سرگرمی و ورزش

چگونه خیاطی را شروع کنیم – خیاطی را از کجا شروع کنیم – شروع خیاطی از صفر

چگونه خیاطی را شروع کنیم ؟ خیاطی یکی از هنر های مورد علاقه بانوان و برخی از آقایان و همچنین منبع درامدی عالی است. خیاطی را میتوان خیلی آسان با استفاده از تکنیک های بروز دنیا به راحتی از صفر تا صد در خانه آموزش دید و یاد گرفت.

مقاله پیشنهادی: قیمت یخ خشک

وسایل مورد نیاز برای آموزش خیاطی:

 1. چزخ خیاطی
 2. پارچه
 3. نخ

سایر وسایل مود نیاز نیز در ادامه ذکر شده اند.


چرخ خیاطی ژانومه مدل 696A

مشخصات کلی

 • طول
  40 سانتی‌متر
 • عرض
  30 سانتی‌متر
 • ارتفاع
  35 سانتی‌متر
 • وزن
  7 کیلوگرم
 • جنس بدنه خارجی
  فلز
 • جنس بدنه داخلی
  فلز
 • رنگ بدنه
  سفید
 • شناسه کالا
  2800000131326

خرید محصول


پارچه ملحفه مدل قلبی کد F420

مشخصات

 • عرض پارچه
  2 متر
 • جنس
  نخ
 • سایر توضیحات
  پارچه فوق از برای سایز های انتخابی به صورت مساوی از هر دو طرح ارسال می گردد به طور مثال با انتخاب سایز 10 متر از هر طرح 5 متر و مجموع 10 متر ارسال می گردد

خرید محصول


یاد گرفتن خیاطی و انجام دادن خیاطی یکی از پر درآمد ترین شغل هایی است که شما می توانید آن را انجام دهید.

به هر حال هر فردی نیاز دارد که لباس های مختلفی در طول زندگی اش بپوشد و برای خرید این لباس ها نیاز به خیاط است.
شما با آموزش و یاد گرفتن خیاطی می توانید لباس ها را بدوزید و به فروشگاه ها بفروشید و پول زیادی را به دست خواهید آورد.

مقاله پیشنهادی: مارشمالو

اگر شما اهل تنوع هستید و دوست دارید لباس های زیادی داشته باشید، ولی نمی توانید هزینه زیادی برای خرید لباس های گران فروشگاه ها بکنید، می‌توانید خودتان خیاطی یاد بگیرید و برای خودتان لباس‌های متنوع بدوزید و هزینه کمتری بپردازید.

همچنین شما می توانید به صورت حرفه ای تر خیاطی رو یاد بگیرید و مزون‌ لباس افتتاح کنید و لباس های خود را به فروش بگذارید.

برای اینکه شما خیاطی را به خوبی یاد بگیرید و خیاط ماهری شوید، باید اصولی را رعایت کنید و به کلاس‌های خیاطی بروید.

نکته ای که خیلی مهم است و باید به آن توجه کنید این است که هیچ کس نمی تواند از اینترنت خیاطی یاد بگیرد و با کلاس های آنلاین خیاط ماهری شود و شما حتما برای یادگیری خیاطی باید به کلاس‌های حضوری بروید تا تمرین کنید و مربی بالای سر شما باشد، تا بتواند ایرادهای شما را به شما گوشزد کند.

نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که شما نباید در هر کلاسی ثبت نام کنید و به آن کلاس بروید.

مثلاً کسی که هیچ چیزی از خیاطی بلد نیست و هیچ تکنیکی را یاد نگرفته است، نباید به کلاس مانتو دوزی یا لباس مجلسی دوزی برود.

کسانی باید به کلاسهای مانتو دوزی و کلاس‌های لباس شب دوزی بروند، که اصول اولیه خیاطی را بلد باشند و بتوانند با چرخ خیاطی کار کنند و خیاطان حرفه ای هستند. شما اگر مبتدی هستید و چیزی در مورد خیاطی بلد نیستید ابتدا باید کلاس های نازک دوزی را شرکت کنید تا بتوانید با پارچه های نازک کار کنید و آنها را بدوزید و همچنین کار با چرخ خیاطی را یاد بگیرید.

مقاله پیشنهادی: خرید ماگ حرارتی

در این مطلب ما به شما چند نکته درباره ی اینکه چگونه خیاطی را شروع کنید و آن را یاد بگیرید، آموزش می دهیم. با ما همراه باشید تا این نکات را به شما بگویم و شما بتوانید در آینده خیاط ماهری شوید.

به کلاس نازک دوزی بروید

نکته اول که شما باید برای اینکه خیاط ماهری شوید و خیاطی را شروع کنید، رعایت کنید این است که به کلاس نازک دوزی بروید.

امروزه در آموزشگاه های خیاطی پول‌های کلانی از افراد گرفته می‌شود و از آنها می‌خواهند که در کلاس های فوق حرفه‌ای مانتو دوزی و لباس شب دوزی شرکت کنند.

در حالی که اگر مبتدی هستید باید ابتدا در کلاس‌های مبتدی و کلاس‌های نازک‌دوزی شرکت کنید تا کار با چرخ خیاطی و دوخت لباس های ساده را یاد بگیرید و سپس به سراغ کلاس های حرفه ای تر بروید.

عجله کردن ممنوع

در یاد گرفتن خیاطی شما نباید عجله کنید و انتظار داشته باشید که خیلی سریع بتوانید لباس های زیبا بدوزید.

شاید خیلی از افراد فکر کنند که می توانند یک ماه یا دو ماه به یک خیاط خیلی ماهر تبدیل شوند، ولی باید بدانید که زمانی که برای یاد گرفتن کامل خیاطی نیاز است تا بتوانید خیاط ماهری شوید و لباس های زیبایی بدوزید، یک سال و نیم تا دو سال است و شما باید یک سال و نیم تلاش کنید و آموزش‌های لازم را ببینید تا بتوانید به خیاطی ماهر تبدیل شوید.

آموزش خیاطی و یاد گرفتن آن کار آسانی نیست و تصور نکنید که به راحتی می توانید آن را یاد بگیرید و شما باید برای یاد گرفتن آن تلاش زیادی کنید و تمرین های زیادی داشته باشید.

مقاله پیشنهادی: مداد رنگی

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که خیاطی و یاد گرفتن آن نیاز به صبر و حوصله و تمرین زیادی دارد و شما در یادگیری خیاطی باید انسان صبور و با تحملی باشید.

چرخ خیاطی مناسب
نکته دیگری که در یاد گرفتن خیاطی و تبدیل شدن به یک خیاط ماهر مهم است و باید به آن توجه کنید، این است که شما باید حتماً چرخ خیاطی مناسب برای خود داشته باشید.


چرخ خیاطی ژانومه مدل 696A

مشخصات کلی

 • طول
  40 سانتی‌متر
 • عرض
  30 سانتی‌متر
 • ارتفاع
  35 سانتی‌متر
 • وزن
  7 کیلوگرم
 • جنس بدنه خارجی
  فلز
 • جنس بدنه داخلی
  فلز
 • رنگ بدنه
  سفید
 • شناسه کالا
  2800000131326

خرید محصول


برای خرید چرخ خیاطی نیاز نیست که حتماً برند معروف بخرید و شما نباید هنگام خرید چرخ خیاطی به مارک آن توجه کنید و به جای توجه کردن به مارک چرخ خیاطی به کیفیت و کارایی چرخ خیاطی توجه کنید.

بهتر است که شما از ابتدا چرخ خیاطی خوب و با کارایی بالایی بخرید.

اگر شما چرخ خیاطی ارزان قیمت تهیه کنید، خواهید فهمید که این چرخ خیاطی کیفیت خوبی ندارد و به درد شما نمی خورد.

حتماً به این نکته توجه کنید که چرخ خیاطی که می خرید، تنوع دوخت زیادی داشته باشد و با آن بتوان مدل های مختلف دوخت را زد.

مقاله پیشنهادی: خاک رس از کجا تهیه کنیم

نکته دیگری که توجه به آن مهم است و در هزینه‌ های شما صرفه‌جویی می‌کند، این است که اگر شما ابتدا یک چرخ خیاطی ساده خریداری کنید، ممکن است که همان ابتدا برای شما کافی باشد، ولی بعداً که شما خیاط ماهری شدید و نیاز به چرخ خیاطی حرفه ای داشتید، باید هزینه بیشتری بدهید و بروید چرخ خیاطی پیشرفته تری خریداری کنید.

پس برای اینکه پول خود را هدر دهید از همان ابتدا چرخ خیاطی با تنوع دوخت بیشتر و حرفه ای تر خریداری کنید تا بعد نیاز نباشد که دوباره چرخ خیاطی دیگری بخرید و هزینه ی بیشتری کنید.

نکته دیگری که برای خرید چرخ خیاطی باید به آن توجه کنید، این است که چرخ خیاطی که خریداری می کنید ،سبک باشد که بتوانید آن را به راحتی حمل کنید‌.

و همچنین این نکته هم مهم است که شما چرخ خیاطی را خریداری کنید که قابلیت اضافه کردن اجزای دیگر را داشته باشد و بتوانید اجزای دیگر را خریداری کنید و به آن اضافه کنید.


کش خیاطی کد W-100 طول 10 متر

مشخصات

 • وزن
  100 گرم
 • ابعاد
  1000×0.5×0.1 سانتی‌متر
 • جنس
  کش نخی
 • سایر توضیحات
  10 متر کش نیم سانتی متری

خرید محصول


برای اینکه از کیفیت چرخ خیاطی خود اطمینان داشته باشید، می‌توانید به سراغ مارک ها و برندهای معروف بروید و چرخ خیاطی خود را از مارک و برند های معروف خریداری کنید تا دیرتر خراب شود.

بهتر از شما یکبار هزینه بیشتری بدهید تا اینکه برای خرید یک چرخ خیاطی هزینه کمتری بدهید و چندین بار آن را تعمیر کنید.

آموزشگاه خیاطی

آموزشگاه های خیاطی زیادی در کشور وجود دارد که همه ی آن ها خدمات یادگیری و آموزش خیاطی را دارند.

نکته ای که مهم است و باید حتماً به آن توجه کنید این است که به آموزشگاهی بروید که به شما مدرک بین المللی فنی و حرفه ای بدهد تا شما هر جای دنیا که خواستید کار کنید، بتوانید کار خیاطی را انجام دهید.

مقاله پیشنهادی: خرید مقنعه رنگی

هزینه ای که این آموزشگاه از شما برای خدماتشان می گیرند، متفاوت است. برخی جاها رایگان است و برخی جاها بسیار گران است.

برای یاد گرفتن خیاطی شما باید هزینه معقولی را پرداخت کنید و نه خیلی زیاد باشد و نه خیلی کم.

مثلاً اگر قصد دارید در کلاسهای نازک دوزی شرکت کنید، باید بدانید که قیمت این کلاس ها از یک میلیون و ۵۰۰ تومان وجود دارد تا ۴ میلیون.

پارچه ی مناسب

نکته‌ای که خیلی مهم است و باید به آن توجه کنید،این است که اگر شما مبتدی هستید و دارید آموزش های اولیه رو می بینید، باید پارچه های ارزان قیمت خریداری کنید و روی آنها کار خود را انجام دهید، زیرا شما در ابتدا خیلی ماهر نیستند و شاید نتوانید کار خود را به درستی انجام بدهید و برای اینکه پول زیادی از دست ندهید و پول شما هدر نرود، بهتر است از پارچه های ارزان قیمت برای شروع کار استفاده کنید.


پارچه ملحفه مدل قلبی کد F420

مشخصات

 • عرض پارچه
  2 متر
 • جنس
  نخ
 • سایر توضیحات
  پارچه فوق از برای سایز های انتخابی به صورت مساوی از هر دو طرح ارسال می گردد به طور مثال با انتخاب سایز 10 متر از هر طرح 5 متر و مجموع 10 متر ارسال می گردد

خرید محصول


شما باید نوع و جنس همه پارچه ها را بشناسید و بتوانید تشخیص دهید که کدام پارچه جنسش بهتر است یا قیمت بیش تری دارد.

وقتی شما خیلی ماهری شدید و توانستید کار خود را به صورت حرفه ای انجام دهید و لباس های خیلی زیبا بدوزید، آن موقع می توانید به سراغ پارچه‌های گران قیمت تر بروید و لباس های زیبایی با پارچه های گران بدوزید.

کار خود را پروژه محور انجام دهید

اینکه می‌گویم کار خود را پروژه محور انجام دهید، یعنی اینکه هنگامی که در آموزشگاه خیاطی از استاد خود آموزش چیزی را یاد می گیرید، یک تمرین برای خود بگذارید و یک نمونه از آن کار را برای خود بدوزید.

مثلاً اگر در آموزشگاه استاد شما به شما دوختن یک تاپ ساده را آموزش می دهد، شما می توانید در کنار استاد خود یک تاپ ساده نیز خودتان بدوزید.

این کار باعث می‌شود که آموزشی را که از استاد خود یاد گرفته اید، به درستی در حافظه بلند مدت خود ذخیره کنید و هیچ گاه آن را فراموش نکنید.

اگر شما این کار را انجام ندهید و تمرین زیادی برای چیزی که یاد گرفته اید، نکنید، به زودی آن آموزش ها را فراموش خواهید کرد و شاید شش ماه دیگر نتوانید آن آموزش ها را به خاطر بیاورید و لباسی بدوزید.

الگو خوانی
وقتی که شما که به کلاس نازک دوزی رفتید و کلاس نازک دوزی شما به اتمام رسید، باید بتوانید الگوی لباس های مختلف را در بیاورید و آنها را متوجه شوید.

مثلاً باید بتوانید الگوی پیراهن، شلوار، دامن و … را بکشید و همچنین اگر آنها را نشان شما دادند، بتوانید تشخیص دهید که این ها مخصوص کدام قسمت لباس شما می باشد.


نخ خیاطی مدل 12pcs

مشخصات

 • وزن
  100 گرم
 • ابعاد
  12*7*2 سانتی‌متر
 • جنس
  پلی استر

خرید محصول


اگر شما به درستی الگو خواندن و الگو کشیدن را یاد نگیرید، لباس هایی که میدوزید ایرادهای زیادی دارند و لباس های خوبی نخواهند بود.

و شما بعد از مدتی ناامید می شوید که چرا نمی توانید لباس های بدون عیب و ایرادی بدوزید و برای اینکه این مشکل رفع شود شما باید بتوانید الگوهای خوبی بکشید و الگو خوانی و الگو کشی را به خوبی یاد بگیرید.

پشتیبانی آموزشگاه خیاطی

یک آموزشگاه خیاطی خوب باید بعد از اینکه به دانشجوی خود آموزش‌های لازم را داد و دانشجو از آن آموزشگاه رفت و مدرک خود را هم گرفت، باز هم از او پشتیبانی کند.

ممکن است که شما آموزش‌های لازم را دیده باشید و تمرین های بسیاری کرده باشید و خیلی ماهری و حرفه ای شده باشید، ولی وقتی که مشغول به کار می شوید و می خواهید لباس های متنوعی بدوزید، دچار ایراد ها و مشکل های کوچکی می‌شوید که نیاز دارید از کسی کمک بگیرید.

اگر آموزشگاه شما از شما پشتیبانی نکند و این ایرادات و مشکلات شما را حل نکند، شما مجبور هستید که به سراغ خیاط های دیگری بروید و به آنها هزینه زیادی بپردازید تا مشکلات و ایرادات شما را رفع کنند. ولی اگر آموزشگاهی که انتخاب می کنید، آموزشگاه خوبی باشد و پشتیبانی خوبی به شما بدهد، شما می توانید برای رفع این مشکل ها به آموزشگاه مراجعه کنید و از آنها کمک بگیرید.

در آموزش خیاطی همیشه نت برداری کنید و نکاتی را که استاد می گوید، یادداشت کنید و همچنین همیشه وسایلی را که استاد می گوید، همراه خود داشته باشید.

به هر حال بعد از مدتی ممکن است نکاتی را که سرکلاس یاد گرفته اید، فراموش کنید. پس بهتر است هنگامی که استاد به شما آموزش می دهد و نکات مهمی را می گوید، شما در دفترچه خود یادداشت کنید تا هر گاه آن را فراموش کردید و از یاد بردید، به سراغ دفترچه ی خود بروید و آنها را مرور کنید و به راحتی مطالب که گفته شده به یاد شما می آید و می توانید با استفاده از این نکات لباس های خود را بدوزید.

پس یادتان باشد که همیشه در کلاس های خیاطی با خود دفترچه و خودکار بیاورید، تا بتوانید هر موقع که نیاز شد و دوست داشتید چیزی را یادداشت کنید،بتوانید این کار را انجام دهید.

همچنین بهتر است شما وسایل خود را همیشه به دنبال داشته باشید و هر چه را که استاد گفته است که تهیه کنید، بخرید و همیشه به همراه داشته باشید تا در یادگیری شما هیج مشکلی پیش نیاید‌.

بازاریابی و گرفتن شاگرد و مشتری

اگر شما برای اینکه برای خودتان و خانواده ی خودتان خیاطی کنید و لباس‌های متنوع بدوزید، به کلاس خیاطی رفته اید، دیگر شما نیاز ندارید که بازاریابی کنید یا برای خود شاگرد و مشتری پیدا کنید و همین که برای خود و خانواده ی خود لباس می دوزید، کافی است.

ولی اگر می‌خواهید خیاطی رو به عنوان شغل خود ادامه دهید و مزون لباس بزنید و یا لباس هایی که دوختید را به فروشگاه‌های مختلف بفروشید، باید حتما آموزش‌های لازم را برای جلب مشتری و بازاریابی و همچنین گرفتن شاگرد یاد بگیرید.

برخی از آموزشگاه ها علاوه بر اینکه به شما فن ها و تکنیک های خیاطی را آموزش می‌دهند و شما را به خیاطی ماهر و توانا تبدیل می کنند، پس از پایان این کلاس‌ها و بعد از اینکه شما خیاطی را به طور کامل یاد گرفته‌اید، تکنیک ها و فنون بازاریابی و جلب مشتری را به شما آموزش می دهند، تا شما بتوانید بعد از اینکه وارد بازار کار شدید، بازاریابی کنید و مشتری های خود را جذب کنید.

همان طور که به آن اشاره کردیم، یاد گرفتن خیاطی کار آسانی نیست و شما باید با صبر و حوصله باشید و تمرین زیادی بکنید تا بتوانید به خیاطی ماهر تبدیل شوید.

اگر شما همه کلاس های خیاطی را به طور کامل بروید و نکات لازم را نیز یادداشت کنید، ولی تمرین کافی نداشته باشید و لباس های زیادی ندوزید، نمی‌توانید خیاطی را به خوبی یاد بگیرید و انجام دهید و لباس های زیبا بدوزید.

شما برای اینکه بتوانید به خیاط ماهری تبدیل شوید و لباس های بسیار زیبا و قشنگی بدوزید، باید به نکاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، توجه کنید و همه ی آن ها را رعایت کنید و به کلاس های خیاطی بروید و از صفر، خیاطی را به صورت اصولی یاد بگیرید و تمرین زیادی بکنید و صبر و حوصله به خرج دهید تا در نهایت بتوانید خیاطی را به درستی و به صورت کامل یاد بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن