دکوراسیون

ماتریوشکا از کجا بخرم

ماتریوشکا چیست؟ 

ماتریوشکا که به نام انگلیسی Matryoshka شناخته می‌ شود یکی از عروسک های کشور روسیه است که به صورت تو در تو در در تعداد ۵ عدد و یا کمتر تولید می شوند. به این عروسک ها عروسک های کوچک شونده هم می گویند چرا که از سایز بزرگ تا کوچک تولید می شوند و درون یکدیگر قرار می گیرند. این عروسک ها اصولا از جنس چوب تولید می شوند و با تزیینات و رنگ آمیزی متنوعی طراحی و تولید شده اند.

در حقیقت در تولید عروسک های چوبی ماتروشکا از چوب درخت زیرفون استفاده می کنند. ما در این مقاله قصد داریم در مورد عروسک ماتروشکا و خرید ماتروشکا و فلسفه و پیشینه آن مطالبی ارائه دهیم.اما در مورد نام ماتروشکا باید ذکر کنیم که این نام از اسم های ماتریونا و یا ماتریوشا برگرفته است.  نام های ماتریونا و ماتریوشا به دختران روسی اطلاق می شد.

در حقیقت عروسک ماتروشکا یک عروسک سنتی کشور روسیه است که فلسفه جالبی دارد، در ادامه در مورد فلسفه عروسک ماتروشکا مطالبی ارائه می دهیم. زمانی که به عکس نگاه کنید متوجه می شوید که این عروسک ها دارای چهره های بسیار زیبا و بانمکی هستند.

این عروسک های سنتی چهره دختران زیبا و بامزه را دارند که متعلق به کشور روسیه است. در حقیقت حرف (ک) در آخر نام عروسک آمده است برای تصغیر و یا همان کوچک بودن به کار رفته است. چرا که این نام برای اسم عروسک های کوچک چوبی بکار رفته که چهره دخترانه دارند.

عروسکی روسیه قدیمی ماتروشکا در درون خود چندین عروسک زیبا با شمایل مانند خود دارد. در حقیقت این عروسک های توخالی به دلیل اینکه که با استفاده از چوب تولید می شوند با نام عروسک های چوبی روسی شناخته می شوند. این عروسک ها دارای رنگ آمیزی و تزئینات مختلفی هستند که بر روی آن چهره های زیبا دخترانه نقاشی  شده است.

با مشاهده عکس ماتروشکا یا همان عروسک های چوبی ماتروشکا متوجه می شوید که این عروسک ها شکل و شمایل زنان زیبایی را دارند که لباس های رنگارنگ زیبای روسی بر تن دارند. گاهی تعداد این عروسک ها به بیش از پنج تا می رسد.

 

در حقیقت عروسک روسی ماتروشکا قدمت تاریخی دارد. در واقع این عروسک بسیار قدیمی است و از گذشته تا به حال مورد استفاده مردم روسیه قرار می‌ گیرد‌‌ ‌ این عروسک های بامزه جزو صنایع دستی سنتی کشور روسیه به حساب می آید و دارای ظاهری بسیار زیبا و جذاب هستند.

 

همچنین بدانید که پیشینه تاریخی عروسک روسی ماتروشکا به سال ۱۸۹۰ برمی‌ گردد. در واقع این عروسک‌ ها در طرح‌ های بسیار زیبا و جذابی تولید می شوند.  هنگامی که بر عروسک های روسی ماتروشکا نگاه کنید مشاهده می کنید که این عروسک چهره دختران زیبا رویی را دارد که درونشان عروسک های کوچک تری قرار می دهند. به همین جهت می توان گفت که این عروسک ها استعاره ای از مادران بارداری هستند که در آن خود نوزادی را حمل می‌ کنند.

 

فلسفه ماتروشکا

پیشینه تاریخی عروسک های روسی ماتروشکا موجب شده تا بیش از گذشته مورد نظر مردم روسیه قرار بگیرند. اگر به فکر هدیه دادن به دوست خود هستید می توانید از عروسک های ماتروشکا استفاده کنید. چرا که این عروسک های زیبا و جذاب برای هدیه، یک کادو بسیار عالی به حساب می‌ آیند و ارزش بسیار بالایی دارند.

 

در واقع در قرن ۱۹ میلادی عروسک های ماتروشکا در کشور روسیه نماد هدیه به حساب می آمدند. به همین علت هر شخصی که قصد هدیه دادن به دوست خود را داشت از عروسک های ماتروشکا به عنوان هدیه با ارزش استفاده می کرد.

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید عروسک های ماتروشکا از عروسک های ژاپنی الهام گرفته‌اند. اما امروزه هنرمندان توانسته‌اند با الهام‌گیری از سبک‌ های گوناگون شکل و شمایلی متفاوت برای عروسک های روسی ماتروشکا خلق کنند‌. به همین دلیل می توانید انواع عروسک های روسیه ماتروشکا را در چهره کاریکاتورهای افراد نامدار و سیاستمداران مشهور و افرادی که از محبوبیت برخوردار هستند ببینید. در واقع این ها توانسته‌اند عروسک های بسیار زیبایی را با استفاده از ایده طبیعت و چهره مردم به تصویر بکشند.

 

اما مهمترین نکته‌ای که بهتر است علاقه مندان به این نوع عروسک های چوبی روسی بدانند این است که در گذشته عروسک های ماتروشکا از لحاظ شکل و شمایل به مانند هم بوده‌اند. اما امروزه عروسک ها از لحاظ طراحی با یکدیگر متفاوت اند. به عنوان مثال ممکن است رنگ لباس هایشان با یکدیگر فرق داشته باشد در حالی که دارای تصاویر شبیه به هم هستند.

 

عروسک ماتروشکا نماد چیست؟ 

شاید برای شما جالب باشد که بدانید عروسک های روسی ماتروشکا نماد باروری و مادرانگی در کشور روسیه است. در واقع این عروسک ها یک پیام بسیار مهم را حمل می کنند و آن اهمیت جایگاه مادر در فرهنگ کشور روسیه است.

 

فلسفه عروسک ماتروشکا

در حقیقت اگر به عروسک روسی ماتروشکا که توسط هنرمندان نوین طراحی شده است نگاه کنید مشاهده می کنید که هر کدام از این عروسک ها دارای چهره دختران زیبایی هستند که لباس سنتی و رنگ های مختلف به تن دارند و در دستشان چیز های گوناگونی است که نماد مختلفی را به تصویر می کشند. به عنوان مثال ممکن است در دست یکی از عروسک های ماتروشکا یک کاسه نمک باشد.

 

در واقع کاسه نمد در فرهنگ مردم روسیه به معنای ثروت خانواده‌ای است که به مهمانان شان ثروت و دارایی خود را پیشکش می کنند. لذا می‌ توان گفت که کاسه نمک نماد ثروت و دارایی یک خانواده است. علاوه بر این ممکن است در دست یکی از عروسک های ماتروشکا یک قرص نانی ببینید. قرص نان در فرهنگ مردانه روسیه نماد و خوشامدگویی است.

________________________________________________________________

علاوه بر این ممکن است عروسک دیگر در دست خود سبد توت فرنگی داشته باشد که نشان دهنده مهربانی زمین است. در واقع هر طرحی که بر روی عروسک های ماتروشکا طراحی می شود نشان دهنده نماد خاصی در فرهنگ مردم روسیه استو به عنوان مثال در دست بعضی از عروسک های ماتروشکا چند چغندر طراحی شده است‌ که نشان دهنده حاصلخیزی زمین است.

 

اما نکته مهم دیگر این است که بعضی از عروسک های ماتروشکا چهره ندارند. یعنی هنرمندان هیچ چهره‌ای برای آنها طراحی نکرده اند. به این ترتیب که به جای چهره بر روی آنها نقاشی های داستان های جن و پری را طراحی می کنند که هر بخش از داستان بر روی یکی از عروسک های ماتروشکا به تصویر کشیده می‌ شوند.

 

در حقیقت هنرمندان با طراحی چهره یک پیرمرد بر روی عروسک های ماتروشکا نسخه مردانه آن را طراحی کرده‌اند که به آن بابوشکا و یا ددوشکا می گویند. عروسک روسی ماتروشکا که با نام ماتریوشکا هم شناخته می‌ شود همان عروسک های ملی روسیه هستند که قدمت بسیار طولانی دارند. این عروسک ها در سال ۱۸۸۵ در ابتدا با ساخت عروسک هایی به شکل تخم مرغ و مرغ شروع شد سپس کم کم شخصی به نام سرگئی مالیوتین که یک نقاش  ماهر بود مجموعه‌ای از عروسک چوبی را دید که هفت نماد بخت اقبال بود.

 

شاید زمانی که برای اولین بار عروسک روسی ماتروشکا را دیده باشید برایتان جالب باشد که این عروسک دارای فرم عجیبی اند. اما نکته‌ای که در این بین مد نظر قرار می گیرد این است که عروسک های روسی ماتریوشکا و یا همان ماتروشکا از جمله عروسک های باستانی نیستند. بلکه این عروسک ها با ظاهر رنگارنگی که دارند داستان فرهنگ و تاریخ را بیان می کنند.

 

اما در ادامه باید ذکر کنیم که شاید شما فکر کنید که عروسک ماتروشکا در طول زمان شکل اولیه خود را از دست داده و به عروسک های دیگری تبدیل شده است. اما این تفکر اشتباه است. چزا که فرم اولیه عروسک های ماتریوشکا به همین شکلی است که  آن در فروشگاه ها می بینید و فقط نقاشی های روی آن تغییر کرده است. چرا که هنرمندان با استفاده از سبک های گوناگون و داستان های مختلف نقاشی های زیبا و متفاوتی را بر روی این عروسک ها طراحی می‌ کنند. اولین عروسک چوبی که با نام عروسک ماتروشکا طراحی و تولید شد عکس یک زن روسی تپلی بود که در دستش یک خروس سیاه بود و لباس روسی سارافون به تن داشت.

 

در حقیقت عروسک های روسی ماتروشکا سایزهای مختلفی دارند ممکن است کوچکترین آن به اندازه یک نخود باشد. این عروسک ها در دل یکدیگر قرار می گیرند. همانطور که در قسمت فوق بیان کردیم عروسک روسی ماتروشکا نماد باروری و نماد مادر در فرهنگ روسیه است. به همین علت اول اسم آن یعنی ما تر از نام mather انگلیسی اقتباس شده و به معنی مادر است.

 

در ادامه باید ذکر کنیم که عروسک های ماتروشکا مهمان نوازی و باروری و وحدت در خانواده هستند که از گذشته تا به امروز مورد توجه مردم روسیه قرار گرفته‌اند. در زمان های قدیم قبل از اینکه انقلاب روسیه پیش بیاید عروسک های ماتروشکا یک عروسک کودکانه بودند که کودکان روسی با آن بازی می کردند اما بعد از آن تبدیل به یک عروسک ملی روسیه شدند.

 

چرا که زمانی که جنگ انقلاب روسیه به وقوع پیوست مردان به جنگ رفتند و زنانی که در خانه بودن اداره امور را به دست گرفتند. به این ترتیب هر یک از غذا خانواده مسئولیت یک بخش از خانه را عهده‌ دار شد. به عنوان مثال یکی به حیوانات و مزرعه رسیدگی می‌ کرد و دیگری کار تهیه هیزم را برعهده داشت. در واقع اگر اکنون بر عروسک های ماتروشکا نگاه کنید در دست هرکدام هیزوم و یا یک وسیله متفاوتی می بینید که نمایانگر خانواده در جنگ انقلاب روسیه است.

 

شما عزیزان اگر به دنبال یک هدیه متفاوت به دوستان و عزیزان خود هستید ما به شما عروسک روسی ماتروشکا را پیشنهاد می کنیم. لذا شما می توانید این عروسک زیبا و جذاب که نماد خانواده و وحدت است را به عنوان یک هدیه ارزشمند به دوستان خود در سراسر جهان هدیه بدهید. در واقع این عروسک ها را هر کسی هدیه بدهید متوجه می شود که عروسک ملی کدام کشور است زیرا شهرت بسیار بالایی در جهان دارد.‌

 

ماتروشکا از کجا بخرم ؟

برای خرید این عروسک ماتروشکا می تواند با جستجوی عبارت عروسک های روسی دیجی کالا انواع عروسک های ماتروشکا را در طرح ها و رنگ های مختلف خریداری نمایید.‌ قیمت ماتروشکا بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود. برای مشاهده قیمت آن می توانید به سایت دیجی کالا مراجعه کنید و این عروسک روسی قدیمی و جذاب را خریداری کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن