سرگرمی و ورزش

خرید اینترنتی ساز دودوک ارزان قیمت

ساز دودوک از کجا بخریم؟ بهترین ساز دودوک در مدلهای حرفه ای،ارمنی،دوزله،قوشمه به فروش می رسد.قبل از خرید ساز دودوک به بررسی نکات خرید آن می پردازیم:

خرید محصول

ساز دودوک نوعی ساز سنتی ارمنی است. دودوک و بالابان دو ساز  مشابه  هم هستند. ساز دودوک سازی که آنرا غمگین ترین ساز دنیا  می نامند نحوه فوت نمودن و صدا در آوردن دودوک کمی دشوار میباشدو. در ارامنه برای  ساخت دودوک از ساقه  وشاخه های قدیمی درخت زردالو استفاده مبکنند.

مقاله پیشنهادی: پرده زبرا ارزان

برای ساخت دودوک از شاخه و چوب کهنه شده‌ی ساقه‌ی درخت زردآلو استفاده می‌نمایند. ابعاد مرسوم آن ۲۸ سانتی متر (کوچک)، ۳۳ سانتی متر (متوسط)، ۴۰ سانتی متر (بزرگ) است. ساز دودوک سازی استوانه ای شکل و توخالی است. این ساز یکی از سازهای باستانی محسوب می شود. قیش های مختلفی را می توان روی دودوک نصب کرد که هر کدام صدای متفاوتی را تولید می کنند. معروف ترین نوازنده دودوک، جیوان گاسپاریان است

مقاله پیشنهادی: کپسول قهوه نسپرسو ایرانی

صدای دودوک را با توجه به فرهنگ منطقه تنظیم می کنند. برای ساخت آن از درخت پنجاه تا شصت ساله استفاده می شود. این سازهای هواصدا ساز دودوک است. بخش دهانی دودوک نیز از یقک که در ساحل رود ارس میروید استفاده می کنند.

مقاله پیشنهادی: قیمت دستگاه موخوره گیر

دودوک یکی از ساز های اصیل ارامنه است. دودوک را نی سنتی ارامنه نیز معرفی می کنند. ساز دودوک ارمنی حرفه ای از جنس چوب زردآلوی هسته تلخ کوهی ساخته میشود. ساز دودوک  جزو ساز‌های بادی است. انواع دودوک قیمت های متفاوتی  دارند.


1-قمیش حرفه ای دودوک ارمنی مدل HA3N

قمیش حرفه ای دودوک ارمنی مدل HA3N

خرید محصول

مشخصات

  • توضیحات
    – مناسب برای دودوک ارمنی
  •  کوک لا

 


معرفی ساز دودوک

ساز دودوک یا نوع ساز  هوا صدای زبانه دار و لایه استـ.این ساز  یک ساز ارمنی است که شبیه به بالابان اذربایجان میباشد.دودوک به نی سنتی ارامنه معروف است. معروف ترین  نوازنده دودوک جیوان گاسپاریان است.

مقاله پیشنهادی: قیمت دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان

سازهای بادی یا هواصدا بسته به نوع زبانه ی انها دارای لوله های صوتی نشان هستند وانواع مختلفی دارند. بکی از سازهای هوا فضا ساز دودوک است و قصد داریم در ادامه  با این ساز اشنا شویم.

مقاله پیشنهادی: از کجا رینگ لایت بخریم

دودوک یکی از سازهای ایروفن است.دودوک.یک هواصدا  زبانه دار با دولایه زبانه معرفی مبکنند که دارای  لوله هی صوتی هستند.دودوک وبالابان بسیار به هم.شبیه هستند.بالابان یک  ساز اذربایجان شرقی است و همین ساز در کردستان به نرمه نای معروف است. دودوک ساز مختص به ارامنه است.

مقاله پیشنهادی: بهترین برند اره موتوری

عده ای میگویند که دودوک و بالان  یکی  هستند ولی باکمی دقت در نوای این دوساز متوجه تفاوت این دو ساز در نوا وصدا میشوید.

تاریخچهی ساز دودوک

دودوک از سازهای اصیل ارامنه است. دودوک به نی سنتی ارامنه معروف است.موزیسین ارامنه قدمت این ساز را به ۰۰۲۱یال قبل از میلاد میداند ومیکوید که دودوک در دوران پادشاهی تیگران در کوهستان ارمنستان بوده است. این ساز در یال۵۰۰۲ به عنوان شاهکار میراث معنوی و شفاهی معرفی  شد.

نحوهی ساخت ساز دودوک

در ارامنه برای  ساخت دودوک از ساقه  وشاخه های قدیمی درخت زردالو استفاده مبکنند. باید از شاخه های درختان زرد الوی پنجاه تا شصت ساله استفاده شود. برای بخش دهانی دودوک از یقک که در ساحل رود ارس میروید استفاده میشود

نحوهی نواختن ساز دودوک

نحوه ی فوت کردن و به صدا دراوردن دودوک مشکل است و نوازنده با توان زیاد  باید فوت کند تا صدای دودک شنیده شود. بر سر ساز  دودوم قمیشی نصب میشود که انواع مختلفی دارد وهر کدام از قمیش ها صداز متفاوتی  دارند. به همین دلیل نوازندگان حرفه ای همیشه همراهشان انواع مختلف قمیش را به همراه دارند تا بتوانند بسته به حس وحال خود از قمیش ها استفاده کنند. ساز دودوک یکی از سازهایی است که یادگرفتنش مشکل است.

تنظیم صدای دودک

باتوجه به فرهنگ منطقه صدای دودوک  تنظیم میشود.باتوجه به فرهنگ های مختلف دودوک در سایزهای مختلف ساخته میشود وبه همین علت صدا ها باهم متفاوت است.

اندازه ای دودوک کوچک ۸۲سانتی متر،دودوک متوسط۳۳ سانتی متر و دودوک بزرگ ۰۴سانتی متر است.  ساز دودوک سانل بک اگتاو،دوکام و دونت میباشد. استفاده از انکشتان باعث میشود که نت های اضافی حدود  ۷تا۲۱نت را به نوازنده میدهد.

معروفترین نوازنده دودوک

دودوک یک ساز ارمنی است.جیوان گاسپاریان  در ارمنستان زندگی میکند ویکی از معروفترین نوازندگان دودوک ارمنی است.  او از ۶سالگی شروع به نواختن دودوک کرد ودر،۱۲سالگی اولین اجرای خود را در ارکیتر التونیان   برگزار کرد.

گاسپاریان در بارهی اولین آشنایی خود با دودوک میگوید:

تنهار۶سال داشتم که مادر فوت مرد وپدرم به جنگ رفت و در یتیمخانه دوران کودکی را به سختی گذراندم. در ان زمان مکان هایی مانند سینما بود که فیلم نشان میدادند. ان زمان فیلم ها صامت بودند سه نفر پایین پرده مینشستند ودودوک را مینواختن و نمایش را همراهی  می کردند. اولین بار که دودوک.

را سنیدم خیلی خوشم امد واز میان ان سه نفر  نوازنده استادشان مارکار بود خودم را به او رساندم  واز اوخواهش کردم به من یک دودوک بدهد  اوخیلی  خشن به من گفت که میخواهی چکار؟بذودرست را بخوان مگر تو پدرو مادر نداری؟

یک روز ظرفهای کهنه رافروختم وبه پیش استاد رفتم و پولم را به او دادم.او با دیدن پول ها ودست های کوچک عرق کرده من پول را پس داد و دودوک ساده ای را از جیبش دراورد و به من داد وگفت برو بزن تا برای خودت ادم شوی.

بسیار خوشحال شدم وتمام زمستان یک لخظه از دودوک غافل نشدم  و توانستم اولین اهنگ با نام دل یامان را بزنم.

در بهار به دیدن استاد رفتم  واز او خواستم به نواختنم گوش دهد.اشک از چشمان استاد سرازیر شد وبه من یک دودوک بهتر داد وگفت برو بزن تو نوازنده ماهری میشوی. این سخن استاد باعث شد من تشویق شوم  که در ۷۱ سالگی  دودوک را کامل یارکرفتم و به نواختنش مسلط شدم.

نحوه تدریس ساز دودوک

روش تدریس  در ابتدا آشنایی با ساختار ساز هست، انگشت گذاری و نت ها و کاملاطبق سیستم نت خوانی پیش میرم و ریتم خوانی به موازات با همدیگه پیش میرن و فواصل و تکنیک های ناب ارمنستان و از ملودی‌ها و نغمات فولکلور ارمنی برای تدریسم استفاده می‌کنم و با حال و هوای جغرافیا سعی می‌کنم که این ساز را معرفی کنم و به هنرجو ارائه بدم.

نحوه تمرین این ساز

توصیه می کنم برای این ساز در منزل بین یک ساعت تا یک ساعت و ربع تمرین کنید و زمان هایی که از لحاظ فیزیکی و ذهنی شادابی کامل رو دارید برای آن تایم در نظر گرفته تمرین کنید و انتخاب کنید بخاطر اینکه به سرعت رشد شما کاملاً کمک میکنه و موثر است.

بهترین سن برای یادگیری ساز دودوک

سن یادگیری این ساز به نظر بنده تجربه شخصی من است از ۱۲ سال مناسب است تا سن ۶۰ سال. اینم در نظر بگیریم که هیچ زمانی دیر نیست برای یادگیری موسیقی.

سؤال دیگری که ذهن هترجو را درگیر خودش میکند

این است  که چه مدت زمانی من این ساز را یاد میگیرم یا میتوانم قطعه نوازی کنم. بهترین پاسخ اینکه تنها ضمانت استاد تمرین  زیاد هنرجو است. اما تجربه شخصی من این بوده که در بازده زمانی یک ماه و نیم تا سه ماه با توجه به ارتباط من با هنرجویان موفق شده اند که اولین قطعه خودشان را بنوازند و مهم ان توصیه هایی بوده که گوش کردند و آن تمرین هدفمندی بوده که برای این ساز در نظر گرفتند.

با توجه به اینکه این ساز در کشور ما نوازندگان بسیار محدودی داره و انگشت‌شمار هستند کسی که این ساز را انتخاب می کندو با توجه به سطح نوازندگی عالیش می تونه از این طریق درآمد خوبی را کسب کند.

ساختمان ساز دودوک

ساز دودوک سازی استوانه ای شکل و توخالی است که برای ساخت آن از شاخه و چوب کهنه شده ی ساقه درخت پنجاه تا شصت ساله زردآلو استفاده می‌کنند. ساز دودوک 25 تا 40 سانتی متر طول دارد و دارای 9 حفره در سمت بالا و یک حفره در قسمت پایین پشت نی مخصوص انگشت شصت می باشد.

برای ساخت بخش دهانی آن از یقک که در ساحل رود ارس می‌روید استفاده می ‌کنند. دودوک دارای یک نی کوچک است که قمیش نام دارد، طول آن 9 تا 14 سانتی متر است و وظیفه ی تولید صدا را به عهده دارد.

قمیش به وسیله بست چوبی انعطاف پذیری احاطه شده که در طول نی متحرک است. یعنی قمیش های مختلفی را می توان بر روی دودوک نصب کرد که هر کدام صداهای مختلفی را تولید می کنند.

نحوه نگهداری قمیش

نحوه نگهداری از قمیش بسیار مهم است. قبل از نواختن دودوک نوک قمیش را در ارتفاع چند میلی متری آب قرار می دهند. به همین دلیل قمیش تا حدی رطوبت دارد.

قمیش را باید در محفظه ای سوراخ دار مثل ظرف پلاستیکی سوراخ دار قرار دهید تا جریان هوا در اطراف آن برقرار باشد. در غیر این صورت کپک های سبزی روی قمیش چوبی دودوک رشد خواهد کرد و شما دیگر نمی توانید با آن قمیش، دودوک بنوازید.

تنظیم صدای دودک

صدای دودوک را با توجه به فرهنگ منطقه تنظیم می‌کنند، زیرا در مناطق با فرهنگ‌های متفاوت دودوک با سایز‌های متفاوتی ساخته می‌شود که به دنبال آن باعث تفاوت در صدای دودوک می‌شود. ابعاد مرسوم آن ۲۸ سانتی متر (کوچک)، ۳۳ سانتی متر (متوسط)، ۴۰ سانتی متر (بزرگ) است.

دودوک دارای یک اکتاو، دو گام و دو نت است. ولی روش استفاده از انگشتان نوازنده، توانایی نزدیک شدن به نت‌های اضافی حدود هفت یا دوازده نت را به نوازنده می‌دهد.

نواختن دودوک

درحین نواختن با  نی ارمنی  نباید لب‎های خود را بالای دندان‎ها حلقه کنید. درحقیقت اصلا نباید لب‎های خود را به طرف داخل (دهان) حرکت دهید. این وسیله موسیقی باید در زاویه ۴۰ درجه قرار گیرد.

توجه داشته باشید که گونه ‏هایتان باید باد کنند. برای نواختن آن باید آرام باشید و تنفس خوبی داشته باشید. در طول نواختن سر خود را خم نکنید زیرا اینکار مانع از نفس کشیدن شما می‎شود

ژیوان گاسپاریان اهنگساز و نوازنده دودوک است او در   طی دوران زندگیش با هنرمندان مطرح همکاری داشت در سن نود و سه سالگی درگذشت.

زنده‌یاد ژیوان گاسپاریان در دهه هشتاد میلادی با هنرمندانی چون برایان انو، پیتر گابریل، مایکل بروک، برایان می، لایونل ریچی و حسین علیزاده همکاری داشته است.

آلبوم مشترک‌ این هنرمند با حسین علیزاده به نام «به تماشای آب‌های سپید نامزد جایزه گرمی در رشته بهترین موسیقی سنتی جهان شد.

او  هم‌چنین در آثاری چون «آخرین وسوسه مسیح»، «راه رفتن مرد مرده» و «گلادیاتور» نیز حضور داشته است. روحش شاد و یادش گرامی باد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن