خوراکی ‌ها

سیب زمینی شیرین را از کجا بخریم

سیب زمینی شیرین به انگلیسی sweet potato نام دارد و از نظر علمی سیب زمینی شیرین جزء اعضای خانوادگی نیلوفر صحرایی یا پیچکیان است و تقریبا تمام قسمت های آن از جمله برگ آن هم به عنوان سبزی استفاده می شود. بسیاری از افراد در حین خرید سیب زمینی شیرین این سوال برایشان پیش می آید که سیب زمینی شیرین گرم است یا سرد ؟

در حقیقت طبع سیب زمینی شیرین در طب سنتی سرد و تر است و کاربرد های متفاوتی به منظور درمان قسمت های مختلف بدن دارد، به عنوان مثال سیب زمینی شیرین به عنوان تونر برای پاکسازی پوست استفاده می‌ شود، چرا که می تواند چربی های پوست را کنترل و در نهایت پوست صورت را روشن کند. همچنین ویتامین سی موجود در سیب زمینی شیرین باعث کاهش چروک پوست شده و پوست را هیدراته و جوان سازی می کند. همین امر موجب شده تا این محصول را به عنوان نرم کننده و مرطوب کننده پوست یاد کنند.

بتاکاروتن یا ویتامین A موجود در این ماده خوراکی بر رشد موها تاثیر گذاشته و باعث تقویت موها  می شود. سیب زمینی شیرین برای مو هم خواص متعددی دارد و ضمن مرطوب کردن پوست می تواند خشکی مو را درمان و موها را تغذیه کند. از خاصیت های سیب زمینی شیرین می توان به آنتوسیانین موجود در این محصول اشاره کرد.

آنتوسیانین خاصیت ضد التهابی دارد، به همین دلیل سیب زمینی شیرین برای درمان چروک و سیاهی دور چشم استفاده می شود. ویتامین های سیب زمینی شیرین شامل ویتامین c، ویتامین گروه B، ویتامین D، مقادیر بالایی از بتا کاروتن و پتاسیم، فیبر، کورستین، منیزیم است. سیب زمینی شیرین رنگ های مختلفی دارد و با نام های سیب زمینی شیرین بنفش، سیب زمینی شیرین نارنجی، سیب زمینی شیرین زرد شناخته می شود.

البته رنگ های سیب زمینی شیرین طبیعی بوده و به هیچ عنوان رنگ نمی شوند. سیب زمینی شیرین را می توانید به صورت حضوری یا غیر حضوری از وب سایت ها و فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

فرق سیب زمینی شیرین با معمولی

سیب زمینی شیرین و سیب زمینی معمولی جز سبزیجات ریشه ای غده ای بوده اند و سیب زمینی معمولی تفاوت زیادی با سوئیت پوتیتو دارد و نمی‌ توان آن را جزو خانواده سوئیت پوتیتو به حساب آورد. فواید سیب زمینی شیرین با سیب زمینی معمولی متفاوت است و از لحاظ طعم و شکل به هیچ عنوان شبیه به یکدیگر نیستند. از تفاوت سیب زمینی شیرین با معمولی می توان به میزان  فیبر موجود در آن ها اشاره کرد، چرا که فیبر موجود در سیب زمینی شیرین بسیار بیشتر از سیب زمینی معمولی است.

سیب زمینی معمولی و سوئیت پوتیتو از نظر میزان کالری تقریبا یکسان هستند. بیشتر افراد در حین خرید این محصول می پرسند آیا سیب زمینی شیرین چاق کننده است ؟ در حقیقت مقدار چربی سیب زمینی شیرین بسیار ناچیز است و از لحاظ پروتئین و چربی سوئیت پوتیتو و معمولی مشابه هم هستند. اگرچه در سیب زمینی شیرین پتاسیم و آهن کمتری نسبت به سیب زمینی معمولی وجود دارد، اما ویتامین های A و C موجود در سوئیت پوتیتو دوبرابر سیب زمینی معمولی است.

 

ویژگی های سیب زمینی شیرین

بحث خواص و مضرات سیب زمینی شیرین را می ‌گذاریم و به معرفی این گیاه زیبا و زینتی می پردازیم. سیب زمینی شیرین بومی آمریکای شمالی بوده و با نام‌ سوئیت پوتیتو هم شناخته می‌ شود. سوئیت پوتیتو یک گیاه زینتی با گل های قلبی شکل است که برگ های آن دم درازی دارند و رنگ های آن سفید، ارغوانی، بنفش است. از سیب زمینی شیرین تنها برای مصرف خوراکی استفاده نمی شود، بلکه در مواردی برای مرزبندی باغ ها به عنوان گیاه پوششی استفاده می شود. جام گل های سوئیت پوتیتو به شکل قیف بوده و گل های آن منظم است.

 

گل های این ماده خوراکی در رنگ های بنفش، صورتی، سفید دیده می شود. قسمت زیرین سیب زمینی شیرین نوعی غده قرار دارد که حاوی مواد غذایی، نشاسته و مواد شیرین است. البته سوئیت پوتیتو ارقام مختلفی داشته و غده آن برحسب پارامترهای مختلفی چون رنگ، سایز متفاوت است. به تازگی سیب زمینی شیرین در ایران محبوب شده است، چرا که سیب زمینی شیرین خواص متعددی برای بدن دارد. سیب زمینی شیرین یک میوه وارداتی است و معمولاً از کشور هند وارد ایران می شود. شما می‌ توانید سیب زمینی شیرین را در اکثر مناطق جهان مانند کشور آفریقای شمالی و کشورهای آسیایی مانند چین و هندوستان و حتی کشور های اروپایی پیدا کنید. البته سیب زمینی شیرین هم در ایران در استان سیستان و بلوچستان و سایر نقاط کشور کشت می شود.

 

فواید و مضرات سیب زمینی شیرین

همانطور که اشاره کردیم سوئیت پوتیتو حاوی مقادیری از منیزیم و فسفر بوده و به منظور بهبود هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش و درمان معده درد استفاده می شود. سیب زمینی شیرین و یبوست با یکدیگر ارتباط دارند، چرا که سیب زمینی شیرین حرکات روده را افزایش داده و یبوست را درمان می کند. همچنین سیب زمینی شیرین به دلیل داشتن مقادیری از ویتامین C، پتاسیم، ویتامین B، کلسیم برای درمان زخم معده استفاده می شود.

 

در سیب زمینی شیرین ترکیبات ضد سرطانی وجود دارد که می تواند باعث کاهش خطرات فلزات سنگین جیوه، کادیوم و آرسنیک شود‌ و یک ماده غذایی مفید برای افرادی که به سندروم روده تحریک پذیر، کولیت اولسراتیو دچار هستند می باشد. ضمن اینکه سیب زمینی شیرین بر روی سلامت گوارش اثرات مثبتی دارد به دلیل داشتن فیتواسترول از زخم معده و زخم دهان و دندان جلوگیری می کند.

 

سیب زمینی شیرین و دوقلوزایی ارتباط مستقیمی با هم دارند، چرا که سیب زمینی شیرین وحشی یک ماده خوراکی اصلی در میان اقوام آفریقایی است و بعد از تحقیقات مشاهده شد که دو قلو زایی در این منطقه حدود ۴ برابر نرخ جهانی می باشد. علت این امر وجود مواد مغذی است که تخمک گذاری را در زنان تحریک می کند. در مطالعات بعدی در قبیله یوروایی نیجریه مشاهده شد که دوقلوزایی در این قبیله بیشتر است.

 

در سیب زمینی شیرین مقادیر زیادی از فیتواستروژن ها و پروژسترون وجود دارد که موجب تحریک تخمک گذاری می شود. البته سیب زمینی شیرین و پسرزایی هم با هم ارتباط نزدیکی دارند. غذاهایی که حاوی پتاسیم و سدیم هستند قادر به کاهش میزان اسیدیته مایعات بدن می باشند، لذا در اثر تراکم مواد معدنی این مواد غذایی ‏ph بدن شما تعیین می شود. بدن اسیدی و بدن قلیایی به ترتیب به بارداری دختر و پسر کمک می کند. بنابراین برای قلیایی شدن بدن باید مواد غذایی چون سیب زمینی شیرین، اسفناج، آووکادو، و موز مصرف کرد.

سیب زمینی شیرین طرز تهیه

یکی از سوالاتی که افراد بعد از خرید سیب زمینی شیرین در ذهنشان شکل می گیرد سیب زمینی شیرین را چگونه مصرف کنیم است. سیب زمینی را می توانید بخارپز کنید یا در روغن سرخ کنید یا به صورت پوره و خام مصرف کنید. همچنین به صورت آب میوه هم استفاده می شود. برای پخت سیب زمینی شیرین در فر باید سوئیت پوتیتو را به قطعات زیادی برش دهید. سپس فر را روی دمای ۴۰۰ درجه تنظیم کنید و سیب زمینی های برشته شده را در آب نمک بخیسانید. در این مرحله باید بر روی سینی فر روغن دانه انگور بریزید و سیب زمینی ها را بر روی سینی فر قرار دهید. در این روش به مدت ۲۵ دقیقه سیب زمینی های شیرین در داخل فر کاملاً می پزند. در آخر می توانید بر روی سیب زمینی ها روغن ترافل بپاشید و میل کنید.

 

فواید سیب زمینی شیرین برای بدن بسیار زیاد است و سرشار از مواد مغذی و معدنی است که به افزایش وزن، بهبود آسم و درمان برونشیت، کاهش درد آرتریت، جلوگیری از کمبود آب بدن و بهبود بینایی، سلامت قلب، پاکسازی سیستم گوارش و… کمک می کند. اگر در بدن ویتامین دی کم باشد موجب کاهش تراکم استخوان ها شده و مشکلات زیادی به وجود می آورد. سیب زمینی شیرین منبع غنی از ویتامین دی است و یک ماده مفید برای نگهداری و ذخیره کلسیم در بدن انسان ها می باشد. پیریدوکسامین یا ویتامین ب۶ ای که در سیب زمینی شیرین وجود دارد بر روی تقویت سیستم ایمنی بدن و فعالیت های آنزیمی تاثیر گذاشته و موجب حفظ عملکرد کبد و تعادل هورمونی بدن می شود.

 

سیب زمینی شیرین را می توان سرشار از اسید اسکوربیک دانست البته به این نوع اسید اسکوربیک ویتامین سی هم می گویند. در سیب زمینی شیرین هم آهن وجود دارد که موجب تشکیل ماهیچه های قرمز خون و هموگلوبین می شود. سیب زمینی شیرین غذای مناسبی برای افرادی است که به بیماری آسم مبتلا هستند، چرا که احتمال بروز واکنش آلرژیک در این محصول کم است. در بالا گفتیم که سیب زمینی شیرین حاوی آهن و ویتامین و…است این مواد معدنی و مغذی به درمان برونشیت کمک می کنند.

 

همچنین به اعتقاد برخی از افراد این محصول قادر به گرم کردن بدن می باشد. در سوئیت پوتیتو ویتامین B، بتاکاروتن، روی و منیزیم وجود دارد به همین دلیل برای مدیریت آرتروز مفید است. آب سیب زمینی شیرین را می جوشانند و بر روی مفاصل به صورت خارجی می مالند تا درد آرتریت کاهش یابد. در سیب زمینی شیرین فیبر وجود دارد که موجب حفظ تعادل آب بدن می شود و از دهیدراته شدن بدن جلوگیری می کند. همچنین به دلیل منبع قابل ملاحظه ای از ویتامین A موجود در سیب زمینی شیرین، این محصول باعث سلامت چشم و بهبود بینایی می شود. شاخص قند خون سیب زمینی شیرین نسبتاً کم است و سیب زمینی شیرین بنفش جایگزین بسیار مناسبی برای برنج برای افراد دیابتی است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن