خانه و سبک زندگی

خرید رزین سختی گیر آب ارزان قیمت + 4 مدل با کیفیت

رزین سختی گیر آب در مدلهای اتوماتیک،خانگی،کاتیونی،پاکمن به فروش می رسد.قبل از خرید رزین سختی گیر آب به بررسی نکات مهم قبل از خرید آن می پردازیم:

رزین سختی گیر آب آکواریوم کنفتک مدل TC008 حجم 25 لیتر

خرید محصول


رزین سختی گیر اب یکی از وسایلی است که امروزه در مصارف خانگی و یا در صنعت و کسب و کار از ان استفاده میشود . 

با توجه به اب شهری که دارای کلر بوده و داشتن یون های منيزيم و کلسیم درون اب 

استفاده از این دستگاه و محصول ضروری میباشد .

مقاله پیشنهادی: از کجا پالت چوبی بخریم

رزین ها بسیار کوچک بوده ورنگ انها زرد یا سفید است  به انها رزین تبادل یونی نیز گفته میشود .

سختی اب به دونوع موقت و دائمی تقسیم میشود . رزین ها در دستگاه رزین سختی گیر اب باعث از بین رفتن سختی اب شده و این کارا با گرفتن کلسیم و منیزیم و به جا گذاشتن سدیم و پتاسیم انجام میدهند. 

مقاله پیشنهادی: آویشن تازه از کجا تهیه کنیم

رزین ها انواع مختلفی دارند اما معروفترین انها مدل کاتیونی ، آنیونی میباشند .

این مدل های انیونی کاتیونی نیز به چهار دسته انیونی ضعیف، انیونی قوی،  کاتیونی ضعیف، کاتیونی قوی تقسیم بندی می‌شوند و هرکدام در هر شرایط خاصی استفاده میشوند .

از رزین های سختی گیر در دیگ های بخار ، وسایل سرمایشی و تجهیزات گرمایشی ، خشک شویی ها، موتور خانه ها ، صنعت رنگرزی و … استفاده میشود .

مقاله پیشنهادی: چگونه وسایل آرایشی درست کنیم


1- رزین سختی گیر آب آکواریوم کنفتک مدل TC008 حجم 25 لیتر

رزین سختی گیر آب آکواریوم کنفتک مدل TC008 حجم 25 لیتر
مشخصات

 • مناسب برای آب شیرین
 • حالت جامد
 • حجم 25000 میلی لیتر
 • وزن بسته 20 کیلوگرم
 • نوع بسته بندی کیسه
 • عملکرد حذف سختی آب با استفاده از روش تبادل یونی بین یون های موجود در آب
 •  رزین سختی گیر کنفتک TC008 مناسب برای انواع سختی گیر رزینی جهت کاهش سختی کل آب ناشی از وجود ترکیبات منیزیم و کلسیم

خرید محصول


رزین سختی گیر اب دارای عمر مفیدی میباشند و باید هرچندوقت یکبار عوض شوند.

به طور متوسط عمر مفید انها ده سال میباشد و باید پس از ان تعویض شوند تا کارایی انها کاهش نیابد . 

مقاله پیشنهادی: چگونه شفتگی برنج را بگیریم

دستگاه های رزین سختی گیر اب باید احیا شوند تا بتوان از انها استفاده نمود احیای انها به دو روش است یکی شستشوی معکوس و دیگری استفاده از سدیم کلرید سدیم میباشد .

قیمت رزین ها متفاوت بوده و در بازار میتوان انواع مختلف ان را مشاهده کرد .


2- رزین سختی گیر آب کنفتک مدل TC008 حجم 8000 میلی لیتر

رزین سختی گیر آب کنفتک مدل TC008 حجم 8000 میلی لیتر
مشخصات

 • مناسب برای آب شیرین
 • حالت جامد
 • حجم 8000 میلی لیتر
 • وزن بسته 6.4 کیلوگرم
 • نوع بسته بندی سطل پلاستیکی
 • عملکرد رزین کاهنده سختی آب ، قابل استفاده در انواع دستگاه سختی گیر برای کاهش سختی آب

خرید محصول


در این مقاله میخواهیم شما را با رزین سختی گیر اب اشنا کنیم .رزین سختی گیر یا رزین تبادل یونی یک محیط برای مبادله یون ها میباشد. اندازه‌ این رزین ها کوچک میباشد و شعاع انها به طور معمول ۰.۲۵ ،۰.۵ میلی متر است .

مقاله پیشنهادی: تلویزیون چه مارکی خوبه

از ویژگی های دیگر ان میتوان به رنگ زرد یا سفید ان اشاره کرد .همچنین این دانه ها به شکل متخلخل در کنار هم جای می‌گیرند و اگر از سطح بالا به رزین ها نگاه کنید انها را تو در تو میبینید .

باید بگوییم جنس انها نیز از پلی استارین سولفونات است . در رابطه با کاری که انجام میدهند باید بگوییم آزاد شدن یکسری از یون ها باعث میشود یون های دیگری جایگزین انها شوند و به دام بیفتند.

مقاله پیشنهادی: چطوری املت درست کنیم


3- رزین کاهنده سختی آب آکواریوم کد 021 وزن 150 گرم

رزین کاهنده سختی آب آکواریوم کد 021 وزن 150 گرم
مشخصات

 • مناسب برای آب شیرین
 • حالت جامد
 • حجم 250 میلی لیتر
 • وزن بسته 0.150 کیلوگرم
 • عملکرد کاهش سختی آب
 • سبک کردن آب

خرید محصول


از رزین سختی گیر استفاده های زیادی میشود. اما مهمترین و کاربردی ترین استفاده ان در دستگاه های تصفیه اب میباشد .

طریقه کار این رزین ها به این صورت است که کلسیم و منیزیم درون آب را می‌گیرد و به جای آن یون سدیم میگذارد و این تبادل یونی باعث میشود سختی اب گرفته شود. 

پر استفاده ترین رزین سختی گیر مدل انیونی ،کاتیونی میباشد که یون های انیونی ،یونهای منفی را جذب می‌کند و در مدل کاتیونی ، یون ها با بار مثبت را جذب می‌کند.


4- رزین کاهنده سختی آب آکواریوم کنفتک مدل TC008 وزن 200 گرم

رزین کاهنده سختی آب آکواریوم کنفتک مدل TC008 وزن 200 گرم
مشخصات

 • مناسب برای آب شیرین
 • حالت جامد
 • حجم 250 میلی لیتر
 • تعداد در بسته 1 عدد
 • وزن بسته 0.2 کیلوگرم
 • نوع بسته بندی ظرف پلاستیکی
 • طول عمر 36 ماه
 • عملکرد کاهش سختی آب با کاهش منیزیم کربنات و سدیم کربنات به وسیله خاصیت تبادل یونی
 •  در صورت احیای با آب نمک 10 الی 15 درصد قابلیت چندین بار استفاده را خواهد داشت. به منظور احیا به مدت حداقل 5 ال 10 دقیقه در آب نمک قرار دهید.

خرید محصول


اما سوالی که ممکن است‌ برای شما پیش بیاید این است که اب سخت چیست؟ 

اب سخت ابی است که دارای ناخالصی و املاح معدنی و نمک می‌باشند که در اب های مصرفی این مقدار ناخالصی که منیزیم و کلسیم میباشد وجود دارد.

سختی اب چه برای مصارف خانوادگی چه در صنعت و کسب و کار مناسب نمیباشد

 و کارایی تجهیزات صنعتی را بسیار کاهش میدهد هرچه ناخالصی و املاح اب  بیشتر باشد اب سخت تر میشود و همچنین باعث میشود انرژی بیشتری مصرف شود.

سختی اب را نیز می‌توان به دونوع تقسیم بندی کرد .سختی موقت اب و سختی دائمی اب .

از رزین سختی گیر برای گرفتن سختی اب استفاده میشود  که هم در مصارف خانگی و هم‌مصارف صنعتی بسیار کاربرد دارد 

اگر بخواهیم کاربرد های ان را دقیق تر بررسی کنیم باید بگوییم که در موارد زیر  برای حل مشکل سختی اب و همچنین جلوگیری از رسوب از انها استفاده میشود: 

در دیگ های بخار ، مبدل های حرارتی ، ، برج های خنک کننده ، سیستم سرمایشی و تجهیزات گرمایشی ، در صنعت رنگرزی ، در موتورخانه ها ،  برای از بین بردن سختی اب های شور ، اب های چاه و حتی اب های سطحی و تصفیه اب و فاضلاب،  همچنین در خشک شویی ها از انها استفاده می‌شود. 

رزین های سختی گیر به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند .

۱. انیون قوی ،۲. انیون ضعیف ،۳. کاتیون قوی ، ۴. کاتیون ضعیف که هر کدام از انها را دقیقتر بررسی میکنیم .

اولین مورد رزین انیونی قوی میباشد SBA  . موارد مصرف ان برای ضد اب زدایی و ضد اب بودن، از بیت بردن کربن الی TOC  و همچنین دیگر مواردی که به رزین واکنش نشان می‌دهند و مصرف میشوند. 

رزینهای انیونی قوی یکسری مزایا و یکسری معایب دارند اما به طور کلی باید بگوییم این رزین ها بسیار قوی بوده و میتوانند اسید های قوی و ضعیف را حذف کنند مثل اسیدهای کربنیک و سیلیسیک.

مورد بعدی رزین های سختی گیر انیونی ضعیف میباشند WBA  . جالب است بدانید که این رزین با رزین های قوی انیونی ترکیب میشوند و اغلب به صورت مشترک کار میکنند .

ترکیب این دو مورد باعث میشود اسیدهای قوی مثل کلرید و سولفات  از بین بروند اما اسیدهای ضعیف مثل دی اکسید کربن و سیلیس حذف نمیشوند.  با ترکیب رزین انیونی قوی و رزین انیونی ضعیف میتوان اثر تخریب زدایی کامل را بیشتر کرد 

مورد دیگر رزین کاتیونی قوی میباشد . SAC   این رزین ها به عنوان نرم کننده مورد استفاده قرار میگیرند زیرا یون های سخت اب یعنی منیزیم و کلسیم را به طور کامل از بین میبرند .

رزین های کاتیونی ضعیف WAC  از بین برنده سختی موقت اب میباشند و مناسب برای ضد زدایی و دیالیزاسیون میباشند.

این رزین ها در برابر اکسیداسیون مقاومت و دوام بالایی دارند و از انها برای انتخاب جریان هایی که دارای اکسیدان مثل پراکسیدهیدوژن و کلر است استفاده میکنند .

از رزین های سختی گیر اب  نمیتوان برای مدت های طولانی استفاده نمود زیرا کارایی خود را از دست میدهند. رزین ها دارای یک متوسط عمر مفید میباشند که معمولا ۱۰ سال است . 

اگران ها را در روز یکبار احیا کنید و از آلوده شدن ان جلوگیری کنید میتوانید تا ۱۵ سال ان را استفاده کنید و عمر رزین افزایش می‌یابد. 

البته عمر رزین های کاتیونی با انیونی کمی متفاوت است رزین های سختی گیر انیونی ۴ تا ۵ سال عمر مفید دارند اما رزین های کاتیونی دارای طول عمر ۸ تا ۱۰ سال میباشند .

رزین های سختی گیر اب دارای مزایای بیشماری میباشند که به چند مورد ان اشاره میکنیم. دستگاه های رزین دارای یون های ناپایدار هستند که این یون ها برای تبادل یونی  و در نتیجه کاهش سختی اب مناسب میباشند . 

همچنیندارای مقاومت بالایی میباشد. از این دستگاه میتوان به دفعات زیادی استفاده کرد زیرا خاصیت برگشت پذیری و احیا دارد . به همین دلیل صرفه اقتصادی نیز دارد چون یکبار مصرف نیست . 

اشاره کردیم که یکی از عواملی که باعث میشود طول عمر دستگاه رزین سختی گیر اب بیشتر شود احیای ان است . باید بگوییم که ظرفیت رزین بالا و نامحدود میباشد

  اما دقت کنید که قبل پر شدن ظرفیت باید احیا را انجام دهید . این عمل با دو روش انجام‌میگیرید یکی شستشوی معکوس و دیگری استفاده از محلول کلرید سدیم.

در روش اول یعنی شستشوی معکوس اب ها از قسمت پایینی و کف رزین به بالا می ایند و رسوبات رزین ها را حل میکنند و از بین میبرند .در روش دوم کلرید سدیم باعث احیای رزین میشود .

در این روش نکته ای که بسیار مهم است استفاده از نمکی با غلظت ۱۰ درصد است .

اگراین غلظت کم یا زیاد شود تاثیری روی رزین ها نمیگذارد و عملا مفید واقع نمیشود. 

احیای رزین باعث می‌شود مشکلات کمتری برای دستگاه پیش بیاید و بهره وری از اب و کیفیت‌ ان خوب بماند و دیگر نیازی به هزینه های اضافی نمیباشد .

نکته دیگری که قابل توجه است این است که روی دستگاه رزین خود فیلتر نصب کنید تا مواد معلقی که در اب هستند جدا شود و دستگاه  و حتی رزین ها سالمتر بمانند.

تعویض کردن رزین های سختی گیر اب : رزین ها را باید هرچندوقت یکبار تعویض کرد تا کارایی ان پایین نیاید.

علاوه بر ان نشانه هایی وجود  دارند که شما را متوجه میکنند باید رزین را عوض کنید نشانه ها عبارتند از : 

رزین های سختی گیر دچار پوسته پوسته شدن و شکستگی میشوند . دلیل این اتفاق این است که رزین در برخورد با اب شهری است و این اب دارای کلر است . 

هنگامیکه رزین دچار شکستی میشود فشار اب بسیار کم میوشد و شما باید حتما ان را عوض کنید .

یکی دیگر از عوامل ان رشد جلبک ها درون مخزن رزین سختی گیر میباشد . 

مخزنیکه در محیط بیرون باشد بیشتر مستعد رشد جلبک میباشد . به وجود آمدن این جلبک ها سبب میشود رزین ها الوده شوند پس حتما باید ان را عوض کنید .

قیمت رزین های سختی گیر اب بسیار متفاوت بوده و از طرفی وجود انها در صنعت و مصارف خانگی لازم است . این رزین ها یکبار مصرف نیستند زیرا در اب حل نمیشوند  احیا شده و کلسیم و منیزیم را میگیرند و به جای ان سدیم و پتاسیم به درون اب میفرستند.

این وسیله به شدت کاربردی میباشد و قیمت ان به عوامل مختلفی بستگی دارد یکی از انها تعداد و نوع ستون های دستگاه است . نمونه های موجود در بازار کیفیت خوبی دارند و شما میتوانید انها را خریداری کنید و برای صنعت یا مورد خانگی خود نصب کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن