بهترین سایت‌ها و کتاب ها

راهنمای خرید بهترین نوع قلم مو و انواع مدل آن

قلم مو

وقتی در مورد نقاشی صحبت می کنیم ، یکی از اولین ابزاری که به یاد ما می افتد قلمو است، قلمو برای نقاشی روی بوم ، روی کاغذ و هم چنین برای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد . قلم مو در اندازه های مختلفی وجود دارد . مثلا قلمو0000 ، قلمو000 ، قلمو شماره 0 ، قلمو1111 ، قلمو 2114 ، قلمو2125 و … . همچنین قلمو در کیفیت های مختلف هم وجود دارد.

الیافی که در قلم مورد استفاده قرار گرفته از مواد گوناگونی تشکیل شده است . هر چقدر کیفیت قلم مو بیش تر باشد و از آن بهتر مراقبت شود ، عمر بیش تری خواهد داشت . در این مقاله می خواهیم نکاتی را در مورد قلم مو و مطالب مربوط به آن بیان کنیم .

 

الیاف مورد استفاده در سر قلم مو

همانطور که گفتیم قلم مو ها در کیفیت های گوناگونی ساخته می شوند . قلم مو هایی که کیفیت پایینی دارند، الیاف آن ها مصنوعی است . نوک الیاف مصنوعی زمخت و بسیار خشک هستند و به علت جنس نایلونی که دارند نمی توانند رنگ را به خوبی در خود نگه دارند و موجب رگه رگه شدن کار می شود . معمولا قلم مو های بی کیفیت مو های کمتر ولی ضخیم تر دارند.

مقاله پیشنهادی :کرم برای تاول پا

قلم مو های با کیفیت معمولا از جنس مو گربه ، سمور یا اسب ساخته می شوند . همچنین قلم موهای با کیفیت از الیاف مصنوعی مانند ترکیب نایلون و پلی استر نیز ساخته می شوند . اگر شما رنگ روغن کار می کنید توصیه ما استفاده از قلم مو با الیاف طبیعی است اما اگر از اکریلیک برای نقاشی استفاده میکنید بهتر است از قلم با الیاف مصنوعی استفاده کنید زیرا این گونه رنگ موجب از بین رفتن الیاف طبیعی شود.

اگر قلم مو با کیفیت باشد ، الیاف به شکل مخروطی هستند و همچنین نوک الیاف زبر نیست و کمی حالت مو خوره دارند که البته این ویژگی موجب ماندگاری بیش تر رنگ بر روی قلمو می شود و رنگ آمیزی به صورت یکدست خواهد بود .

مقاله پیشنهادی :هودی ارزان قیمت

اجزای قلم مو

پیش از این توضیحاتی در مورد الیاف قلم مو و نحوه تشخیض الیاف با کیفیت و بی کیفیت دادیم. اکنون می خواهیم به معرفی دیگر اجزای قلمو بپردازیم . در قلم مو قسمتی فلزی وجود دارد که مو های قلم مو را نگه می دارد ، به این قسمت فلزی فرول می گویند . اگر قلم مو بی کیفیت باشد ، این قسمت فلزی به صورت محکم بر روی دسته قرار نمی گیرد و مو های قلم مو نیز به راحتی از آن جدا می شوند و در نهایت مو ها هنگام کار به نقاشی می چسبند . اگر قلم مو با کیفیت باشد ، فرول به صورت محکم در جای خود قرار گرفته و جنس آن آلومینیوم و ضد زنگ می باشد .

مقاله پیشنهادی :مارک کولر ابی

دسته قلم مو نیز از عواملی است که می توان با کیفیت یا بی کیفیت بودن قلم مو را از روی آن تشخیص داد . در قلم مو های با کیفیت دسته از جنس چوب یا ترکیب چوب و پلاستیک ساخته می شود و با استفاده پرس دسته قلم مو به فرول وصل می شود . در این صورت قلم مویی محکم و با کیفیت ساخته می شود .

کاربرد قلم مو

قلم مو ابزاری پر استفاده است که در موارد مختلف از آن استفاده می کنیم . قلم مو ها بر اساس انواع آن در موارد مختلف کاربرد دارند . مثلا قلم مو های باریک بیش تر برای نقاشی روی بوم و رنگ کردن قرنیز ها مورد استفاده قرار می گیرند و قلم مو های پهن که الیاف آن ها به شکل تخت و پر هستند برای رنگ آمیزی دیوار کاربرد دارند .

مقاله پیشنهادی :اسرار جوشن کبیر

نحوه آب بندی کردن قلم مو

هر قلم مویی قبل از استفاده نیاز دارد که آب بندی شود. ابتدا چندین بار مو های قلم مو را به هم میزنیم . با این کار الیاف قلم مو زبری خود را از دست داده و نرم می شوند. مجددا این کار را بر روی سطحی ساکن مانند میز انجام می دهیم . در ادامه با چند تکان موهای ضعیفی که در آخر میریزند از قلم مو می افتد . قلم مو را در رنگ فرو ببرید و آن را روی کاغذ به چپ و راست بکشید . با استفاده از قیچی الیافی که با سایر الیاف یکدست نیست را کوتاه کنید .

مقاله پیشنهادی :دستکش یکبار مصرف بچه گانه

اگر الیاف قلم مو طبیعی باشند می توانید آن را از شب تا صبح درون روغن برزک بگذارید تا نرم شوند و حالت بگیرند .

انواع قلم مو

قلم مو ها انواع مختلفی دارند و می توان آن ها را بر اساس طرز قرار گرفتن الیاف ، کاربرد ، اندازه و جنس الیاف دسته بندی کرد . قلم مویی که در نگار گری و قلم گیری استفاده می شود را می توان در نقاشی با آبرنگ نیز به کار برد .

دسته بندی قلم مو از نظر جنس

قلم مو ها از نظر جنس به دو دسته زبر و نرم تقسیم بندی می شوند. قلم مو نرم از الیاف طبیعی یا پلاستیک ساخته می شوند . قلم موهایی که از جنس مو سمور هستند ، نرم می باشند و بسیار انعطاف پذیر هستند . این نوع قلم مو ها برای نقاشی با آبرنگ و رنگ روغن مورد استفاده قرار می گیرند .

مقاله پیشنهادی :پیش بند آشپزی مردانه

قلم مویی که از جنس الیاف طبیعی باشند ، قدرت بالایی در جذب آب دارند . اگر قلم مو نرم باشد رنگ آمیزی یکدست خواهد بود و اثری از جای قلم مو به جا نمی ماند و باعث طبیعی به نظر رسیدن نقاشی می شوند .

در ساخت قلمو زبر معمولا از مو حیواناتی نظیر خوک وحشی استفاده می شود اما امروزه بازار الیاف مصنوعی زبر نیز گرم است . قلم مو های زبر الیاف ضخیم تر ، محکم تر و سفت تری دارند . از این قلم مو برای رسم خطوط نا هموار استفاده می شود . از ویژگی مهم این قلم مو ها به نگهداری زیاد رنگ در آن ها می توان اشاره کرد .

دسته بندی قلم مو از نظر شکل و کاربرد آن ها

قلمو زبان گربه ای

می توان گفت این قلم مو همان قلم مو تخت اسن اما کمی پیشرفته تر از آن است . از این قلم مو برای محو کردن خطوط تا زمانی که رنگ خشک نشده باشد استفاده می شود . به خاطر نوع الیاف و بافت این قلم مو می توان در حالت مرطوب نیز از آن استفاده کرد . در قلم موی تخت گوشه ها تیز هستند ولی گوشه های این قلم مو انحنا داشته و باعث می شود خطوط به شکل نرم کشیده شوند .

قلم مو تخت

قلم موی تخت الیاف ضخیم تر و زبر تری نسبت به سایر قلم مو ها دارد . از این قلم مو بیش تر برای ضربه زدن در نقاط وسیع و رنگ آمیزی در آن نقاط استفاده می شود .

قلم مو باد بزنی

این قلم مو بافت زیادی دارد و انحنا آن تخت نیست بنابراین با استفاده از آن می توان خطوط را محو کرد . همچنین از این قلم مو می توان برای ترکیب کردن رنگ ها با هم ، هایلایت کردن ، کشیدن بوته و چمن استفاده کرد .

قلم مو سر تیز

این قلم مو ها به دلیل سر تیزی که دارند برای ترسیم جزییات و نقاشی های پیچیده کاربرد دارد . همچنین با استفاده از آن می توان به طراحی خطوط نیز پرداخت . از این قلم مو می توان برای رنگ های مرکب نیز استفاده کنید . توجه داشته باشید که این قلم مو برای رنگ های غلیظ مناسب نیستند و اگر می خواهید آن را به رنگ های غلیظ آغشته کنید باید رنگ را کمی با روغن رقیق کنید . یکی از ویژگی های خوب قلم مو سر تیز این است که می تواند حجم زیادی از رنگ را بر روی خود نگه دارد . بسیاری از افراد با امضای هنری از این قلم مو استفاده می کنند .

قلم مو سر کج

نام دیگر این قلم مو ، قلم مو شمشیری است . دلیل نام گذاری این قلم مو ها سر مورب و تیز آن ها می باشد . از این قلم مو ها معمولا برای خط کشیدن نقاط حساس استفاده می شود و همچنین این قلم مو ها برای کشیدن منحنی نیز مناسب هستند . این قلم مو ها به دلیل سری که دارند ، می توان با استفاده از آن خطوط تیز کشید . همچنین می توان با استفاده از سر مورب آن می توان خطوط قطور تری نیز رسم کرد . از این قلم مو برای ترسیم جزییاتی نظیر شاخه درخت استفاده می شود .

نحوه نگهداری از قلم مو

برای این که عمر قلم مو را افزایش دهید باید به نکاتی توجه کنید . به عنوان مثال هرگز نگذارید قلم مو خشک شود و آن را در صورت استفاده نکردن نیز مرطوب نگه دارید . هنگامی که با قلم مو کار نمی کنید یک سوم از آن را درون رنگ بگذارید یا حتی می توانید قلم مو را از سطل رنگ آویزان کنید البته اینکار نیاز به یک آهن ربا قوی دارد .

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد در مورد قلم مو ، انواع آن ، کاربرد آن ها و نحوه نگهداری از قلم مو مطالبی را بیان کنیم. امیدواریم که این مقاله پاسخگوی سوالات شما بوده باشد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن