خانه و سبک زندگی

بهترین مارک فتوسل – خرید فتوسل تایمردار ارزان قیمت

فتوسل در مدلهای معکوس،تایمر دار،12 ولت،نجومی،شیوا،dc،آسانسور،افق،20 امپر،کولاک،16 آمپر،سگال به فروش می رسد. قبل از خرید فتوسل به بررسی نکات زیر می پردازیم:

خرید محصول

چند نوع فتوسل داریم؟

 دو نوع فتوسل داریم1- نوری 2- معمولی

 در تعریفی از فتوسل؛  باید آن را نوعی نور بیان کرد . که در واقع در مقابل نور نیز حساس است. و در هنگام تاریک مکان روشن میشود. و در زمان روز خاموش میشود. همچنین در تمامی روزها چه بارانی ، چه ابری، چه افتابی فتوسل کار خود را انجام میدهد.

مقاله پیشنهادی: بهترین سیم برق

 فتوسل نوری چگونه عمل میکند. و از چگونه تنظیم میشود؟

 مجهز به کلاهکی است که با چرخاندنش از بدنه جدا میشود. پتانسیومتر همان چیزی است که باعث عملکرد فتوسل میشود و آن را به نور حساس میکند. تنها کافیست پتانسیومتر را بچرخانید

 دو حالت برای پتانسیومتر وجود دارد. چرخش جهت عقربه های ساعت، و دیگری چرخش خلاف عقربه های ساعت.


1.فتوسل مدل LDR MLG5516

فتوسل مدل LDR MLG5516

مشخصات

 • ابعاد
  5x5x10 میلی متر
 • نوع کاربری
  صنعتی
 • قابلیت ها
  فتوسل سایز کوچک

خرید محصول


چرخش در جهت عقربه های ساعت حساسیت بیشتری برای فتوسل ایجاد می کند و به محض تاریکی هوا و غروب آفتاب چه در روزهای ابری چه بارانی و چه روزهای آفتابی برق را روشن میکند.

و چرخش در جهت خلاف عقربه های ساعت باعث می شود فقط در تاریکی مطلق حساسیت به نور ایجاد می‌شود. و برق روشن می گردد.

مقاله پیشنهادی: خرید پیاله شیشه ای

 از جمله اقداماتی که شما باید انجام دهید؛ غبارگیری، و زدودن آلودگی ها و کثیفی های روی فتوسل است. تا عملکرد فتوسل بهتر شود. و براحتی نور را تشخیص دهد.

 همچنین باید توجه کنید محل نصب فتوسل را در جای قرار دهید. که هیچ نوری شبانه به آن نیفتد.

  جالب تر و شگفت انگیزتر از فتوسل معمولی، مدل ساعت نجومی آن است. زیرا به شکل خاصی طراحی شده است که حتی نیاز به نور مستقیم خورشید ندارد و با برنامه ریزی هایی که توسط کامپیوتر انجام شده است؛ کار میکند.

 تنها فرق بین فتوسل معمولی و 4 سمیه: خروجی بیشتر فتوسل سمیه است.


2.فتوسل مدل LDR MLG12527

فتوسل مدل LDR MLG12527

مشخصات

 • ابعاد
  15x15x10 میلی متر
 • نوع کاربری
  صنعتی
 • قابلیت ها
  سایز بزرگ

خرید محصول


ویژگی منحصر بفرد فتوسل تایمردار در قیاس با فتوسل نوری؛ قابلیت تنظیم زمان اتصال به برق می باشد.

 می توانید هر چه را که مد نظر دارید برای فتوسل تایمردار تنظیم کنید. به طور مثال شش ساعت از زمان تاریکی تا نیمه شب را در نظر میگیرید روی آن تنظیم می‌کنید. تا بعد از آن به صورت خودکار خاموش شود. و تا روشنایی صبح روشن نماند.  و در مصرف برق نیز صرفه جویی گردد.

مقاله پیشنهادی: حلوای مجلسی از کجا بخریم

 این مدل نيست شبیه به تایمر دار عمل میکند. و توانایی تنظیم زمان اتصال و قطع برق را دارد. همچنین بعضی از کارخانه های بزرگ دستگاه هایی مانند این دارند. تا در مصرف برق صرفه جویی شود.

 فتوسل لیزری همانند نامگذاری آن، از لیزر پیروی میکند. در واقع به واسطه لیزر کار میکند. و برای مصرف کنندگان آن که بیشتر مراکز نظامی و صنعتی است؛ هزینه هنگفتی را با جای میگذارد. نحوه عملکردش به این شرط است که فتوسل را در مسیر لیزر میگذارند؛ و به این ترتیب فتوسل روشن میشود. در صورت برداشتن لیزر، فتوسل قطع میشود.


3.رله روشنایی فتوسل سگال مدل SGPH کد 10A

رله روشنایی فتوسل سگال مدل SGPH کد 10A

مشخصات

 • ابعاد
  7.5*6.5*6.5 سانتی متر
 • وزن
  53 گرم
 • سایر توضیحات
  -10 آمپر,- چهار سیم,- قابل استفاده در چراغ خیابان ها,فرودگاه ها,بیمارستان ها,باغ ها,پارک ها,مغازه ها,- صرفه جویی در مصرف برق و افزایش عمر مفید لامپ ها,- زمان وصل 10 ثانیه,- زمان قطع 10 ثانیه

خرید محصول


 

از جمله موارد استفاده فتوسل در چراغ ها می‌توان به استفاده آن در چراغ باغ ها، و ویلا ها ، و خیابان اشاره کرد. حتی می توانید چراهایی که زیاد به آن دسترسی ندارید و دورتر قرار دارند ؛مانند چراغ های حیاط، نمای ساختمان، جلوی درب خانه ، و پارکینگ را با استفاده از فتوسل به صورت اتوماتیک وار روشن و خاموش نمایید.  و در صورت نبود شما این چراغها به صورت خودکار، روشن و خاموش میشوند.

مقاله پیشنهادی: بو دادن تخمه آفتابگردان با نشاسته

 فتوسل ها در لنز دوربین های عکاسی نیز، بکار گرفته میشوند. تا با ایجاد حساسیت به نور ؛ دیافراگم و شاتر دوربین را تنظیم کند و در گرفتن عکس نتیجه خوبی بدست آید.

 فتوسل های تشخیص دود، که امروزه در اکثر خانه های شهری دیده میشود. و برای مواقع خطرناک آتش سوزی و پخش شدن دود در فضا. در واقع با تشخیص دود این سنسورها فعال شده و آب پخش میشود. و با تولید صدا احتمال آتش سوزی را خبر میدهد.


4.سنسور فتوسل سی آی ای مدل CIES

سنسور فتوسل سی آی ای مدل CIES

مشخصات

 • ابعاد
  8x4x4 سانتی‌متر
 • وزن
  60 گرم
 • محدوده ولتاژ کاری
  220 ولت
 • حداکثر توان پشتیبانی
  60 وات

خرید محصول


 

از کاربردهای دیگر فتوسل، قرارگیری آن در پنل خورشیدی است. و باعث تبدیل نور به برق میشود.

از سایر کاربرد های فتوسل، قرار گیری در درب پارکینگ است که در دو طرف دیوار نصب میشود. و در صورت مانع بین دو دستگاه گیرنده و فرستنده  ارتباط قطع میشود. و درب باز میماند.

مقاله پیشنهادی: شلوارک جیب دار

 در کشور ژاپن چراغهای خودرو مجهز به فتوسل شده اند. و باعث شده چراغها به صورت خودکار خاموش و روشن شوند.

و به روشن و خاموش شدن خودکار چراغ های جلوی ماشین اتولایت یا نور خودکار گویند.

و نحوه عملکرد این چراغها مانند چراغ های فتوسل دار دیگر است. یعنی با تشخیص تاریکی چراغها روشن میشود. و با تشخیص روشنایی چراغها خودکار خاموش میشود.

 از جمله محاسن و امتیازات فتوسل در چراغ های ماشین و کارکرد اتومات آن؛


 5.رله روشنایی فتوسل شیوا امواج مدل PSA-16A

رله روشنایی فتوسل شیوا امواج مدل PSA-16A

مشخصات

 • ابعاد
  6 × 6 × 8 سانتی متر
 • وزن
  100 گرم
 • سایر توضیحات
  -16 آمپر
 •  
  – روشن نمودن لامپ های داخل فروشگاه ، ویترین و تابلو هنگام غروب و خاموش نمودن آنها در طلوع صبح به صورت اتوماتیک
 •  
  – خاموش و روشن کردن اتوماتیک لامپ ها ی درب منزل ، پارکینگ ، حیاط ، باغ ،
 •  
  لامپ های چراغانی مراسم و تابلوهای مربوطه
 •  
  – افزایش عمر مفید لامپ هاو صرفه جویی در مصرف برق تا 50 %
 •  
  – استفاده در اتوماسیون صنعتی و اداری
 •  
  – استفاده در خطوط روشنایی معابر

خرید محصول


 

تصادفات به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

راننده از بابت چراغها آسوده خیال است. و در مواقع ضرور خود بخود روشن میشوند. و تمرکز راننده به جلو بیشتر میشود.

روشن ماندن چراغها بر اثر فراموشکاری افراد، باعث تخلیه باتری میشود. این مورد در اثر خاموشی اتومات حل شدنی است.

  چراغها بگونه ای طراحی شده که بعد از پیاده شدن از ماشین؛ چند ثانیه چراغها روشن می ماند سپس خاموش میشود. و این موضوع امکان ادامه مسیر را برای فرد مهیا میکند.

مقاله پیشنهادی: خرید کارامبیت

پلیس بهانه ای برای جریمه کردن چراغ ماشین پیدا نمیکند. در صورتی که دو سال پیش مبلغ جریمه روشن بودن چراغها هشتاد هزار تومان بوده است.

تمامی خودروهای ژاپنی از سال 2020 مجهز به سیستم فتوسل و خودکار روشن و خاموشی چراغهاست. و شما نیز در صورت دلخواه میتوانید فتوسل را خریداری و برای ماشین نصب کنید. تا صاحب چراغ های اتومات شوید.

 

همانطور که در موارد فوق عرض شد؛ چراغ های خانه و حیاط فتوسل دار هستند که اتومات خاموش و روشن میشوند. اما برای این کار باید از دستگاه فتوسل نوری استفاده کرد. مژده ای که برای شما به ارمغان می آوریم؛ وجود لامپهای دارای فتوسل است. و نیازی به استفاده از دستگاه ندارد. و خود لامپ با نصب شدن شروع به عملکرد خودکار میکند.


6.ماژول رله فتوسل مدل XH-M131

ماژول رله فتوسل مدل XH-M131

مشخصات

 • ابعاد
  53x31x19 میلی متر
 • نوع کاربری
  آموزشی , صنعتی , عمومی
 • قابلیت ها
  ولتاژ تغذیه 12 ولت
 •  
  رله 10A @ 250VAC/30VDC
 •  
  دارای LED قرمز نشان دهنده فعال بودن تغذیه
 •  
  دارای LED آبی رنگ نشان دهنده فعال بودن رله
 •  
  طول سیم فتوسل 30cm

خرید محصول


بعضی مراکز پرورش قارچ، مرغداری ها و در سایر مشاغل نیاز به روشنایی اتومات دستگاه ها می باشد. که در شب خاموش و در روز روشن شود.اکثرا افراد برای این منظور، از فتوسل نوری معمولی استفاده می کنند.

اما این فتوسل در طول روز جریان برق را قطع میکند و در شب شب وصل میشود. و شما برای استفاده از همین فتوسل نوری معمولی برای کارکرد اتومات دستگاهتان فقط نیاز به یادگیری نحوه عملکرد آن دارید. که می‌توانید این مسئله را در گوگل سرچ کنید و نحوه عمل آن را یاد بگیرید.

 

هر دستگاهی علاوه بر مزایا دارای ایراداتی نیز می باشد مثلاً فتوسل قدرت تشخیص چندان زیادی درباره نور ندارد.

از جمله نقاط قوت فتوسل نیز می‌توان به اندازه کوچک و قابل حمل فتوسل اشاره کرد. از قیمت پایینی برخوردار است. کار را برای انسان راحت میکند وزندگی هوشمند و پر رفاهی را به ارمغان می آورد .همچنین می توانید سالم یا معیوب بودن آن را قبل از خرید امتحان کنید.

 

برای امتحان فتوسل یک مولتی متر که دارای واحد اندازه گیری مقاومت باشد؛ به دو طرف از پایه های فتوسل وصل کنید. سپس به محیطی که تاریک است؛ که این تاریکی می تواند با خاموش کردن چراغ ها، یا پوشاندن با دست و پارچه باشد؛ مراجعه کنید. اگر اعداد نوشته شده روی مولتی متر یعنی فتوسل شما سالم است.


 7.رله روشنایی فتوسل سگال مدل SGPH کد 16A

رله روشنایی فتوسل سگال مدل SGPH کد 16A

مشخصات

 • ابعاد
  5*5*7 سانتی متر
 • وزن
  100 گرم
 • سایر توضیحات
  -16 آمپر,- چهار سیم,- قابل استفاده در چراغ خیابان ها,فرودگاه ها,بیمارستان ها,باغ ها,پارک ها,مغازه ها,- صرفه جویی در مصرف برق و افزایش عمر مفید لامپ ها,- زمان وصل 10 ثانیه,- زمان قطع 10 ثانیه

خرید محصول


از جمله دلایل و علل نقص چشمی فتوسل؛

یکی از دلایل خرابی می‌تواند به دلیل نفوذ آب به درون فتوسل باشد. که در این صورت هیچ راهی برای تعمیر آن وجود ندارد. و باید آن را عوض کنید.

حتی کثیف شدن هم می‌تواند از علل خوب کار نکردن فتوسل باشد. بنابراین سعی کنید هم چشمی و هم بدنه فتوسل را تمیز کنید.

 

از مشکلات دیگران میتوان به احتمال بریده شدن سیم اشاره کرد. و تنها راه چاره این است که دستگاه را باز کنید. و سیم های آن را بررسی نمایید. در صورت قطع شدن آن را متصل کنید.

 

امروزه نحوه کارکرد و نصب هر وسیله ای را می توان از گوگل تماشا کرد. برای سیم کشی تخصصی داخل دستگاه فتوسل نیز می توانید به کلیپ های آموزشی گوگل مراجعه کنید.

سوال پیش آمده این است که چند لامپ برای روشن کردن رله فتوسل لازم است؟ باید در نظر بگیرید که آمپر فتوسل تعیین کننده این مسئله است. به این صورت که آمپر فتوسل با آمپر لامپ ها باید برابری کند. و اگر آمپر لامپ ها بیشتر شود منجر به عدم کارکرد صحیح دستگاه می شود.

 

اطلاع یافتن از میزان آمپر دستگاه نیز به راحتی ممکن است. زیرا روی بدنه و جعبه خرید درج شده است.

با اینکه از مقاومت میزان آمپر فتوسل میتوان آگاهی یافت. اما دانستن میزان آمپر لامپ مانند آمپر فتوسل نیست. و نیاز به محاسبه فرمول خاصی دارد.

 

فرمول محاسبه بسیار آسان است. و میتوان به صورت کسری دو عدد وات لامپ، و ولتاژ ایران را در آورد. مقدار ولتاژ ایران 220 در مخرج کسر و وات لامپ در صورت کسر جایگذاری میشود. و عدد بدست آمده میزان آمپر لامپ است.

اگر بخواهیم با شرح مثالی بیشتر این مسئله را روشن کنیم، باید بگوییم: لامپ 100 واتی را در نظر بگیرید. طبق محاسبات مقدار آمپر آن 45/. می شود. بنابراین فتوسلی که میزان ۱۰ آمپر جا میگیرد؛ می‌توانید ۲۲ لامپ ۱۰۰ واتی را در آن جای دهید و روشن کنید.

توجه داشته باشید که میزان جایگیری آمپر فتوسل نباید به طور کامل گرفته شود. مثلا در مثال فوق اگر 22 لامپ میگیرد، نباید از 22 لامپ استفاده کرد چون ممکن است امنیت آن دچار مختل شود. و میزان 15 لامپ استاندارد میباشد و ضرر و زیانی ایجاد نمیکند. و استفاده از 22 لامپ برای آمپر 45/. فقط مختص آزمایشگاه است. و به قانون 30 درصد معروف است.

در تعریف فتوسل نوری همانگونه که تاکنون بیان شده است؛ چراغها و برق را در روز قطع و در شب وصل میکند. و مبلغ آن از پنجاه هزار تومان شروع و بیشتر میشود. البته نوع و تنوع قیمت آن در دیجی کالا قابل مشاهده است.

هر نوع فتوسلی میزان تحمل آمپری را دارد. و کار کشیدن بیشتر از توان آن باعث سوختنش میگردد. فتوسلهای مورد استفاده در برق ساختمان نیز گنجایشی دارند و در صورت استفاده بالاتر از تحملشان، رله درون آن میسوزد.

حال سوال این است که میزان جایگیری و تحمل هر فتوسل چند لامپ است؟ با ما باشید تا در ادامه مطلب این را روشن کنیم؛

باید از تنوع انواع فتوسل ها و مبلغ متفاوت آن با خبر شوید و اطلاعات بگیرید. و اینکه ایا ظاهری شبیه بهم دارند یا نه. و خروجی آمپر را نگاه کنید و مطلع شوید.

 

سپس طبق آموزش بالا میزان تحمل هر فتوسل را که چقدر لامپ میگیرد را محاسبه کنید.البته بطور معمول روی خود لامپ ها توان مصرفی آن نوشته شده است. واین کارمحاسبه را راحت تر میکند.

محاسبه به صورت کسری و عدد مخرج و صورت انجام میشود. ولتاژ برق ایران 220 میباشد. و در مخرج کسر قرار میگیرد. و لامپ اگر صد وات باشد آن را در صورت کسر می نویسیم و جواب را به دست می آوریم.

0/454545. جواب به دست آمده میزان مصرف یک لامپ است. همچنین در فرمول مقدا ی کسینوس هم باید قرار بگیرد. اما به دلیل مقدار کم آن ، از آن صرف نظر کردیم.

بنابراین به صورت فرضی برای ما مشخص شد که فتوسلی با 6 آمپر 13 عدد لامپ صد وات، فتوسلی با 10 آمپر بیست و دو عدد، و فتوسلی با 16آمپر سی و پنج  عدد لامپ صد وات میگیرد.

 

مطلب بالا از نظر تئوری درست بود . اما در واقعیت قانون سی درصد مانع میشود. در واقع برای پیاده کردن تئوری گفته شده؛ باید همه چیز سر جای خود باشد. و در واقع در ایده آل ترین شکل ممکن این تئوری قابل انجام است. مثلا دمای هوا 24 درجه باشد. سیم دارای جنسی مرغوب باشد.  وگرنه در حالت واقعی باید از میزان آمپر فتوسل 30 درصد را کم کنیم و به آن اندازه لامپ قرار دهیم.

بنابراین به صورت کاملا واقعی و عملی شده و قانون سی درصدی؛  فتوسل شش امپر  ده عدد لامپ صد وات را میگیرد. و فتوسل ده امپد بیست عدد لامپ، و فتوسل 16 آمپر 30 عدد لامپ صد وات را میگیرد.

شما اگر قصد استفاده از فتوسل و انواع مختلف آن را دارید؛ با محاسبه مطرح شده از میزان مصرف خود و لامپ مورد احتیاج مطلع شوید.

و اگر با مسائل و مشکلاتی مانند استفاده از توان مصرفی بالاتر از توان فتوسل روبرو شدید. باید از کنتاکتور استفاده کنید. زیرا فتوسل زود میسوزد و تحمل بالاتر از میزان مقاومت خود را ندارد. طریقه استفاده از کنتاکتور را با مراجعه به اینترنت و یا دنبال کردن مقالات بعدی ما می توانید بیاموزید.

و اگر به فتوسل بیشتر از حد خود جریان وصل کنید؛ یا بصورت دائم چراغها روشن می ماند. و اتومات نمی شود. و یا اصلا به هیچ وجه چراغها روشن نمیشود. و این یعنی فتوسل توان خود را از دست داده و یا توان این جریان برق را ندارد. 

بنابراین برای رفع مشکل یا رله درون فتوسل را عوض کنید. و یا در صورت درست نشدن خود فتوسل را تعویض نمایید.

 

همچنین بعضی مواقع رله داخل فتوسل سالم است. در این صورت برد داخلی آن دچار نقص فنی شده است. و باید رسیدگی گردد.


 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن