سرگرمی و ورزش

راهنمای خرید اینترنتی بهترین مارک وایت اسپریت نروژی ارزان قیمت

وایت اسپریت نروژی چیست؟ وایت اسپریت نروژی را از کجا بخریم؟ وایت اسپریت نروژی در انواع صادراتی، بی بو، وستا، در اصفهان ، تهران به فروش می رسد. قبل از خرید اینترنتی بهترین مارک وایت اسپریت نروژی به بررسی نکات خرید آن می پردازیم:

وایت اسپریت وارش کد 630i حجم 75 میلی لیتر

راهنمای خرید اینترنتی بهترین مارک وایت اسپریت نروژی ارزان قیمت
نوع بسته بندی
بطری پلاستیکی
حجم
75 میلی‌لیتر
موارد استفاده
بوم نقاشی , شیشه , پلاستیک , فلز , پلکسی گلاس , کاشی و سرامیک
سایر توضیحات
محصولی از شرکت گایکان شیمی
بهترین جایگزین تروبانتین
قابل استفاده برای شستشو قلم
حلال و رقیق کننده
تمیز کردن سطوح فلزی از روغن ، گریس و مواد کربنی

در این مقاله قصد داریم شما را با جواب سوالات وایت اسپریت حلال چیست ؟ چه کاربردی دارد ؟ ازکجا تهیه کنیم ؟ چه قیمتی دارد و … آشنا کنیم .‌در کل حلال ماده ای است که ویژگی حل شدن در یک ماده ای دیگر را دارد . ملال قسمت اصلی محلول را شکل می دهد . به عنصری که حل شونده را در خود حل میکند و بیشترین بخش ازمحلول را شکل میدهد حلال می گویند .‌حلال از کلمه انگلیسی solvo به معنی حل شده ، اتخاذ شده است. در اصل حلال ماده ای است که با حل کردن حل شونده محلول را به وجود می آورد .

قلم‌ شور وایت اسپریت بومیران مدل G75 حجم ۷۵ میلی‌لیتر

راهنمای خرید اینترنتی بهترین مارک وایت اسپریت نروژی ارزان قیمت
نوع بسته بندی
بطری شیشه‌ای
حجم
75 میلی‌لیتر
موارد استفاده
بوم نقاشی

حلال اغلب مایع است ولی حلال جامد ، گاز ، مایع فوق بحرانی نیز وجود دارد . میزان املاحب که در مقدار مشخصی از حلال باید حل شود ،بر اساس دما فرق می کند.زمانی که یک ماده در ماده دیگر حل میشود ، یک محلول ایجاد میشود . این در مواقعی است که ترکیبات شن و ماسه در آب ‌محلول نباشند . در یک محلول تمام مواد به صورت یکسان در سطح مولکولی پراکندن میشوند و هیچ بقایایی ندارد . یک ترکیب محلول ازدو جز حلال و حل شونده تشکیل شدت است و همه مولکول های املاح به شکل حلال روی می دهند .

قلم‌ شور وایت اسپریت بومیران (۷۵ میلی‌لیتر)

راهنمای خرید اینترنتی بهترین مارک وایت اسپریت نروژی ارزان قیمت
نوع بسته بندی
تیوپی
حجم
75 میلی‌لیتر
سایر توضیحات
- برای شست وشوی قلم مو
- کیفیت ساخت بالا
- ساخته شده از نفت
- بدون بو

حلال ها گونه های زیادی دارند ، یکی از انواع حلال ها در این مطلب راجع به آن ها میخواهیم صحبت کنیم ، حلال وایت اسپریت است وایت اسپریت چیست : وایت اسپریت یا اسپریت معدنی یک مایع بی رنگ و شفاف و طبیعی است مثل حلال ۴۰۲ ،۴۰۳ که در نقاشی و تزیینات کاربرد دارد . وایت استریت پر کاربردترین حلال رنگ است و معمولا پس از پایان کار برای پاک‌کردن قلم موهای رنگ آمیزی نیز از آن استفاده میکنند.

نقطه ذوب وایت اسپریت ۴۰ درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد است .

وایت اسپریت مخلوطی از هیدروکربن های آلیفاتیک و آلیسیلیک C7 تا C12 می‌باشد که به عنوان حلال استخراج کننده ها ،تمیز کننده ، ائروسل ها ، رنگ ، مواد نگهدارنده چوب ، لاک ، پولیش ها و آسفالت به کار می رود . در اروپا شصت درصد وایت اسپریت عرضه شده در صنعت رنگ ، لاک و پولیش به کار گرفته میشود.

بو و عملکرد ان به عنوان یک حلال به مقدار هیدروکربن درون آن مرتبط است . هیدروکربن های اروماتیک مشهور زایلین و تولوئن هستند که به میزان کمی دروایت اسپریت ها به کار می روند .‌

گونه های متفاوتی ازوایت اسپریت های در دسترس مثل حلال ۴۰۲ ،۴۰۳ فاقد هیدروکربن های اروماتیک هستند و در نتیجه بی بو می باشند و ظرفیت حلال را نیز بیشتر می‌کند .‌

وایت اسپریت یک ماده پاک کننده و یک حلال قوی و چند کارت است ، با توسعه فعالیت های صنعتی و افزایش نیازهای بهداشتی ، در بازار ایران متقاضیان این ماده رو به افزایش است .

کاربردهای وایت اسپریت :
وایت اسپریت گونه ای تقطیر نفتی است که عنوان یک حلال ملایم و همانند تینر استفاده میشود . در صنعت از این حلال برای پاک کردن گریس و روغن های اضافی قطعات و ماشین آلات به بکارگرفته میشود .

وایت اسپریت یک جانشین ارزان مبتنی بر روغن برای ترپتین های گیاهی است . هنرمندان از این حلال به دلیل اشتعال پذیری و سمیت کمتر به جای ترپتین استفاده میکنند . البته به علت تداخل زیاد با رنگدانه ها ،هنرمندان از گریدهای بالاتر وایت اسپریت نسبت به نوع صنعتی آن استفاده میکنند.

این ترکیب بوی ناخوشایندی مثل نفت سفید دارد ازاین رو سازندگان مواد شیمیایی گونه ای از ان با بوی کمتر را تولید کرده آن که دارای هیدروکربن هایی با زنجیره کوتاهتر و فراریت کمتر است .

گونه بدون بو وایت اسپریت که برای حذف ترکیبات اروماتیک سمی تر پالایششذت است در نقاشی رنگ روغن به کار میرود . زیرا فرد در تماس مستقیم با حلال است.

وایت اسپریت برای پاک کردن و بازگردد قفل صفحه ها بعد از چاپ با جوهرهای روغنی و پلاستیزول هم کاربرد دارد .
هر چند که وایت اسپریت تحت عنوان سوخت در بازار به فروش نمی رسد ولی آن را میتوان به جای نفت سفید در فانوس ها و اجاق های دستی به کار برد ، این حلال ازنفت سفید سبک‌تر است .

همینطور وایت اسپریت به دلیل حل کردن روغن و گریس ها یکی از ترکیبات اصلی بعضی افزودنی های سوخت یا روغن خودرو است .

بیشترین کاربرد حلال وایت اسپریت در موارد زیر است :
حلال در تینرهای رنگ و لاک الکل
حلال های پاک کننده
حلال جوهر چاپ
حلال واکس‌های مخصوص پولیش کفش و وسایل چوبی و چرمی
حلال لاستیک و رزین
حلال در صنایع شیمیایی، غذایی و آرایشی
حلال چسب ها و چسب های نواری
حلال آسفالت

ویژگی های فنی وایت اسپریت ها :
وایت اسپریت ها بر اساس شیوه تولید به سه گونه و سه گرید دسته بندی شده اند . مقصود از نوع وایت اسپریت این است که سولفور آنها تجزیه شده است یا نه . بر اساس این موضوع سه گونه وایت اسپریت معمولی ، عصاره حلال و هیدروژنیزه شده وجود دارد .

هر یک از آنها نیز به سه گرید نقطه جوش پایین ، نقطه جوش متوسط و نقطه جوش بالا تقسیم بندی شده اند . این گرید ها را بر اساس مقدار نفت خام در ترکیبات آن و شرایط تقطیر معین میکنند. به غیر از اینها یک گونه صفر نیز وجود دارد که عنصر تقطیر شده است تصفیه نمیشود و ترکیبات آن آراز هیدروکربن های اشباع شده C و C12 است و نقطه جوش آن نیز بین ۱۴۰ تا ۲۰۰درجه سانتی گراد می باشد

موارد احتیاط و ایمنی استفاده : وایت اسپریت قدرت احتراق زیادی دارد ، پس باید ازپخش شدن آن پیشگیری شود . هیچوقت آن را در نزدیک وسایل برقی ،منایع حرارتی و محیط بسته به کار نگیرید ‌

همینطور وایت اسپریت را باید در یک ظرف دربسته و در مکانی خنک و دور از تابش مستقیم خورشید نگهدارید اگر در زمان کار با پوست شما برخورد کرد فورا آن را با آب فراوان بشویید .

وایت اسپریت از انواع حلال هایی‌ست که هنرمندان نقاش زیاد با آن سروکار دارند، برای نقاشی رنگ روغن نیاز به حلالی است که هم قابلیت رقیق کردن رنگ روغن داشته باشد و هم از کیفیت آن کم نکند.

از مشکلاتی که برخی دیگر از حلال ها دارند این است لغزش قلم مو را روی بوم دشوار می کند اما وایت اسپریت این مشکل را ایجاد نمی کند.

از طرفی وایت اسپریت باعث می شود رنگ سریعتر خشک شود. این همان مزیتی ست که نقاشان بسیار دوست دارند زیرا کارشان را زودتر می توانند تمام کنند.

خصوصا برای زمان هایی که که دیگر وقت کافی برای برگزاری نمایشگاه ندارند و باید کارهایشان را زودتر آماده کنند.

یکی دیگر از کاربردهای وایت اسپریت این است که شستشوی قلم موها را راحت می کند زیرا راحت تر رنگ را از روی قلم پاک می کند و مثل تینرهای دیگر باعث خرابی موهای قلم نمی شود.

بنابراین بهترین انتخاب برای تینر در استفاده از نقاشی رنگ روغن، تینر روغن یا حلال ۴٠۱ که همان وایت اسپریت است می باشد.

علاوه بر مزیت هایی که گفته شد، وایت اسپریت بدون بو است، بوی زیاد تینرها همیشه مشکلی برای هنرمندان بوده است که باوجود وایت اسپریت این مشکل حل شده.

از دیگر مشکلاتی که هنرمندان و نقاشان زیاد با آن مواجه بوده اند نگرانی از جهت سمی بودن تینرهاست که چون در تماس مستقیم با انسان است ممکن است بسرعت ایجاد مسمومیت کند.  اما در ترکیبات وایت اسپریت ترکیباتی استفاده شده که این خاصیت سمی بودن را به حداقل رسانده است پس نگرانی از این بابت نیز نمی باشد.

وایت اسپریت وستا از معروف ترین مارک های این تینر روغنی است که در بازر وجود دارد .

 

برای خلق یک اثر زیبای نقاشی نیاز به مواد، ابزار و وسیله های اولیه ای است که به کمک دستان هنرمند صاحب اثر می آید تا جهانی زیبا را به تصویر بکشد و یا جهانی دیگر خلق کند.

رنگ روغن و مکمل ها و حلال هایی که به منظور رقیق و تثبیت کردن رنگ، خشک و براق کردن اثر استفاده می کنند بخشی از این ابزارها و موادهاست. وظیفه رنگ روغن به تصویر کشیدن تصاویر خلق شده ذهن و قلب نقاش است و وظیفه حلال ها و مکمل ها تاثیرگذاری و جلوه نهایی اثر.

وایت اسپریت  (White Spirit)نسل جدیدی از مکمل هایی ست که به دلیل داشتن دو عنصر مهم ؛ فاقد بو و قوی بودن استفاده بسیاری دارد . از این حلال قوی نه تنها در نقاشی رنگ روغن که در موارد دیگری که در ادامه خواهد آمد بکار می رود.

وایت اسپریت چیست؟

تینر روغنی یا حلال 402 همان وایت اسپریت است که در صنعت با این نام ها شناخته می شود . این تینر بهترین حلال برای رنگ های روغنی است که در صنعت استفاده بسیاری دارد. از رنگ های روغنی در ماشین سازی، کشتی سازی و…  به دلیل ضخامتی که روی سطح کار ایجاد می کند، استفاده می شود.

وایت اسپریت رایج ترین و پرمصرف ترین حلال در صنعت رنگ به شمار می آید. نقطه ذوب آن منفی 40 است و در دمای 150 الی 200درجه سانتی گراد هم بجوش می آید.

ترکیب هیدروکربن های آلیفاتیک و آلیسیلیک C7 تا C12 ماده تشکیل دهنده وایت اسپریت است و میزان بو و ظرفیت عملکرد آن به میزان همین هیدوکربن ها بستگی دارد.

امرزوه وایت اسپریت ها انواع یدارند که با نام های حلال 40 2و 403 شناخته می شوند چند نمونه بدون بو نیز وجود دارند.

این ماده یک پاک کننده بسیار قوی، و یک حلال قدرتمند و موثر است. که جای خود را در صنعت به خوبی پیداکرده است.

این حلال آلی، به عنوان حلال استخراج کننده ، حلال تمیز کننده ، به عنوان حلال در آئروسل ها ، رنگ ها ، مواد نگهدارنده چوب ، لاک ها ، پولیش ها و محصولات آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد.

دلایل استفاده از وایت اسپریت

بالابردن کیفیت رنگ ، مهمترین دلیلی است که می توان برای استفاده از این حلال عنوان کرد چرا که برای اینکار به بهترین و مناسب ترین حلال نیاز است.

علاوه بر این این حلال بهترین انتخاب برای شستشوی ابزارهای رنگ می باشد.

 

کاربردهای متفاوت وایت اسپریت در صنعت

 • تمیز کردن قطعات : از وایت اسپریت به عنوان یک تینر و حلال برای پاک کردن گریس قطعات و ماشین آلات، تمیز کردن آن ها و پاک کردن روغن های اضافی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • جایگزین ترپتین : بهترین جایگزین برای تریپتن های گیاهی وایت اسپریت است زیرا اشتعال پذیری و سیمت کمتری دارد. البته وایت اسپریتی که به این عنوان استفاده می شود باید گریدهای بالاتری از نمونه صنعتی باشد.
 • نقاشی رنگ روغن : نوع بدون بوی این ماده برای استفاده در نقاشی های رنگ روغن استفاده می شود.

نوع بدون بوی این حلال تصفیه شده است که منجر به حذف ترکیبات آروماتیک سمی می باشد زیرادر نقاشی بیشترین سطح تماس را با انسان دارد.

تمیز کردن و باز کردن قفل صفحه : پس از چاپ با جوهرهای روغنی و پلاستیزول نیاز به تمیز کردن صفحات و باز کردن قفل آن هاست که اینکار با وایت اسپریت انجام می گیرد.

 • جایگزین نفت سفید : وایت اسپریت یکی از مشتقات نفتی است و حتی بوی آن نیز شباهت زیادی به نفت سفید دارد اما از نفت سفید سبک تر است. به همین منظور در مواقع نیاز می توان به جای نفت سفید در اجاق های دستی مورد استفاه قرار بگیرد.
 • افزودنی سوخت : وایت اسپریت به عنوان یکی از عناصر اصلی افزودنی های سوخت مانند روغن خودرو می باشد زیرا قابلیت حل کردن روغن و گریس را دارد.

برخی کاربردهای دیگر وایت اسپریت

 • حلال قوی در خشک‌شویی‌
 • حلال واکس‌های مختلف (واکس کفش، اثاثیه منزل، مبلمان، چرم و غیره)
 • حلال خشک‌کن رنگ‌های مختلف
 • حلال رنگ در پارچه‌
 • حلال چربی‌های مختلف از سطح فلزات
 • حلال تینر
 • حلال لاک الکل
 • نقش عمده ای در دستگاه برشکاری الماس دارد
 • در تصفیه گاز به منظور حذف گاز اسیدی استفاده می شود.

کاربرد وایت اسپریت در نقاشی رنگ روغن

 • رقیق کردن رنگ روغن
 • بالابردن کیفیت کار
 • افزایش سهولت در کار
 • عنوان پاک‌کننده رنگ روغن
 • شستشو‌دهنده قلم مو و ابزارهای نقاشی

 

احتیاط و ایمنی استفاده از وایت اسپریت

قدرت بالای اشتعال وایت اسپریت کلید هشدار احتیاط را روشن می کند. این موضوع یعنی ؛

 • باید در استفاده از وایت اسپریت بشدت مراقب بود و مانع از انتشار آن در محیط شد.
 • از قرار دادن این ماده اشتعال زا در کنار لوازم برقی، منابع حرارتی خودداری کرد.
 • از این ماده در محیط های دربسته استفاده کرد.
 • وایت اسپریت را در ظروف دربسته و در محیط های خنک و به دور از هر گونه حرارت و نور خورشید نگه داشت.
 • در صورت تماس وایت اسپریت با پوست سریعا موضع را با آب و صابون شستشو دهید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن