مد و لباس

پارچه نسوز از کجا بخرم

پارچه نسوز از کجا بخرم ؟

پارچه نسوز از جمله محصولاتی است که برای عایق بندی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع الیافی که در تولید پارچه نسوز به کار رفته است موجب شد تا این پارچه در برابر حرارت 350 1400 درجه سانتیگراد مقاومت بالایی داشته باشد. پارچه نسوز از لحاظ متریال هایی که در تولید آن به کار رفته است به چند دسته تقسیم بندی می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع پارچه نسوز و ویژگی ها و مشخصات آن مطلبی برای خوانندگان عزیز ارائه دهیم.

انواع پارچه نسوز

از انواع پارچه نسوز می توانیم به پارچه نسوز فایبرگلاس و پارچه نسوز سرامیکی و تفلونی و پارچه نسوز چسب دار و پارچه نسوز المنت و پارچه نسوز کربنی و پارچه آرامید و پارچه آزبستی و پارچه سیلیکا و پارچه های فایبرگلاس که با آلومینیوم پوشش داده شده و پارچه نسوز فویل دار، پارچه نسوز نومکس و پارچه نسوز آشپزخانه کنیم. در ادامه به معرفی تعدادی از این محصولات می پردازیم.

 

یکی از انواع پارچه های نسوز پارچه نسوز فایبرگلاس است که به عنوان پارچه عایق کاری با درجه حرارت بالا شناخته می‌ شود. اینگونه از محصولات  از الیاف های سرامیکی تولید می‌ شوند. همچنین استحکام بسیار بالایی دارند و در برابر مواد قلیایی و خوردگی فلزات مذاب بسیار مقاوم هستند. علاوه این باید ذکر کنیم که پارچه فایبرگلاس کاملا بی ضرر است و در تولید آن از مواد سمی استفاده نشده است. همچنین بدون بو می باشد و یک عایق حرارتی بسیار عالی به حساب می آید.

 

پارچه نسوز برزنت: یکی از انواع پارچه های نسوزی است که از الیاف هایی مانند فایبرگلاس به مرحله تولید رسیده است و جز بهترین پارچه های نسوز به حساب می آید. این گونه از محصولات با استفاده از متریال های مختلفی تولید می شوند. به همین علت به چند دسته تقسیم بندی شده اند. به آنها پارچه های  برزنت نسوز سیلیکونی و برزنت تفلون و برزنت بدون سیم و سیم دار و حتی پارچه نسوز برزنت فایبرگلاس و غیره می گویند.

 

پارچه نسوز کربن: یکی از پرکاربردترین انواع پارچه های نسوز به حساب می‌ آید که از الیاف های کربن تولید شده است. پارچه نسوز کربن دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد. چراکه در برابر حرارت و فشار از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

علاوه بر این باید اضافه کنیم که این نوع پارچه مقاومت کششی بسیار بالایی دارد و از نوع پارچه های مقاوم به حساب می‌ آیند. به همین جهت در مقاوم سازی ستون های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اما از ویژگی‌های منحصربه‌ فرد آن می‌ توانیم به تحمل بالای این محصول در برابر اشعه ایکس و اصطکاک و همچنین فشار و حرارت اشاره کنیم. همچنین از کاربردهای پارچه نسوز کربن می توانیم به استفاده از آن در صنایع هوافضا و  کامپوزیت و همچنین در صنایع خودروسازی اشاره کنیم.

 

اما یکی دیگر از انواع پارچه های نسوز پارچه نسوز آزبست نام دارد که جزو قدیمی ترین انواع پارچه های نسوز به حساب می آید. این محصولات از الیاف های آزبست تولید شده اند. یکی از معایب پارچه های آزبست این است که با طبیعت اصلاً سازگار نیستند و آثار مخربی بر روی آن می گذارند. به همین جهت نسبت به سایر پارچه های نسوز کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت همواره سعی شده تا از جایگزین آن استفاده شود. اما از ویژگی‌ های مثبت آن می توانیم به مقاومت آن در برابر حرارت بسیار بالا اشاره کنیم.

 

اما پارچه نسوز فویل دار باید ذکر کنیم که: پارچه های نسوز فویل دار همان پارچه فایبرگلاس هستند که با لایه آلومینیومی پوشش داده شده اند. در واقع لایه یه آلومینیومی که بر روی آن قرار دارد موجب افزایش مقاومت فوق پارچه در برابر حرارت می شود. لایه آلومینیومی تاثیرات بسیار زیادی بر روی افزایش کیفیت و مقاومت پارچه نسوز می گذارد. این محصول تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت بسیار بالایی دارد. علاوه بر این از ویژگی های منحصر به فرد آن می‌ توانیم به ضد آب و ضد سایش بودن و منعطف بودن و همچنین مقاومت آن در برابر صدا اشاره کنیم.

 

در ادامه در مورد کاربرد پارچه های نسوز فویل دار باید بیان کنیم که در صنایع شیمیایی و صنایع ساخت و ساز و صنایع کشتیرانی و همچنین برای تولید لباس های ضد حریق و در بسته بندی تجهیزات صادراتی است. البته انواع پارچه های نسوز کاربرد بسیار زیادی دارند که در ادامه به معرفی آن می پردازیم. همچنین باید ذکر کنیم که کاربرد پارچه نسوز به مواردی که بیان کردیم محدود نمی‌ شود چرا که به عنوان محافظ کابل شلنگ و سیم و غیره هم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نوع دیگر پارچه های نسوز پارچه نسوز سیلیکونی است که جزوه پرمصرف ترین پارچه های نسوز به حساب می آید. این گونه از محصولات کاربردهای بسیار زیادی دارند و در صنایع ساخت دستکش و تولید پرده های حرارتی و همچنین در تولید نوار نقاله نسوز و لباس های آتش نشانی و در تولید روکش محافظ مورد استفاده قرار می گیرند.

 

________________________________________________________________

در ادامه باید ذکر کنیم که پارچه های نسوز سیلیکونی خود به دو دسته پارچه های نسوز ساده و سیم دار تقسیم بندی می شوند. هر کدام از پارچه های نسوز ساده و سیم دار ویژگی های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و از لحاظ ضخامت تفاوت زیادی دارند. این نوع محصولات در برابر مواد شیمیایی و خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارند و همچنین در برابر۱۲۶۰ درجه سانتیگراد از خود مقاومت بالایی نشان می دهند و ضد سایش و ضد آتش هستند به همین علت شعله ور نمی شوند.

 

در ادامه از کاربرد انواع پارچه نسوز سیلیکونی می توانیم به استفاده در صنایع شیمیایی و جوشکاری و استفاده در کارخانه ها و نیروگاه ها سایر صنایع دیگر اشاره کنیم. انواع پارچه های نسوز عایق مناسبی در برابر حرارت و سایش و مواد شیمیایی هستند.

پارچه نسوز کولار

اما یکی دیگر از انواع پارچه نسوز پارچه نسوز آرامید است. این محصول با استفاده از الیاف های رشته آرامید کوتاه تولید می شوند. یکی از مهمترین کاربردهای آن در تولید جلیقه های ضد گلوله می باشد. امروزه برای اینکه مقاومت پارچه های نسوز آرامید را بالا ببرند بر روی آن از یک لایه رزین استفاده می کنند.

 

در واقع از ویژگی‌ های منحصر به فرد پارچه نسوز آرامید می توان به مقاومت آن در برابر شوک و حرارت و شعله آتش و همچنین در برابر مواد شیمیایی و مواد قلیایی و اسیدی اشاره کنیم این گونه از محصولات ضد خوردگی و ضد سایش هستند و در برابر برخورد های بالستیکی مقاومت بسیار بالایی دارند.

 

قیمت پارچه نسوز

قیمت پارچه نسوز بر اساس متریال هایی که در تولید آنها به کار رفته است متغیر می باشد. چرا که همانطور که در قسمت فوق بیان کردیم پارچه نسوز به دسته های مختلفی از لحاظ متریال های تولیدی تقسیم بندی می شود. همانطور که مشاهده کردید پارچه های نسوز به علت مقاومت بالایی که در برابر عوامل بیرونی مخرب دارند مد نظر بسیاری از صنایع قرار گرفته‌اند. به همین جهت فروش پارچه نسوز بسیار بالا است.

 

در حقیقت یکی از مهمترین ویژگی هایی که اکثر پارچه های نسوز دارند این است که از وزن سبکی برخوردار هستند.  اکثر پارچه های نسوز به علت اینکه ضد حریق هستند در تولید لباس های ضد آتش مورد استفاده قرار می گیرند. پارچه نسوز آرامید که به آن پارچه نسوز کولار هم گفته می‌ شود. در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی و هوافضا و صنایع کشتی و قایق سازی در صنایع تولید لاستیک ضد سایش مورد استفاده قرار می گیرد. این گونه از محصولات به عنوان یک عایق مناسب ضد گلوله عمل می کنند.

 

لیست قیمت پارچه نسوز سرامیکی

اگر به دنبال قیمت پارچه نسوز فایبرگلاس و قیمت پارچه نسوز کربنی هستید می توانید با مراجعه به سایت دیجی کالا لیست قیمت پارچه نسوز را مشاهده کنید. برای این کار کافی است عبارت پارچه نسوز دیجی کالا را در این سایت جستجو نمایید.

 

برای خرید پارچه نسوز ابتدا باید به نوع آن توجه داشته باشید. همانطور که در این مقاله خواندید انواع پارچه های نسوز از لحاظ کاربرد و جنس با یک دیگر فرق دارند و تنها ویژگی که همه ی پارچه های نسوز در آن مشترک هستند مقاومت بالای شان در برابر حرارت و آتش است. لذا این موضوع موجب می شود تا برای انتخاب و خرید فروش پارچه نسوز ابتدا به نوع و کاربردشان توجه کنید.

 

علاوه بر این باید کنیم که انواع پارچه های نسوز در برابر جریان الکتریکی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌ دهند. به همین دلیل به عنوان عایق الکتریکی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از این محصول در صنایع کوره سازی و فولاد هم استفاده می‌ کنند. نکته مهم دیگر قابل بیان است این است که بعضی از پارچه های نسوز به علت ساختاری که دارند به عنوان عایق دیگ بخار و عایق لوله ها و تاسیسات به کار می روند.

 

اما یکی دیگر از انواع پارچه های نسوز پارچه نسوز فایبر فلون چسبدار است. این گونه از محصولات در صنایع غذایی و بسته بندی مورد استفاده قرار می‌ گیرند و دارای نوارهای ساده و چسب نواری هستند که در ضخامت های مختلف تولید می‌ شود. این گونه از محصولات در برابر اشعه یووی مقاومت بسیار بالایی دارند و مانند سایر پارچه های دیگر زیاد مورد  استفاده قرار می گیرند و در برابر عوامل شیمیایی خوب عمل می کنند. همچنین انعطاف پذیری بالایی دارند و به صورت نامنظم می چسبند. اما مشخصات پارچه فایبر فلون این است که این گونه از محصولات در عرض یک متر و ضخامت 1.5 میلیمتر به فروش می رسند.

 

در آخر در مورد ویژگی پارچه های نسوز سرامیک باید ذکر کنیم که این گونه از محصولات علاوه بر اینکه در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارند هنگامی که در دمای بالاتر از مقاومت شان قرار بگیرند به هیچ عنوان شعله ور نشده و موجب ایجاد آتش سوزی نمی شوند. چرا که به مرور تجزیه می شوند و از بین می روند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن