مد و لباس

لباس سنتی از کجا بخرم

لباس سنتی از کجا بخرم

لباس سنتی لباس یک قوم خاصی است که زیبایی خاص خود را دارد. ایران کشوری است که در آن قومیت های بسیار زیادی زندگی می کنند که هر کدام زبان مخصوص و رسوم و سنت‌ های خاص و لباس سنتی مخصوص به خود را دارند. لباس های سنتی اغلب در رنگ های گوناگون شاد و زیبا و در مدل های مختلفی دوخته می شود. در حقیقت لباس های ارزشمندی که هر قوم دارند نشان دهنده هویت و اصالت شان است.

همانطور که زبان و رسم و رسوم و سنت های خاص هر قومی برایشان اهمیت بسیار بالایی دارد، لباسشان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و برای هر قومی لباس محلی شان ارزشمند است. در حقیقت با مشاهده هر لباسی می توانیم در مورد محل زندگی و اصالت یک شخص اطلاع داشته باشیم.

تقریباً همه لباس های سنتی از لحاظ رنگ پارچه و حتی زیورآلاتی که بر روی لباس منجوق دوزی شده و حجاب با یکدیگر متفاوت اند. به عنوان مثال اگر ما لباس سنتی اقوام غیور لر را مشاهده کنیم راحت می توانیم آن را از لباس سنتی اقوامی که در گیلان زندگی می کنند تمایز دهیم چرا که لباس های سنتی با یکدیگر از جهات گوناگون تفاوت دارند.

در حقیقت لباس سنتی ایرانی قدیمی زنان در رنگ های شادی تولید می‌ شود که بر روی آن پولک دوزی شده است. به عنوان مثال لباس محلی بانوان گیلانی در رنگ های بسیار شاد و زیبا تولید می شود‌. در شرق گیلان لباس سنتی آن با نام لباس قاسم آبادی معروف است. این لباس های رنگی پولک دوزی شده دارای دامن های پرچین بلند هستند. زنان گیلانی که از لباس‌ های قاسم آبادی استفاده می‌ کنند اغلب از روسری رنگ روشن و سفید به همراه سربند استفاده می کنند.

اما در مورد مدل لباس سنتی ترکمنی باید بیان کنیم رنگ لباس های ترکمنی اغلب در رنگ قرمز و خاکی است‌. زنان این قوم از لباس های ساده بلند استفاده می کنند. روسری ترکمنی در کل کشور ترکمنی بسیار معروف است. اما لباس سنتی مردان ترکمن لباس هایی بلند است که بر روی آن از کلاه پشمی استفاده می کنند.

هنگامی که شما با فرهنگ و آداب و رسوم و پوشش بانوان در قومیت های مختلف آشنا شوید مشاهده می کنید که هر یک از لباس های سنتی دارای رنگ های بسیار شاد و زیبا هستند و قدمت بالا و فرهنگ غنی خود را به نمایش می گذارند. در حقیقت به علت تنوع در لباس های سنتی و رنگ بندی زیبا و جذاب پوشش مردان و زنان در هر طایفه‌ای که باشند بسیار دیدنی و جذاب است.

 

با مشاهده لباس سنتی ایرانی دخترانه به این نتیجه پی می‌ برید که اغلب لباس های سنتی دارای دامن های پرچین بلند و یا کوتاه هستند. در دوخت لباس های سنتی اغلب از رنگ قرمز استفاده می شود و ظرافت پوشش زنانه را به نمایش می‌ گذارد.

 

قیمت لباس سنتی ایرانی بر اساس پارامترهای خاصی سنجیده می‌ شود. از لباس های سنتی اغلب بر روی شان از هنر منجوق دوزی استفاده شده است. در واقع این موضوع تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت لباس سنتی ایران دارد. امروزه به مانند قدیم در بعضی از مناطق ایران از لباس سنتی در مجالس عروسی و مجالس بزم استفاده می کنند. مدل لباس سنتی مجلسی بسیار زیبا و شیک است و با جدیدترین و زیباترین مدل ها و طرح ها تولید می شود.

 

لباس سنتی ایرانی زنانه و حتی لباس سنتی ایرانی مردانه با توجه به رسم و رسوم و آداب منطقه خاص طراحی شده است‌. در حقیقت هنگامی که شما به لباس سنتی هر منطقه توجه داشته باشید متوجه می شوید که آب و هوای منطقه و تاثیرات بسیار زیادی در طراحی لباس گذاشته است. همانطور که در قسمت فوق اشاره کردیم لباس محلی نمادی از فرهنگ یک منطقه خاص است.

 

در حقیقت مدل لباس سنتی دخترانه و لباس سنتی پسرانه از پیشینه تاریخی و فرهنگی یک منطقه تاثیر پذیرفته است. به همین علت لباس سنتی هر منطقه جذابیت خاص خود را دارد.

 

پوشیدن لباس سنتی و استفاده از آن در بین مردمان ما به خصوص آن دسته از کسانی که قصد دارند تا فرهنگ دیرینه شان حفظ شود اهمیت بسیار بالایی دارد. همانطور که می‌ دانید حفظ تمدن و فرهنگ و پیشینه تاریخی برای مردم کشورمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین جهت هنگامی که وارد هر منطقه شوید، با مشاهده لباس های سنتی زیبا مشاهده می کنید که لباس سنتی شان و نوع پوششان برایشان بسیار با ارزش است و به آن افتخار می کنند.

 

چرا که لباس سنتی ایرانی یادآور تمدن کهن و حفظ آن برای آیندگان است. به همین جهت هنگامی که به خرید لباس سنتی ایرانی مردانه و زنانه و بچگانه بروید مشاهده می کنید که نمونه های متنوع و زیبایی از لباس های بچه گانه وجود دارد. این گونه از محصولات در طرح های بسیار زیبا و خاص تولید می شوند. مدل مانتو سنتی بر اساس طرح های خاص و بی نظیر لباس های سنتی طراحی شده است. کسانی که علاقه دارند تا از لباس های سنتی استفاده کنند می‌ توانند مانتوهای سنتی را که از لباس های محلی و سنتی تاثیر پذیرفته‌اند خریداری کنند.

 

با مشاهده عکس لباس سنتی دخترانه گیلانی مشاهده می کنید که این پوشش رنگ به رنگ از طبیعت سرچشمه گرفته است. در حقیقت هنگامی که به مدل لباس سنتی مجلسی زنان گیلانی توجه کنید متوجه می شوید که طرح لباس سنتی قدمت بسیار زیادی دارد و قدمت تقریبا آن به چهار هزار سال پیش می رسد.

_____________________________________

لباس سنتی ایران فراتر از مد و استایل مدرن است‌. در واقع هنگامی که شما به طرح ها و مدل ها و سوزن دوزی و منجوق دوزی لباس های سنتی دقت کنید مشاهده می کنید که این طرح های اصیل ایرانی محدود به یک منطقه کوچک نیست بلکه قدمت چند هزار ساله دارد و پشت آن فرهنگ و تمدن زیادی وجود دارد.

 

افزون بر این امروزه  لباس سنتی مردانه با طرح های مختلف و بسیار شیک و زیبا تولید می‌ شود. علاقه‌ مندان به لباس های سنتی می‌ توانند این گونه از محصولات را در طیف رنگی مختلف خریداری نمایند. در واقع امروزه لباس های سنتی را با تاثیر گیری از مدل های قدیمی تولید می کنند. به همین جهت برای خرید لباس سنتی زنانه و مردانه دایره انتخاب گسترده‌تری پیش رو دارید.

 

نکاتی برای خرید لباس سنتی ایرانی

طراحان مانتو سنتی با الهام گرفتن از لباس های سنتی و محلی که در شهرهای مختلف وجود دارند مانتو های زیبا و جذابی تولید می کنند. در واقع تنوع بالا در تولید مانتو های سنتی موجب شده تا علاقه‌ مندان به لباس های سنتی بتوانند لباس مد نظر خود را به راحتی انتخاب نمایند. علاوه بر این باید ذکر کنیم که سبک مانتوهای سنتی از سبک لباس های سنتی گذشته پیروی می‌ کنند. به همین علت در تولید آن از طیف رنگی گسترده‌ای استفاده کرده‌اند. اکثر مانتو های سنتی با استفاده از رنگ قرمز و عنابی تولید شده اند و در تولید آنها از طرح های ایرانی استفاده می شود. بعضی از مانتوهای سنتی فقط در ناحیه آستین دارای طرح های سنتی هستند و سایر قسمت های مانتو از پارچه ساده استفاده شده است. در واقع این موضوع موجب می‌ شود تا آستین های مانتو بیش از سایر قسمت ها در دید بیایند و زیبایی مانتو و استایل را افزایش دهند.

 

آن دسته از کسانی که علاقه مند به استفاده از مانتو های سنتی و لباس های زیبایی که دارای طرح های سنتی زیبا هستند می توانند با مراجعه به سایت دیجی کالا و جستجوی عبارت لباس سنتی دیجی کالا این لباس جذاب و زیبا را متناسب با سایز خود در مدل های مختلف و زیبا انتخاب نمایند.

 

لباس های سنتی برای کسانی که علاقه زیادی به عکس گرفتن در محیط های سنتی دارند یک گزینه بسیار عالی به حساب می آید ، لذا این افراد می توانند با پوشیدن انواع لباس های سنتی عکس های خارق العاده و منحصر به فردی از خود بگیرند و آلبوم خاطرات شان را با استفاده از این لباس های رنگارنگ زیبا تر کنند.

 

انواعی لباس های سنتی در مدل های گوناگونی تولید شده است لذا علاقه مندان می توانند برای افتخار به قوم و اصالت خود لباس های خاص سنتی را خریداری نموده و در مراسم های مختلف به تن کنند. در حقیقت لباس های سنتی بر اساس عوامل گوناگونی طراحی و دوخته شده اند عواملی نظیر، آب و هو خلق و خو ملت و پیشینه تاریخی تاثیر بسیار زیادی بر روی طراحی لباس های سنتی داشته اند. به همین جهت است که می گویند لباس سنتی هر قوم نماد پیشینه تاریخی آن ها است.

 

در حقیقت لباس های سنتی از طبیعت الهام گرفته اند و یادآور گذشته باشکوه هستند. علاقه مندان به لباس های سنتی می توانند از شال ها و روسری ها و مانتوهای سنتی در استایل خود استفاده نمایند. در واقع دامن های پرچین در لباس سنتی زنان گیلانی و خوس بافی هندی در پوشش بانوان عزیز شیرازی از جمله لباس های سنتی جذاب و زیبایی است که هنوز که هنوزه در کشور زیبای مان توسط بانوان عزیز استفاده می شود.

 

لباس سنتی بلوچی لباس خوش رنگ و لعابی است که احساس شادی و نشاط را به بینندگان القا می کنند. روسری های زیبا و جذابی که پوشش بانوان کرد کشور عزیزمان است هم از رنگ های بسیار زیبایی استفاده شده که زیبایی بانوان کرد کشورمان را چندین برابر می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن