خانه و سبک زندگی

چگونه قبله را تشخیص دهیم

چگونه قبله را تشخیص دهیم ؟ قبله را میتوان از روی قطب نما و یا نرم افزار های موجود روی گوشی ها و همچنین گوگل مپ تشخیص داد. اگر در خانه هستید میتوان با دقت به جهت توالت خانه قبله را تشخیص داد.

وسایل مورد نیاز برای تعیین جهت قبله:

 1. قبله نما
 2. طناب

سایر وسایل نیز در ادامه ذکر شده اند.


طناب بسته بندی مدل کنفی K14mm طول 10 متر

مشخصات کلی

 • ابعاد
  1000×1.4×1.4 سانتی‌متر
 • وزن
  300 گرم
 • جنس
  کنفی
 • سایر توضیحات
  جنس این محصول از الیاف کنف حدودا به طول 10 متر و قطر 14mm
 • طنابی محبوب و کاربردی مناسب برای امور تزئینات
 • این محصول بسیار خاصیت تجزیه پذیری دارا هست

خرید محصول


قبله نما مدل hazrat

مشخصات

 • ابعاد
  5x4x2 سانتی‌متر
 • وزن
  27 گرم
 • جنس
  پلاستیک
 • سایر توضیحات
  قابلیت یافتن قبله در همه شهر های دنیا
 • قابلیت یافتن جهت های جغرافیایی
 • همراه با دفترچه راهنما

خرید محصول


یکی از آداب مسلمانان خواندن نماز در جهت قبله است . قبله درهر مکانی در جهت مختلفی قرار. از. . از این رو آنها وقت نماز خواندن مدام در حال پرسش برای جهت قبله هستند .

البته قبله یابی فقط برای نماز خواندن و مسلمانان ضروری نیست در سفرها نیز به جهت یابی و قبله یابی نیاز دارید . تشخیص جهت ها و قبله یابی به روش های گوناگونی امکان پذیر است که ما برای شما ذکر خواهیم نمود .

مقاله پیشنهادی: ظروف فریزری پلاستیکی

اگر فقط یک جهت را درست تشخیص بدهید و پیدا کنید قبله نیز مشخص می‌شود.
سمتی که پر از خزه است رو به شمال می باشد .

شاخص آفتابی : شاخص به یک چوب یا میله صاف و راست است که حدود یک متر طول دارد. و آن را به طور عمودی در یک سطح صاف و مسطح نگهدارید و باید هم و کج نباشد ‌ . حالا با کمک شاخص به چند روش متفاوت می توان جهت را تشخیص داد .

مقاله پیشنهادی: خرید قاب عکس

روش اول : انتهای سایه شاخص که روی زمین افتادند را با یک وسیله مثل سنگ نشانه گذاری کنید و حدود بیست دقیقه کمتر با بیشتر باید منتظر بمانید تا آن بخش انتهایی سایه که نشانه گذاری نموده آید کمی حرکت کند و جایش عوض شود و دوباره قسمت انتهایی سایه را که محلش کمی عوض شده را نشانه گذاری کنید .

اگر این دو خط را به هم متصل کنید شرق و غرب را به شما نشان می داد . نقطه نشانه گذاری اول جهت مغرب و نقطه نشانه گذاری دوم جهت مشرق می باشد .

اگر گونه ای بایستید که پای چپ روز مغرب با نقطه اول و پای راست روی مشرق یا نقطه دوم باشد سمت مقابل رویتان شمال است و پست سرتان جنوب است .

مقاله پیشنهادی: خرید پرچم محرم

همانطور که می دانید خورشید از شرق طلوع می کند و در غرب غروب میکند ، پس جهت جابجایی سایه ها روی زمین غرب به شرق می باشد . پس در نیمکره شمالی زمین سایت ها در جهت عقربه های ساعت می چرخند .

هر چه از خط استوا دورتر بشویم ، از صحت این روش کمتر میشود . مثلا در نقاط قطبی که عرض جغرافیایی بالاتر از ۶۰ درجه است ، نمی تواند جهت یابی درستی را به شما بدهید پس آن را بهتر است به کار نبرید .‌

روش دوم : روش دیگر جهت یابی با شاخص نسبت به روش قبلی دقت بیشتری دارد . محل سایه شاخص را قبل از ظهر نشانه گذاری نمایید. دایره یا یک کمان به مرکز محل شاخص و به شعاع نشانه گذاری شده ترسیم کنید . سایه کم کم از غرب به سمت شرق می‌رسد و در ظهر سایه ها کوتاهتر میشود و در بعد از ظهر سایه ها بلند تر میشوند .

مقاله پیشنهادی: خرید صندلی مطالعه استاندارد

هر گاه عصر سایه شاخص از روی کمان عبور کرد یعنی سایه اش به اندازه سایه پیش از ظهر شد . آنجا را به عنوان نقطه دوم باید نشانه گذاری کنید مثل روش قبلی این نقطه جدید سمت شرق و نقطه اولی سمت غرب است .
در اصل در هر دو روش با کمک شاخص جهت را از شرق و غرب تشخیص می دهید .

روش دوم نسبت به روش اولی دقت بیشتری دارید ولی نیاز به صرف زمان زیادی دارد .

مقاله پیشنهادی: سفره سنتی 

برای کشیدن طناب از بند کفش ، نخ ، طناب و … استفاده کنید یک سمت طناب را به شاخص بستن و سمت دیگرش راهم به یک جسم تیز ببندید به نحوی که هنگامی که طناب را می کشید ، به محل نشانه گذاری شده برگردد . نیم دایره ای نیزروی زمین با یک شی نوک تیز رسم کنید .


طناب بسته بندی مدل کنفی K14mm طول 10 متر

مشخصات کلی

 • ابعاد
  1000×1.4×1.4 سانتی‌متر
 • وزن
  300 گرم
 • جنس
  کنفی
 • سایر توضیحات
  جنس این محصول از الیاف کنف حدودا به طول 10 متر و قطر 14mm
 • طنابی محبوب و کاربردی مناسب برای امور تزئینات
 • این محصول بسیار خاصیت تجزیه پذیری دارا هست

خرید محصول


بند کفش SL108

مشخصات

 • کشور مبدا برند
  چین
 • کشور تولید کننده
  چین

خرید محصول


زمانی که سایه شاخص به کمترین سای خود می رسد در ظهر این سایه بیانگر جهت جنوبی می باشد .

3-عقربه های ساعت

در منطقه معتدل شمالی : کشور ایران در این منطقه قرار گرفته است برای جهت یابی و تشخیص قبله در این ناحیه باید بدین صورت عمل کنید :

مقاله پیشنهادی: قیمت اتو لوله کشی ماکیتا

اول ساعت ساعت خود را به وقت درست تنظیم کنید ، به شکل افقی انتهای عقربه ساعت نما را به سمت آفتاب بگیرید ،به نحوی که عقربه سایه خود را بپوشاند ، در این وضعیت نیمساز زاویه میان عقربه ساعت شمار و عدد ۱۲ جهت جنوب را به شما نشان خواهد داد .

در نیمکره جنوبی : اگر ساکت نیمکره جنوبی هستید یا به این منطقه مسافرت کرده اید ، نخست ساعت را روی زمان درست تنظیم کنید و به گونه افقی عدد ۱۲ را در برای. خورشید بگذارید ، نیمساز زاویه عدد ۱۲ و عقربه ساعت شمار راستای شمال را به شما نشان خواهد داد .

۴. پیدا کردن قبله در شب بسیار آسانتر از روز است با کمک ستاره و ماه به آسانی قبله و جهت را می توانید تشخیص دهید. گردی هلال ماه در ۱۵ روز نخست قمری به سمت غرب و در ۱۵ روز دوم به جهت مشرق میشود .

در ایران جهت قبله جنوب غربی است . اگر یک جهت را پیدا کردید ، دست راست تان به جهت مشرق ، دست چپ مغرب ،جنوب پشت سر و شمال پیش رویتان است ‌ . اگر کمی به سمت غرب بپیچید آنجا جنوب غربی و جهت قبله است .

همینطور در آسمان جستجو کنید و تفت ستاره ملاقه شکل را بیابید ، اگر سر منشا این ستاره ها را پنج برابر کنید به شکل چشمی در ایمان جلو بروید ، ستاره قطبی را می یابید و ستاره قطبی نشان‌دهنده جهت شمال است . اگر رو به شما بایستید پست سرتان جنوب ، سمت راست مشرق و سمت چپ مغرب خواهد بود ‌ .

همینطور دراینان یک گروه ستاره به شکل خوشه انگور است که آخرین دانه انگور ،نشاندهنده جهت جنوب است و با یافتن جهت جنوب و پشت کردن به آن شمال ، شرق و غرب را می یابید . ستاره های راه شیری هم می توانند جهت قبله را به شما نشان دهند .

کهکشان راه شیری به سبب نور چراغ ها قابل رویت نیست ولی در بیابان به صورت یک خط سفید در آسمان می درخشد ‌ . یک بریدگی در پایین این خط قرار. در. که دقیقا رو به جنوب غربی و قبله است .

اگر. و به خورشید نی بایستید و حدودا شانه چپ تان مقابل خورشید باشد رو به قبله ایستاده آید .

۵. استفاده از قبله نما : قبله نما گونه ای قطب نما پیشرفتت است که مسلمانان با آن جهت قبله را تشخیص می هم . هر چند که قبله نما هم مانند قطب نما سمت شمال را نشان می دهد، اما جهت قبله را با علایمی دیگر نشان می داد .


قبله نما مدل hazrat

مشخصات

 • ابعاد
  5x4x2 سانتی‌متر
 • وزن
  27 گرم
 • جنس
  پلاستیک
 • سایر توضیحات
  قابلیت یافتن قبله در همه شهر های دنیا
 • قابلیت یافتن جهت های جغرافیایی
 • همراه با دفترچه راهنما

خرید محصول


ولی علامت قبله برای شهر های گوناگون با یک نشانگر ثانویه در قطب نما معیت میشود که هر کس بر اساس محل اقامت و جایی که قصد سفر به آن را دارد ،قطب نما را تنظیم می کند .‌

برای اینکه جهت دقیق قبله را تشخیص دهید باید از طول و عرض جغرافیایی محیطی که در آن ساکن هستید آشنایی داشته باشید ، پس از معین نمودن این موارد اعداد بر روی یک مثلث ثبت میشود و زاویه نصف النهارمحلی ، به جهت کعبه مشخص میشود تا بتواند قبله را تشخیص دهد .

اجزا تشکیل قبله نما :
قبله نما یک جعبه برنجی گرد با درپوش لولایی دارد و یک قطب نمای مغناطیسی درونی دارد . بر روی صفحه قبله نما لیست مکانهای مهم اسلام با مختصات جغرافیایی شان در چهار سمت جعبه به زبان عربی ثبت شده است .

قطب نما همچنین دارای یک سوزن استیل آبی رنگ و یک دایره باز که نشان‌دهنده جهت شمال است می باشد . به غیر از این اجزا یک حلقه برنجی روی لبه قبله نما با حروف ابجد اعداد گذاری شده است .

این وسیله به افراد این امکان را می دهد تا جهت دقیق قبله را پیدا کند. . نخستین قبله نماها در قرن ۱۸ میلادی اختراع شدند . ورژن های جدید قبله صفحات دیجیتالی و همچنین ذکر شمار دارند ‌ .‌

انواع قبله نما :
قبله نماهای موجود در بازار تنوع و گونه های زیادی ندارند . ولی جدیدا پژوهش گران پاکستانی یک قبله نما جدید را ساخته آن. که به فرد این امکان را می دهد در حال حرکت و سفرهای طولانی جهت قبله را مشخص کند .

این گونه قبله نما برای پیدا کردن جهت قبول دور محور خود می چرخد و جهت قبله را به طور خودکار تشخیص می دهد و از ان می توان در خودرو در حال حرکت و هر وسیله نقلیه دیگری نیز استفاده نمود . برای سفرهای طولانی بسیار. عالی است و در هر مکانی می تواند به راحتی جهت قبله را تشخیص دهد .

این ابزار در اصل یا قطب نمای دیجیتال است که با کمک میدان مغناطیسی پیرامون زمین، جهت قبله را تشخیص می دهد .

تعیین جهت قبله با علم ریاضی

یکی از راه های تعیین جهت قبله به کاربردن هندسه مثلث کروی است که آن را دانشمندان بزرگی مثل النیریزی، الکوحی، ابوالوفا، البیرونی، ابن معاذ و… بسط و گسترش داده اند .

در این شیوه با کمک نقشه گوگل طول و عرض جغرافیایی مکه این گونه معین شده است :
Φ=۲۱∘۲۵‘۲۱.۲۱” LU
Λ=۳۹∘۴۹‘۳۴.۵۶” BTλ
پس از ان با بهره گیری از روابط مثلثاتی مثلث کروی جهت قبله مکانی که در آن هستید را به دست می آورید .
تعیین جهت قبله با قطب نما
با قطب نما جهت قبله به طور دقیق مشخص نمیشود . ولی اگر جهت مکه را نسبت به موقعیت جغرافیایی تان می دانید ، پس قطب نما به کارتان خواهد آمد .

پس ابتدا باید جهت جغرافیایی مکه را به محلی که در آن هستید را پیدا کنید و بعد قطب نما را روی سطح صاف گذاشته و صبر کنید تا عقربه آن ثابت بماند ، حالا قطب نما را چرخانده تا عقربه آن در جهت مکه قرار بگیرد . به این صورت جهت قبله را تعیین می کند .

اپلیکیشن های قبله نما

امروزه با رشد فناوری ، اپلیکیشن ها نیز به کمک شما برای جهت یابی قبله آمده اند و شما با نصب این اپلیکیشن ها روی گوشی موبایلتان دیگر به دردسر نخواهید افتاد . برخی از گوشی ها خود دارای این برنامه هستند ولی اگر این برنامه روی گوشی شما نیست ، سایر آنها نیز روی گوشی شما به نحو صحیح فعال نمیشود .

با اینکار اگر اپلیکیشن را نصب نموده آید و عقربه قطب نمای شما ثابت ماند یا نشانگر آبی قبله و نشانگر جهت شمال یا Nبه سمت بالا باشد ، گوشی شما نمی تواند موقعیت یابی کند . به غیر از این امکان دارد دستگاه شما نتواند قطب نمای دیجیتالی را ساپورت کند و یا نیاز به تنظیمات دستی و به کار گرفتن نشانگر North یا نماد sun می باشد .

ویژگی های اپلیکیشن جهت قبله :
اگر اپلیکیشن شما با موفقیت نصب شد ، نخست باید لوکیشن دستگاه تان را روشن کنید و در اپلیکیشن روی گزینه پویا کلیک کنید . در این حالت نشانگر آنلاین قبله و کعبه را به شهر شما نشان می دهد . ای اد این اپلیکیشن این می باشد که رابط های مغناطیسی ساختمان و هتل ها روی آن تاثیر می‌گذارند .

روش دیگر بهره گیری از این اپلیکیشن موقعیتی است که خودتان مختصات محلی که در آن هستید را بلدید ‌ در این حالت لوکیشن گوشی را روشن کرده تا GPS مکان یابی کند و حالا روی گزینه پویا یا استاتیک کلیک کرده و تلفن را روی یک سطح صاف قرار دهید تا جهت قبله را به شما نشان دهد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن