خانه و سبک زندگی

خرید بهترین مارک کبریت ارزان قیمت + 5 مدل با کیفیت

کبریت در انواع دائمی، فانتزی، بلند رنگی، با خطر، بزرگ، توکلی، چوبی، کبریت قدیمی، طرح فشنگ، شومینه، قدیمی، توکلی به فروش می رسد. قبل از خرید کبریت به بررسی نکات خرید آن می پردازیم:

خرید محصول

آتش نخستین دستاورد بشر بوده است و از عناصر اصلی زندگی است ، بشر در طول تاریخ مدام کوشیده است تا راهی آسان برای برپایی آتش اختراع کند ‌ نتیجه سالها تلاش، آزمایش و خطا ، اتفاقات غیر منتظره چوب های کوچک و نازکی با سر قرمز است ، که با یک کشیده شدن روشن میشود.
کبریت ها در دو سایز پایه ، بلند و کوتاه ،ایمن و بی‌خطر و پر خطر ساخته میشوند که مواد شیمیایی به کار رفته در این نوع متفاوت است .

کبریت ها همه چوب سفید و سری قرمز دارند ولی امروزه نوع فانتزی و رنگی آن ها در بازار وجود دارد ، گوگرد این کبریت ها به رنگ های سبز، سفید ، زرد و… است . کبریت ها اغلب در بسته های مقوایی بسته بندی میشوند و بعضی از آنها نیز دارای بسته چوبی می باشد .

بعضی کبریت ها ضد آب ، ضد طوفان ، ضد باد و … می باشند.
تولید کنندگان کبریت در ایران شامل : توکلی ، مدیا ، ستاره ممتاز و… میشوند.
در بحث زیر راجع به اینکه کبریت ازچه ساخته میشود ، تاریخچه کبریت بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی :روسری مخصوص ورزش

هنگامی که از کبریت حرف میزنیم کارکرد ، و شکل و شمایل اش آنقدر برایمان بدیهی است که به دنبال تعریفی برای آن نباشیم . میتوان کبریت را اینگونه توصیف کرد : کبریت چوب نازک و کوچکی است که در قسمت سر آن گوگرد یا سایر مواد شیمیایی است ، که با کشیدن یا اصطکاک دادن روی بدنه جعبه ، سری آن آتش میگیرد .


 

خرید محصول

1-کبریت توکل طرح دلاور

کبریت توکل طرح دلاور

خرید محصول

مشخصات

ابعاد

3x3x9 سانتی‌متر

وزن

100 گرم

جنس

چوب , گوگرد


کلمه گرمیت که توسط مردم ساکن لرستان و کردستان استفاده می‌شود به مفهوم همان واژه فارسی کبریت است. کرمیت یا گرمیت از ریشه گر به معنی گر گرفتن. گرم شدن و میت که نسبیت مکان و جای دادن است را میدهد .

مقاله پیشنهادی :اسباب بازی حباب ساز برقی

پیش از اختراع کبریت برای آتش روشن کردن ، یک چوب نوک تیز یا مته خاصی را روی یک صفحه پهن می چرخاندند،کنار آن مواد خشکی مثل مو یا کهنه ، ریشه و چوب های پوسیده میگذاشتند تا گرمای به دست امده از چرخاندن سبب آتش زدن ماده مورد نظر شود. در برخی از قبایل نیمه متمدن و جاهایی که به کبریت دسترسی ندارند ، از این شیوه برای بر پا کردن آتش استفاده میکنند .

مقاله پیشنهادی :کمپرسور پربازده(he) چیست

همچنین از چوب های نازک ، یا چوب شاهدانه هم در گذشته به عنوان کبریت استفاده میشده است . یک یا دو سران را در گوگرد مذاب فرو میکردند که در مواجهه با شی ایی شعله ور ، افروخته می‌شده است . حدود سیصد سال پیش دانشمندان روش های گوناگونی را روشن نمودن آسان آتش اختراع کردند . یکی از این روش ها این بود که مقداری سولفور را در ترکیبی از کاران دو پتاسیم و قند می گذاشتند و با این کار آتشی روشن میشد .

مقاله پیشنهادی :چگونه صندلی درست کنیم

روش دیگر نیز اینگونه بوده است مقداری سولفور. ا روی سر چوبی می‌زدند ، سپس کمی در اسید سولفوریک نگه می داشتند سپس مقداری کاران دو‌پتاسیم و قند فراهم کرد و چوب را در آن می‌گذاشتند تا در اثر واکنش های شیمیایی سولفور شعله ور میشد و در نهایت چوب نیز آتش می‌گرفت.


2-کبریت طرح یونیکورن کد 204

کبریت طرح یونیکورن کد 204

خرید محصول

مشخصات

ابعاد

1.5*3.5*5.3 سانتی‌متر

وزن

5 گرم

جنس

چوب , گوگرد

نوع

کبریت


ایراد این شیوه گرانی آن بود و فقط مختص ثروتمندان بود و روش ایمنی نبود و خطراتی داشت زیرا آتش را به پیرامونش پرت میکرد و احتمال سوزاندن لباس افراد نیز وجود داشت .

مقاله پیشنهادی :عکس ماسک لب

اولین کبریت به شکل امروزی در سال ۱۸۲۷ بوسیله فردی به نام جان والکر ابداع شد . این شخص در آزمایشگاه با یک چوب در حال هم زدن مواد شیمیایی که ترکیبی از آنتیموان سولفیت، پتاسیم کلرات، صمغ و نشاسته بود ،کع پس از پایان کار چوب را بیرون آورد و برای تمیز نمودن چوب از مواد شیمیایی آن را روی میز کشید و در کمال تعجب چوب آتش گرفت .

به این صورت او به طور اتفاقی توانست اولین کبریت اصطکاکی را کشف کند . این کبریت ها چوب های نازکی بودند که نوک آنها اول گوگردی میشد و بعد در کلرات پتاسیم و رصن و گوگرد اکسیژنه آن را فرو می بردند و در پایان در محلول اسید سولفوریک آغشته میشد و در سال ۱۸۳۰ میلادی شخصی به نام شارل سوریای از کشور فرانسه ،کبریت فسفری را ابداع کرد که با فسفر سفید ساخته شده بود . وی به طور اتفاقی کبریتی را به دیواره ای که پوشیده از فسفر بود کشید و بلافاصله کبریت روشن شد .

مقاله پیشنهادی :روان نویس قابل شارژ

پس از این دیگر کبریت ها به نحوی بودند که با کشیده شدن کاغذ شیشه ای مشتعل می شدند و در حال حاضر حدود میلیون ها کبریتی که در دنیا استفاده می‌شود همه با مکانیزم مالشی آتش ور می‌گردند . خمیر کبریت های های امروزی از کلرات پتاسیم، سولفور آنتیمون و آب صمغ است و به علت خطرهای فسفر سفید، کارل رانس و لوندسترم فسفر بی‌شکل را که ترکیبی از فسفرسفید و قرمز است را استفاده می کنند.


3-کبریت طرح Happy Birthday کد 735

 

خرید محصول

مشخصات

ابعاد

1.5×3.5×5.3 سانتی‌متر

وزن

20 گرم

جنس

چوب , گوگرد


با اینهمه آلمانی ها این اختراع را به کامرر نسبت میدهند و اتریشی ها و مجارستانی این اختراع را مربوط به اتین رومر و پرشور می دانند. اولین کارخانه کبریت سازی جهان توسط کامرر آلمانی در سال ۱۸۳۲ روی کار آمد .

در ایران چوب خشک آغشته به آب گوگرد که خشک میشد را کبریت می‌خواندند. این کبریت ها با میزان کمی گرما شعله ور شد . اولین کارخانه کبریت سازی ایران کبریت توکلی است.

قوطی کبریت یا جعبه کبریت ،ابتدا از چوب بود ،ولی امروزه جعبه کوچک مقوایی است ،دو سمت پوشش بیرونی آن کاغذ نازکی وجود دارد . طول این جعبه ۵ ، عرض ۳ و ارتفاع اش تقریبا ۵/۱ سانتیمتر می باشد و به طور متوسط حدود ۴۰ عدد چوب کبریت در آن جا داده میشود . در بغل این جعبه یک سطح سنباده مانند و زبر است که با مالش دادن کبریت روی آن ، سری قرمز رنگ کبریت شعله ور میشود.

هر عدد چوب کبریت حدود ۴ سانتی متر طول دارد و سری آن با خمیر کبریت پوشانده شده است . در سال ۱۹۴۰ میلادی کبریت هوایی با طول ۳۹ سانتی متر در دانمارک تولید شد و پیشتر نیز در سال ۱۸۳۳ در آلمان کبریت هوایی با طول ۲۰ سانتی متر و قطر ،۵ میلی متر تولید میشد . بعدها در سال ۱۹۷۳ شرکت آمریکایی آنی تولز کبریت های یک‌متری می ساخت.

انواع کبریت : کبریت ها را بمی توان به طور کلی به دو نوع دسته بننوعکرد . کبریت های ایمن و بی خطر یک نوع ازکبریت ها هستند که فقط در صورت مالش دادن و اصطکاک بر سطح خاصی شعله ور میشوند و نوع دیگر کبریت هایی هستند که با هر سطح زبری در تماس باشند آتش میگیرند.


4-کبریت ستاره ممتاز مدل MTCH 600 بسته 5 عددی

کبریت ستاره ممتاز مدل MTCH 600 بسته 5 عددی

خرید محصول

مشخصات

_ابعاد

5.3×3.5×1.5 سانتی‌متر

وزن

5 گرم

جنس

چوب , گوگرد


کبریت های ایمن و بی خطر در سال ۱۸۵۲ توسط کارل لاندشتروم در شوید ابداع شدند . قسمت سری این کبریت ها با کاران پتاسیم و گوگرد آغشته شده و فقط اگر با ترکیبات فسفر قرمز که در پهلوی قوطی کبریت ها وجود دارد. کشیدن شوند ، مشتعل میشوند ولی در کبریت های نوع دیگر سری آن ترکیبی ازکارات پتاسیم ،تترافسفروس ،تری سولفید ،اکسید روی، چسب خاص ، ذرات شیشه و رنگ مخصوص ای باشد .

ساخت کبریت : تمام کبریت ها از دو قسمت چوب کبریت و سری که دارای مواد آتش زا است تشکیل شده است. این محصول اغلب از چوب درختان یا مقوا ساخته می‌شود و این قسمت نباید آنقدر سفت باشد که نتواند موادی مثل پارافین را به خود بگیرد و نباید بسیار نرم باشد که زمان کار و کشیده شدن شکسته شود و یا فرمش عوض شود .

تراشه های چوب کبریت را پس از اینکه در اندازه های مدنظر برش دادند ، در مخزنی از فسفات آمونیوم می ریزند ، این مایع از شعله ور شدن ناگهانی همه چوب ها جلوگیری می کند و اگر چوب کبریت روشن در اثر بی دقتی به جای بیفتد بدون شعله می سوزد تا خاموش شود. سپس تراشه ها را از مخزن سولفات آمونیوم خارج می‌کنند و درون مخزن رنگ می‌گذارند و چوب ها به ردیف داخل سوراخ های یک سری صفحه فلزی قرار داده می شوند.‌

محل این صفحه ها بر روی تسمه های متحرک است ، که تراشه ها را برای جذب مواد آتش زنه از بخش‌های دیگر کارخانه رد میکند. سپس ابتدا تراشه از مخزن حاوی پارافین مذاب عبور داده میشود، که پارافین سبب می شود که اتش از سری به چوب برسد بدون پارافین پس از اتش ور شدن کبریت و سوختن مواد سری آن ، آتش نیز خاموش می شود.


5-کبریت طرح شازده کوچولو کد 1055

کبریت طرح شازده کوچولو کد 1055

خرید محصول

مشخصات

ابعاد

1.5×3.5×5.3 سانتی‌متر

وزن

20 گرم

جنس

چوب , گوگرد


مخزن بعدی دارای مواد شیمیایی آتشزا است . کبریت ها پس از اینکه به این مواد آغشته شده شدند، برای خشک شدن آنها را حدود یک ساعت در دستگاه های حرارتی مخصوصی میگذارند . بعد از خشک شدن به طور اتوماتیک از تسمه ها جدا میشوند و به تعداد مد نظر درون جعبه های کبریت قرار میگیرند.

جعبه های کبریت پس از آزمایش کنترل کیفیت ،وزن شده ، رنگ و نشان سازنده روی آنها درج میشود . بغل های هر جعبه با لایه ای از چسب ،ماسه و گونه ای از اسید پوشانده میشود . بعد از خشک شدن ، جعبه های کبریت در بسته های بزرگتر ۱۲ تایی جعبه قرار گرفته و به بازار عرضه میشوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن