تکنولوژی

پودر آلژینات از کجا بخرم

با شنیدن نام پودر قالب گیری الژینات، این سوال در ذهنتان ایجاد می شود که پودر الژینات چیست؟  همانطور که از نام آن پیدا است پودر الژینات به عنوان یک پودر قالبگیری کاربرد دارد و برای ساخت انواع تندیس و قاب استفاده می شود. قالب گیری با پودر الژینات بسیار راحت است اما در حین انجام کار باید سرعت عمل بالایی داشته باشید. همچنین باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه در مورد این نکات بحث می کنیم. پودر آلژینات برای مجسمه سازی و ساخت قالب دندان در دندانپزشکی کاربرد دارد.

با آشنایی با این محصول این سوال در ذهنتان جرقه می خورد که پودر آلژینات از کجا بخرم یا پودر آلژینات از کجا تهیه کنم؟ خوشبختانه امروز این محصولات در کشور ما نیز تولید می شود به همین دلیل همه ی افراد می توانند بدون مشکل و دغدغه این محصولات را خریداری کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت پودر آلژینات کروموژل و نحوه خرید آن می توانید به سایت های دیجی کالا و نی نی سایت مراجعه کنید‌‌. با سرچ کلمات کلیدی پودر آلژینات دیجی کالا، پودر آلژینات نی نی سایت ، پودر آلژینات کروموژل دیجی کالا و… در قسمت جست و جوی گوگل به این سایت ها دسترسی خواهید داشت.

خرید پودر آلژینات قالب گیری با بهترین قیمت ها انجام می گیرد و پودر آلژینات با تکنولوژی و جدیدترین متد تولید شده است. همانطور که اشاره شد پودر آلژینات در دندانپزشکی  نیز مورد استفاده قرار می گیرد و دارای استانداردهای گوناگون است. در هنگام نگهداری از پودر آلژینات باید به نکاتی توجه کنید تا بتوانید به طور صحیح از این محصول استفاده کنید.

دقت داشته باشید که پودر آلژینات دارای طعم بدی است و به همین دلیل ممکن است بیمار اذیت شود. همچنین ممکن است بیمار احساس حالت تهوع کند چرا که این مواد در دهان قرار می گیرد و باعث ایجاد تهوع در بیمار می شود‌. این ماده در زمینه‌ های گوناگون مانند دندانسازی و دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد هرچند که در صنایع دیگر نیز موارد استفاده دارد.

استفاده نادرست از آلژینات در دندانپزشکی ممکن است به بیمار آسیب وارد کند. مواد مبتنی بر بیوپلیمرها که در آلژینات استفاده می شوند در طبیعت قابلیت تجزیه شدن را دارند به همین دلیل یک گزینه بسیار عالی برای جایگزین کردن با مواد غیر تخریب پذیر سنتی است. آلژینات با محیط زیست سازگاری کاملی دارد. این ماده از جنس پلاستیک یا همان آلژینات بوده و در داخل دهان قرار می‌ گیرد و وقتی که ماده سفت شد آن را از دهان بیرون می‌ آورند تا شکل دندان ها را درست کنند. اگر این ماده در داخل دهان انسان به شیوه نادرست مورد استفاده قرار گیرد ممکن است عوارضی برای بیمار به همراه داشته باشد. امروز استفاده از آلژینات برای قالب گیری دندان جزء لاینفک دندانپزشکی است به همین دلیل بهتر است در دندانپزشکی به شیوه درست استفاده شود تا به بیمار آسیب وارد نشود.

___________________________________

 

از پودر آلژینات برای تولید قالب برای پروتز متحرک در دندان در صنعت دندانپزشکی استفاده می شود. همچنین در دندانپزشکی برای ساخت روکش های موقتی از این ماده برای تهیه قالب استفاده می شود. آلژینات علاوه بر صنعت دندانپزشکی در ساخت تندیس نیز کاربرد زیادی دارد. برای ساخت تندیس دست و پا از این ماده استفاده می شود. به علاوه در قالب گیری از صورت نیز کاربرد دارد. به طور کلی می توانید از این محصولات برای قالب گیری هر چیزی که می خواهید آن را به مدل گچی تبدیل کنید بهره ببرید.

 

آموزش روش قالب گیری حوضچه ای با آلژینات

 

در ابتدا یک ظرف متناسب با ابعاد دست خود انتخاب کرده و یک فضا برای ریختن ماده در نظر بگیرید. سپس با استفاده از یک کرم چرب کننده کاملاً تمام ابعاد دست خود را چرب کرده و در داخل ظرف مد نظر قرار دهید. در یک ظرف دیگر مقداری از آن را به همراه آب با استفاده از همزن دستی هم بزنید تا یکدست شود. بعد از اینکه مواد به طور کامل یکدست شد آن را در ظرفی که دستان را در آن قرار داده اید بریزید. حال باید چند دقیقه صبر کنید تا به خوبی مواد سفت شود. بعد از سفت شدن آلژینات دست خود را از داخل ظرف خارج کنید. جای خالیه دست خود را با گچ کار کرده و دقت داشته باشید که مایع گچ سفت نباشد. البته باید توجه داشته باشید که سطح کار شما هوا نگیرد. با در نظر گرفتن تمامی نکات مجسمه گچی  آماده می شود.

 

آموزش ساخت قالب دو تکه آلژیناتی:

 

در این روش به مقادیر زیادی از آلژینات نیاز ندارید و مصرف بسیار پایین است. در ابتدا باید از گل استفاده کرده و دست را مانند روش قالب سیلیکونی دو تکه به دو قسمت تبدیل کنید. در این هنگام باید مقداری پودر آلژینات که با آب قاطی کرده اید و یک دست شده است را بر روی دست بریزید. در این هنگام باید آنقدر آلژینات اضافه کنید تا کاملاً ضخیم شود. برای پشت قالب مقداری گچ نیاز دارید. در ادامه گل را بردارید و بعد از اینکه محل اتصال دو تکه را با روغن چرب کرده تکه دوم را انجام دهید.

 

آموزش قالب گیری صورت:

در ابتدا به یک تکه مفتول و ابر یا اسفنج نیاز دارید. مفتول را درون اسفنج کرده و آن را از دو طرف اسفنج رد کنید و بر دور سر مدل قرار دهید. صورت مدل را چرب کرده و در صورتی که مدل از پشت خوابیده است الژینات را بر روی صورت بریزید. دقت داشته باشید که آلیناز بر روی سوراخ بینی قرار نگیرد تا مدل بتواند نفس بکشد. بعد از آن  از پشت قالب بهره ببرید و بعد از گرفتن ماسک از روی صورت در داخل آن گچ بریزید.

 

آشنایی با ویژگی های آلژینات :

 

مدت زمان اختلاط این ماده ۳۰ ثانیه بوده و مدت زمان قالب گیری ۹۵ ثانیه است. این ماده به صد و پنجاه و پنج ثانیه زمان برای سخت شدن نیاز دارد. این ماده کاملا با آب مخلوط شده و یک ماده کاملاً یکنواخت خمیری شکل تشکیل می دهد. همچنین دارای  خواص الاستیک فوق‌ العاده بوده و قوام تیکسوتروپیک دارد. در انتهای هر مرحله رنگ خمیر قالب گیری تغییر می کند. به علاوه پایداری ابعادی زیاد داشته و قالبی متراکم و مسطح تشکیل می دهد. این ماده بدون غبار است.

 

 

آشنایی با چگونگی ساخت  تندیس پای کودک با پودر آلژینات

 

بیشتر پدر و مادران برای ثبت دوران نوزادی کودک خود دوست دارند از دست و پای کودک خود تندیسی به یادماندنی داشته باشند. این تندیس یک یادگاری با ارزش از دوران کودکی فرزندتان است که می‌ تواند در آینده آن را غافلگیر کند. برای تهیه تندیس از دست و پای کودک دلبندتان به یک ظرف یکبار مصرف نیاز دارید. دقت داشته باشید که قبل از قرار دادن دست و پای کودک یک بار به صورت آزمایشی نحوه قرارگیری دست کودک را کنترل کنید. برای اینکه مقدار مواد کاملاً میزان باشد در ابتدا در ظرف مربوطه دو لیوان آب ریخته و دست و پای کودکان را در درون ظرف بگذارید. اگر با احتساب قرار گیری دست و پای کودک در درون ظرف آب تمامی سطح دست و پا را پوشاند ظرف مناسب است. نسبت پودر آلژینات به آب به این صورت است که شما به یک لیوان پودر و دو لیوان آب نیاز دارید. دقت داشته باشید که آب باید کامل باشد و پودر قالب گیری سریع در درون آب محلول شود. هنگامی که پودر در آب حل شود به صورت کاملا هوشمند تغییر رنگ می دهد. توجه داشته باشید که دست و پای کودک خود را قبل از اینکه درون ظرف قرار دهید به خوبی با استفاده از کرم چرب کنید. در این صورت محلول پودر قالبگیری راحت تر از دست جدا می شود. بعد از اینکه پودر و آب را به خوبی مخلوط کردید دست کودک خود را در درون ظرف بگذارید. بعد از ریختن محلول در درون ظرف در کمتر از چند ثانیه محلول کاملا سفت می شود. دقت داشته باشید که بلافاصله قبل از سفت شدن باید دست و پای کودک در درون ظرف قرار گیرد. بافت آن شبیه ژله است به همین دلیل دست و پای کودک به راحتی از آن جدا می شود. محلول گچ و آب باید کمی غلیظ باشد و دقت داشته باشید حتماً گچ قبل از مخلوط شدن با آب باید الک شود. در این صورت محلول گچ کاملاً یکدست می شود. بعد از خارج کردن دست و پای کودک محلول گچ باید تا سه ساعت در قالب آلژیناتی قرار گیرد تا به خوبی سفت شود. توجه داشته باشید تنها ۲۰ ثانیه طول می کشد تا مواد سفت شود به همین دلیل بهتر است در کمتر از ۲۰ ثانیه سریع دست و پای کودک را از محلول خارج کنید. از بسته قالب گیری با توجه به میزان مصرفی خود می توانید از یک تا چند بار استفاده کنید.

 

پودر آلژینات کروموژل (قالب گیری) در چه زمینه هایی استفاده می شود ؟

 

1_ از این پودر قالب گیری در دندانپزشکی استفاده می شود. در صنعت دندانپزشکی از این ماده برای ساخت روکش های موقت و تولید قالب برای پروتزهای متحرک و پارسیل استفاده می کنند.

 

2_ برای ساخت انواع تندیس از دست و پای کودک و دست و پا و صورت بزرگسالان از این پودر استفاده می شود.

 

دقت داشته باشید که این پودر بسیار زود سفت می‌ شود و جزو مواد قالبگیری زودگیر قرار دارد. به دلیل داشتن همچین خصوصیاتی مصرف کنندگان زمان کمی دارند. از لحظه ای که پودر قالب گیری را با آب مخلوط کردید تنها دو دقیقه فرصت دارید تا آن را در درون ظرف قرار داده و یک تندیس درست کنید چرا که بعد از گذشت دو دقیقه مواد کاملا سفت می شود و دیگر حالت سیلیکونی ندارد. در این صورت دیگر نمی توانید به صورت مجدد از آن استفاده کنید. به همین دلیل در هنگام ساخت تندیس دست و پا بهتر است سرعت عمل به خرج دهید. بهتر است قبل از کار تمام مواد را آماده کرده و در نزدیکی خودتان قرار دهید و در حین ساخت تندیس انجام کار با مشکل از دست دادن زمان مواجه نشوید. قبل از اینکه محلول پودر قالبگیری و آب را در درون ظرف بریزید از اندازه بودن ظرف با سایز دست خود مطمئن شوید. ظرفی که به عنوان قالب انتخاب می شود باید کاملاً اندازه دست شما باشد در این صورت پودر کمتری مصرف می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن