سرگرمی و ورزش

برای ساخت لاک غلط گیر فورا دست به کار شید

چگونه لاک غلط گیر بسازیم ؟ لاک غلط گیر وسیله ای بسیار کاربردی خصوصا در میان دانش آموزان و دانشجویان است که انواع مختلفی چون لاک غلط گیر خودکاری، لاک غلط گیر نواری، لاک غلط گیر لاکی، لاک غلط گیر ماژیکی و… دارد که ساختن خیلی دشوار نیست.

مقاله پیشنهادی: قیمت ضد آفتاب بیودرما اصل

مواد لازم برای ساخت لاک غلط گیر:

 1. آب
 2. رزین اکرلیک
 3. دی اکسید تیتانیوم

در ادامه سایر مواد نیز ذکر شده اند.


رزین اکریلیک فیلو مدل AR10 حجم 120 میلی لیتر

مشخصات

 • حجم
  120 میلی لیتر
 • نوع بسته بندی
  قوطی پلاستیکی
 • قابل استفاده بر روی
  بوم نقاشی , شیشه , چوب , پلاستیک , چرم , فلز , کاغذ , کاشی و سرامیک , پوست , مقوا , پارچه
 • سایر مشخصات
  پایه آب
 • مناسب برای ساخت انواع رنگ اکریلیک
 • قابل رقیق شدن با آب
 • قابل انعطاف پس از خشک شدن
 • ایجاد لایه برق و محافظ بر روی انواع سطوح
 • سازگار با انواع پودر رنگ‌های فیلو برای ساخت انواع رنگ
 • شفافیت کامل پس از خشک شدن

خرید محصول


هنگام نوشتن با خودکار درگیر غلط های املایی ، نگارشی زیادی میشویم و تنها راه برای از بین بردن این اشتباهات استفاده از لاک غلطگیر است .

به ویژه اگر دانشجو یا دانش اموز هستید ، در حین نگارش زیاد با اشتباهات مواجه میشوید و هیچ گریزی از این اشتباهات نیست.

لاک غلط گیر دارای گونه های مختلفی مثل قلمی ، نواری ، فرچه ای می باشد .

مقاله پیشنهادی: سرویس چینی ایرانی ارزان

حتما حین استفاده از این ابزار خودکار پاک‌کن تا به حال به مخترع آن فکر کرده اید و اینکه چه زمانی این ابزار ساخته شده است .

برای آشنایی با این ابزار ابتدا تاریخچه آن را برای شما شرح می دهیم .

تاریخچه غلطگیر : اولین غلطگیر بوسیله فردی به نام نسمیت گراهام ساخته شد . دلیل ساخت این ابزار توسط این شخص این بود که او در یک دفتر به شغل منشی گری مشغول بود .

یکی از چالش هایی که او زیاد با آن مواجه می‌شد ، غلط های تایپی بود . اعتقاد او بر این بود که فرد هنرمند اشکالات اش  را با نقاشی رفع می کند نه با پاک کردن !

او برای رفع ایرادتش مقداری آب رنگ را به دفتر کارش می برد و اشکالات اش را برطرف میکرد و مدیرانش نیز به این مسیله پی نمی بردند .

او حدود ۵ سال بدون اینکه کسی پی به اینکار ببرد ، انجام داد . البته شخصی که با شیمی آشنایی داشت به او کمک کرد و فرمول آب رنگ اش را ارتقا داد .

بعدا او برای همکارانش و نزدیکانش این شیوه غلط گیری را شرح داد و همه این کار او را پسندیدند و از هواداران این سبک غلط گیری شدند . ولی مدیرانش طرفدار این سبک نبودند .

مقاله پیشنهادی: فوم ضخیم از کجا بخرم

در نهایت در سال ۱۹۵۶ افراد زیادی هوادار این محصول شدند و بتی غلطگیر خود را به دیگران عرضه کرد و آنها را به نام MISTAKE OUT به فروش رساند .‌

سپس او یک کمپانی را برای محصولش افتتاح نمود و نام آن را به Liquid Paper تغییر داد .

این محصول تا مدت ها از ابزار پر استفاده افرادی بود که با نگارش سر و کار زیادی داشتند و امروزه با رشد رایانه ها دیگر این ابزار نیزکم کاربرد شده است .

افراد دیگر داده های خود از هر نوعی باشد را در کامپیوتر تایپ و ثبت میکنند و در صورت بروز هر اشتباهی به اسانی آن را پاک میکنند یا ویرایش میکنند‌ همینطور تایپ رایانه ای در مصرف کاغذ نیز صرفه جویی میکند و سرعت بالاتری دارد .

ولی گاهی اوقات امکان دارد که اطلاعات با ارزش ما به طور ناگهانی از سیستم حذف شود و دیگر هیچ راه دسترسی به آنها وجود نداشته باشد . بدترین اتفاقی است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید .‌

به همین دلیل افراد زیادی ترجیح می دهند که داده های با ارزش خود را هم در رایانه ثبت و نگهداری کنند . هم اینکه آنها را روی کاغذ بنویسند .

ولی روی کاغذ نوشتن هم ایراد های خود را دارد و آن اشتباهات مکرر املایی و نگارشی است که برای رفع اشتباهات ایجاد شده می توانید از لاک غلطگیر کمک بگیرید .‌

مقاله پیشنهادی: قیمت آرکوپال

همین مسیله باعث شده که غلط گیر همچنان متقاضیان زیادی داشته باشد . کسانی که هنوز روی کاغذ نگارش میکنند لاک غلط گیر در کنار دیگر لوازم التحریر شان پر کاربرد است .

انواع غلط گیر :

غلط گیرهای در دو نوع کلی جامد و مایع در بازار وجود دارند .

گونه نخست غلط گیرها برسی و مانند لاک ناخن بوده است و نوع نواری و قلمی آن در بازار وجود نداشت ولی از آنجایی که کار کردن با غلط گیر فرچه ای دشوار بود و احتمال ریختن آن در کیف و سطح کار وجود داشت ، به فکر ساخت گونه جدیدی از غلطگیر افتادند و آن هم غلطگیر قلمی بود .

این غلطگیر نسبت به نوع قبلی برتری هایی داشت و این ویژگی ها  شامل کم جا بودن ، دارای محفظه درب مخصوص است و احتمال جاری شدن آن در حین کار یا کیف بسیار کم است .‌

غلطگیر قلمیبه خاطر گیره ای روی درب دارد را می توان در جیب ، کتاب و کیف گذاشت و همراه خود به همه جا حمل کرد .

غلطگیر قلمی ظاهر و کارکردی شبیه به خودکار دارند و با تکان دادن مخزن و فشار دادن بدنه غلط گیر بر سطح کاغذ ، اشتباه شما را پاک میکند .

ایراد غلط گیرهای قدیمی فرچه ای این بود که نمیشد با ظرافت اشتباه خود را پاک کنید و با یک اشتباه کوچک باید همه آن بخش را با غلطگیر پاک می کردید . با غلطگیر قلمی اشتباهات ریز را نیز می توان با ظرافت پاک کرد .

نوع دیگر غلطگیر نیز غلط گیر جامد است که به نواری هم معروف است .‌

شیوه کار کردن با غلط گیر نواری به این نحو است که روی یک رول پیچیده شده است و فشار دادن آن روی کاغذ ، کلمه اشتباه پوشانده میشود .

برخی از غلط گیرهای نواری نیز به شکل مداد اتود هستند و کارایی آنها نیز شبیه همین مدادهای اتود است .

مقاله پیشنهادی: اولاپلکس تراپی در منزل

حتی گونه شارژی غلط گیر نیز در بازار عرضه میشود و در صورت تمام شدن لاک محفظه ، آن را با محفظه دیگری جایگزین می کنند .‌

چگونه خودمان غلطگیر درست کنیم ؟

شاید شما از آن دسته افراد باشید با وجود در دسترس بودن وسایل ،مایل باشید که خودتان آن را درست کنید . حال ما می خواهیم شما را با روش درست کردن غلط گیر آشنا کنیم .

ابتدا باید مواد اولیه آن را بدانید و بعد سراغ نحوه ساخت غلطگیر بروید .‌

همانطور که توضیح دادیم غلط گیر ها دو نوع مایع و جامد می باشند .

در این مقاله ما قصد داریم ساخت یک نوع غلطگیر را بر پایه آب است را برای شما شرح دهیم .

چگونه لاک غلط گیر بسازیم :

پیش‌از ساخت غلطگیر در خانه ابتدا با شیوه تولید نوع بازاری آن آشنا شوید . در بازار دو نوع غلطگیر مایع و جامد عرضه میشود که مواد این دو کمی با هم فرق دارد و علت اختلاف آنها نیز مربوط به مایع آن است .

بعضی از غلط گیرها بر مبنای حلال ساختن میشوند که ترکیبات آنها سمی است و بسیار ضرر دارد که دیگر استفاده از این ترکیبات رواجی ندارد . درحال حاضر غلط گیرها بر پایه ای ساخته میشوند .

یکی از گروه هایی که با غلطگیر خیلی سر و کار دارند ، دانش آموزان می باشند و از این رو باید نوع سالم و بی خطر آن را به کار بگیرند.

مقاله پیشنهادی: قیمت خمیر هزارلا

با درست کردن غلطگیر از مواد سالم دیگر نگرانی بابت ضررهای آن نداشته باشید . در این مطلب فقط ما طرز استفاده لاک غلطگیر را برای شما بیان خواهیم نمود .

مواد لازم برای ساخت لاک غلطگیر :

قبل از اینکه نوع ساخت لاک غلطگیر را  شرح دهیم ، ابتدا باید ترکیبات آن را به شما معرفی کنیم . ترکیبات لاک غلطگیر عبارتند از

حلال یا آب که سبب روان شدن پاک میشود .

ماده سفید جامد که بتواند جوهر را بپوشاند .

یک مایع خاص که لاک را به غلظت مورد نظر برساند و از پراکندگی آن ممانعت کند .

در صورت نیاز میزان خیلی کمی حلال و کانال اینکه اصلا به کار می‌آید وجود دارد .

نکته : از حلال برای سریع خشک شدن در شیوه تهیه لاک غلط گیری بهره میگیرند . بر اساس آب و هوا می توان تصمیم گرفت به حلال نیاز است یا نه .

در ایران که اکثر نقاط آن آب و هوای گرم و خشک دارند اغلب به کاربرد حلال نیازی نیست .

حالا باید به سراغ موادی رفت که قابلیت های که در بالا ذکر کردیم را داشته باشد .

ابتدا این مواد را که در زیر که دارای ویژگی های فوق هستند را فراهم کنید تا سراغ شیوه ساخت لاک غلطگیر برویم .

دی اکسید تیتانیوم یا تیتان (TiO2):  این ماده خاصیت پوشانندگی دارد و به همین جهت از آن استفاده می شود.این ماده را از فروشگاه های که مواد اولیه رنگ و پلاستیک می فروشند می توان تهیه کرد .این ماده به شکل جامد و پودری وجود دارد .

رزین اکریلیک : این ماده برای قوام و غلظت دادن به لاک استفاده می شود . این ماده در اب حل میشود و در کشور ایران نیز تولید میشود و دستیابی به آن دشوار نیست .


رزین اکریلیک فیلو مدل AR10 حجم 120 میلی لیتر

مشخصات

 • حجم
  120 میلی لیتر
 • نوع بسته بندی
  قوطی پلاستیکی
 • قابل استفاده بر روی
  بوم نقاشی , شیشه , چوب , پلاستیک , چرم , فلز , کاغذ , کاشی و سرامیک , پوست , مقوا , پارچه
 • سایر مشخصات
  پایه آب
 • مناسب برای ساخت انواع رنگ اکریلیک
 • قابل رقیق شدن با آب
 • قابل انعطاف پس از خشک شدن
 • ایجاد لایه برق و محافظ بر روی انواع سطوح
 • سازگار با انواع پودر رنگ‌های فیلو برای ساخت انواع رنگ
 • شفافیت کامل پس از خشک شدن

خرید محصول


آب : این موضوع را اول بدانید که ۵۰ درصد حجم لاک دی اکسید تیتانیوم است . رزین اکریلیک ۱۰ درصد می باشد و مابقی آن را اب تشکیل می دهد .

یک ظرف با درپوش محکم و مناسب : لاک غلطگیر را باید درون ظرفی بگذارید که کاملا بسته شود و هیچ هوایی به آن نفوذ نکند تا از خشک شدن آن جلوگیری کنید . می توانید از ظرف های لاک های قبلی نیز بهره ببرید .

شی ساچمه ای : مواد جامد درون لاک در حالت ایستا در کف ظرف ته نشین می شوند .

این شی ساچمه ای به این دلیل به کار می رود که قبل از استفاده و تکان دادن ظرف ، ترکیبات آن با هم ترکیب شوند .

تمام مواد نامبرده را تهیه و بر حسب درصد گفته شده با هم ترکیب کنید و در ظرفی مناسب ، تمیز و خشک بریزید و نگهداری کنید و درب آن را محکم ببندید .

در ظرفی که لاک را می ریزید ترجیحا بقایای لاک قبلی وجود نداشته باشد زیرا احتمال خشک و فاسد بودن مواد قدیمی وجود دارد و ترکیب جدید ما را خراب کند .

ترکیب آماده شده را در ظرف تمیز گذاشتن ، ساچمه را روی آن قرار دهید  و درب آن را محکم ببندید تا مانع از نفوذ هوا به داخل آن شوید .  آن را در محیط معتدل نگهداری کنید .

کاربرد لاک غلطگیر چیست : با لاک غلطگیر می توان اشتباهات و هر خطوط نوشته ای که با جوهر نوشته شده یا چاپی باشد را بپوشانید و مقصود از جوهر فقط خودکار نیست  و جوهر ماژیک را نیز می تواند بپوشاند و محو کند .

پس از اینکه لاک را روی متن فوق استفاده کردید کمی مهلت دهید تا خشک شود . هم اشتباه را بهتر پوشش می دهد و هم اینکه در اثر برخورد ناخودآگاه دستتان روی بقیه بخشهای کاغذ پراکنده نمی شود.

روی لاک غلطگیر حتی می توانید واژه درست را بنویسید .

حالا که با شیوه درست کردن لاک غلطگیر آشنا شدید ،می توانید حجم زیادی از آن را بسازید  و میزانی که نیاز دارید‌ را برای استفاده در ظرف لاک ریخته و مابقی آن را در ظرفی دیگر و در محیط مناسب نگهداری کنید .

با اینکار شما یک لاک غلطگیر شارژی دارید که بلافاصله پس از خالی شدن محفظه آن را دوبار پر میکنید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن