خانه و سبک زندگی

چگونه سماور را تمیز کنیم؟

چگونه سماور را تمیز کنیم؟سماور یکی از وسیله هایی است که اکثر خانه های ایرانی وجود دارد و به دلیل ارتباط مستقیم با آب بسیار مستعد جرم گرفتن است. برای تمیز کردن سمار های برنجی، استیل، طلایی، زغالی، مسی و… میتوانید از آبلیمو، جرم گیر سماور، سرکه، جوش شیرین استفاده کنید.

پودر جرم گیر سماور نرمک مدل super

وزن
175 گرم
شماره مجوز
01/61996الف
امکانات شوینده ظروف
تمیز کنندگی , براق کنندگی , جرم زدایی
کشور مبدا برند
ایران
صادر کننده مجوز
سازمان غذا و دارو

سماور از  گذشته تا به حال یکی از وسایل پر کاربرد در خانه های ایرانی  بوده است و برای فراهم کردن یک چای تازه دم هیچ چیز جای سماور را نمی گرفته است .  سماور با اینکه خاستگاه ایرانی ندارد و نخستین بار در  روسیه تولید شده و با داد و ستدها پایش به خانه ایرانیان باز شد ولی به گونه ای در فرهنگ ایرانی جا باز کرد که تصور خانه های سنتی بدون سماور ممکن نیست .

مقاله پیشنهادی: پارچه حریر سفید 

امروزه با وجود انواع کتری های برقی ، گازی سماور از رونق پیشین خود افتاده است ولی باز هم افراد  بسیاری معتقدند چای سماور عطر و طعم  دیگری دارد و حاضر نیستند کتری های برقی و چای ساز و … جایگزین ان کنند .

این مطلب را برای اینکه به شما کمک کنیم تا  سماورتان را ازجرم بزدایید ،جمع اوری کرده ایم .

مقاله پیشنهادی: کلاه آشپزی پارچه ای

سماورها پس از یک دوره اب جوش کردن ، رسوب و جرم می گیرند ، از انجایی که این رسوب ها مملو از مواد معدنی است و برای بدن مفید نیست ،و باعث تغییر طعم اب می شوند . پس باید حتما انها را درون سماور پاک  کنید .

این مطلب را برای اینکه به شما کمک کنیم تا  سماورتان را ازجرم بزدایید ،جمع اوری کرده ایم .

مقاله پیشنهادی: سرم موی سینره خوبه؟

پاک کردن آهک سماور

سرکه سفید وردا مقدار 3500 گرم

حجم
3500
وزن بسته‌بندی
3700 گرم
ابعاد بسته‌بندی
34 × 14.5 × 14.5 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
16/21407
سایر توضیحات
- ترشی استاندارد 5.1 درصد
ارزش غذایی در 100 میلی‌لیتر سرکه سفید
- انرژی 6.9 کالری
- قند 0.066 گرم
- سدیم 0.04 گرم
- فاقد چربی و اسیدهای چرب ترانس

بهترین و آسانترین راه برای تمیز کردن و از بین بردن اهک سماور استفاده  از اب و سرکه است . این را به میزان مساوی درون سماور گذاشته تا به جوش آیند ، سپس به همان حالت شب تا صبح فرصت دهید  در سماور باقی بماند و بعد ان را خالی کرده و با مایع ظرفشویی و اب تمیز بشویید .

از بین بردن رسوب  با شوک دادن

این شیوه برای رسوب های ضخیم کارایی ندارد و برای جرم های نازک و تازه کار امد است .

نحوه انجام ان به این صورت است که شعله سماور را روشن کنید و منتظر بمانید تا داغ شود ولی نه خیلی زیاد ، سپس درون ان را با اب سرد پر کنید . این عمل  سبب شوک وارد شدن به جرم های داخل ان میشود و از بدنه سماور جدا می شوند . پس از خالی کردن اب درون سماور را با یک برس خوب بشویید و ابکشی کنید و از جرم های ان دیگر راحت شده اید .

مقاله پیشنهادی: برگرداندن رنگ لباس سفید

جرم گیری کتری با سرکه

سرکه سفید کامبیز – 3 کیلوگرم

وزن بسته‌بندی
3000 گرم
ابعاد بسته‌بندی
32x30x23 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
16/25040
سایر توضیحات
ارزش غذایی در هر 15 میلی لیتر برای سرکه سفید
انرژی : 1.05 کیلو کالری
قند : 0.0009 گرم
چربی: 0 گرم
نمک : 0 گرم
اسید های چرب ترانس : 0 گرم

سرکه در نظافت و شستشو حلال همه چیز است . برای اینکه رسوب سماور را با کمک این ماده از بین  ببرید به این نحو عمل کنید . اول اب و سرکه را به میزان مساوی درون سماور ریخته ، سپس حرارت ان را روشن کنید و فرصت دهید تا به جوش اید ، پس از جوش امدن شعله را خاموش کنید و فرصت دهید تا صبح این محلول درون سماور باشد و صبح ان را با اسکاچ نرم تمیز کنید و شستشو دهید . بهتر است از اسکاچ زبر استفاده نکنید زیرا روی سطح ان خط و  خش می اندازد .

برای اینکه از سماور استفاده کنید ، ابتدا یک بار در ان اب جوش کنید ان را دور بیاندازید این کار به این خاطر است تا بوی سرکه از کتری شما خارج شود  و دوباره مثل بقیه اوقات در ان اب جوش کنید .

مقاله پیشنهادی: بهترین برند فلافل

از بین بردن رسوب سماور  با آبلیمو

آب لیمو اصالت مقدار 900 میلی لیتر

حجم
900
ابعاد بسته‌بندی
28.5 × 7.5 × 7.5 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
15/14123
سایر توضیحات
5 سی سی معادل یک قاشق چای خوری:
- انرژی:1.76 کیلوکالری
- چربی:0.005 گرم
- قند: 0.05 گرم
- نمک: 0.003 گرم

ازبین بردن جرم سماور با اب لیمو هیچ فرقی با روش جرم زدایی با سرکه ندارد فقط دو ماده اسیدی متفاوت استفاده می کنند .

در این شیوه چند دانه لیمو ترش یا اب لیمو را برای رسوب زدایی سماور به کار ببرید . در این روش سماور عطر خوش لیمو را به خود میگیرد و نیازی به شستشوی زیاد   ان برای از بین بردن بوی تند و زننده مثل سرکه نیست ‌ .

از بین بردن رسوب ضخیم سماور با نوشابه

نوشابه گاز دار با طعم کولا رژیمی پپسی – 1.5 لیتر

حجم
1500
ابعاد بسته‌بندی
33.5 × 8.5 × 8.5 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
34/14568
طعم
کولا
نوع بسته‌بندی
بطری
ویژگی نوشیدنی
طعم‌دار
تعداد در بسته
یک
سایر توضیحات
ارزش غذایی محصول در هر 100 میلی‌لیتر:
- انرژی: 0.04 کیلوکالری
- فاقد قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس

یکی از شیوه های دیگر برای پاک کردن رسوب سماور ، استفاده از نوشابه است . در این روش درون ان را پر از نوشابه کنید و منتظر بمانید تا یک ساعت داخل ان جوشانده شود .

پس از این مرحله ان را خاموش کنید و اجازه دهید  به یک ساعت داخل ان بماند و سرد شود سپس ان  را بشویید .

برطرف کردن رسوب سماور با جوش شیرین :

جوش شیرین ضامن – ۳۰۰ گرم

وزن
300 گرم سایر توضیحات تهیه شده از بهترین مواد اولیه با کیفیت و درجه یک مناسب جهت پخت انواع کیک ، نان ، خمیز ، شیرینی و... مناسی جهت ضدعفونی سبزیجات و سایر مواد غذایی جنس قوطی پت و جنس درب آلومنیوم ترد کننده, 300 گرم
ابعاد بسته‌بندی
11×4×6 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
50/10337
سایر توضیحات
تهیه شده از بهترین مواد اولیه با کیفیت و درجه یک
مناسب جهت پخت انواع کیک ، نان ، خمیز ، شیرینی و...
مناسی جهت ضدعفونی سبزیجات و سایر مواد غذایی
جنس قوطی پت و جنس درب آلومنیوم
ترد کننده

جوش شیرین یکی دیگر از پاک کننده های طبیعی است و با ان می توان رسوب های ضخیم سماور را پاک کنید .

برای برطرف کردن رسوب سماور ، مقداری جوش شیرین را در ان ریخته و روی ان تا لبه سماور اب بریزید و اجازت دهید تا به جوش اید و سپس شعله را خاموش کنید و تا خنک شدن سماور منتظر بمانید . سپس این ترکیب را دور بریزید و سماور را با سیم ظرفشویی یا اسکاچ ضخیم پاک کنید . در اخر ان را با اب و مایع ظرفشویی تمیز بشویید .

مقاله پیشنهادی: خرید سنتور ارزان

جلوگیری از رسوب کتری و سماور

با نحوه رسوب زدایی سماور اشنا شدید ، اما به جای اینکه اینهمه زمان بگذارید و ان را رسوب زدایی کنید ایا راهی وجود دارد که مانع از  رسوب بستن بشویم . یکی از راه های پیشنهادی برای ممانعت از رسوب زدن سماور ، گوش ماهی است ان را تمیز بشویید و ضد عفونی کنید و درون سماور بشویید ، گوش ماهی تمام مواد اهکی را به خود می گیرد و مانع از جرم گرفتن بدنه ان میشود .

نوشابه پرتقالی فانتا – 1.5 لیتر

حجم
1500
وزن بسته‌بندی
1628 گرم
ابعاد بسته‌بندی
31.5×5 سانتی‌متر
طعم
پرتقال
سایر توضیحات
-میان ارزش غذایی در هر 250میلی‌لیتر بر اساس اطلاعات سازمان غذا و دارو: -109کیلو کالری انرژی -27 گرم قند -0.03 گرم نمک -فاقد چربی و اسید های چرب ترانس -شماره پروانه بهداشتی:38/10333

نحوه تمیز کردن سماور ذغالی برنجی :

سماور ذغالی برنجی اکثرا به عنوان یک دکوری در گوشه سالن خانه ها استفاده میشود ولی افراد زیادی از ان استفاده می کنند . این نوع سماور نیز مثل سایر سماور پس از استفاده جرم می گیرد و نیاز به تمیز شدنه بدنه دارد . رنگ طلایی ان کدر و مات میشود . در این بخش از   مطلب ما نحوه تمیز کردن این سماور کلاسیک را برایتان شرح می دهیم ‌ .

سماور ذغالی برنجی از ورق برنج که الیاژی ترکیبی از مس و روی ساخته شده است . الیاژ برنج رنگ زرد زیبا و براقی دارد ولی مراقبت از  ان سخت است و باید از ان درست مراقبت کنید و انرا تمیز کنید تا کدر و سیاه نشود .

جوش شیرین فروزش – ۱۲۰ گرم

وزن
120 گرم
ابعاد بسته‌بندی
11x5x5 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
16/19251
شکل ماده غذایی
پودر

در مورد سماور ذغالی انچه مهم است این است   که  بدانید بدنه ان واقعاً برنجی است یا فقط روکش برنجی دارد . در برخی سماورها بدنه از اهن یا فولاد است و فقط پوشش برنجی دارد .

 

برای تشخیص این منظور دو راهکار وجود دارد:

استفاده از آهن‌ربا: جنس برنج حالت مغناطیسی کمی دارد؛ پس  اگر آهن‌ربایی به بدنه ان نچسبد ، پس   بدنه برنجی است اما اگر آهن‌ربا به بدنه چسبید قطعا  جنس آن برنج نیست و فقط پوشش ان  از برنج است.

آهن ربا مدل استوانه کوچک بسته 20 عددی

ابعاد
3x2 میلی‌متر
جنس بدنه
نئودیمیوم
تعداد در بسته
20 عدد

خراشیدن: اگر دلتان می اید  یک خراش کوچک و ریز روی بدنه‌ی سماورتان به وجود اورید ، تا  جنس بدنه نمایان شود . اگر لایه  زیر روکش  زرد است، بدنه برنجی است و اگر سفید یا نقره‌ای است، فلز دیگری در ساخت بدنه به کار رفته است .

دلیل دانستن جنس ان به این دلیل است که بعضی مواد به برنج آسیبی نمی زنند ولی اگر سماور فقط روکش برنجی داشته باشد ممکن است به کار گیری این مواد به ان آسیب بزند و ان را خراب کند .

آهن ربای نیودیمیوم مدل دیسکی 10×1بسته 10 عددی

ابعاد
1*10 میلی‌متر
وزن
2 گرم
تعداد در بسته
10 عدد

تمیز کردن سماور ذغالی برنجی

پیش از اینکه نحوه تمیز کردن سماور ذغالی را شرح دهیم ابتدا باید دلیل سیاه شدن برنج را بررسی کنیم . الیاژ برنج در برابر الودگی های محیطی مثل گرد و غبار ، چربی ، دوده و … بسیار حساس است و انها را به خود می گیرد .

قبل از هر چیز این را باید بدانید که بعضی  از ظروف برنجی به دلیل مشخصات ویژه ترکیباتشان رنگ براقی  ندارند. درخشان نبودن به مفهوم  کثیف  بودن نیست؛ پس سعی بیهوده  نکنید که این رنگ را با شیوه های تمیز کاری براق کنید و عوض کنید زیرا فقط منجر به اسیب دیدن لایه‌ی رویی برنج میشود.

 

اولین  کار تمیز کردن از گرد و غبار و شستن عادی با مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی ایکو مویست مدل Blue حجم 3750 میلی لیتر

حجم
3750 میلی لیتر
شماره مجوز
56/14932
امکانات شوینده ظروف
تمیز کنندگی , چربی زدایی
کشور مبدا برند
ایران
صادر کننده مجوز
سازمان غذا و دارو
سایر توضیحات
حاوی عصاره آلوئه ورا
- حاوی گلیسیرین
- آبی رنگ

اگر از سماور زغالی کم استفاده می کنید یا اصلا استفاده نمی کنید برای تمیز کردن ان فقط به یک  دستمال مرطوب ، برای پاک کردن گرد و غبار نیاز دارید و اگر روی ان چربی و دوده وجود دارد ، قسمت مخزن سماور را کنید و در ظرفشویی با اسکاچ و مایع ظرفشویی ان را بشویید .

می توان این سماور را با اسکاچ زبر هم شست و خدشه ای به آن وارد نمیشود.‌

 

برای پاکیزه کردن  پایه و آتشدان نیز فقط باید بقایای  خاکستر و ذغال‌ها  را بیرون بیاورید و باقی کثیفی ها  همانند بالا تمیز کنید .

روش‌های تمیز کردن سماور زغالی

برای تمیز کردن سماور برنجی هم می توان از مواد شیمیایی و هم طبیعی استفاده کرد و این مواد  به سماور اسیبی وارد نمی کنند . در زیر هر روش را بیان می کنیم .‌

آب‌لیمو

یکی از مواد طبیعی در تمیز کردن و کردن سماور زغالی آب لیمو است. ابلیمو به علت ویژگی اسیدی که دارد، در از بین بردن  لایه‌های چربی و دوده بسیار کارامد  است. برای تمیز کردن سماور برنجی با آب‌لیمو، فقط باید  پنبه یا دستمال خود را در اب لیمو بزنید و روی بدنه بکشید.

 

لیموترش و نمک

لیموترش شیرازی – 7 کیلوگرم

وزن
7 گرم

از یک یک قاچ لیمو هم می توان استفاده کرد . لیموترش را دو‌نیمه کنید و روی بدنه سماور بکشید. اگر  کمی  نمک هم روی آن بپاشید، نتیجه ان مطلوب تر است . در اخر  سماور را با یک دستمال تمیز  خشک کنید.

اگر لازم بود ان را با آب شستشو کنید  و  حتما پس ان را خوب خشک کنید . این روش می تواند جرم های سخت روی بدنه را  کاملا از بین ببرد .

سرکه سفید وردا مقدار 2000 گرم

حجم
2000
ابعاد بسته‌بندی
26.5 × 12 × 12 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
16/21407
سایر توضیحات
- ترشی استاندارد 5.1 درصد
ارزش غذایی در 100 میلی‌لیتر سرکه سفید:
- انرژی: 6.9 کالری
- قند: 0.066 گرم
- سدیم: 0.04 گرم
- فاقد چربی و اسیدهای چرب ترانس

خمیر جوش شیرین

برای درست کردن  این خمیر، کمی جوش شیرین را با نمک و کمی  آب‌لیمو ترکیب  کنید تا خمیری شود .  پس از ان  خمیر را روی سر تاسر  بدنه  سماور بکشید و به مدت نیم ساعت یا بیشتر اجازه دهید روی ان بماند. پس از ان سماور را ابکشی کنید و فورا با دستمال تمیز خشک کنید .

 

کرم تارتار و آب‌لیمو

اگر اهل شیرینی پزی هستید حتما  کرم تارتار را میشناسید. این کرم را می توانید از فروشگاه های لوازم قنادی تهیه کنید . این کرم را  با کمی آب‌لیمو مخلوط کنید تا خمیری شود ، مثل مرحله قبل مراحل ان را انجام دهید .

 

استفاده از گوجه و فراورده های  آن

گوجه فرنگی Fresh مقدار 1 کیلوگرم

وزن بسته‌بندی
1 گرم
ابعاد بسته‌بندی
21 × 5 × 15 سانتی‌متر
نوع بسته‌بندی
پلاستیک
نوع صیفی و سبزیجات
گوجه فرنگی
سایر توضیحات
گوجه فرنگی درجه یک
بدون بسته‌بندی

برای تمیز  کردن سماور یا هر ظرف برنجی می توان از اب گوجه ، رب گوجه یا سس استفاده کرد . اگر از سس یا رب استفاده می کنید ان را رقیق کرده و روی تمام بدنه سماور بمالید و یک ساعت اجازه دهید روی سطح سماور باشد سپس ان را ابکشی کنید .

آرد و سرکه سفید

آرد سفید گندم زرماکارون – 900 گرم

وزن
900 گرم
ابعاد بسته‌بندی
23 × 6 × 16 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
56/18259
سایر توضیحات
ارزش غذایی در هر سهم:
انرژی: 108.5 کیلوکالری
قند: 0.09 گرم
چربی: 0.0015 گرم
نمک: 0.027 گرم
اسیدهای چرب ترانس: 0 گرم

این ترکیب وخمیری کردن ان  برای تمیز کردن سماور  برنجی بسیار کار امد  است. کمی  آرد و نمک را ترکیب کنید  و سرکه سفید را کم کم  به آن اضافه کنید تا خمیری شود . خمیر را برای  یک ساعت روی سماور گذاشته  و بعد  آن را پاک کنید و بشویید .

 

نکات تکمیلی در روش تمیز کردن سماور برنجی

بعضی  از سماورهای برنجی برای جلوگیری از اکسیده شدن پوشش  لاکی دارند . شیوه  تمیز کردن سماور زغالی با  روکش  لاکی با شیوه هایی که در بالا توضیح دادیم متفاوت است .

آرد سفید گندم گلستان – 900 گرم

وزن بسته‌بندی
900 گرم
ابعاد بسته‌بندی
25 × 5 × 11 سانتی‌متر
شماره پروانه بهداشت
22/13009
سایر توضیحات
- ارزش غذایی یک پیمانه آرد گندم نول (30 گرم):
- انرژی: 106 کیلو کالری
- قند: 0.21 گرم
- چربی: 0.37 گرم
- نمک: 0 گرم
- اسید های چرب ترانس: 0 گرم

برای تمیز کردن ان پارچه یا پنبه‌ای آغشته به محلول آب و مواد شوینده مثل مایع ظرفشویی و صابون را روی سطح ان بکشید . سپس  ان را با  بشویید و  خشک کنید .‌

اگر  روکش لاکی روی سماورتان را دوست ندارید ، با گذاشتن  آن  در آب جوش و سپس سرد شدن، به اسانی می توان این روکش را از بین برد .  همینطور  جلاسنج را هم می توان به کار گرفت .

برای پاک کردن  گوشه‌ها و حفره‌ها  از یک مسواک بهره بگیرید .

مسواک هایدنت مدل 924 با برس نرم

سایز
متوسط
شماره مجوز
50/17954
میزان زبری برس
نرم
صادر کننده مجوز
سازمان غذا و دارو
مناسب برای
بزرگسالان

مهم ترین نکته: برای آن‌که پس از پاک  کردن سماور، در فاصلع زمانی نزدیک   به تمیزکاری نیاز نداشته باشد و یا خش و جرم نگیرد ، کمی  روغن معدنی روی ان بمالید .

برای پاک کردن و براق کردن سماور ذغالی هر یک از روش های گفته شده را که می خواهید می توانید به کار ببرید و به غیر از تمیز شدن ، ضد عفونی هم میشود . تمام مواد ذکر شده ارگانیک هستند و ضرر پوستی و تنفسی  مثل شوینده های قوی را ندارند.

مسواک سیگنال مدل Triple Protection با برس متوسط

سایز
متوسط
سایر مشخصات
- دارای برس متوسط
- ضد پوسیدگی
- سفید کننده
- از بین برنده بوی نامطبوع دهان
- ارسال رنگ به صورت رندوم
شماره مجوز
529113857741614
ویژگی‌های محصول بهداشتی
پد تمیز کننده زبان
میزان زبری برس
متوسط
صادر کننده مجوز
سازمان غذا و دارو
مناسب برای
بزرگسالان

مسواک جی یو ام مدل Travel با برس نرم

کشور مبدا برند
اسپانیا
سایر مشخصات
- امکان مسواک زدن صحیح با زاویه 45 درجه توسط الیاف میانی بلندتر این مسواک با طراحی Dome Trim
- باعث ازبین رفتن حداکثر پلاک های میکروبی موجود در زیرلثه ها
- دارای الیاف آنتی باکتریال،دسته تاشو و قابلیت بازیافت
- دارای تاییدیه FDA از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA Approved)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن