تکنولوژی

قیمت کنتاکتور پمپ آب – راهنمای خرید کنتاکتور پمپ آب قیمت مناسب تک فاز

کنتاکتور در مدلهای تک فاز،سه فاز،اشنایدر،پارس فانال،کولر گازی،ال اس،چانت و 32 آمپر به فروش می رسد.قبل از خرید کنتاکتور به بررسی 3 مدل از نظر خریداران می پردازیم:

خرید محصول

کنتاکتور چیست: این قطعه مربوط به حرفه مهندسی برق می‌شود و مرتبط با سیستم‌های قدرت است. هیوندای، اشنایدر، زیمنس، ال اس، استوک، ا ب ب، آ ا گ، بوبین، بی متال، پارس، پارس اروند، تله مکانیک، جنرال الکتریک، دی سی، رعد، ستاره مثلث و… از جمله شرکت‌هایی هستند که این محصول را تولید می‌کنند. کنتاکتورها برای مصارفی مانند کولر گازی، جرثقیل، تابلوی برق، پمپ آب، برق صنعتی و غیره به صورت‌های تک فاز، دو فاز، خازنی، بی‌صدا، 12 ولت، 32 آمپر، حرارتی، چهار پل، دائم‌کار، دو پل، دوبل، روشنایی، ریموت‌دار، رله‌ای و زماندار تولید می‌شوند. در دیجی‌کالا نمونه تک فاز آن یافت می‌شود.

مقاله پیشنهادی :لاک تلخ از کجا بخرم

افرادی که مشغول کار در حرفه مهندسی برق هستند، حتماً با قطعه کنتاکتور آشنایی دارند. کنتاکتور از کاربردی‌ترین تجهیزات مورد استفاده است که در صنعت برق و سیستم‌های قدرت کاربرد دارد. برای قطع و وصل کردن مدارهای قدرت از راه دور از کنتاکتورها استفاده می‌شود.

مقاله پیشنهادی :ضبط تصویری مارشال

در بیشتر موارد افراد قطعه‌های رله و کنتاکتور را با هم اشتباه می‌گیرند و این به این دلیل است که این دو قطعه بسیار به هم شبیه هستند با این تفاوت که کنتاکتورها برای آمپر بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. کنتاکتور در واقع یک نوع کلید الکترومغناطیسی است که با سیم‌پیچی مغناطیسی کار می‌کند و کاربرد آن در کلیدزندی یک مدار قدرت یا کنترل است.

مقاله پیشنهادی :قیمت سبزی خرد کن پاناسونیک

کنتاکتورها با توجه به عملکرد و اندازه در انواع وسیعی تولید شده‌اند. از کنتاکتورهای بسیار کوچک که با ولتاژ تغذیه AC کار می‌کنند تا کنتاکتورهای با 1 متر عرض و یا بیشتر که با ولتاژ تغذیه چند کیلوولت و آمپراژ بالا کار می‌کنند.

مقاله پیشنهادی :سایت لباس خانگی ارزان


1-کنتاکتور تکفاز 25 آمپر مدل JCT225

خرید محصول


کنداکتورها این امکان را فراهم می‌کنند که مدار را از راه دور کنترل و قطع یا وصل کرد. کنتاکتور از طریق تحریک یا وصل شدن سیم‌پیچ مغناطیسی (بوبین) فعال می‌شود و مداری با قدرت 3 فاز را وصل می‌کند و برعکس این عملکرد، در واقع قطع شدن ولتاژ سیم‌پیچ مغناطیسی، کنتاکتور قطع می‌شود. تفاوت دیگری که رله با کنتاکتور دارد این است که عملکرد سریع‌تری دارد. کنتاکتورها به دلیل استفاده از آمپراژ بالا کندتر عمل می‌کنند.

مقاله پیشنهادی :بهترین مارک ژیلت

به منظور هدایت کنداکتورها یک یا دو کنتاکت باز روی آنها نصب می‌شود. مدل 9 آمپری تا 800 آمپری از پرکاربردترین کنتاکتورها هستند که با ولتاژهای سیم‌پیچ متنوعی عرضه شده‌اند. سیم‌پیچ‌های مغناطیسی کنتاکتور در مدل‌های متنوعی مثل 24، 48، 110، 220، 380 یا … AC یا  DC یافت می‌شوند.

مقاله پیشنهادی :بهترین مارک نردبان

این سیم‌پیچ‌های مغناطیسی در صورتی که دچار خرابی و از کار افتادگی شوند، قابل تعمیر هستند و بسته به نیاز کاربر در ولتاژهای معین مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مشاهده انواع کنتاکتورها و خرید می‌توانید به سایت فروشگاه تهران برق رجوع کنید و یا شماره 02133988516 را شماره‌گیری فرمایید. تهران برق تیم متخصصی دارد که تمامی پرسش‌های شما را پاسخگو هستند.

اجزای کنتاکتور عبارتند از: 1. تیغه (کنتاک): تیغه فرمان و تیغه قدرت دو نوع تیغه اصلی هستند که در هر کنتاکتور موجود می‌باشند. از نام این تیغه‌ها مشخص است که از هر کدام در مدارات قدرت و فرمان استفاده می‌شود که هدایت جریان الکتریکی را بر عهده دارند. اشکال نرمالی اوپن (NO) و نرمالی کلوز(NC) از اشکال تیغه‌های فرمان هستند که در کنتاکتور قرار می‌گیرند.تیغهNO در حالت عادی باز است و تیغهNC در حالت عادی بسته است و با تحریک بوبین تغییر وضعیت می‌دهند.تیغه پلاتین کنتاکتور قدرت نیز وظیفه عبور جریان و قطع و وصل آن را برعهده دارند. طرز کار تیغه‌ها به این شکل است که با هر بار تحریک بوبین تغییر وضعیت داده و جریان را قطع ووصل می‌کنند. تیغه پلاتین کنتاکتور کمکی نیز مشابه تیغه پلاتین کنتاکتور اصلی به صورت نرمالی باز و بسته طراحی شده و در قسمت بالای کنتاکتور و یا کنار آن نصب می‌شوند.


2-کنتاکتور سایکو مدل CJX2-18

خرید محصول


  1. بوبین (سیم‌پیچ یا رله): با عبور جریان برق از بوبین و القاء حالت الکترومغناطیسی، این قطعه حالت آهن‌ربایی پیدا می‌کند و کنتاکت‌ها را به هم نزدیک و متصل می‌کند.
  2. هسته ثابت فلزی
  3. هسته متحرک فلزی: بر اثر تحریک بوبین‌ها هسته متحرک فلزی به سمت هسته ثابت متمایل می‌شود.
  4. فنر بازگشت: زمانی این فنر مورد استفاده قرار می‌گیرد. که بعد از حذف تحریک که خاصیت آهنربایی هسته متحرک از بین می‌رود، بتواند به مکان اولیه خود برگردد.
  5. قالب عایق (محفظه): برای ایزوله کردن بخش‌های هادی و خطرناک در کنتاکتور نیاز به یک محفظه عایق هست. در این صورت سلامت افراد حفظ خواهد شد.

رله حرارتیهم از قطعاتی است که می‌تواند از اجزاء کنتاکتور شناخته شود. این قطعه برای حفاظت از بارهایی که به کنتاکتور وصل می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بعضی از کنتاکتورها این رله‌ها روی بدنه و در برخی دیگر به صورت اختیاری نصب می‌شوند. در صورت اضافه شدن باری به کنتاکتور رله عمل می‌کند و از آسیب رسیدن به بار جلوگیری می‌کند.

 

البته در صورت نیاز لوازم جانبی هم به این موارد اضافه خواهد شد. استفاده از کنتاکتور مزایایی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.قابلیت قطع و وصل به دفعات/ 2. امکان کنترل از راه دور همانطور که قبلاً اشاره شد، یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های کنتاکتورهاست. در واقع با داشتن کنتاکتور مدار فرمان را می‌توان اتومات کرد./ 3. عمر کنتاکتورها نسبت به کلیدها بیشتر است و این به این دلیل است که کنتاک‌ها ساییدگی ندارند./ 4. اگر مدار فرمان مناسب کنتاکتور طراحی شود، سرعت قطع و وصل افزایش می‌یابد./ 5. در زمان‌های قطع و وصل جریان برق، مدار کنتاکتورها برای راه‌اندازی مجدد نیاز به استارت دارد که امنیت این قطعه را برای جلوگیری از خطرات وصل آنی برق برقرار می‌کند./ 5. از لحاظ اقتصادی و ایمنی، سپردن حفاظت دستگاه‌ها به کنتاکتورها بسیار تأکید می‌شود./ 6. همچنین قبلیت وصل شدن به PLC از دیگر مزایای این قطعه است.


3-کنتاکتور ترایشی مدل CJX2-12

خرید محصول


کنتاکتور وسیله‌ای است که برای قطع و وصل جریان‌های مدار قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که به جای اینکه به طور دستی یک کلید را قطع و وصل کنیم، یک جریان کوچک به داخل کنتاکتور فرستاده می‌شود و باعث وصل شدن کنتاکتور می‌شود و هنگامی که این جریان قطع شود، کنتاکتور نیز قطع می‌شود. جریانی که کنتاکتور را قطع و وصل می‌کند نسبت به جریان کنترل‌کننده و ورودی کنتاکتور کوچک‌تر در نظر گرفته شده است. از کنتاکتورهای با ضریب اطمینان بالا که می‌توانید در مدارهای قدرت خود استفاده کنید، کنتاکتور اشنایدر است که دامنه وسیعی از کارکردهای الکتیریکی را دارد.

علاوه بر صنعت، در آپارتمان‌ها و ساختمان‌ها هم از کنتاکتورها استاده می‌شود. در واقع می‌شود تابلوی برق ساختمان را به یک کنتاکتور وصل کرد و برای ایمنی بیشتر یک محافظ را هم به کنتاکتور وصل کرده و کلیدی را به آنها متصل کنیم. در این صورت، با وجود نوسان در برق هر دو خاموش می‌شوند و آسیبی به تجهیزات برقی داخل ساختمان نخواهد رسید. موردی که باید به آن توجه کرد این است که برای اتصال مصرف‌کننده به شبکه باید از کنتاکتوری استفاده کرد که با مشخصات مصرف‌کننده هماهنگی لازم را داشته باشد. برای مثال کنتاکتور جریان نامی و جریان راه‌اندازی مصرف‌کننده و جریان اتصال کوتاه را تحمل کند و اگر مشکلی روی داد و برق قطع شد، جرقه نزند.

همانطور که مطرح شد از اجزای اصلی کنتاکتور تیغه پلاتین و هسته اصلی هستند که هرکدام وظیفه مخصوص و جداگانه خود را دارند. در ادامه راهنمای خرید تیغه پلاتین کنتاکتور در اختیار شما قرار داده می‌شود. (بقیه موارد این پاراگراف در بالا ذکر شده است.)

مواردی که کنتاکتورها مورد استفاده قرار می‌گیرند از قرار زیر است.:

راه‌اندازی انواع موتورهای اسنکرون، تغییر جهت گردش موتور، راه‌اندازی موتورهای سری، راه‌اندازی موتورهای شنت، کنترل بارهای اهمی و …

نکات قابل توجه در هنگام خرید پلاتین کنتاکتور:

در انتخاب تیغه پلاتین کنتاکتور باید به موارد زیادی توجه کنید تا مناسب‌ترین تیغه را برای کنتاکتور مورد نظر خود تهیه کنید. زمانی که اقدام به خرید می‌کنید باید در راهنمای خرید تیغه توانایی تشخیص مدل و تیپ تیغه را داشته باشید. به طور مثال تیغه پلاتین کنتاکتور در مدل‌های B32 تا B370، مدل‌های قدیمی و جدید تله مکانیک، مدل‌های قدیم و جدید LS و LSK، تیپ‌های CK05 تا CK12 و غیره تولید شده و مورد استفاده هستند.از طرف دیگر کارخانه‌های بسیاری از جمله زیمنس، اشنایدر، آگوت و… هستند که این قطعه را تولید می‌کنند. پس نیاز است برای انتخاب از میان انوع متنوعی که این کارخانه‌ها ارائه می‌دهند، با مطالعه و دقت، براساس طول عمر، قیمت، کارایی و … تیغه مورد نظر را انتخاب کرد. حتما لازم است قبل از خرید قیمت‌های شرکت‌های مختلف با هم سنجیده شوند تا تیغه باکیفیت و قیمت منساب خریداری شود

هر چه شدت جریان عبوری از کنداکتور بیشتر باشد، تیغه پلاتین کنتاکتوری که تهیه می‌شود باید در ابعاد بزرگتری باشد تا بتواند بدون مشکل و مسئله جریان مورد نظر را در مدار عبور داده و آن را قطع نکند. لذا توجه به سایز و ابعاد تیغه در کنتاکتورها حائز اهمیت ست.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید جریان نامی و ولتاژ تیغه است. جریان نامی در تیغه باید بیشتر از جریان عبوری از آن باشد تا به کنتاکتور فشاری وارد نشود و کارایی آن را تحت تأثیر خودش قرار ندهد. عبور جریان بیش از جریان نامی همچنین طول عمر کنتاکتور را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. لذا لازم است حتماً به این نکات در هنگام خرید توجه شود.

ولتاژ نامی تیغه کنتاکتور هم باید با ولتاژ مدار تناسب داشته باشد. اگر این ولتاژ از ولتاژ مدار بیشتر یا کمتر یاشد، دستگگاه تا حد زیادی کارایی خود را از دست خواهد داد.


 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن