سرگرمی و ورزش

خرید بهترین مارک دنده دوچرخه ارزان قیمت + 11 مدل با کیفیت

دنده دوچرخه در مدلهای دوچرخه 20، ویوا، کوهستان،دنده ای،حرفه ای، دنده ای 26، کویر، المپیا، جاینت، کراس، گالانت 26، به فروش می رسد. قبل از خرید دنده دوچرخه به بررسی نکات خرید آن می پردازیم:

 

خرید محصول

دوچرخه دارای قطعات و اجزا متعددی است که هر یک از آنها در حرکت دوچرخه نقش مهمی ایفا میکنند. یکی از اجزا مهم دوچرخه که در این مطلب راجع به آن قرار است صبحت کنیم دنده است. دنده ها در واقع دوچرخه سواری را در شرایط سخت مثل تپه نوردی ، سراشیبی و… راحت تر میکند و انرژی کمتری از شما میگیرد.

دنده ها در انواع مختلف شستی ، خفاشی ، ساده‌وجود دارند . شما بر اساس نیازتان بین ۱ ، ۶، ۹ ,۸, ،۵,۷ ،۴۵ ، ۱۰۰,۳,۴۰,…. دنده را میتوانید برای دوچرخه تان نصب کنید .

دنده های متفاوتی برای انواع دوچرخه های کورسی ،کلاجی ، موتوری ، قدیمی ، دنده ای ، مسابقه ای ، انگشتی ، تاشو ، دوچرخه ساعتی ، گازی ، وسپایی ، دو چرخه ۷ سرعته ، ۸ سرعته و … وجود دارد .

این دنده ها در بازار از طریق سازندگانی مثل شیمانو عرضه میشوند .

شما میتوانید انواع مختلف دنده را برای چرخ های عقب یا جلو برای هر مارک دوچرخه ای مثل المپیا ، کوهستان ، کویر ، پرومکس. پژو ، پرادو ، پرشیا، پوما، راپیدو ، رامبو  ویوا ، را برای انواع سایز دوچرخه مثل ۲۰ ، ۲۴ ،۲۶ ، و … نصب کنید.

مقاله پیشنهادی: چه تشکی بخریم

آشنایی و استفاده از دنده دوچرخه در سطح ابتدایی بسیار اسان است. به یک اهرم به یک شیوه و یک مدل فشارپارد میشود و پدال زدن آسانتر میشود ،در نهایت دوچرخه سریعتر رانده می‌شود . خرید یک دنده مناسب و قابل نصب بر روی دوچرخه کار ساده ای نیست و تا حدی دشوار است.


1-دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل شیفتر بسته 2 عددی

دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل شیفتر بسته 2 عددی

خرید محصول

مشخصات

جنس

آلومینیوم , پلاستیک

نحوه اتصال

پیچی

مناسب برای دوچرخه‌های

شهری , کوهستان , هیبریدی , جاده

ابعاد

18x14x3 سانتی‌متر

وزن

400 گرم


همه ما در حین دوچرخه سواری فقط به پدال زدن فکر میکنیم و اصلا به نقش دنده ها اهمیتی نمی‌دهیم . به همین منظور ما این مقاله را گردآوری کرده این تا به نقش اساسی دنده ها پی ببرید ، شیوه های گوناگون استفاده از آن را بیاموزید و در دوچرخه آن ها را به کار ببرید .

نقش دنده ها در دوچرخه : دنده یکی از اجزای کارآمد در دوچرخه است ، که سبب بالا رفتن راحت از تپه شده ، سراشیبی ها با سرعت متعادل‌تری پایین بیاید .

مقاله پیشنهادی: کیفیت جاروبرقی پاناسونیک مالزی

دنده ها نیرویی که به پدال وارد میکنید را تبدیل به خروجی های مشخصی در دوچرخه میکنند. ماهیچه های شما به وجود آورنده میزان مشخصی انرژی است . دنده ها این نیرو را به شکل بهینه ای به کار میگیرند ،تا شما برای پدال زدن مجبور به صرف نیروی زیادی نباشید . به بیان دیگر میتوان گفت که وظیفه دنده بهینه سازه نیروی وارد شده از طرف شماست . با تغییر دنده های دوچرخه ، شما در سطوح گوناگون همان حس راحتی رکاب زدن در زمین هموار را دارید . در کل دوچرخه ها برای تغییر چرخ دنده ها از چند سیستم گوناگون استفاده میکنند.

چرا بهتر است ازدنده ها استفاده کنیم : دوچرخه های بدون چرخ دنده برای رکاب زدن روی سطح هموار و سراشیبی مناسب هستند. ، اگر بخواهید در پیچ ها، سر بالایی ها دوچرخه سواری کنید ، آن وقت به نقش دنده پی می برید . به کمک دنده ها ، دوچرخه سوار قادر است تا  با صرف نیرو و تلاش کمی از بیشترین قدرت دوچرخه در سراشیبی یا حتی عبور از گذرگاه های خاکی و تند استفاده کند.


2-دسته دنده دوچرخه مدل 02

دسته دنده دوچرخه مدل 02

خرید محصول

مشخصات

جنس

پلاستیک , فلزی

نحوه اتصال

پیچی

مناسب برای دوچرخه‌های

شهری , کوهستان , هیبریدی , جاده

ابعاد

10x10x3 سانتی‌متر

وزن

200 گرم


دوچرخه های  کلاسیک اینگونه سر هم بندی شده اند، پدال ها نیرو را به چرخ مستقیما ارسال میکند. ، هرچه توان بیشتری در حین رکاب زنی وارد کنید ، سرعت آن هم بیشتر می‌شود . به کمک دنده ها این نسبت تغییر میکند یعنی تلاش و توان کمتر درحین رکاب زنی و سرعت بیشتر .

دستگاه دنده چیست ؟

مجموعه چرخ دنده جلو، چرخ دنده عقب ،دسته دنده ، زنجیر و شانزمان ها ، را دستگاه دنده میخوانند . به کمک این مجموعه شما قادرید سرعت دوچرخه را تنظیم و کارایی آن را بیشتر کنید

مقاله پیشنهادی: رینگ لایت از کجا بخرم

چرخ دنده جلویی (زنجیر و شانزمان ) : بر پایه تعداد چرخ دنده ها ،دپچرخه های دو سرعته و سه سرعته وجود دا د . زنجیر زمان رکاب زدن ، دو دنده را خرما میدهد و در نهایت دوچرخه شما به حرکت میآید . شانزمان نیز قسمت است که به میل شما دنده را تغییر می‌دهد . این اجزا، چرخ دنده جلویی دوچرخه می‌باشند.

چرخ دنده عقبی : این یخش ازچند دنده که از بزرگ به کوچک و از جهت تایر دوچرخه چیده شده است ، شکل میگیرد .


3-دسته دنده دوچرخه مدل 02دسته دنده دوچرخه مدل 02

خرید محصول

مشخصات

جنس
پلاستیک , فلزی
نحوه اتصال
پیچی
مناسب برای دوچرخه‌های
شهری , کوهستان , هیبریدی , جاده
ابعاد
10x10x3 سانتی‌متر
وزن
200 گرم

اجزا دستگاه دنده در دوچرخه عبارتند از :

Crankset: بخشی است  که پدالهای دوچرخه به آن وصل شده است ، ازچندین جز تشکیل شدت ،که زنجیر مهمترین بخش آن است . دوچرخه بین یک تا سه زنجیر دارند.

مقاله پیشنهادی: زیره کفش از کجا بخرم

Cassette: کاست پشتی دوچرخه ،مجموعه ای از چرخ دنده ها است که در سمت راست تایر پشتی دوچرخه نصب شده اند.

زنجیر : زنجیر رابط میان چرخ دنده جلو و عقب است آن ها را به هم متصل میکند ،ازاین جهت است که با چرخاندن پدال‌ها. چرخ ها نیزمیچرخند ،تعداد دندانه های روی زنجیر متناسب با تعداد دندانه های دنده باید باشد .

 
Derailleur: این بخش زمان تغییرچرخ دنده ها ، زنجیر را انتقال میدهد . اکثر دوچرخه ها یک‌ دریل در عقب دارند،همه آنها دریل جلو را ندارند ،اگر داشتن دریل جلو برایتان اهمیت دارد ، هنگام خرید به آن توجه داشته باشید .
 

Shifters: این گروه از کنترل ها ،اهرن ،گیر پیچ ، اهرم ترمز ، دریل ،ها و … را به واسطه مدار در شیفت های الکترونیکی کار میکنن. . در بیشتر دوچرخه تغییر جهت سمت راست کنترل دریچه پشتی را کنترل میکند و شیفت سمت چپ کنترل دریچه جلو را به عهده دارد.


4-دسته دنده وسپایی کینگ بایک مدل Z10
 
دسته دنده وسپایی کینگ بایک مدل Z10
مشخصات
 
جنس
پلاستیک
نحوه اتصال
پیچی
مناسب برای دوچرخه‌های
شهری , جاده
ابعاد
20x18x8 سانتی‌متر
وزن
270 گرم

نسبت دنده با دوچرخه : ۱۱قلاب روی کاست  و همین عدد در زنجیره جلویی در واقع 22 مورد متفاوت را برای گزینش دنده به شما خواهد داد. هر چند که به کار بردن این موارد احتمال دارد خیلی درست نباشد .

انچه که مشخص می‌سازد ازدوچرخه چقدر استفاده کرده اید. و چقدر نیرو صرف میکنید ، تفاوت تعداد دنده ها است . ولی این شما هستید که باید مشخص کنید چه تعداد دنده و در کجا نصب شود .

چگونه ازدندع استفاده کنیم : حالا که از کارکرد هر بخش از  دستگاه دنده مطلع شدید ، سه مورد اصلی را در استفاده از دنده برای شما بیان میکنیم.

مقاله پیشنهادی: سینک ارزان و با کیفیت

از زنجیر متقاطع صرف نظر کنید : هنگامی که شما چند زنجیر کوچک و یا کوچک و  بزرگ و یا ف فقط بزرگ  را با همدیگر به کار می برید ، در اصل از  زنجیره متقاطع  استفاده کرده اید ،که باعث فشار دوبرابر  روی دوچرخه شما می‌شود و در نهایت سبب فرسودگی زودرس اجزای دوچرخه خواهد شد. در شرایط خاصی از این ترتکیب استفاده کنیم اشکالی ندارد . مثلا بعضی اوقات دوچرخه سواران مایلند که برای صعود از صخره ها این ترکیب را به کار ببرند، ولی این یک ترکیب موقت است و برای استفاده دائم مناسب نمی باشد و با اینکار به دوچرخه خود صدمه میزنید.


5-دسته دنده دوچرخه کینگ بایک مدل H-R66 بسته 2 عددی
 
دسته دنده دوچرخه کینگ بایک مدل H-R66 بسته 2 عددی
مشخصات
جنس
پلاستیک
مناسب برای دوچرخه‌های
شهری , کوهستان , جاده , بی ام ایکس
ابعاد
5*4*6 سانتی‌متر
وزن
300 گرم

پیشبینی نحوه استفاده از دنده ها:
پیش از این که دوچرخه سواری را شروع کنید ابتدا باید بدانید که قرار است از چه مسیرهایی گذر کنید و با توجه به مسیر هایی که در پیش دارید می توانید برای خود تعیین کنید که در کدام بخش از مسیر باید دنده ها را عوض کنید.  اگر از قبل این را برای خود مشخص کرده‌اید در حین دوچرخه‌سواری اعتماد به نفس بیشتر و استرس کمتری دارید مثلاً در جاهای پر رفت و آمد یا نزدیک شدن به چراغ های قرمز دنده  دو چرخه باید پایین بیاید‌ .

به پدال زدن ادامه دهید : هدفتان را از دوچرخه سواری برای خود مشخص کنید . دوچرخه ها  هم  یک وسیله   حمل و نقل هستند ، هم یک  وسیله ورزشی.   پس دنده ها باعث راحت تر پدال زدن شما در دوچرخه  میشوند، پس مدام باید رکاب بزنید.  دوچرخه یک یک وسیله ورزشی قدرتی است و  با رکاب زدن های مداوم ماهیچه های پای خود را تقویت می کنید‌ .

مقاله پیشنهادی: شامپو کراتینه ارزان

چند نکته برای تعویض دنده ها :

برای عوض کردن یکی از چرخ دنده های عقب از شیفت سمت راست خود استفاده کنید‌

برای تغییر آهسته تر ، حین عوض کردن دنده ها پدال را به آهستگی نگهدارید و پدال دوچرخه را به تندی نکشید.

اگر بسیار رکاب  میزنید و سرعت کافی را ندارید باید چرخ دنده سخت تری را  انتخاب کنید تا سرعت آن بیشتر شود.

اگر پدال به دشواری حرکت می کند و چرخاندن آن ها سخت شده است به سراغ تغییر دنده بروید و یک دنده مناسب با دوچرخه خود انتخاب کنید.

حتی اگر همه چیز دوچرخه شما رو به راه است ،باز هم دنده ها را عوض کنید تا اختلافات آنها را بفهمید  در زمان  نیاز بتوانید تصمیم بگیرید که کدام دنده مناسب دوچرخه شماست .


6-دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل ST-EF51-3Lx7R بسته 2 عددی

دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل ST-EF51-3Lx7R بسته 2 عددی
مشخصات
جنس
آلومینیوم , پلاستیک
نحوه اتصال
پیچی
مناسب برای دوچرخه‌های
شهری , کوهستان , هیبریدی , جاده , بی ام ایکس
ابعاد
20x20x5 سانتی‌متر
وزن
400 گرم

نکات مراقبتی : پس از روغن کاری زنجیر ها و دنده ها حتماً آنها را به خوبی تمیز .  همیشه دوچرخه را بررسی کنید تا دچار پوسیدگی و ساییدگی نشده باشد. اگر به این موارد توجه نکنید دوچرخه شما آسیب های جبران ناپذیری می بیند پس همیشه دوچرخه تان را چک کنید و یک بار در سال دنده ها را باز کنید و کامل تمیز کنید.


7-دسته دنده دوچرخه مدل 01 بسته 2 عددی
دسته دنده دوچرخه مدل 01 بسته 2 عددی
مشخصات
جنس
پلاستیک
نحوه اتصال
پیچی
مناسب برای دوچرخه‌های
شهری , کوهستان , هیبریدی , جاده
ابعاد
5x4x6 سانتی‌متر
وزن
300 گرم

8-دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل ALIVIO SL-M4000 بسته 2 عددی
دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل ALIVIO SL-M4000 بسته 2 عددی
مشخصات
جنس
آلومینیوم , پلاستیک
نحوه اتصال
پیچی
مناسب برای دوچرخه‌های
شهری , کوهستان , هیبریدی , جاده
ابعاد
30*15*5 سانتی‌متر
وزن
350 گرم

9-دسته دنده شیمانو مدل deore-m610
 
دسته دنده شیمانو مدل deore-m610
 
 
مشخصات
جنس
آلومینیوم , پلاستیک
نحوه اتصال
پیچی
مناسب برای دوچرخه‌های
شهری , کوهستان

10-دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل EF500-3S

دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل EF500-3S
مشخصات
جنس
آلومینیوم , پلاستیک
نحوه اتصال
پیچی
مناسب برای دوچرخه‌های
شهری , کوهستان , هیبریدی , جاده
ابعاد
15x10x5 سانتی‌متر
وزن
250 گرم

11-دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل ALTUS M310 بسته 2 عددی

دسته دنده دوچرخه شیمانو مدل ALTUS M310 بسته 2 عددی
مشخصات
جنس
آلومینیوم , پلاستیک
نحوه اتصال
پیچی
مناسب برای دوچرخه‌های
شهری , کوهستان , هیبریدی , جاده
ابعاد
30*15*5 سانتی‌متر
وزن

500 گرم


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن