 • گلیم سوماک
 • گلیم فرش

بنابراین متوجه شدیم که گلیم فرش یکی از انواع گلیم است که به توضیح آن می پردازیم.

گلیم ماشینی دنیای فرش مدل کژال کد 1073

گلیم ماشینی دنیای فرش مدل کژال کد 1073
طرح گلیم
مستطیل
نوع بافت
ماشینی
جنس نخ تار
پلی‌استر
جنس نخ پود
جوت
رنگ حاشیه
نقره ای

 باید و نباید های خرید گلیم

شهرهای بزرگ و کوچک ایران به قدری غنی است که هر یک دارای یک نمونه صنایع دستی است اما فرش و گلیم جزو صنایعی هست که نه تنها در کشور خودمان که در کشورهای دیگر هم شناخته شده است و بسیار محبوب است .

تاریخچه هنر ایرانی با فرش، گلیم و … پیوند خوره است و هرجا نامی از هنر ایرانی به میان می آید از فرش و گلیم هم حرفی خواهد بود.

مقاله پیشنهادی: کلاه حصیری بزرگ

و اما برای خرید این هنر دستی ارزشمند نکاتی را باید مدنظر قرار داد :

نکات دخیل در ساخت گلیم فرش

 • مواد اولیه بافت گلیم شامل نخ یا پشم
 • تعداد گره ها
 • طرح و اندازه گلیم

خرید گلیم خوب

نخ هایی خوب است که سبک بوده و فاقد هیچگونه بویی باشد. به اینصورت گلیمی که با این نخ ها تهیه می شود نه دارای پرز اضافی است و نه بوی شیمیایی. در هنگام خرید این نکات را لحاظ کنید .

برای شستن گلیم فرش، از شامپو فرش می توان کمک گرفت، شستن با دست یا سپردن به قالیشویی امان پذیر است اما شستشوی با دست توصیه می شود زیرا نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

رنگ طبیعی گلیم

در بافت گلیم ها از دو دسته نخ استفاده می شود: یک نخی که با رنگ طبیعی رنگ شده باشد و دیگری که با رنگ های مصنوعی

توجه داشته باشید که رنگ های طبیعی در مقابل نور مستقیم خورشید تغییر رنگ نمی دند و صدمه زیادی نمی بینند. اما رنگ های شیمیایی نامرغوب سریع تغییر رنگ داده و زیبایی اولیه کار را زیرسوال می برد.

گلیم ماشینی دنیای فرش مدل هریس

گلیم ماشینی دنیای فرش مدل هریس
نوع بافت
ماشینی
محل بافت
کاشان
جنس نخ تار
پلی‌استر
جنس نخ پود
جوت

مشکل استفاده از گلیم روی سرامیک

حتما برای شما هم پیش ا»ده که فرش یا گلیم روی سرامیک ها سر می خورد و این یک مشکل بزرگ است. غیر از ابزارهایی مانند چسب فرش و…

به طور کلی اگر به دنبال گلیمی برای استفاده بر روی سرامیک هستید، نوع گلیم سوماک را انتخاب کنید که پشت آن پر است از گره و این گره ها مانند ترمزی برای گلیم عمل م یکنند و مانع از سرخوردن آن می شوند.

هنگام خرید گلیم فرش ماشینی این نکات را رعایت کنید :

 • قیمت گلیم فرش ماشینی

هزینه ای که قرار است برای خرید گلیم فرش کنار بگذارید را در نظر بگیرید زیرا به شما در انتخاب ابعاد و طرح آن کمک می کند.

 

 • طرح گلیم فرش

طرح های گلیم فرش بسیار متفاوتند، بنابراین می توانید طرح و رنگ آن را باتوجه به سلیقه خود و فضایی که قرار است در آن استفاده کنید انتخاب کنید.

 • اندازه گلیم فرش

گلیم فرش ها را در ابعاد،2 و 4 متری، 6، 9 و 12 متری می بافند. انتخاب اندازه آن بسته به فضایی است که قصد دارید استفاده کنید.

البته نوعی گلیم فرش به نام گلیم فرش رولی هم وجود دارد که هراندازه که مدنظرتان بود می توانید سفارش داده و از رول اصلی برش بزنید.

 • کیفیت بافت

پشت گلیم فرش، کیفیت آن را نمایش می دهد، پشت گلیم اگر دارای گره بزرگ، زدگی یا پارگی باشد کیفیت گلیم دارای اشکال است. گره های زیاد و کوچک هم نشان از کیفیت پایین گلیم است. ریشه های گلیم را هم دقت کنید که از نخ های بی کیفیت تهیه نشده باشد.

 • کیفیت نخ

کیفیت جنس نخ و نحوه رنگ آمیزی آن، مهم است . برای مثال نخ هایی که کیفیت رنگ آمیزی خوبی نداشته باشد پس از مدتی و در شستشو به هم رنگ می دهد و نمای گلیم را خراب می کند.

 

 

فرش با گلیم چه تفاوت هایی با هم دارند

فرش دارای پرز و شانه است در صورتیکه گلیم نه پرزی دارد و نه شانه ای، فرش برای نشستن راحت تر و نرم تر است اما گلیم خشک است. گلیم فرش ارزانتر از فرش می باشد.

 

گلیم فرش را در کدام قسمت خانه می توان استفاده کرد؟

هرکجایی که تمایل داشته باشید کمی متفاوت با بقیه قسمت های منزلتان باشد مثلا در آشپزخانه، در یک بخش از خانه با دکور سنتی، و…

از گلیم فرش چگونه باید نگهداری کرد؟

 • گلیم را تا حد امکان تا نزنید، هرچند گلیم نازک تر از فرش است اما باز هم بهتر است لوله شود تا به تار و پود آن آسیبی وارد نشود.
 • برای شستن آن از آب داغ و مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید. آب سرد و شامپوفرش بهتر از بقیه گزینه ها برای شستشوی گلیم فرش است. بعد از شستن آب آن را گرفته و جایی تمیز پهن کنید تا کاملا خشک شود.
 • گلیم را مستقیما زیر نور آفتاب استفاده نکنید زیرا به مروز پوسیده می شود و رنگ آن خراب می شود. اگر فضایی که گلیم را استفاده می کنید آفتاب گیر است در ساعت هایی که آفتاب است روی آن روفرشی پهن کنید.
 • اجسم سنیگن مثل میز و مبل و… را روی گلیم نگذارید .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن