خوراکی ‌ها

راهنمای خرید تخم مرغ با قیمت مناسب

تخم مرغ از مواد غذایی اصلی است که از ان در طبخ غذاهای مختلف ، شیرینی ، کیک ، دسر و… استفاده میشود و شاید اگر تخم مرغ نبود بسیاری ازغذاها ، کیک ، دسرها را نداشتیم و دنیای بدون تخم مرغ اصلا خوشمزه نبود .

تخم مرغ یکی از مواد غذایی پر کاربرد می باشد پس حتما نحوه تشخیص تخم مرغ سالم و روش صحیح نگهداری تخم مرغ را آموزش ببینید.

تخم مرغ یکی از مواد غذایی پر کاربرد است و اکثر مردم ان را به صورت رپزانهغ یا هفتگی خریداری می کنند ‌ اما این ماده غذایی پرکاربرد ماندگاری زیادی ندارد ، از این رو باید با نحوه خرید و شیوه درست نگهداری ان اشنا باشید . در این مقال ما شما را با نحوه صحیح نگهداری تخم مرغ ، نکات خرید و انواع تخم مرغ اشنا می سازیم .

تخم مرغ سالم

مقاله پیشنهادی :شال مجلسی طلایی

برای اینکه بفهمیم تخم مرغ سالم است یا خیر، می توانید:

برای تشخیص تخم مرغ سالم راهکارهای مختلفی وجود دارد که در زیر با هم بررسی می کنیم :

برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ ، تخم مرغ را در آب شناور کنید و داخل ظرفی که ارتفاع آب داخل آن دوبرابر ارتفاع تخم مرغ باشد، قرار دهید :1. اگر تخم مرغ برای یک هفته قبل باشد، در ته ظرف به صورت مایل قرار می گیرد. 2. اگر تخم مرغ برای 3 هفته پیش باشد از سمت انتهای کوچکش در ته ظرف قرار می گیرد . 3. اگر تخم مرغ ناسالم باشد ، بر روی آب شناور می شود.

برای تست سلامت تخم مرغ ، ان را در یک ظرف اب که دو برابر ارتفاع تخم مرغ است بگذارید ، اگر تخم مرغ یک هفته عمر داشته باشد در کف ظرف مایل می ایستد ، اگر تخم مرغ عمر بیشتر و‌حدود سه هفته داشته باشد از قسمت تحتانی کوچکش در کف ظرف می ایستد و اگر تخم  مرغ کهنه و فاسد باشد کامل روی اب شناور می ماند .

مقاله پیشنهادی :عکس تخته شاسی دخترانه

برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ آن را بو کنید ، اگر بوی ناخوشایند و قوی به مشامتان رسید تخم مرغ ناسالم است.

راه دیگر تشخیص سالم بودن تخم مرغ بو کردن ان است اگر بوی نامطبوعی را حس کردید ، قطعا کهنه  و فاسد است .

برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ آن را کنار گوشتان تکان دهید، اگر صدایی از آن شنیدید که تخم مرغ ناسالم است. دلیل صدایی که از تخم مرغ ناسالم شنیده می شود کیسه هوایی است که در اثر رطوبت و دی اکسید کربن بزرگ شده است.

همینطور برای بررسی سلامت تخم مرغ ان را کنار گوشتان نگه داشته  و تکان دهید اگر صدایی شنیدید پس تخم مرغ سالم نیست و علت صدا نیز کیسه هوایی است که به دلیل رطوبت و دی اکسید کربن بزرگ شده است .

مقاله پیشنهادی :ماشین شارژی بزرگسالان با قیمت ارزان

برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ، درون ظرفی آب سرد کمی نمک اضافه کنید و تخم مرغ را داخل آن بیندازید، در صورت خارج شدن حباب هایی از اطراف تخم مرغ تخم مرغ سوراخ شده و نا سالم است.

راه دیگر این است که داخل ظرف حاوی اب سرد مقداری  نمک بریزید و تخم مرغ را درون ظرف گذاشته و اگر از پیرامون تخم مرغ حباب هایی بیرون امد پس تخم مرغ خراب و سوراخ است .

برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ، تخم مرغ ها را بر روی یک سطح صاف بچرخانید، در صورت راحت چرخیدن تخم مرغ ها سالم هستند.

مقاله پیشنهادی :صندلی پلاستیکی

روش آخر برای تست سلامت تخم مرغ ، این است که روی سطح صاف آن را به ارامی بچرخانید ، اگر به اسانی چرخیدند پس خیالتان از سالم بودن ان راحت باشد .

چگونه تشخیص دهیم که یک تخم مرغ تازه است؟

یکی از راه های ارزیابی تازگی تخم مرغ، بررسی کردن بافت سفیده آن است. تخم مرغ تازه در قسمت سفیده و زردی دو بافت مجزا دارد که یکی از آن پایدار تر و دیگری مایع تر است. زمانی که تخم مرغ تازه باشد ، سفیده آن سفت تر و ژلاتینی تر است و هر موقع که تازگی تخم مرغ از بین برود، از میزان سفتی سفیده تخم مرغ کاسته می شود. زمانی که تخم مرغ را باز می کنید و نمی توانید زرده و سفیده را از یکدیگر مجزا کنید، یعنی تخم مرغ تازه نیست.

مقاله پیشنهادی :تیشرت رئال مادرید اصل

یکی از روش های فهمیدن تازه بودن تخم‌مرغ ، چک کردن بافت سفیده تخم مرغ است . تخم مرغ تازه دو بافت مجزا از زرده و سفیده دارد که یکی سفت و دیگر قدری شل تر است . تخم مرغ تازه دارای سفیده سفت و ژلاتینی تر است و هر چه عمر تخم مرغ بیشتر شود ، شلتر شده و از سفتی ان کم میشود . هنگامی که تخم مرغ را بشکنید و قادر به جدا کردن سفیده و زرده نباشید ، حاکی از کهنه بودن ان است .

نحوه نگهداری تخم مرغ :

تخم مرغ ها یک غذای ضروری برای مصارف انسانی هستند. در واقع بهترین پروتئین های رژیمی داخل تخم مرغ قرار گرفته و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و البته بهتر است که بدانید چگونه آن ها را ذخیره و نگهداری کنید.

تخم مرغ از مواد غذایی اصلی است و سرشار ازپروتیین ، ویتامین و مواد معدنی است . باید این ماده غذایی حساس را به شیوه صحیح نگهداری کرد تا دچار فساد و خرابی نشود .

مقاله پیشنهادی :چگونه با لوله خودکار حباب درست کنیم

در محیط خانه و منزل مخصوصا در فصل تابستان بهتر است که تخم مرغ ها را داخل یخچال بگذارید. سفیده تخم مرغ غلظت دارد و اگر هوا وارد قسمت داخلی آن شود، غلظت خود را از دست می دهد.

در منزل به ویژه در ایام گرم سال ترجیحا تخم مرغ را در یخچال نگهدارید . سفیده تخم مرغ قوام ویژه خود را دارد و اگر هوا به ان نفوذ کند این قوام و غلظت ازبین می رود .

بهتر است که تخم مرغ را داخل کارتون خودش نگه دارید و آن را داخل یکی از طبقات یخچال بگذارید. بسیاری از افراد تخم مرغ ها را از کارتون خود در می آورند و آن را داخل یخچال می کنند. البته که این کار اشکالی ندارد اما معمولاً داخل کارتون محیط بهتری ایجاد می شود و باعث می شود که تخم مرغ ها در معرض تغییرات دما، رایحه ها و دیگر مواد داخل یخچال قرار نگیرند. این کارتون ها هم تاریخ انقضا دارند.

اگر تخم مرغ را با کارتون یا جعبه خریداری می کنید ،به جا و ظرف  دیگر منتقل نکنید و درون همان کارتن بگذارید بماند و در یخچال قرار دهید . تخم مرغ درون جعبه و کارتن مخصوصش تحت تاثیر تغییرات دمایی ،بوها و سایر مواد قرار نمیگیرد .

چرا در سوپر مارکت ها تخم مرغ ها را داخل یخچال نمی گذارند؟

 

زیرا تخم مرغ تا زمانی که دمای محیط تقریباً 77 درجه فارنهایت باشد، به سرما نیاز ندارد. از آن جایی که تغییر دمای ناگهانی ممکن است کوتیکول تخم مرغ را بشکند، به همین دلیل  داخل مغازه آن ها در یخچال قرار نمی دهند. کوتیکول یک لایه نازک اطراف پوسته تخم مرغ است بنابراین همانطور که متوجه شدید، بهتر است که تخم مرغ ها در یک دمای پایدار قرار بگیرند.

تخم مرغ تا دمای ۷۷ درجه فارنهایت را تحمل می کند و نیازی به یخچال ندارد . همینطور تغییر دمای محیط ناگهانی احتمال دارد سبب شکستن کوتیکول تخم مرغ شود از این رو ان را در سوپر مارکت ها در  دمای محیط نگه می دارند. کوتیکول یک لایه  نازک پیرامون پوسته تخم مرغ است که برای اینکه اسیب نبیند باید در دمای ثابت باشد .

 

به همین دلیل آنها را در سوپر مارکت ها خارج از یخچال می گذارند اما اخیرا مسئولان بهداشت غذایی تاکید دارند که تخم مرغ را فقط از فروشگاه هایی که آن را داخل یخچال نگهداری می کنند خریداری کنید.

از این رو در فروشگاه ها تخم مرغ را در دمای محیط نگه میدارند. ولی جدیدا مسیولان بهداشت توصیه می کنند که تخم مرغ را از فروشگاه هایی که  ان  را درون یخچال قرار می دهند تهیه کنید .‌

آیا خوردن تخم مرغ بعد از گذشتن تاریخ انقضاء اشکال دارد ؟

 

قطعا باید در این مورد محتاط عمل کنیم، شما می توانید چند روز بعد از تاریخ انقضا تخم مرغ را در صورتی که داخل یخچال قرار داده بودید، مصرف کنید اما اگر تخم مرغ در فضای بیرون از یخچال نگهداری شده است هرگز نباید پس از تاریخ درج شده روی آن، مصرف کنید. تخم مرغ ها تا زمانی که شرایط زیر برایشان فراهم باشند، تازه باقی می مانند:

در مورد مصرف تاریخ مصرف گذشته باید بسیار محتاط بود ، تخم مرغی که درون یخچال بوده و تاریخ انقضایش سر رسیده را تا چند روزبعد می توان مصرف کرد ولی تخم مرغ نگهداری شده در دمای محیط را فقط تا روز انقضا مصرف کنید.

آیا باید تخم مرغ ها را بشوییم؟

هرگز تخم مرغ ها را نشویید زیرا راه ورود میکروب از طریق منافذ موجود روی پوسته آن  باز شده و موجب ورود آلودگی به داخل آن می شوند. از طرفی فشار آب ممکن است کوتیکول آن ها را از بین ببرد بنابراین بعد از خرید تخم مرغ ، آن را نشویید.

تخم مرغ اصلا نباید  شسته شود زیرا با شستن میکروب و الودگی ها بواسطه منافذ باز روی  پوسته ، وارد ان میشود .‌همینطور فشار اب امکان دارد سبب شکستن کوتیکول تخم مرغ شود .‌پس از شستن ان صرف نظر کنید .‌

طبق مطالعات انجام شده باکتریوم توانایی ایجاد مشکلات شکمی خفیف تا شدید و مشکلات معده را دارد . عفونت سالمونلا هم در صورت رعایت نکردن بهداشت تخم مرغ اتفاق می افتد بنابراین بسیار مهم است که نکات زیر را رعایت کنید:

بر اساس پژوهش های صورت گرفته ، باکتریوم  سبب دردهای و ناراحتی های شکمی و معده میشود .  اگر در استفاده از تخم مرغ بهداشت را رعایت نکنید ممکن است درگیر عفونت سالمونلا شوید ، پس این موارد را حتما رعایت کنید :

بعد از استفاده از تخم مرغ دستان خود را بشویید.

پس  از استفاده از تخم مرغ دستتان را با ماده شوینده شستشو دهید .

تخم مرغ را به طور کامل بپزید.

 

تخم مرغ را داخل دمای اتاق قرار ندهید، مخصوصاً در فصل تابستان.

تخم مرغ را کاملا پخته مصرف کنید .

تخم مرغ را به ویژه در ایام گرم سال در دمای یخچال نگهداری کنید .

چند نکته ی مهم در رابطه با خرید تخم مرغ

همیشه قبل از خرید، هر گونه شکستگی را در تخم مرغ بررسی کنید و در صورت وجود شکستگی برای حفظ سلامت خود آن را خریداری نکنید.

پیش از خرید تخم مرغ ان را خوب بررسی کنید تا فاقد هر گونه شکستگی یا ترک باشد .

تخم مرغ را در یخچال در دمای صفر تا 4 درجه سانتی گراد و رطوبت 85 درصد نگهداری کنید.

 

اگر تخم مرغ را داخل یخچال و کارتون خودش نگه داری کنید ، تا 3 الی 4 هفته امکان استفاده از آن وجود دارد.

تخم مرغ در یخچال و کارتون مخصوص خودش حدود یک ماه ماندگاری دارد .

 

برای قرار دادن تخم مرغ داخل یخچال ، زرده و سفیده را از یکدیگر جدا نکنید.

برای نگهداری تخم مرغ درون یخچال ، اصلا آن را نشکنید و زرده و سفیده را جدا نکنید .

اگر غذایی درست کردید که در آن تخم مرغ به کار رفته بود ، فقط 3 یا 4 روز فرصت مصرف آن را دارید.

غذاهای حاوی تخم مرغ سه یا چهر روز پس از پخت اگر درون یخچال نگهداری شده باشد ، قابل مصرف است .

انواع تخم مرغ

تخم مرغ غنی شده با امگا۳

اگر دقت کرده باشید، در خرید تخم مرغ در بعضی موارد با برچسبی روی محصول مواجه می‌شوید که از غنی‌شدن تخم مرغ با امگا۳ به شما خبر می‌دهد. این یعنی چه؟ ماجرا از این قرار است که بعضی از مرغ‌ها از غذاهایی حاوی امگا۳ تغذیه می‌کنند و از همین روست که تخم مرغی که تحویل ما می‌دهند هم غنی‌شده با این ماده خواهد بود. اما اگر کنجکاو هستید که بدانید چه غذاهایی می‌تواند تخم مرغ را با امگا ۳ غنی کند باید بگوییم، موادی مانند سویا، تخم کتان و روغن ماهی.

احتمال دارد در زمان خرید تخم مرغ به برچسب حاوی امگا۳ بر بخورید ، اما چگونه تخم مرغ با این ماده مغذی غنی شده است ؟ مرغ های تخم گذار را با مواد غذایی حاوی امگا ۳ مانند سویا ، تخم کتان و روغن ماهی تغذیه می کنند .

 

تخم مرغ‌ ارگانیک

قطعا شما هم واژهٔ ارگانیک را در بازار مواد غذایی مختلف زیاد شنیده‌اید. اما منظور از تخم مرغ ارگانیک چیست؟ این نوع از تخم مرغ‌ها حاصل تخم‌گذاری مرغ‌هایی هستند که به صورت ارگانیک تغذیه می‌شوند یعنی در غذاهایشان خبری از مواد هورمونی و آنتی‌بیوتیک‌ها نیست و می‌توانند در فضای باز و آزاد، غذا بخورند.

یک برچسب دیگر روی بعضی تخم مرغ ها  ارگانیک است . تغذیه مرغ های تخم گذار این محصول فقط مواد طبیعی است و اصلا تغذیه آنها هورمون و انتی بیوتیک ندارد . این مرغ ها اغلب ازاد هستند و در فضای باز غذا می خورند .

 

پژوهش‌هایی که پیرامون تفاوت تخم مرغ ارگانیک و با تخم مرغ‌های معمولی انجام شده، نشان می‌دهد که شاید درصد مس، پروتئین و پتاسیم موجود در این نوع تخم مرغ‌ها کمی بیشتر باشد. این در حالی است که تخم مرغ‌های معمولی منیزیم و آهن بیشتری دارند و مواردی که غنی‌شده محسوب می‌شوند هم از کلسیم و منیزیم بیشتری برخوردارند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته تخم مرغ های ارگانیک  درصد بیشتری مس ، پتاسیم و پروتیین به نسبت تخم مرغ های معمولی دارن  . ولی تخم مرغ های معمولی منیزیم و کلسیم بالاتری دارند .

 

واقعیت این است که تغییرات تغذیه مرغ‌ها می‌تواند روی مواد مغذی موجود در تخمشان اثر بگذارد. اما این تغییر فقط به شکل افزایش بعضی از مواد مغذی است. یعنی همهٔ تخم مرغ‌ها دارای مواد مغذی یکسانی هستند که بنا به تغذیه مرغ، امکان بالا و پایین‌شدن این مواد وجود خواهد داشت.

پس تغذیه مرغ ها روی میزان مواد مغذی تخم مرغ اثر میگذارد . ویتامین ، پروتیین و دیگر مواد مغذی در تخم مرغ ها یکسان است ولی میزان انها بر اساس تغذیه مرغ با یکدیگر فرق دارد.

تخم مرغ پاستوریزه

 

منظور از تخم مرغ پاستوریزه چیست؟ تخم مرغ‌های پاستوریزه در مجاورت حرارت قرار می‌گیرند تا باکتری‌های احتمالی آنها از بین برود. شاید از نقطه نظر از بین رفتن باکتری‌ها، پاستوریزه‌کردن آنها ایدهٔ خوبی باشد اما واقعیت این است که حرارت می‌تواند موجب از بین‌رفتن بخش اعظمی از ارزش غذایی این ماده شود. کسانی که دوست‌دار مصرف تخم مرغ به شکل عسلی و نیمه‌پخته هستند، با مصرف تخم مرغ‌های پاستوریزه، کمتر در معرض خطر انتقال باکتری از تخم مرغ به بدن‌شان خواهند بود.

باکتری تخم مرغ های پاستوریزه را با معرض حرارت گذاشتن   ، از میان می برند که البته این کار ارزش غذایی انها را نیز پایین می اورد . این نوع تخم مرغ برای افرادی که تخم مرغ را نیمه پخته یا عسلی مصرف می  کنند ، مفید است زیرا از خطر  انتقال باکتری در اثر نیمه خامی تخم مرغ در امان می مانند ‌.

تخم مرغ‌های مخصوص گیاه‌خواران

تخم مرغ‌های مخصوص گیاه‌خواران هم نوع دیگری از این محصولات هستند که حاصل تخم‌گذاری مرغ‌های گیاه‌خوارند. یعنی مرغ‌هایی که از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنند. این دسته از مرغ‌ها در مکان‌هایی بسته نگهداری می‌شوند و امکان خوردن کرم‌ها و حشرات مختلف را ندارند.

نوع دیگر از تخم مرغ برای گروه خاصی از افراد که گیاه خوار هستند ، عرضه میشود ، تخم مرغ مخصوص افراد گیاه خوار است ، این تخم مرغ ها توسط مرغ هایی تولید میشوند  که در  محیط های بسته مراقبت میشوند و هیچ گونه کرم و حشره ای را نمی خورند . این مرغ ها هیچگونه گوشتی را مصرف نمی کنند . این تخم مرغ ها برای گروه خاصی از افراد گیاه خوار مناسب است ولی هیچ تحقیقی مبنی بر سالم تر بودن آنها تا به حال انجام نشده است .‌

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن