سرگرمی و ورزش

باتوم کوهنوردی ارزان – راهنمای خرید عصای کوهنوردی ارزان قیمت

عصای کوهنوردی در مدلهای هفت گوهر،اکسپوننت،arakan،آنتی شوک مدل spider به فروش می رسد. قبل از خرید عصای کوهنوردی به بررسی 4 مدل از نظر خریداران می پردازیم:

خرید محصول

خاطره یک روز برفی زمستانی و هوای کوهنوردی که به سر داشتم را هرگز فراموش نخواهم کرد. در اوج جوانی با دوستان هم سن و سال تصمیم به کوه پیمایی گرفتیم و یکی از کوه های نزدیک به شهر را انتخاب کرده و راهی شدیم.

هرچقدر قبل از رفتن، از پدرم شنیدم که “بدون عصای کوهنوردی، پیمودن مسیر برایت سخت است” اما توجهی نکردم و من که غرور جوانی اجازه نمی داد به چیز دیگری فکر کنم فقط کفش های مناسبی تهیه کردم و با کوله و وسایل دیگر به راه افتادیم.

مقاله پیشنهادی: شیرخشک سگ

در ابتدای مسیر با خودم فکر می کردم پدرم تصور می کند من پیر هستم که به من پیشنهاد عصا می دهد می خواهد همه دوستانم مرا مسخره کنند. کم کم که پیش رفتیم یک دو نفراز دوستان باتوم های را دست گرفتند و از آن ها برای پیمودن مسیر کمک می گرفتند. کار آن ها هم در نظرم بیهوده می آمد و فکر می کردم صرفا برای داشتن ژست کوهنوردان از این عصاها که شبیه چوب بیسبال است استفاده می کنند.

مقاله پیشنهادی: بهترین برند سس در ایران

در اواسط راه که مسیر سنگلاخی و ارتفاع برف بیشتر می شد متوجه شدم که وجود یک عصای کوهنوردی چقدر می توانست به من در راه رفتن کمک کند. خسته شده بودم و از دوستانم خواستم تا کمی استراحت کنیم. در جایی نشستیم و چادر زدیم جالب بود دوستانی که عصا داشتند از آن برای چادر زدن و کارهای دیگر هم استفاده می کردند و من چقدر پشیمان بودم از اینکه به حرف پدرم گوش نداده بودم.

کوله ام را باز کردم تا کمی از خوراکی هایی که مادر برایم گذاشته بود را با دوستانم تقسیم کنم که به یک شیء اضافی در کوله ام برخورد کردم آن را برداشتم بله یک جفت عصای کوهنوردی تاشو بود. کمی که آن را بررسی کردم متوجه شدم قابلیت تنظیم ارتفاع دارد و من میتوانم با توجه به قد خودم آن راتنظیم کنم. چقدر سپاسگذار پدرم بودم که آن را برایم گذاشته بود.

مقاله پیشنهادی: خرید اپیلیدی

برای اینکه شما به وضع و شرایط من دچار نشوید قبل از کوهپیمایی ابتدا به سراغ خرید کفش و عصای مناسب کوهنوردی بروید. در اینجا قصد داریم چند نمونه از انواع این عصاها را به شما معرفی کنیم:

بوفالو، کمپسور، اکسپوننت، اسنو هاوک، ام بی سی، اورست، دایموند، بابوس، فیزان، مسترز، هاویانگ و… از انواع برندهای عصای کوهنوردی هستند که در آن ها عصاهای با قابلیت آنتی شوک، دوربین دار، تاشو و.. نیز یافت می شود.


1-عصای کوهنوردی هاویانگ مدل A2

عصای کوهنوردی هاویانگ مدل A2

مشخصات

 • وزن
  330 گرم
 • سایز
  بزرگ
 • کمترین ارتفاع
  63.5 سانتی متر
 • بیشترین ارتفاع
  135 سانتی متر
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  – دارای طراحی ارگونومیک برای راحتی بیشتر

خرید محصول


اشتباه نکنید! حتی شما که جوان هستید هم برای کوهنوردی نیاز به عصا یا باتوم کوهنوردی دارید! عصای کوهنوردی مانند عصای معمولی و طبی برای افراد مسن و یا کسانی که آسیب دیده اند استفاده نمی شود.

عصای کوهنوردی یکی از وسایل ضروری کوهنوردی برای گذر از مسیرهای سخت است که هم گذر از مسیر را راحت می کند و هم باعث می شود انرژی شما در طی مسیر حفظ شود. وظیفه این عصل محدود کردن فشاری است که از سطح زمین بر بدن و مچ دست و پای کوهنورد وارد می شود.

مقاله پیشنهادی: تاپ فیلتر

عصای کوهنوردی کاربردهای بسیاری دارد به عنوان مثال،

 • با استفاده از آن می توان ارتفاع برف، شن، ماسه یا حتی سفتی زمین را تخمین زد.
 • باعث سهولت حرکت در مسیرهای برفی و ناهموار می شود.
 • به شما کمک می کند ریتم حرکتی خود را حفظ کرده و انرژیتان را برای پیمایش بقیه مسیر مدیریت کنید.
 • در زمان خستگی با تکیه دادن به عصا می توانید استراحت کنید.
 • اگر با خطر حمله حیوانات وحشی روبرو شوید می توانید از آن برای دفاع از خود کمک بگیرید.
 • یا کارهای دیگری که با استفاده از عصا می توان انجام داد مثلا به عنوان ستون چادر از آن استفاده کنید.

هر وسیله ای برای استفاده مزایا و معایبی دارد. مایل باشید به اتفاق یکدیگر به مزایا و معایب استفاده از عصای کوهنوردی بپردازیم.

مزایا: کاهش فشار از پا به دست توسط عصا باعث می شود تعادل بدن در حین حرکت حفظ شده و از زمین خوردن، سر خوردن و لغزیدن جلوگیری شود. بنابراین فرد با خستگی کمتری نیز مواجه می شود. همچنین که می تواند به عنوان یک آتل برای عضو مجروح نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

مقاله پیشنهادی: قیمت شن بازی سطلی

معایب : استفاده زیاد و دائم از عاص حالتی عادت گونه در فرد ایجاد می کند که در صورت عدم استفاده از آن موجب از دست رفتن تعادل در وی می شود.

ایراد دومی که به عصا گرفته می شود این است که عکاسی و فیلمبرداری همزمان با طی کردن مسیر را دشوار می کند زیرا یک شی اضافی در دست است.

اما هردوی این مشکلات را می توان حل کرد، کافیست کمی فکر کنید و برای ان ها برنامه ای بچینید که نه به عصل عادت کنید و نه دستگیره مزاحمی برای عکاسی شما باشد.

مقاله پیشنهادی: کدام ساعت هوشمند را بخریم

و امابا  حل شدن این ایرادهای سطحی، بهتر است به این موضوع بپردازیم که؛

 یک عصای کوهنوردی مناسب چه ویژگی هایی دارد؟


2-عصا کوهنوردی بوفالو مدل آنتی شک

عصا کوهنوردی بوفالو مدل آنتی شک

مشخصات

 • وزن
  300 گرم
 • سایز
  بزرگ
 • کمترین ارتفاع
 

خرید محصول


 • وزن سبک و استحکام بالا دو فاکتور مهم برای یک عصای مناسب کوهنوردی است. برای این منظ.ر عصاها را اغلب از جنس های آلومینیوم یا کربن می سازند.
 • قابلیت تغییر اندازه به سه شکل، ضامنی ، پیچی و تاشو را داشته باشد. ( تاشو برای قرار دادن در کوله پشتی درمواقع نیاز)
 • دارای قابلیت آنتی شوک باشد. این خاصیت برای عبور از سطوح نرم و سرازیری مناسب است. در سطوح سفت استفاده از این قابلیت ممکن است به دست فشار آورده و ایجاد لرزش کند.
 • داشتن دسته راحت و جنسی مناسب که باعث خستگی دست نشود. اغلب حنس دسته عصاها از چوب پنبه یا فوم است که به عنگام تعریف لیز نخورد و نرم و راحت نیز باشد.
 • اغلب به همراه عصای کوهنوردی قطعاتی وجود دارد به نام گل، گل برف یا شن قطعه ای اضافی ست که مانع از فرو رفتن عصا در شکافها، سطوح برفی یا شنی می شود . به همین دلیل پیمایش کوه را آسان تر می کند.
 • قطعه ای به نام سُخمه در قسمت انتهایی عصا وجود دارد از جنس موادی مانند الماس، کاربید یا تنگستن که دارای درپوش پلاستیکی است و مانع از لغزش عصا روی زمین های یخی و سنگلاخی می شود.

نکته مهم : با دلایلی که گفته شد برای جلوگیری از وارد شدن فشار به یک دست، از عصای کوهنوردی به صورت جفت استفاده کنید.

انواع عصاهای کوهنوردی را بشناسیم:

عصای کوهنوردی ثابت : عصاهایی ساده بدون قابلیت تغییر اندازه هستند که باید متناسب با قد فرد خریداری شوند. همان چوب اسکی ست که نقش خاصی در برنامه های طبیعت گردی ندارد.

عصای کوهنوردی تلسکوپی : به دلیل قابلیت تنظیم ارتفاع که (درکوهنوردی یک فاکتو رمهم به حساب می آید) ایمن تر است . در کوهپیمایی بهتر است از یک جفت عصای تلسکوپی استفاده شود.

عصای کوهنوردی عادی: نوع ساختار محکمی دارند و برای کوهنوردی های سنگین  و آلپی مناسب بوده و کمتر آسیب می بینند، مناسب کسانی ست که از توانایی و شرایط بدنی خوبی برخوردارند زیرا به دلیل انتقال ضربه های متوالی از زمین به دست باعث خستگی می شوند.

عصای کوهنوردی آنتی شوک: این عصا برخلاف عصای عادی، به دلیل داشتن فنر ضربات متوالی از زمین را کمتر به دست منتقل کرده و مانع از ایجاد خستگی می شوند به همین دلیل مناسب افرادی ست که قدرت و توانایی بدنی ضعیف تری دارند.


3-عصای کوهنوردی وانابی مدل NORDIC WALK X2 بسته 2 عددی

خرید محصول


و اما دو مدل از اصلی ترین عصاهای کوهنوردی :

عصاهای تکی : قابلیت تنظیم ارتفاع دارد. در برخی فنرهای آنتی شوک وجوددارد. در برخی یک دوربین کوچک تعبیه شده که نقش مونوپاد را برعهده دارد. مناسب مسیرهای مسطح و گردشگری و سفر است. نکته در مورد این عصاهااین است که بصورت تکی قابل استفاده می باشند.

عصاهای جفتی: برای کوهنوردی و صعودهای طولانی،و  مسیرهای سخت و حرفه ای مورداستفاده قرار می گیرد . به دلیل دوتایی بودن باعث کاهش فشار روی زانوها می شود. برخی دارای قابلیت آنتی شوک نیز هستند. از این مدل می توان به صورت تناوبی استفاده کرد که تعادل فرد را افزایش می دهد.

نکته در مورد عصاهایی با قابلیت تنظیم : به سر ، گردن کمر و بازوهای خود آسیب جدی می رسانید اگر ؛ طول آن را اشتباه تنظیم کنید!

و اما طول عصاهای قابل تنظیم را بر چه اساس باید تنظیم کرد؟  

برای تنظیم طول عصاها باید به مسیری که قصد گذر از آن دارید توجه کنید و عصا را باتوجه به آن مسیر تنظیم کنید، در ادامه تمامی مسیرها و تنظیم صحیح طول عصا را شرح خواهیم داد.

 • کوهنوردی عادی : طول عصا به صورت استاندارد باید اینگونه باشد که وقتی انتهای آن را روی زمین بگذارید زاویه ای که با دست شما می سازد باید زاویه قائمه ( 90 درجه) باشد. این زاویه را برای اکثر صعودهای خود بخاطر داشته باشید.
 • مسیرهای سربالایی و بلند:برای این مسیرها باید طول باتوم کوتاه تر باشد تا بتوانید تعادل بیشتری داشته باشید. با یک فرمول ساده ” هر چه شیب بیشتر طول باتوم کوتاه تر”  . در این صورت صعود موفقی خواهید داشت بدون اینکه فشار و خستگی روی شانه های خود احساس کنید. اگر احساس کردید تحت فشار قرار گرفته اید مجددا طول باتوم را کوتاه کنید تاز متنی که احساس راحتی کنید.
 • مسیرهای سرپایینی و بلند:

در این مسیر نیاز دارید طول باتوم ها را افزایش بدهید. با اینکار بدن در زاویه عمودی قرار می گیرد و تعادل تان حفظ می شود.

 • مسیرهایی با شیب های متفاوت :

تنظیم ارتفاع عصایتان را خدتان در دست بگیرید، در سربالایی های طول آن را کم و در سرپایینی ها بیشتر کنید.

عصاهای کوهنوردی دارای چه قابلتی های هستند:

 • تنظیم طول : طول آن ها از 50 تا 160 سانتی متر به نسبت مسیری که در پیش دارید و قدشما قابل تغییر است که باعث می شود تعادل بیشتری در حین صعود داشته باشید.
 • ثابت: عصاهایی که قابلتی تنظیم ارتفاع ندارند اما به نسبت سبک تر هستند و البته در برخی از صعودها عصاهایی با طول یکسان کاربردی تر می باشند.
 • تا شدن: این گونه عصاها از دو یا سه قسمت تشکیل شدند که قابلیت تا شدن دارند و می توان آن ها را داخل کوله پشتی جای داد. سبک بوده و سریع هم باز می شوند.
 • آنتی شوک: مجهز به فنرهایی هستند که تکان های ناشی از حرکت را گرفته و اجازه نمیدهد آسیب با فشاری به مچ پا و دست کوهنورد وارد شود خصوصا برای افرادی که قبلا دچار مصدومیت شده اند مناسب است.
 • دسته استاندارد: عصاهایی با این قلبلیت بسیار سبک و ارزان قیمت هستند. و مانند عصاهای آنتی شوک در حفظ تعادل به فرد کمک بسیاری می کنند.

4-عصای کوهنوردی بوبودا مدل07

خرید محصول


 • فوق سبک(ULTRALIGHT ) : به دلیل وزن بسیار سبک در مسیرهای بلند هیچگونه احساس خستگی و فشاری را به بدن شما وارد نمی کند . معمولا وزنی کمتر از 450 گرم دارند که امتیازی بزرگ محسوب می شود.
 • دوربین داخلی: برخی از عصاها مجهز به یک دوربین در زیر دسته هستند که نقش مونوپاد را بازی می کند.
 • قفل شدن : مکانیزمی در تمام عصاها وجود دارد که از سرخوردن فرد جلوگیری می کند که در هریک از عصاها متفاوت است. در عصاهای ثابت با باز و بسته کردن عصا می توانید قفل آن را فعال کنید. در عصاهای قابل تنظیم نیز با باز و بسته کردن فعال می شود با این تفاوت که در هر چند قسمت آن این مکانیزم قابل اجرا است.

یکی از چهار قفل زیر در هر یک از عصاها وجود دارد :

 • اهرم خارجی : با وجود اهرم خارجی با دستکش هم می توانید آن را تنظیم کنید.
 • دکمه فشار : با یک فشار می توان عصا را آماده و جمع کرد .
 • قفل چرخشی: در این عصاها از یک پیچ و یک بسط استفاده می شود که دوام بالایی دارد.
 • قفل ترکیبی: برای دوام بیشتر این گونه عصاها دارای چندین مکانیزم قفل هستند مثلا اهرم خارجی در بالای عصا و قفل چرخشی در پایین.

جنس عصای کوهنوردی:

 جنس عصا و مواد بکار در آن در تغییر وزن عصا موثر است.

 • آلومینیوم: علاوه بر اینکه مقرون به صرفه هستند وزن پایینی بین 500 تا 620 گرم دارند. البته ممکن است در مسیرها ناهموار خم بشوند اما هیچگاه نخواهد شکست.
 • کامپوزیت: وزنی بین 340 تا 510 گرم دارند و در ساخت بدنه آن ها از کربن استفاده می شود و به نسبت عصاهای آلومینیومی قیمت بیشتری دارند. لرزش کمی دارند اما احتمال شکسته شدن آن ها در مسیرهای سخت و ناهموار زیاد است.برخی از این عصاها دارای دسته ارگونومیکی و برخی دسته ای شبیه به عصاهای سالمندان دارد ه برای صعودهای سبک و پیاده روی کارآیی زیادی دارد.
 • جنس سردسته : جنس سردسته عصا در ایجاد راحتی بسیار موثر است به همین دلیل از چند جنس مختلف ساخته می شود که بررسی می کنیم:چوب پنبه: مناسب برای کسانی است که تعرق زیادی در ناحیه کف دست دارند. به راحتی در دست جا می گیرد و لرزش دست را نیز کاهش می دهد.
 • فوم : بسیار راحت و نرم است و رطوبت دست را جذب می کند.
 • پلاستیکی : مناسب فعالیت های زمستانی و سرد است زیرا دست را از سرماف تکان و لرزش حفظ می کند. اما مناسب کوه پیمایی های تابستانه نیست زیرا توانایی جذب رطوبت راندارد.

5-عصای کوهنوردی ام بی سی مدل M130Q2

خرید محصول


6-عصای کوهنوردی مدل 6061

عصای کوهنوردی مدل 6061

مشخصات

 • وزن
  325 گرم
 • سایز
  بزرگ
 • کمترین ارتفاع
  64
 • بیشترین ارتفاع
  135
 • جنس دسته
  لاستیک
 • توضیحات دسته
  – ارگونومیک

خرید محصول


7-عصا کوهنوردی آنتی شوک اکسپوننت مدل ex100

خرید محصول


8-عصای پیاده روی مدل BH2010

عصای پیاده روی مدل BH2010

مشخصات

 • سایز
  بزرگ
 • توضیحات دسته
  دارای دسته محکم وقوی
 •  
  مناسب استفاده سالمندان و حمل وزن بالا
 • جنس بدنه
  چوب
 • ضربه گیر
  دارد
 • تعداد
  یک عدد

خرید محصول


9-عصای طبی مدل تاشو

عصای طبی مدل تاشو

مشخصات

 • وزن
  100 گرم
 • سایز
  متوسط
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • جنس بدنه
  آلومینیوم
 • تعداد
  یک عدد
 • قابلیت تنظیم اندازه
  دارد

خرید محصول


10-عصای پیاده روی مدلBM-2

خرید محصول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن