مادر و کودک

راهنمای خرید بالش شیر دهی و انواع آن

بالش شیردهی

بالش شیر دهی وسیله ای کارآمد برای خانم هایی است که می خواهند صاحب نوزاد شوند یا به تازگی مادر شده اند می باشد . این بالش در سبک ها و انواع مختلف در بازار وجود دارد . این بالش در انواع بالش شیر دهی طبی،  بالش شیردهی فانتزی ، بالش شیر دهی دو قلو ، بالش شیر دهی گرد ، بالش شیر دهی کتابی ، بالش شیر دهی ضد خفگی و … موجود است .

شما با کمک این بالش می توانید به راحتی به نوزاد شیر دهید . استفاده از این بالش موجود می شود نوزاد در وضعیت مناسبی قرار بگیرد و به ستون فقرات او کم ترین فشار وارد شود . در ادامه مقاله به بررسی بیش تر این بالش ، طریقه استفاده و مزایای استفاده از آن می پردازیم .

مقاله پیشنهادی:بهترین مارک رنگ پودری خوراکی

نحوه استفاده از بالش شیر دهی

این بالش نیز مانند سایر وسایل طرز استفاده خاص خود را دارد . برای این کار ابتدا جای مناسب و آرامی را برای شیر دادن به نوزاد انتخاب کنید .

سپس بالش را بر روی قسمت کمر خود گذاشته و آن را تنظیم کنید . بعضی از بالش های شیر دهی بند هایی دارند که می توان آن ها را تنظیم کرد و نوزاد را به راحتی بر روی بالش قرار داد . اگر طرز صحیح استفاده از بالش های شیردهی را بدانید می توانید از کمر درد ، گردن درد و کتف درد جلوگیری کنید زیرا در صورت استفاده از آن فشار وارده بر گردن و کمر به حداقل می رسد .

اگر از این وسیله به درستی استفاده کنید کار شما بسیار راحت خواهد شد .

مقاله پیشنهادی:سرمه دان از کجا بخرم

مزایای استفاده از بالش شیر دهی

شما می توانید در طول بارداری نیز از این بالش استفاده کنید .

این وسیله باعث می شود که در سه ماه آخر بارداری فشار کمتری به کمرتان وارد شود و بتوانید راحت باشید . وظیفه اصلی این بالش نزدیک کردن نوزاد به مادر است . همچنین این بالش موجب می شود که نوزاد راحت تر پستان را به دهان بگیرد و در نتیجه درد نیز کم تر خواهد شد . اگر زایمان به صورت سزارین بوده باشد ، می توانید از آن برای بهبود محل بخیه ها استفاده کنید زیرا از آن محل محافظت کرده و موجب تسریع بهبود آن می شود .

مقاله پیشنهادی:بهترین اجیل

اگر از این بالش استفاده کنید عضلات سر و گردن نوزاد تقویت می شود زیرا نوزاد مجبور می شود سر و گردن خود را نگه داشته و از دست ها و پاهایش استفاده کند . بسیاری از نوزادان دچار کولیک و رفلاکس معده هستند. این مشکل اگر سر نوزاد در وضعیت نا مناسب قرار بگیرد تشدید می شود. استفاده از این بالش موجب می شود سر نوزاد بالا تر از بدن قرار بگیرد و این گونه از مشکلات گوارشی جلوگیری می شود . این بالش برای راحتی کودک و مادر تولید شده است اما با گذشت چند ماه به نشستن کودک نیز کمک می کند .

مقاله پیشنهادی:دستگاه نسپرسو ارزان

قیمت بالش شیر دهی

عوامل زیادی در قیمت این بالش تاثیر گذار است . مثلا هر چه جنس و کیفیت الیاف داخلی به کار رفته در آن مرغوب تر باش ، قیمت آن نیز بیش تر است . با توجه به مدل و رنگ بندی های آن ، قیمت های مختلفی برای بالش وجود دارد ولی در نهایت جنس الیاف داخلی موجود در آن از همه عوامل مهم تر است . به طور کلی هرچه وسیله با کیفیت تر باشد عمر بیش تری می کند و در نتیجه مقرون به صرفه تر است . پس بهتر است به جنس ، نرمی بالش و الیاف آن توجه کنید تا خرید شما مقرون به صرفه باشد . بالش هایی که کیفیت بالا دارند قیمتشان نیز بالاتر است اما در عوض سلامتی شما را تهدید نمی کنند و دچار کمر درد و گردن درد نخواهید شد .

مقاله پیشنهادی:جاکفشی 

انواع بالش شیر دهی

شاید برای شما سوال ایجاد شود که چه مدل بالش شیر دهی برایتان مناسب است ؟ این بالش ها در انواع و جنس های مختلف موجود هستند . تنوعی در در این بالش ها وجود دارد موجب می شود بتوانید بر اساس نیازتان بالش مناسب خود را پیدا کنید .

مقاله پیشنهادی:کالسکه چه مارکی خوبه

بالش های شیر دهی در مدل های O,U,C موجود هستند . با این که این بالش ها باهم تفاوت دارند اما همه آن ها برای همه حالت های شیر دهی مناسب می باشند . بالش O به دور بدن فرد بسته می شود . این بالش برای افرادی که سزارین کرده اند مناسب است و آن ها را حمایت می کند . بالش های U و C باز می باشند و از آن ها می شود برای شیر دادن به نوزاد یا به عنوان بالش خواب برای نوزاد و خودتان استفاده کنید .

یکی از نکات بسیار مهم این است که روکش بالش قابل تعویض باشد زیرا بالش توسط نوزاد به سرعت کثیف می شود . نوزاد با تف کردن و یا بالا اوردن شیر می تواند باعث کثیف شدن بالش شود . بنابراین برای رعایت بهداشت و سلامت نوزاد روکش بالش هر چند وقت یک بار باید شسته شود . پس دقت به این نکته بسیار مهم است .

این بالش ها هم به صورت نرم و هم سفت موجود است . اما هیچکدام برای نوزاد مناسب نیست زیرا بالش سفت به گردن و ستون فقرات نوزاد آسیب می رساند و نمی توان از آن استفاده کرد و بالش نرم هم بخاطر نرمی زیاد سر نوزاد در آن فرو رفته و در نتیجه منجر به آسیب دیدن ستون فقرات او می شود . بنابراین بالشی انتخاب کنید که نه خیلی سفت باشد و نه خیلی نرم که سر نوزاد بالا تر از بدن قرار نگیرد .

توجه به طرح بالش نیز در هنگام خرید بسیار مهم است . این بالش باید عروسکی باشد و از رنگ های شاد در آن استفاده شده باشد تا بتواند توجه نوزاد را جلب کند . همچنین بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که زود کثیف نشود . در برخی از این بالش ها کمر بند وجود دارد که مادر می تواند به دور کمر خود ببندد و در برخی نیز محلی برای قرار دادن شیشه شیر وجود دارد . البته وجود کمربند و محل شیشه شیر خیلی مهم نیست و به سلیقه فرد بستگی دارد .

زمان استفاده از این بالش

از این بالش می توان در دوران بارداری ، بعد از زایمان و شیر دهی استفاده کرد . نوزاد می تواند با استفاده از این بالش هم از شیر مادر و هم از شیر خشک استفاده کند . بهترین زمان استفاده از آن از چهار تا شش ماهگی است زیرا پس از گذشت این مدت نوزاد بر سر و گردن خود تسلط پیدا می کند و استفاده از آن برای شیر دادن ضروری نیست . همچنین بعد از شش ماهگی نوزاد ، شما می توانید بر روی این بالش نوزاد را ماساژ بدهید یا با او بازی کنید .

معایب بالش شیر دهی

هر وسیله ای علاوه بر مزایایی که دارد معایبی نیز دارد . بالش شیر دهی نیز از این قاعده مستثنی نیست . به علت این که صورت نوزاد در نزدیک ترین حالت به بدن مادر است ، در هنگام مکیدن شیر ممکن است موجب درد و زخم پستان شود .

نحوه انتخاب بالش شیر دهی مناسب

بهتر است بالش شیر دهی را از داروخانه و مراکز معتبر نظیر فروشگاه هایی که لوازم نوزاد را می فروشند ، خریداری کنید . توجه داشته باشید که محصولات استاندارد و اورجینال را خریداری کنید . بالش شیر دهی مناسب بالشی است که روی آن نرم باشد اما لیز نباشد تا نوزاد هنگام شیر خوردن اذیت نشود . قبل از خرید بالش به دقت آن را از همه لحاظ چک کنید . مثلا توجه داشته باشید الیاف درون بالش از چه موادی است ، نحوه شستشو به چه صورت است و به تاریخ انقضا آن توجه کنید . دقت کنید موادی که بالش را پر کرده باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در نوزاد نشوند و همچنین قابل تجزیه در محیط زیست باشند . بالشی را انتخاب کنید که روکش آن قابل تعویض و شستشو باشد زیرا روکش بالا باید مداوم شسته شود . روکش بالش بهتر است از جنس پنبه ، ساتن و دیگر مواد طبیعی و ضد حساسیت باشد .

حالت هایی که استفاده از این بالش خطرناک است

شما از این بالش می توانید در حالت های نشسته و ایستاده استفاده کنید . اتفاقا استفاده از بالش در این حالات بسیار کمک کننده است ، اما توجه داشته باشید که استفاده از این بالش در بعضی حالت ها بسیار خطرناک است و حتی ممکن است منجر به خفگی نوزاد شود . یکی از این حالت ها خوابیدن به پهلو است . شما در این حالت نیاز به بالش شیر دهی ندارید .

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد یکی از وسایل پر کاربرد یعنی بالش شیر دهی مطالبی را به صورت ساده و جامع بیان کردیم . در ادامه به آموزش استفاده از این بالش ، مزایای استفاده از آن برای راحتی مادر و نوزاد ، انواع بالش ، به صرفه بودن آن از لحاظ اقتصادی ، معایب آن و … پرداختیم . امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن