سرگرمی و ورزش

خرید لنسر ماهیگیری ارزان قیمت + 4 مدل با کیفیت

ست کامل لنسر ماهیگیری وسیله ای بسیار کاربردی برای ماهیگیری در طبیعت است.قبل از خرید لنسر ماهیگیری به بررسی 4 مدل از نظر خریداران می پردازیم:

خرید محصول

لنسر ماهیگیری چیست؟

در اصل در دنیای ماهیگیری وسیله ای به اسم لنسر موجود نیست و به اشتباه استفاده میشود. لنسر ماهیگیری یک میله بلند است که انعطاف است و برای صید کردن ماهی ها به کار میرود . چوب های ماهیگیری عمدتا از موادی مانند چوب بامبو و یا کربن و یا حتی ژله ای ساخته میشود.

انواع لنسر ماهیگیری حرفه ای چیست؟

اسپینینگ ، کاسی ، پشه ، اسپین کستینگ و بیت کستینگ ، ترولینگ ، دریایی ، ساحلی ، مخصوص یخ ، تنکارا و … و همچنین از لحاظ شکال چوب لنسر ها به 3 دسته تقسیم میشوند : یک تکه ، چند تکه ، تلسکوپی.

شما میتوانید با مراجعه به فروشگاه های ارائه دهنده لوازم ماهیگیری و یا لنسرماهیگیری فروشی به صورت حضوری در سراسر شهر های ایران از جمله تهران، اصفهان ، اراک ، بندرعباس ، بوشهر و …. خرید کنید یا به صورت اینترنتی با مراجعه به سایت هایی مانند دیجیکالا ، شیپور و یا ترب رفته و قیمت محصولا را ببینید و بخرید و برای خرید لنسر ماهیگیری دست دوم و ارزان تر به سایت دیوار رفته و خرید کنید.

مقاله پیشنهادی: بهترین صفحه کلاچ پراید

همچنین اگر شرایطش را دارید میتوانید ویدیو های آموزش ساخت لنسر ماهیگیری را تماشا کنید و برای خودتان یک لنسر دست ساز درست کنید.

امروزه اسباب بازی های مختلفی برای سرگرمی کودکان تولید میشوند و جالب است بدانید لنسر ماهی گیری اسباب بازی و بچگانه نیز موجود است و میتوانید از سنین کودکی کودکانتان را با این ورزش جالب آشنا کنید.


1-پایه لنسر ماهیگیری کد 415

خرید محصول


افراد هدف های مختلفی از ماهیگیری دارند از جمله تجاری و تفریحی  ورزشی . در ماهیگیری تجاری برای کسب درآمد ماهی هارا صید کرده  و در بازار های ماهی فروشان میفروشند و از طرفی در ماهیگیری تفریحی ورزشی برای تفریح و سرگرمی و گذراندن اوقات فراغت ماهیگیری میکنند.

در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید جامع و کاملی برای خرید چوب ماهی گیری بریتان ارائه کنیم تا خریدی مناسب و صحیح داشته باشید.

نام دیگر چوب های ماهیگیری لنسر است که اغلب توسط ماهیگیران استفاده میشود ولی در واقعیت در دنیای ماهیگیری وسیله ای به اسم لنسر موجود نیست و به اشتباه استفاده میشود و واژه مناسب و درست همان چوب ماهیگیری یا چرخ ماهیگیری و یا چوب چرخ ماهیگیری است. در زبان فرانسوی به شی ای که دور یک محور گردش میکند لانسه میگویند. در قسمت انهتایی قلاب وسیله فلزی که لانسه نام دارد قرار دارد و با گردش دور یک محور موجب تحریک شدن ماهی ها شده و با فرو رفتن داخل بدن ماهی یا بلعیده شدن توسط ماهی موجب گیر افتادن ماهی در دام میشود. مخترع این ابزار یک فرد فرانسوی بوده و ممکن است به همین دلیل لنسر وارد دنیای ماهیگیری شده باشد.

مقاله پیشنهادی: نان بدون گلوتن

ویژگی های چوب ماهیگیری:

چوب ماهیگیری یک میله بلند است که منعطف است و برای صید کردن ماهی ها به کار میرود . چوب های ماهیگیری عمدتا از موادی مانند چوب بامبو و یا کربن ساخته میشود . این محصولات هم برای صید تفریحی و ورزشی به کار و میروند و هم برای صید تجاری و فروش ماهی ها . چوب های ماهیگیری انواع متفاوتی دارند که هر یک کاربرد مجزایی دارند و ابعاد آنها نیز متنوع است از 70 سانتی متر گرفته تا 6 متر. طراحی مدل های مختلف بر اساس ماهی صید شونده و آب شور و یا شیرین است.


2-پایه لنسر ماهیگیری مدل OFH-90

خرید محصول


انواع چوب های ماهیگیری:

 • چوب ماهیگیری مدل کاسی:

این مدل از فیبر کربن تهیه میشود و روی چوبش حلقه ای ندارد و همچنین تلسکوپ هم ندارد و برای صید کردن ماهی های رودخانه ای مثل ماهی های کپور و کولی و ماهی سفید به کار برده میشود و طول آنها متنوع است و تا 6متر هم میرسد.

 • چوب ماهیگیری مدل پشه :

این چوب ها از فایبرگلاس و فیبرکربن تهیه میشود بسیار منعطف و طعمه آن برای صید کردن ماهی ها پشه است. اگر قصد ماهیگیری در رودخانه و دریاچه ها دارید این مدل چوب ها بسیار مناسب هستند و پیشنهاد میشود حتما از آنها استفاده کنید.

 • چوب ماهیگیری مدل اسپینینگ

این مدل ها از فایبرگلاس و کربن فشرده ساخته میشوند و طول آنها در حدود 180 الی 330 متر است. روی چوب بدنه این مدل ها 5 الی 8 حلقه نصب شده که نخ را هدایت کنند و همچنین طعمه های این مدل ها نیز طعمه های مصنوعی هستند و مناسب صید قزل آلا و ماهی های رودخانه ای هستند.

 • چوب ماهیگیری مدل ساحلی

این مدل ها بلند هستند و برای پرتاب بلند از ساحل به دریا طراحی شده اند. در ساخت آنها از الیاف کربن استفاده شده و حلقه ها بسیاری روی خود دارند تا نخ را هدایت کنند ولی انعطاف کمی در برابر فشار دارند. این مدل های حدودا 330 الی 500 سانتی  متر هستند و برای صید ماهی های دریایی مناسب اند.

مقاله پیشنهادی: بهترین ضبط پایونیر

 • چوب ماهیگیری مدل ترولینگ

اگر قصد ماهیگیری در دریاچه ها و آب های شور دارید این مدل ها مناسب هستند. در این صید ها صیاد در قایق درحال حرکت با قلابی که به سرش طعمه بسته است صید میکند و به همین دلیل چوب ترولینگ سرعت عمل بالایی موقع صید کردن دارد.


3-پایه لنسر ماهیگیری کد OFH-301

خرید محصول


 • چوب ماهیگیری مدل اسپینینگ دریایی

این مدل ها در برابر سایر چوب ها ضخامت بالاتری دارند و اجزای آنها بسیار مقاوم تر از بقیه مدل ها است. اندازه این چوب ها در حدود 210 الی 330 سانتی متر است و به سبب وزن پرتابی زیادشان موجب میشوند که صیادان بتوانند در ساحل و قایق هم بتوانند از آنها استفاده کنند. این مدل ها برای صید ماهی های با وزن بالا مناسبند و از طعمه های مصنوعی استفاده میکنند.

 • چوب های ماهیگیری مخصوص صید کپور:

این مدل چوب ها مخصوص صید کردن ماهی های کپور طراحی و تولید شده و اند از ویژگی ها آنها میتوان به داشتن مقاومت بالایشان اشاره کرد و همچنین حلقه های روی چوب ها دهانه بازتری دارند و وزن پرتابی آنها نیز نسبتا بالا است.

 • چوب ماهیگیری مدل فلوتینگ

این مدل ها دو مدل تلسکوپی و چند تکه دارند.  مدل تلسکوپی طولش بین 600 الی 900 سانتی متر است و مناسب ماهیگیری در دریاچه و رودخانه پهن است و همچنین مدل چند تکه طولش بین 300 الی 420 سانتی متر است و مناسب ماهیگیری در رودخانه است. چوب های فلوتینگ حلقه های زیادی دارند و آلیاژی برای پرتاب کردن قلاب در فواصل دور دارند و از ویژگی های مهم و قابل توجه این چوب ها وزن سبک و طول بلندش است.

مقاله پیشنهادی: مارشمالو کبابی از کجا بخرم

 • چوب ماهیگیری بیت کستینگ

این مدل ها پایه چرخ متفاوت تری از بقیه دارند و حلقه های هدایت کننده نخ رو به بالا هستند و روی دسته چوب محلی جهت گذاشتن انگشتان صیاد تعبیه شده است و در این صورت صیاد هنگام نیاز به پرتاب پشت هم میتواند به سادگی آن کار را انجام دهد.

 • چوب ماهیگیری مدل سطحی (SURF)

این ملد چوب های ماهیگیری جزو رایج ترین مدل های مناسب صید ماهی های دریایی هستند. از ویژگی های این چوب ها میتوان به پرتاب بلند اشاره کرد و طولشان در حدود 420 سانتی متر است و مناسب صید کردن ماهی های مجاور ساحل هستند.


4-پایه لنسر ماهیگیری کد OFH-201

خرید محصول


بهترین چوب ماهیگیری کدام است؟

شرکت های زیادی در حوزه تولید و طراحی چوب های ماهی گیری فعالیت دارند و هر کدامشان محصولات مرغوبی مخصوص هر مدل ماهیگیری تولید میکنند. شما برای خرد بهترین چوب ماهیگیری باید یک سری موارد را در نظر بگیرید. اول از همه باید مشخص کنید چه نوع ماهی را صید خواهید کرد؟ سپس تعیین کنید در چه محلی به صید خواهید پرداخت؟و در آخرنوع آب از جمله شور و شیرین و دریاچه و رودخانه را تعیین کنید.هر مدل ماهی ذائقه به خصوصی دارد و باید طعمه مناسب را تهیه کنید.

از ویژگی های مهم چوب ها نیز به مقوامت و استحکام و انعطاف پذیری آنها بسیار توجه کنید.

مقاله پیشنهادی: قیمت کاموا ایرانی

همچنین توجه داشته باشید که رابطه مستقیمی بین انعطاف پذیری چوب و وزن ماهی  صید شونده وجود دارد. از دیگر نکات بسیار مهم وزن خود چوب ماهیگیری است که نشان دهنده میزان استحکام آن است. امروزه تولیدکنندگان با تولید کردن چوب های ماهیگیری از کربن توانسته اند جای چوب های از فایبرگلاس سنگین را بگیرند و نیاز های صیادان را رفع کنند. از مهم ترین موارد مورد توجه در تولید چوب های ماهی گیری نوع الیاف و شیوه بافت چوب است و چوب ها اغلب دو دسته دارند : حلقه ای و ضربدری. نوع ضربدری الیاف محکم تری دارند و در برابر نیرو و فشار استحکام خوبی بالاتری نسبت به مدل های حلقه ای دارند. از برترین تولیدکنندگان چوب های ماهیگیری میتوان به برندهای ABU GARCIA، CORTLAND ، Daiwa، GREYS، اشاره کرد.

مدل های مختلف چوب  های ماهی گیری :

بر اساس شکل چوب ها:

 • یک تکه : طول بلندی دارند که سبب مشکل شدن حمل و نقل میشود.
 • چند تکه : این نوع چوب ها قطعات جدا شونده دارند و به شکل پیچی و یا قفل های نر و ماده بهم وصل میشوند. از ویژگی های مهم این مدل های استحکام و نیروی بالا است. و موارد استفاده انها در صید های تراولینگ و صید در دریا و صید ماهی هایی مثل تن ، باراکودا ، نیزه ماهی ، کوسه ماهی و … است.
 • تلسکوپی : این مدل ها مانند تلسکوپ ها باز و بسته میشوند و به همین دلیل به انها چوب های تلسکوپی گفته میشود. هنگام بستن این مدل های هر تکه درون تکه دیگر میرود. و از ویژگی های مهم انها سبک بودن و جای گیری کم آنها و همچنین قابل حمل بودن آنها است و از پرفروش ترین ها هستند و موارد استفاده انها در صید های ماهیگیری اسپینینگ و یا لانسه کشی رودخانه ای است.

بر اساس اکشن چوب ها :

اکشن چوب نشان دهنده انعطاف پذیری آن است . از عوامل موثر در میزان اکشن چوب میتوان به استحکام چوب ماهیگیری در برابر خم شدن، و نیز سرعت بازگشت آن به حالت قبلی اشاره کرد. اکشن در چند نوع است : کند ، متوسط تند و یا ترکیبی از اینها. در واقع اکشن بیانگر این است که هنگامی که ماهی به قلاب افتاد تا چه میزان چوب خم میشود.

اغلب مواقع اکشن را با LB نشان میدهند. و برای به دست آوردن ان باید رقم LB را 435 ضرب کنیم تا اکشن به گرم محاسبه شود. هر چه اکشن چوب بیشتر باشد سر چوب حالت ارتجاعی کمتری دارد و برعکس مثلا یک چوب ماهیگیری با اکشن 400 گرم سر چوب حالت ارتجاعی کمتری نسبت به یک چوب با اکشن 50 گرم دارد.

مقاله پیشنهادی: ساخت رنگ سرخابی

اکشن سبک 0 تا 50 گرم

 نیمه سنگین 50 تا 250 گرم

اکشن سنگین  250 تا 400 گرم

فوق سنگین 400 گرم

 • بر اساس نوع ماهی و نوع صید

چوب ماهیگیری مدل اسپینینگ

این مدل ها از فایبرگلاس و کربن فشرده ساخته میشوند و طول آنها در حدود 1 الی 2.6 متر است. دو مدل تلسکوپی و چند تکه دارند و همچینین به نسبت بقیه سنگین تر هستند و مناسب صید ماهی های مهاجم هستند و فاصله حلقه تا بدنه ها نسبت به مدل های کستینگ بیشتر است و پایه چرخ پیچی دارند.

چوب ماهیگیری مدل کاسی:

این مدل روی چوبش حلقه ای ندارد و همچنین جایی برای گذاشتن چرخ ماهیگیری هم ندارد . طول نخ استفاده شده باید اندازه خود چوب باشد و باید از شناور در ریسه استفاده کرد . برای صید کردن ماهی های رودخانه ای مثل ماهی های کپور و کولی و ماهی سفید و قزل آلا و همچنین اسبله به کار برده میشود .

چوب ماهیگیری مدل پشه :

این چوب ها در ایران زیاد پرطرفدار نیستند و از فایبرگلاس و فیبرکربن تهیه میشوند بسیار منعطف و طعمه آن برای صید کردن ماهی ها پشه هستند ولی قابلیت پرتاب ندارند. اگر قصد ماهیگیری در رودخانه و دریاچه ها دارید این مدل چوب ها بسیار مناسب هستند و پیشنهاد میشود حتما از آنها استفاده کنید. همچنین به دلیل توپر بودن و چند تکه بودن مناسب صید اردک ماهی ها هم هستند.

 • چوبهای ماهیگیری مدل اسپین کستینگ و بیت کستینگ (Spin casting & Bait casting rods):

این دو مدل بسیار مشابه هستند و هر دوی آنها را مدل کستینگ میگویند. پایه چرخ آنها شکل خاصی دارد و برخلاف چوبهای دیگر است، در این مدل ها حلقه های هدایت نخ رو به بالا هستند ، و روی دسته محلی برای قرار گیری انگشت اشاره صیاد تعبیه شده است . این چوبها برای هنگامی که صیاد نیاز به پرتابهای پشت هم و پی در پی دارد مناسب هستند و به دلیل اینکه نوع چرخهایی که روی آن است از نوع اسپین کستینگ است، سبب میشود که ماهیگیر برای پرتابهای پشت هم دچار مشکل نشود . توصیه میشود که  چرخهای پایه بلند را  روی این چوبها استفاده نکنید.

 • چوب ماهیگیری مدل ترولینگ

در صید مدل ترولینگ صیاد در قایق درحال حرکت با قلابی که به سرش طعمه بسته است صید میکند و به همین دلیل چوب ترولینگ سرعت عمل بالایی موقع صید کردن دارد. اگر چوب اسپیسینگ یا کستینگ دارید که خیلی سبک نیست میتوانید از آن برای این مدل صید استفاده کنید و همچنین اخیرا چوب های مخصوص ترولینگ نیز تولید شده اند .  اگر قصد ماهیگیری در دریاچه ها و آب های شور دارید این مدل ها مناسب هستند.

 • چوبهای ماهیگیری مدل دریایی

این مدل چوب هاطراحی بسیار خاصی دارند و مناسب صید ماهیان سنگین وزن دریازی هستند. این چوبها طول بلندی دارند بوده و بطور میانگین حدود چهار متر طول دارند و بسیار کلفت هستند. بلندترین انواع این مدل  چوبها برای به کار بردن در قایقهای مخصوص صید ورزشی  تولید و عرضه شده اند . برخی از این چوبها کاملا تخصصی هستند و تنها برای صید کوسه یا مارلین استفاده میشوند. این مدل چوبها معمولا به جای حلقه های عادی برای عبور نخ، از قرقره یا بالبرینگ های خاصی بهره میبرند.

چوب ماهیگری ساحلی :

این مدل ها بلند هستند و برای پرت کردن از ساحل به دریا طراحی شده اند. در ساخت آنها از کربن استفاده شده و حلقه ها بسیاری روی خود دارند ولی انعطاف کمی در برابر فشار دارند. این مدل های حدودا 3.5 الی 6  متر هستند و همچنین به چرخ هایی که نخ طولانی دارند برای پرتاب های بلند احتیاج دارند.

 چوب ماهیگری مخصوص یخ (به انگلیسی ice rod) :

این مدل چوب ها دوسته دارند : مدرن و کلاسیک. مدل های مدرن از نوع چوب های اسپیسینگ کوتاه هستند با طولی در حدود 60 تا 90 سانتی متر. مدل های کلاسیک نیز از چوب هستند و بسیار محکم اند و نخ نگهدارنده دارند  و قسمتی برای نگه داشتن چوب روی زمیان دارند ولی کاربرد چندانی ندارند.

چوب ماهیگیری تنکارا (به انگلیسی Tenkara rod):

این مدل ها شبیه به مدل های کاسی است و روی چوب این مدل های حلقه ای نیست و نوع تلسکوپی هم دارند و قابلیت جمع شدن دارند و از دیگر موارد آنها میتوان به داشتن نخ فلای اشاره کرد.

ماهگیری به روش تنکارا یک شیوه ژاپنی است که قدمت آن به 200 سال قبل بازمیگردد . از این روش برای صید ماهی های قزل آلای کوچک استفاده میشود.

در حالت کلی این چوب هارا ترکیبی از چوبهای کاسی و پشه و تلسکوپی میدانند و در رده چوب های فوق سبک هستند و طولی در حدود 3 الی 4 متر دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن