خانه و سبک زندگی

خرید کولیس ارزان – کولیس دیجیتال ارزان قیمت

کولیس در مدلهای دیجیتال،میتوتیو،اینسایز،ورنیه به فروش می رسد.قبل از خرید کولیس به بررسی 9 مدل از نظر خریداران می پردازیم:

خرید محصول

کولیس‌ها ابزار بسیار مهمی هستند که در حرفه‌های بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وسیله ممکن است ساده باشد و یا اینکه دیجیتالی. وظیفه‌ای که دارد این است که اندازه‌گیری کند. برای اندازه‌گیری ارتفاع، برای ترمز، تراشکاری، جواهرسازی، چرخ دنده، چربی‌سنجی، خط‌کشی، خودرو، زاویه‌سنجی و… زمینه‌هایی است که این ابزار در آن کاربرد دارد. کولیس‌ها یا از برنج، یا پلاستیک و چوب و مواردی از این دست ساخته و در شکل‌های پایه‌دار، ساده، دیجیتال، تناسبی، چاقویی، شاسی کوتاه، ساعتی، خط کش، اینچی، 15 سانتی و شیاردار در بازار عرضه می‌شوند. شرکت‌های تولیدکننده این ابزار عبارتند از: شیائومی، میتوتویو، ورک زون، رونیکس، ال جی، گوانگلو، جنرال، توسن، تاف و…

مقاله پیشنهادی :بهترین مارک نردبان خانگی

کولیس‌ها به دلیل دقت زیادی که دارند، دامنه کاربرد وسیعی دارند . ریزترین اندازه‌ها را می‌توان توسط آنها اندازه‌گیری کرد. اندازه‌هایی مثل عمق و ارتفاع قطعه، شیار، قطر قطعه کار و به طور خلاصه سنجش دقیق عمق، قطر و طول داخلی و خارجی توسط این وسیله صورت می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی :قیمت لاک تلخ


1-کولیس مدل DC-102 گستره 0-150 میلی متر

کولیس مدل DC-102 گستره 0-150 میلی متر

مشخصات

 • جنس
  استیل ضد زنگ
 • وزن
  140 گرم
 • شیوه خواندن
  دیجیتال
 • حداکثر میزان اندازه‌گیری
  15 سانتی‌متر
 • واحد اندازه گیری
  میلی متر
 • سایر توضیحات
  مناسب برای استفاده در کارگاه های صنعتی ، تراشکاری ها ، آزمایشگاه ها و …
 •  
  بدنه ساخته شده از استیل ضد زنگ
 •  
  دارای دکمه ی صفر کردن
 

خرید محصول


آن چنان دقت بالایی در کولیس‌ها هست که درصد خطای آن را بسیار پایین می‌آورد و در دقت‌های اندازه‌گیری متفاوت، حتی تا قابلیت سنجش تا مرتبه صدم میلی‌متر از آنها یافت می‌شود. در نتیجه ابعاد مورد نظرتان را می‌توانید مستقیماً اندازه‌گیری کنید.

مقاله پیشنهادی :پنل ضبط مارشال تصویری

کولیس‌ها را می‌توان دسته‌بندی کرد. بسته به نحوه سنجشی که انجام می‌دهند در سه دسته قرار می‌گیرند. دسته اول که متداول‌ترین آنها ست، با نام کولیس ورنیه یا معمولی و یا کولیس ساده شناخته شده است. دسته دوم کولیس ساعتی است یا عقربه‌ای که از نظر ظاهری هم به ساعت شبیه است.

مقاله پیشنهادی :سبزی خردکن ارمغان

دسته سوم هم به عنوان پیشرفته‌ترین نوع کولیس، کولیس دیجیتال یا رقمی است که اگر چه دقت بالایی دارند، کار با آنها بسیار ساده است. معمولاً کولیس‌ها با دامنه‌های اندازه‌گیری 0 تا 15، 0 تا 20 و 0 تا 30 سانتی‌متری و دقت 0005/0 و 001/0 اینچی، از سایرین پرکاربردتر و رایج‌تر هستند.

مقاله پیشنهادی :لباس تو خونه ای

برای اینکه بتوانید خریدی مطمئن در این زمینه داشته باشید و درست انتخاب کنید، به این مقاله نیاز پیدا خواهید کرد. در ادامه به این مبحث خواهیم پرداخت و توضیحات لازم را ازائه خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید و اطلاعات ارائه شده را به خاطر بسپارید. 

مقاله پیشنهادی :بهترین ژیلت برای خانمها


2-کولیس کد 22 گستره 0-155 میلی متر

خرید محصول


کولیس براساس اختلاف بین دو تقسیم‌بندی توسط پیرورنیه در سال 1363 میلادی در فرانسه اختراع شد. در حدود شش قرن قبل از میلاداولین کولیس در لابه‌لای لاشه‌های یک کشتی در نزدیکی سواحل ایتالیا اولین کولیس‌ها کشف شدند. در رم و یونان و چین هم استفاده از کولیس قدمت دارد. در رم و یونان هنوز هم استفاده از کولیس‌های قدیمی و منسوخ همچنان رواج دارد، چینی‌ها از 202 سال قبل از میلاد مسیح تا 220 سال بعد از میلاد یعنی در زمان سلطنت سلسله هان، از نوعی کولیس‌های برنزی کشویی استفاده می‌کردند که روی آن تاریخ تولید براساس سال چینی با روز و ماه و سال ثبت شده است. در سال 1851 هم در آمریکا نوعی کولیس طراحی شد که دقت آن هزارم اینچ است و توسط فردی به نام جوزف. ر. براون (Joseph R. Brown) تولید شد که امروزه ما آنها را به عنوان همان کولیس‌های ورنیه‌ متدوال می‌شناسیم. کولیس ورنیه اولین ابزار اندازه‌گیری دقیق با قیمت ماشین‌آلات معمولی است که در شرکتی که با نام Brown and Sharpe تأسیس شد، تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند.

همانطور که از نام آن پیداست، برای اندازه‌گیری ابعاد داخلی اشیاست. برای استفاده از کولیس داخلی(Inside calipers)، باید آن را با ضربه‌ای کوچک به داخل شیء هدایت کرد، سپس پایه‎‌های آن را کاملاً گیردار می‌کنیم، به این صورت که پیچ کولیس را باز می‌کنیم و در نهایت ابعاد نشان داده خواهد شد. در واقع این کولیس داخلی از دو کولیس بالایی و پایینی تشکیل شده است که کولیس پایینی نیاز به تکان دادن وسیله از محل اندازه‌گیری ندارد، زیرا به وسیله پیچ تنظیم می‌شود.

کولیس‌های خارجی برای اندازه‌گیری اندازه‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی دارای دقت بالایی هستند و اندازه‌ها در این وسیله تکرارپذیر است. به طور مثال برای اندازه‌گیری ابعادی مثل قطر یک لوله بزرگ هم می‌توان از کولیس‌های خارجی استفاده کرد.


3-کولیس سورن کد 200002 گستره 0-150 میلی متر

خرید محصول


کولیس ورنیه: به طور کلی تمامی کولیس‌های معرفی شده، ابعاد را به طور مستقیم ارائه می‌دهند؛ همچنین خط کش فک ثابت و فک متحرک از اجزای تشکیل‌دهنده این کولیس‌ها محسوب می‌شوند. برای اینکه بتوانیم ابعادی که این کولیس‌ها ارائه می‌دهند را بخوانیم سه روش پیش روی ماست: 1. با خواندن محل نشانگر که بین دو نشانه‌گذاری قرار دارد، ابعاد اندازه‌گیری با بالاترین دقت و ساده‌ترین روش خوانده شده است./ 2. روش دوم به این صورت است که شیء بین دو فک قرار می‌گیرد و با خواندن عددی که روی خط کش اصلی بر حسب میلی‌متر نمایش داده شده است، به اضافه عددی که روی با خط کش اصلی و خطی از ورنیه مطابقت دارد و در دقت ضرب شده است، ابعاد مورد نظر به دست می‌آید. اهمیتی ندارد که ابعاد خارجی را می‌خواهیم اندازه‌گیری کنیم و یا ابعاد داخلی، به هر صورت از هر سه نوع کولیس می‌توانی استفاده کرد، تنها لازم است که از فک مخصوص هر کدام استفاده شود.

اگر سر و کارتان با ابعادی با مقیاس متر یا مقیاس‌های کوچکتر است، کولیس‌های ورنیه این ویژگی را دارند، همچنین مقیاس اینچ هم در بالای آنها درج شده است. دقت این نوع از کولیس‌ها می‌تواند حتی تا 0.01 میلی‌متر و یا 0.001 اینچ برسد. به طور مثال کوچکترین نوع این کولیس‌ها دقتی حدود 1829 میلی‌متر با به عبارتی 72 اینچ دارد.

کولیس عقربه‌ای: این کولیس‌ها به همان اندازه کولیس‌های ورنیه دقت دارند با این تفاوت که خواندن آنها بسیار ساده‌تر است. نحوه کار این کولیس به این شکل است که نشانگر عقربه هر یکاینچ یا هر میلی‌متر یا یک دهم اینچ می‌چرخد و مانند عملکرد کولیس ورنیه اندازه‌ای که از روی عقربه قرائت می‌شود به اندازه روی خط کش اضافه می‌شود. پیچی هم در نظر گرفته شده است که برای جلوگیری حرکت عقربه بعد از اندازه‌گیری و ایجاد خطا، آنچه بر روی خط کش نمایش داده شده است را قفل می‌کنند. لذا برای خواندن اندازه‌ها از روی این کولیس‌ها نیاز به آموزش نیست. تفاوت اصلی آنها با کولیس‌های ورنیه همان چرخ دنده کوچک و دقیق آن است که خواندن ابعاد را با دقت کسری از میلی‌متر بسیار ساده کرده اند. با توجه به این موضوع دیگر نیازی به قرائت مقیاس در ورنیه وجود نخواهد داشت و همه چیز به آسانی و سریع‌تر صورت می‌پذیرد.


4-کولیس دیجیتال مدل Extra Strong کد 1515

خرید محصول


کولیس رقمی (دیجیتال): این کولیس‌ها نسبت به دو نوع قبلی کارکردی بسیار ساده‌تر دارد و اصلاً نیازی به قرائت از روی خط کش و عقربه ورنیه وجود ندارد، بلکه یک صفحه مانیتور دارند که عدد مورد نظر به صورت ابعاد نهایی روی آن نمایش داده می‌شود. به همین دلیل این کولیس‌های بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین این نوع مزایای دیگری هم دارد، مانند قابلیت تبدیل واحد به سانتی‌متر، میلی‌متر و یا اینچ، اندازه‌گیری‌های دیفرانسیلی را هم می‌تواند انجام دهد و حافظه‌ای دارد که می‌تواند اعداد را ذخیره کند و در شرایط مناسبی به شما ارائه دهد. مثلاً اگر در کارگاه هستید و اعداد روی مانیتور خیلی واضح قابل رؤیت نیستند، می‌توانید بعداً در یک مکان مناسب‌تر به آنها که در حافظه این کولیس ذخیره شده‌اند رجوع کنید.

در مورد مشخصات ظاهری کولیس‌ها باید اشاره کرد که به طور معمول طولی برابر 6 اینچ و یا 150 میلی‌متر دارند و جنس آنها از فولاد ضدزنگ است که دقتی برابر 0.001 اینچ یا 0.02 میلی‌متر ارائه می‌دهند. البته طول‌های بلندتر تا 8 و 12 اینچ هم از آنها یافت می‌شود که برای دقت‌های 100 تا 200 میلی‌متر، 0.001 اینچ یا 0.03 میلی‌متر و برای 200 تا 300 میلی‌‌متر، 0.0015 اینچ یا 0.04 میلی‌متر طراحی شده‌اند. کولیس‌هایی هم هستند که توسط شرکت چینی تولید شده‌اند که اگر چه دقت بالایی دارند اما یکی از معایب آنها این است که حتی بعد از اتمام کار هم جریان در آنها قطع نمی‌شود و باتری مصرف می‌کند. این نمونه نسبت به نمونه مشابه خودش از شرکت‌های معتبر جهانی، بسیار جریان بیشتری دارد، حدود 20 میکروآمپر. به عبارت دیگر با توجه به اینکه صفحه نمایش خاموش است و چیزی روی آن نمایش داده نمی‌شود، جراین تا اتمام کامل باتری برقرار است. و گاهی زمانی که ولتاژ پایین است کولیس کارایی خود را از دست می‌دهد. با توجه به این موارد سلول‌های نقره‌ای جایگزین سلول‌های قلیایی شده‌اند. زیرا سلول‌های نقره‌ای نسبت به سلول‌های قلیایی کارایی و عمر بیشتری دارند، اگرچه که ولتاژ تولیدی برابری دارند. کولیس‌های دیجیتالی مزایای دیگری هم دارند. از جمله اینکه می‌توان آنها را مبدل‌های خاص به کامپیوتر متصل کرد و داده‌ها را داخل برنامه‌های آماری یا جداول و نرم‌افزارهای مرتبط منتقل کرد. از طرفی مانند کولیس ساعتی، دارای پیچی است که آن را قفل می‌کند تا از حرکت آن و خطاهای احتمالی جلوگیری شود.


5-کولیس دیجیتال تک اینسترومنت مدل TEC15CA گستره 150میلی متر

خرید محصول


کولیس جنی یا پرگاری: این کولیس برای مقایسه کردن فواصل و مشخص کردن بخشی از فلز برای برش کاربرد دارد و برخلاف سایر کولیس‌ها در اندازه‌گیری کاربردی ندارد. به طور مثال این نوع کولیس تنها برای خط انداختن بر روی چوب و فلز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کولیس فنردار: اگرچه امروزه این کولیس کمتر مورد استفاده است، اما اگر مهارت کافی را داشته باشید، وسیله مفیدی خواهد بود. این نوع از کولیس هم مانند نوع قبلی برای اندازه‌گیری طراحی نشده است اما اگر خط کشی در کنار آن قرار دهیم این قابلیت را پیدا خواهد کرد که اندزه‌های بین 7 سانتی‌متر تا 30 سانتی‌متر را اندازه‌گیری کند و این تفاوتی است که با کولیس پرگاری در این کولیس می‌توان پیدا کرد.

کولیس ریزسنج: این کولیس‌ها، میکرومتری هم نامیده می‌شوند و با توجه به اسم آنها برای اندازه‌های خیلی دقیق و ریز مورد استفاده هستند. دارای یک پیچ هستند که جایگزین قسمت افقی ورنیه است، عقربه و نمایشگر دیجیتال یا رقومی هم برای نمایش ابعاد دارند.

کاربرد خاص کولیس‌های ریزسنج در اندازه‌گیری ورقه‌های و سیم‌های نازک یا اندازه‌گیری قطر ساچمه است.


6-کولیس تاف مدل E141-122

کولیس تاف مدل E141-122

مشخصات

 • طول
  23 سانتی‌متر
 • جنس
  استیل ضد زنگ
 • وزن
  155 گرم
 • شیوه خواندن
  معمولی
 • حداکثر میزان اندازه‌گیری
  19 سانتی‌متر
 • سایر توضیحات
  – اندازه‌گیری بر حسب دو واحد میلی‌متر و اینچ
 •  
  – دارای کاور

خرید محصول


ساختمان ریزسنج یا میکرومتر

اجزاء تشکیل‌دهنده این کولیس یک پیچ و یک مهره درجه‌دار است. این مهره در واقع استوانه‌ای است که خالی است و سطح خارجی آن مدرج است. این استوانه به کمانی متصل شده است که یک زایده به نام سندان در انتهای دیگرش قرار گرفته است

پیچ که از اجزای اصلی است در داخل یک کلاهک قرار گرفته است که قابلیت جابه‌جایی در داخل مهره یا همان استوانه توخالی را دارد. البته تنها روی سطح خارجی مهره جابه‌جا می‌شود. اگر این پیچ را با پای 0.5 میلی‌متر اندازه طراحی کرده باشند، دور کلاهک  پنجاه قسمت و اگر با اندازه یک میلی‌متر باشد، دور کلاهک صد قسمت خواهد بود.  آن قسمت از پیچ که مهره را به داخل کمان متصل می‌کند، زبانه می‌گورند. این پیچ ممکن است یک دور بپیچد در این صورت در نوع اول که پنجاه قسمتی است، زبانه نیم میلی‌متر جابه‌جا می‌شود و بر این اساس اگر پیچ یک درجه بپیچد دهانه به اندازه یک صدم باز و بسته خواهد شد. بنابراین می‌توان مدعی شد که ریزسنج‌ها دقت اندازه‌گیری را تا 0.01 افزایش می‌دهند.

روش کار ریزسنج‌ها

ابتدا جسم مورد نظر را بین زبانه و سندان قرار می‌دهیم، در مرحله بعد پیچ کلاهک را آنقدر می‌چرخانیم تا جسم، زبانه و سندان مماس یکدگیر قرار بگیرند. برای اینکه کلاهک پیچ را بچرخانیم باید پیچ هرزگرد را چرخاند که صدای تولید می‌کند که حاصل تماس زبانه با جسم است. بعد از شنیدن صدا پیچاندن بس است. دقت کنید اگر بیش از حد مورد نظر بچرخانید، حساسیت کولیس مشکل پیدا می‌کند. درجه‌ای از کلاهک پیچ خوانده می‌شود که در روی خط افقی مهره قرار داشته باشد، چرا که درجات میلی‌متری روی مهره درجات صدم میلی‌متری روی کلاهک را می‌خوانند.


7-شابلون الگو برداری کارامتر مدل 001

خرید محصول


 

8-کولیس رونیکس مدل RH-9701

کولیس رونیکس مدل RH-9701

مشخصات

 • طول
  15 سانتی‌متر
 • جنس
  استیل ضد زنگ
 • وزن
  200 گرم
 • واحد اندازه گیری
  اینچ

خرید محصول

مقایسه

طبیعتاً هر کدام از این کولیس‌ها که معرفی شدند مزایا و معایب مختص به خود را دارند. مثلاً کولیس ورنیه اگر چه قرائت را سخت می‌کند و به دلیل ریز بودن نیار به عینک و دقت زیاد دارد و در فواصل زیاد درصد خطا را زیاد می‌کنند و در محیط‌های کارگاهی برای کارگران آزاردهنده هستند، اما دقت بسیار بالایی دارد و در استفاده بلند مدت دقت خود را حفظ می‌کند و خواندن رقم آخر آن راحت است. از طرفی تحت تأثیر میدان مغناطیسی هم قرار نمی گیرد و ضدضربه هم هست.

اما کولیس‌های عقربه‌ای این سختی‌ها را ندارند و خواندن آن بسیار راحت است و در هر نقطه‌ای قابلیت تنظیم شدن روی صفر را دارند. اما یکی از معایب آنها این است که بسیار حساس هستند به ضربه و کثیفی چرخ دنده‌ها هم از دقت آنها می‌کاهد.

همانطور که اشاره شد از مزایای کولیس‌های دیجیتالی خاصیت تبدیل واحد آن و حافظه‌دار بودن آن است. به این صورت که با نگه داشتن دکمه Hold یا صفر کردن دستگاه و بستن کولیس، زمانی شرایط لازم برای قرائت وجود ندارد، ابعاد در حافظه ذخیره می‌شوند. از معایب این کولیس هم شکنندگی مکانیکی و الکترونیکی، عدم مقاومت در سرما، مصرف باتری و آسیب‌پذیر در مقابل کثیفی است.


9-کولیس دیجیتال ورک زون کد 100098 گستره 150-0 میلی متر

کولیس دیجیتال ورک زون کد 100098 گستره 150-0 میلی متر

مشخصات

 • طول
  23 سانتی‌متر
 • جنس
  استیل ضد زنگ
 • وزن
  175 گرم
 • شیوه خواندن
  دیجیتال
 • حداکثر میزان اندازه‌گیری
  15 سانتی‌متر
 • واحد اندازه گیری
  میلی متر
 • دقت اندازه‌گیری
  0.01 میلی‌متر
 • سایر توضیحات
  امکان اندازه گیری به دو واحد میلی متر و اینچ
 

خرید محصول


استفاده

اینکه ما کار کردن با دستگاه را بلد باشیم، در نحوه ارائه خدمات آن دستگاه بسیار مؤثر است. مثلاً اگر می‌خواهیم ضخات وسیله‌ای مثل بشقاب را اندازه‌گیری کنیم، اگر کولیس ورنیه را در زاویه درست قرار ندهیم ابعاد صحیحی به ما نخواهد داد. به طور کلی اشکال گرد نیاز به دقت بیشتری دارند. اگر در این زمینه مهارت داشته باشید، می‌توانید فک دستگاه کولیس ورنیه را هم محکم به قسمت مورد نظر متصل کنید تا نتیجه مورد نظر حاصل شود.

آموزش نحوه عملکرد کولیس

برای این منظور بهتر است ابتدا کار با کولیس ورنیه را بیاموزیم چرا که سایر انواع هم روش کار مشابهی با این دستگاه دارند. به طور کلی کولیس ورنیه چهار عمل را می‌تواند انجام دهد و ابعاد را در اختیار ما قرار دهد. 1. اندازه‌گیری قطر داخلی، 2. قطر خارجی، 3. عمق و 4. گام.

اندازه‌گیری قطر خارجی

برای این منظور مراحل زیر باید گام به گام انجام شود. البته باید دقت شود که تمام این مراحل با دقت هر چه تمام‌تر صورت پذیرد زیرا در غیر این صورت اندازه ارائه شده هم دقیق نخواهد بود. : ابتدا و در اولین قدم باید از تمیز بودن جسم اطمینان حاصل کنیم، سپس آن را بین دو شاخک بلند کولیس ورنیه قرار می‌دهیم که از هم باز شده‌اند، پس از آن دهانه طوری بسته می‌شود که دو شاخک بلند کولیس به دو سر جسم مماس هستند. کولیس باید در عین حال که نسبت به جسم مورد نظر عمود ایستاده است، به طور کلی کاملاً افقی باشد.

اندازه‌گیری قطر داخلی

در این مورد هم اولین گامی که باید رعایت شود، تمیز بودن جسم مورد نظر است که تصمیم به اندازه‌گیری آن داریم. بعد از آن وقتی شاخک‌ها باز شدند، جسم را بین شاخک‌های کوچک قرار داده، تا دهانه به صورتی بسته شود که باز هم دو سر شاخک با دوسر جسم مماس باشد. باز هم تکرار می‌کنیم که اگر چه این کار به ظاهر ساده به نظر می‌آید اما اگر دقیق انجام نشود، امکان دریافت یک عدد دقیق را از ما می‌گیرد. باز هم کولیس باید افقی قرار بگیرد و نسبت به جسم عمود بایستد. این مورد نیاز به دقت بیشتری از مورد قبلی دارد، چرا که اندازه‌گیری قطر داخلی اصولاً سخت‌تر از اندازه‌گیری قطر خارجی است.

اندازه‌گیری عمق

برای عمق از زبانه داخل کولیس استفاده می‌شود. این زبانه در انتهای کولیس جایگذاری شده است و با باز شدن شاخک‌ها طول آن افزایش می‌یابد. برای این کار باید مراحل زیر طی شوند: زبانه به اندازه کافی بیرون بیاید، به این صورت که دهانه را باز کرده و زبانه را داخل قسمتی که عمق آن مورد نظر شماست قرار می‌دهید، بعد از آن دهانه را می‌بندید تا لبه انتهایی کولیس بر روی لبه عمق مورد نظر شما ثابت شود. در انتها عدد نمایش داده می‌شود.

اندازه‌گیری گام

گاهی جسم یک قسمتی دارد که می‌توان از آن به عنوان تکیه‌گاه کولیس استفاده کرد، در این جور مواقع از اندازه‌گیری گام استفاده می‌شود. اول جسم را تمیز می‌کنیم مانند مراحل قبل، سپس کولیس را به آن قسمت تکیه داده، دهانه را می‌بندیم. وقتی شاخک‌های پایینی متحرک به پایین جسم برسد، می‌توان عدد نمایش داده شده را قرائت کرد.

شرکت‌های تولیدکننده و دامنه قیمت

همانطور که اشاره شد تولیدکننده‌های این وسیله از جمله جی بی ا، لینکز، میتوتویو، هاردن، جنرال تولز، لایتک، مگاتولز، صامو پرشین، ویها، ورک سایت، لیمیت و… بسیار زیاد و متنوع هستند و همچنین از برندهای مشهور هم محسوب می‌شوند. هر کدام از این تولیدکنندگان با ارائه طرح‌هایی مختص به خود از این محصول، مشتریان خاص خودشان را دارند.


 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن