زیبایی و سلامت

چگونه ید را تهیه کنیم؟

چگونه ید را تهیه کنیم؟ ید یکی از موادی است که برای بدن انسان و به خصوص استخوان ها بسیار لازم است ید را میتوان به صورت طبیعی یا صنعتی جذب کرد. با این روش شما میتوانید در خانه ید تولید کنید و استفاده کنید البته استفاده زیاد از ید هم ضرر دارد.بدن انسان به گونه های مختلف ویتامین ، املاح معدنی و مواد مغذی احتیاج دارد و در صورت فقدان هر یک از این مواد بدن به بیماری های مختلف مبتلا میشود . از مواد معدنی ضروری برای سلامت بدن  ید است .

نمک تصفیه کریستاله ید دار گلستان – 180 گرم

چگونه ید را تهیه کنیم؟
وزن
180 گرم
ابعاد بسته‌بندی
19.5 × 13 × 3 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
22/13226
سایر توضیحات
- نمک تصفیه کریستاله یددار 100 درصد طبیعی

ید از عناصر نادری است که حدود ۲۰ تا ۵۰ میلی‌گرم از وزن بدن را در بر میگیرد . ۸ میلی گرم از این عنصر در غده تیرویید جا گرفته است . به همین علت فقدان این عنصر در بدن بر کارکرد تیروئید تاثیر منفی می گذارد . این عنصر در شکل گیری هورمون تیروکسین در بدن موثر است . ابن هورمون ها در  رشد بسیار تاثیر دارند و کمبود ان در بدن  برای متابولیسم مشکلاتی را ایجاد می کند .

مقاله پیشنهادی: قیمت سبد پلاستیکی کوچک

یکی از بیماری های خطرناک  که به دلیل کمبود ید پدید می اید گواتر است . ید در بزاق و معده انسان وجود دارد ، ید از طریق ادرار، مدفوع و تعریق  از بدن خارج میشود و یکی از روش های سنجش ان در بدن با ادرار است .برای کارایی درست غده تیرویید ید عنصر حیاتی است . این ماده در سلامت سیستم عصبی و رشد استخوان  ها و دندان ها نقش  زیادی دارد و به   متابولیسم بدن نیز کمک زیادی می کند از خواص دیگر ان پروتئین سازی است . در زیر خواص دیگر ید را برای سلامت انسان با هم بررسی می کنیم :

جلوگیری از ابتلا به سرطان

مقاله پیشنهادی: درب کیک خوری شیشه ای

حفظ انرژی بدن

حفظ استحکام ناخن ها

جلوگیری از پوسیدگی دندان

تقویت مو

مقاله پیشنهادی: میز کامپیوتر حرفه ای

عوارض کمبود این عنصر در بدن شامل موارد زیر میشود :

ابتلا به بیماری گواتر ( این بیماری با مصرف دارو قابل درمان است)

مشکلات غده تیروئید

بیماری کرتی نیم در نوزادان

بیماری  میکزدم در کودکان و بالغین ( این بیماری در اثر تغییر در کا کرد  غده تیروئید در بدن به وجود می آید)

پف آلودگی صورت و دست ها

اضافه وزن

مقاله پیشنهادی: خرید دستگاه تصفیه کننده هوا

کمک برای رسیدن به سن بلوغ

گیجی و کم حافظه شدن

حساسیت شدید به سرما

آیا کمبوداین ماده معدنی در ایران شایع است؟

مقاله پیشنهادی: دستگاه پوره کن پیاز خانگی

در دهه ۸۰ مردم ایران از فقر این ماده حیاتی رنج می بردند و سازمان بهداشت برنامه های زیادی را برای مقابله با کمبود ان در بدن و آگاهی مردم تدارک دید و بیماری های ناشی از کمبود ید به حداقل رسید.

نمک دریایی ید دار دلفین مدل N 900D وزن 900 گرم

چگونه ید را تهیه کنیم؟
وزن
900 گرم
ابعاد بسته‌بندی
18×15×5 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
23/12208
سایر توضیحات
نمک دانه درشت دریایی دلفین

اثرات این ماده معدنی در بارداری

ید از عناصر حیاتی بدن در دوران بارداری است و در صورت کمبود ان مشکلات بسیاری برای مادر و  جنین پیش می اید . ید از زایمان زودرس ، سقط جنین و تولد نوزاد کم وزن پیشگیری می کن. . حتی کمبود ان ممکن است سبب عقب افتادگی نوزاد و یا بیماری  اوتیسم میشود .

کدام مواد غذایی حاوی ید هستند؟

مقاله پیشنهادی: فرش کودک ارزان

ید را می توان با مصرف  مواد غذایی گوناگونی دریافت کنید و در صورت کمبود ید  مواد غذایی زیر در برنامه غذاییتان بگنجانید:

مصرف ماهی های آبشور

استفاده از سبزیجاتی که در خاک مملو  از ید رشد نموده اند

استفاده از نمک ید دار

استفاده از نانی که در خمیر آن از این ماده معدنی استفاده شده است

اسفناج

فرآوری های شیر دار حاوی این ماده معدنی

نمک دریایی خوراکی ید دار دلفین – 500 گرم

چگونه ید را تهیه کنیم؟
وزن
500 گرم
ابعاد بسته‌بندی
6×6×16 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
23/12208

بر اساس نظر کارشناسان تغذیه  برای دریافت بد به میزان کافی در بدن ، ماهی را در رژیم غذایی تان بگنجانید و در صورت کمبود ید باید با مشورت پزشک  مکمل های دارای ید را   مصرف کنید. البته در مصرف ان نباید زیاده روی کرد . مصرف زیاد ید ممکن است مشکلاتی  برای شما پدید اورد . این مشکلات عبارتند از :

سردرد

حالت تهوع

افزایش سرعت ضربان قلب

تب شدید

درد معده

اسهال

استفراغ

تشنگی

آبریزش بینی

چگونه ید را تهیه کنیم

نحوه درست کردن محلول ید :

ید خالص را از واکنش یدید  پتاسیم با سولفات مس درست کرد . روش های مختلفی برای تفکیک پذیری این ماده وجود دارد.

خصوصیات قابل توجه

ید ماده  جامد براقی  به رنگ آبی مایل به سیاه است که در دماهای استاندارد تبدیل به بخاری بنفش رنگ و بد بو میشود .این هالوژن همینطور  با مواد گوناگون ترکیبات زیادی را پدید می اورد  . ولی  نسبت  عناصر دیگر  گروه هالوژن ها کم فعال تر است و ویژگی های اش مشابه فلزات است . ید  در کلروفرم، تتراکلرید کربن یا دی سولفید کربن به سهولت حل میشود  و محلولهای ارغوانی رنگی   ترکیب به وجود می اید .  در اب زیاد حل نمیشود  .رنگ آبی سیر با محلول نشاسته ویژگی ید رها  می‌باشد.

نمک دریایی خوراکی ید دار دلفین – 250 گرم

چگونه ید را تهیه کنیم؟
وزن
250 گرم
ابعاد بسته‌بندی
5x5x12 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
23/12208

کاربردها

در نواحی که ید را به میزان کم مصرف میکند مثلا در نواحی دور ازدریا که ماده غذایی کم خورده میشود ، فقدان یا کمیود ید بیماری به نام گواتر را به وجود می اورد .در این نواحی یدید سدیم را به نمک خوراکی می افزودن تا این بیماری ماهغ یابد . این نمک ها به نام نمک یددار خوانده میشوند .

کاربردهای دیگر این عنصر: ید   از هالوژنهایی  است که وجود آن به میزان  کم برای موجودات زنده ضروری است؛ هورمون های تیروئید(تیروکسین و تری یدوتیرونین) دارای  اتمهای ید است . تنتور ید ( 3% ید عنصری در پایه آب / اتانول) از عناصر  مهم همه تجهیزات کمکهای اولیه می‌باشد که هم برای ضد عفونی کردن زخمها و هم برای پاکسازی آبهای شرب سطحی به کار گرفته میشود ( 3 قطره در هر لیتر، پس از 30 دقیقه اثر دارد ). ترکیبات ید در رشته شیمی آلی با اهمیت  و در پزشکی بسیار مفید  هستند. از یدیدها و تیروکسین که دارای  ید می باشند  در پزشکی داخلی و در ترکیب با الکل ( بعنوان تنتور ید) برای ضد عفونی کردن  زخمهای بیرونی بهره می گیرند .یدید پتاسیم در عکاسی پر کاربرد است .

یدید تنگستن برای بهبود  افروزه لامپها  به کار گرفته میشود .تری یدید نیتروژن مصارف  تجاری ،  انفجاری و ناپایداری دارد  ولی  در گروه  شوخیهای معمول دانشگاهی محسوب میشود.

نمک دریایی ید دار دانه ریز دلفین – 900 گرم

چگونه ید را تهیه کنیم؟
وزن
900 گرم
ابعاد بسته‌بندی
18×15×5 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
23/12208
ارگانیک
بله

اثرات کاتالیزوری

ید به شمل گیری زنجیرهایی با خود بسیار علاقه مند است و این ویژگی در ترکیبات الی که دارای ید هستند ، استفاده زیادی میشود.

ایزوتوپها

ید 30 ایزوتوپ  دارد که فقط یکی از آنها I-127 ثابت  است.از ایزوتوپ رادیواکتیو مصنوعی I-131 ( ساطع کننده بتا) که  نیمه عمر 8 روز دارد  برای درمان سرطان و دیگر بیماریهای غده تیروئید بهره می گیرند.متداول ترین ترکیبات ید شامل  یدیدهای سدیم و پتاسیم ( KI) و یدیتها ( KIO3) میشود .

ید تنها دارای  یک ایزوتوپ پایدار I-127 است .با این همه ایزوتوپهای رادیواکتیو ید بسیار پر کاربرد هستند.I-129 با نیمه عمر 17 میلیون سال محصولی از پراش Xe-129 در اتمسفر مس باشد ولی نتیجه فروپاشی U-238 نیز می‌باشد.چون U-238در طول  فعالیتهای وابسته به انرژی هسته‌ای به وجود می اید ، وجود آن ( به نسبت I-129/I) قادر است  فعالیتهای در حال انجام در هر نقطه را معین  کند.از همین رو  از I-129 در مطالعات آب باران بعد از حادثه چرنوبیل بهره می گیرند.   آن را همچنین برای  ردیابی آبهای زیر زمینی و نشان دهنده پراکندگی فضولات در محیط زیست نیز به کار گرفته میشود . دیگر کاربردها امکان دارد توسط  تولید I-129 در پوسته زمین بواسطه  تعدادی مکانیسم فروپاشی دچتر اختلال شود.

I-129 از بسیار شبیه  Cl-36|chlorine است. این ایزوتوپ، هالوژنی قابل حل و تقریبا ” واکنش ناپذیر است که بیشتر بصورت آنیونی non-sorbing پیدا میشد  و توسط  واکنشهای کیهانزاد، حرارت اتمی و ثابت ایجاد  می‌شود. در پژوهش های  آب شناسی چگاله‌های I-129 معمولاً” به نسبت I-129 به مقدار کلی I گزارش می‌شود( که عملاً” I-127 است).به این دلیل که  نسبتهـــــــــای Cl-36/Cl,I-129/I در طبیعت تقریباً” کم است  ( 14-10تا 10-10) اوج حرارت اتمی I-129/I در طول دهه 70 و 80 تقریباً” به 7-10رسید.I-129 با Cl-36 در بعضی موارد تفاوت دارد؛ نیمه عمر آن طولانی تر است ( vs6/1 ، 3/0 میلیون سال)، به شدت biophilic است و به اشکال یونی چندگانه وجود دارد ( معمولاً” I- و یودیت) که دارای رفتار شیمیایی متغایری می باشد .

هشدارها

از برخورد مستقیم ان با پوست بپرهیزید که احتمال دارد به شما صدماتی وارد کن. .‌بختر ید سبب دردناک شدن چشم و غشا مخاطی می شود . ماکزیمم میزان مجاز ید در هوا از یک  میلی گرم در هر متر مکعب بیشتر شود .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن