خانه و سبک زندگی

کلاه اشپزی از کجا بخرم – بهترین کلاه آشپزی فانتزی، ساده، مردانه ارزان قیمت

کلاه آشپزی در مدلهای مردانه،زنانه،کودک،ساده،پارچه ای به فروش می رسد.قبل از خرید کلاه آشپزی به بررسی 12 مدل از نظر خریداران می پردازیم:

خرید محصول

مهمترین نکته ای که در هنگام آشپزی باید به آن توجه کرد، تمیزی و نظافت آشپزها در آشپزخانه است.

به همین دلیل پوشیدن روپوش آشپزی یکی از اصولی ست که باید در هنگام آشپزی کردن است. کلاه آشپزی هم یک بخش از روپوش آشپزهاست. که البته معروف به کلاه سرآشپز می باشد.

مقاله پیشنهادی: بهترین مارک اره سامورایی

این کلاه معمولا به رنگ سفید و مدل های خاصی است. که پیشینه ای جالب و شنیدنی پشت رنگ و چین های این کلاه وجود دارد. امروزه تمام آشپزها در آشپزخانه می بایست از این کلاه استفاده کنند، این کلاه انواعی دارد که هرکدام اسم و شکل متنوعی دارند. اگر خیاط باشید می توانید با گرفتن الگوهای کلاه خودتان به دوخت کلاه اقدام کنید.


1-کلاه آشپزی مدل I1582 بسته 10 عددی

خرید محصول


آشپزی شغل بسیار مهمی است و مثل سایر شغل ها، آشپزها نیز دارای یونیفورم خاصی هستند که کلاه سرآشپز یک بخش از این یونیفورم می باشد. این کلاه را به دلایل یهداشتی، زیبایی، و دلایل خاص سنتی مورد استفاده قرار می دهند. جنس اغلب کلاه ها از نخ صد درصد و یا نخ و پل استر است که هم وزن کمی دارد و هم باعث می شود هوا در آن جریان داشته باشد.

کلاه آشپزی و پیشینه استفاده از آن

اولین کلاه های آشپزی در آشپزخانه های سلطنتی مورد استفاده قراره می گرفتند، اما زمان دقیق تولید آن ها مشخص نیست. در قرن نوزدهم در فرانسه یک آشپز معروف و محبوب از کلاه آشپزی به عنوان لباس مخصوص سرآشپز استفاده کرد و به طور رسمی کلاه آشپزی به جهان معرفی شد. معروف ترین کلاه سرآشپز به کلاه زینتی معروف است را در انگلیسی به آن  toqueو در زبان فرانسوی toque blanche می گویند.

مقاله پیشنهادی: ایا شیر پاک کن خوبه

امروزه چندین مدل کلاه اشپزی وجود دارد که سرآشپزها از آنان استفاده می کنند:

  • کلاه گشاد آشپزی که در فرانسوی به آن lared toque Hat گفته می شود.
  • عرقچین Beanie
  • کلاه برت که بسیار هم معروف است.Beret
  • عرقچین فرق سر Skull cap
  • کلاه پلاستیکی بدون لبه Plastic Bonnet
  • کلاه بیس بال baseball cap

2-کلاه آشپزی کد 1135.3

خرید محصول


 هدف از گذاشتن کلاه در همه آشپزها یک مورد بسیار مهم است: کلاه مانعی برای تعریق باشد و از ریزش موها را در زمان پخت وپز محافظت کند.

به آشپزی که به طور حرفه ای دوره های آشپزی را گذرانده و در طبخ انواع غذاها تبحر دارد سرآشپز می گویند. کلاه سرآشپز نشان دهنده مقام حرفه ای او در آشپزخانه است. سرآشپزهایی که در محیط های حرفه ای  آموزش دیده و کار می کنند هیچگاه از عرقچین یا بیس بال به عنوان کلاه استفاده نمی کنند کلاه آن ها یک کلاه پلیسه یا سرگشاد است.

مقاله پیشنهادی: قویترین بلوور

اشاره کردیم که کلاه سرآشپز در واقع درجه و مقام او را نشان می دهد، که تا چه حد در کارش حرفه ای ست.  بلندی کلاه معمولا در حدود ۹ تا ۱۲ اینچ است. رنگ سفیدی دارد، بعضی از کلاه ها پلیسه هستند که مهارت سرآشپز را به نمایش می گذارد، یعنی هرچه پلیسه ببشتر باشد به این معنی ایت که سرآشپز با سابقه تر و حرفه ای تر است. برای مثال کلاهی که ۱٠٠ پلیسه دارد به این معنی است که سرآشپز یک مهارت خاص و استثنایی دارد. این کلاه به عنوان جایزه به سرآشپزی تعلق می گیرد که بتواند به ۱٠٠ روش مختلف تخم مرغ بپزد.


3-کلاه آشپزی صامو پرشین مدل I234

خرید محصول


البته در بعضی مناطق دیگر، بلندی کلاه حرفه ای بودن سرآشپز را به نمایش می گذارد.

کلاه سرآشپز حرفه ای و سرآشپز معمولی چه تفاوت هایی دارد؛

به غیر از سرآشپز،یک آشپز اصلی نیز در آشپزخانه فعالیت می کند که معمولا در محیط های غیر رسمی به او سرآشپز هم می گویند. آشپز اصلی کسی است که به عنوان سرآشپز تحصیل کرده باشد اما دوره حرفه ای ندیده باشد و مدرکی نیز کسب نکرده باشد.

آشپزهای غذاهای فوری معمولا یک عرقچین کوچک یا یک کلاه پلاستیکی بر سر می گذارند که با یک نوار به سرشان بسته شده است. این نوع پوشش در آشپزخانه های امروز به عنوان کلاه سر آشپز شناخته شده.

مقاله پیشنهادی: ابزار زن چوب

انواع کلاه های غیررسمی برای آشپزی:

کلاه برت همان سرپوش های معروفی است که اختصاصی پیتزاپزهای ایتالیایی است. بعد از جنگ های جهانی عرقچین ها و کلاه پادگان روی کار آمد که در میهمانی های شام خودمانی استفاده می شدند.

 کلاه های  بیس بال از انپوع دیگر کلاه های غیرررسمی هستند که استفاده می شوند. کلاه های مدرن امروزی با یک مارک شرکت تولید کننده خود را نشان می دهند مانند انواع پوشاک که با برچسب های نشان دهنده شرکت هایشان وارد بازار می شوند.

رنگ کلاه سرآشپز معمولا سفید است که با لباس او هماهنگی داشته باشد.


4-کلاه آشپزی کد IGD-98 رنگ سرمه ای تیره

خرید محصول


کلاه های سرآشپز در انواع مختلف درشکل ها سنتی و مدرن وجود دارند:

  • کلاه توک، کلاهی است بلند وگرد و اکثرا بدون لبه ویا لبه بسیار نازکی دارد. این کلاه پلیسه است، تعداد پلیسه های آن معمولا ۱٠٠ پلیسه است. وتعداد همانطور که گفته شد تعداد پلیسه های ببشتر نشان از مهارت آشپز و میزان حرفه ای بودن اوست.

کلاه های توک دارای انواعی است:

امروزه کلاه های توک را با کمتر از ۱٠٠ پلیسه تولید می کنند. و به آن ها کلاه یک توک می گویند این نوع کلاه حالت ثابتی دارد و تغییری در چین ها و پلیسه های آن ایجاد نمی شود. و نوع دیگر که همین شکل را دارد اما پلیسه های آن حالت لش پیدا می کند و تغییر حالت می دهد.

مقاله پیشنهادی: قیمت گوشی پزشکی ارزان

یک مدل کلاه توک تک سایز توسط تولیدکنندگان ساخته شده است که با یک قلاب در پشت کلاه، اندازه آن تنظیم می شود. یا کلاهی دیگر که به شکل دریچه هوا تولید شده و باعث می شود هوا در آن عبور داشته باشد.

سربند، کلاه های کشی و عرقچین ها نیزشکل دیگری از کلاه برای سرآشپزها می باشد.

کلاه عرقچین را احتمالا زیاد دیده اید. شکلی استوانه ای یا مخروطی شکل دارد. که کنارهای آن پهن تر و نوک آن کشیده تر است. شییه یه کلاه بسکتبال بدون لبه است. در برخی از آنها پایین کلاه کش دارد.

سربند شباهت به دستمال سر دارد اما با نوارهای پارچه ای در پشت سر بسته می شود.

مهمترین دلیل برای پوشیدن کلاه توسط سرآشپز، حفظ سلامتی و بهداشت است.با پوشاندن کامل موی سر امکان ریزش مو خیلی کم می شود.

دلیل سفید بودن لباس مخصوص سرآشپز: رنگ سفید کلاه  و لباس مخصوص نشان از پاکیزگی آشپزخانه دارد. در واقع سرآشپز یا این یونیفورم این پیام را منتقل می کند که غذای کاملا بهداشتی را درآشپزخانه بهداشتی طبخ می کند.

رنگ کلاه آشپزی: کلاه و روپوش سنتی سرآشپز به رنگ سفید است. اما در بین کلاه ها رنگ مشکی نیز دیده می شود.  در ضمن اینکه ممکن است کلاه سرآشپز در رنگ های تند و طرح های خط خطی هم وجود داشته باشد.


5-کلاه آشپزی کد IGD رنگ سفید بسته سه عددی

خرید محصول


مقاله پیشنهادی: مقوا فابریانو ۴۰۰ گرمی

6-کلاه آشپزی کد SA2 رنگ سرمه ای

خرید محصول


7-کلاه آشپزی کد IGD55 رنگ قرمز

خرید محصول


8-کلاه آشپزی مدل L17

خرید محصول


9-کلاه آشپزی کد SA3 رنگ سفید

خرید محصول


10-کلاه آشپزی کد SA4 رنگ آبی

خرید محصول


11-کلاه آشپزی کد 01

خرید محصول


12-کلاه آشپزی کد 1135.10

خرید محصول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن