سرگرمی و ورزش

قیمت کمانچه ارزان – خرید کمانچه دهکردی و مبتدی ارزان قیمت

کمانچه در مدلهای دهکردی،امیر عطایی،نریمان،صابر حبیبی،لری،ملکی،خالقی،پشت باز،مبتدی به فروش می رسد.قبل از خرید کمانچه به بررسی 4 مدل از نظر خریداران می پردازیم:

خرید محصول

روح لطیف، دل مهربان و عشق ناب اهالی موسیقی و هنر همیشه زبانزد بوده و است. کسانی که دنیا را از دریچه مهر بی نهایت خداوند مینگرند اغلب به سراغ ساز و رنگ و هنر می روند تا بتوانند گوشه ای از زیبایی های خالق را با زبانی دلنشین روایت کنند. هرکدام از این هنرمندان زبان خاص خود را برای این روایتگری بی نظیر انتخاب میکنند.،نوازندگان با ساز و نقاشان با رنگ و…هرچه که هست عشقی ست که می جوشد و سرتاسر وجود هنرمند را دربر میگیرد. در بین انواع سازها با صداهای بهشتی شان، کمانچه اما… حال و هوای دیگر دارد، هنر ناب ایرانی قدیم که همچنان جزو دلکش ترین سازهای جهان است. کمانچه دارای قدمتی طولانی در بین انواع سازهای سنتی است. اما همچنان در شهرهای اراین مانند چهارمحال وبختیاری و لرستان آن را به عنوان یک ساز محلی میشناسند. کمانچه لری، کمانچه بختیاری و… از انواع آن برای زدن سازهای محلی شاد و غمگین است.

 نوازندگان این ساز کمانچه را ساز سختی برای شروع نمیدانند به شرطی که عشق به ساز را در سر پرورانیده باشید نه صرفا برای  اینکه دستی درهنر داشته باشید به سویش بیایید. کمانچه سازی ست زنده که باید آن را دل نواخت. اساتید بزرگی از قدیم کمانچه زن بوده اند که اگر چند اسم وعنوان را بشماریم شما نیز آن ها را می شناسید.. زیاد شنیده ایم؛ کمانچه استاد کلهر، کماچه امیر عطایی، پارسا جلالوند ،کمانچه جلیل شهناز، کمانچه حامد فیضیان، کمانچه حسین عزیزی، کمانچه خالقی، رامین عظیمیان، ذبیح الله وحید ؛ روزبه استغفاری و…


1-کمانچه نریمان مدل یک مهره

خرید محصول


پیشینه کمانچه به شرق جهان وایران می رسد. و جزو میراث فرهنگی ایرانیان به شمار می آید.

مقاله پیشنهادی:خرید بولت ژورنال

سازهایی توسط نوازندگان قبل از اسلام نواخته میشد که شباهت بسیاری به کمانچه امروزی داشته است.

مقاله پیشنهادی:قیمت بذر سبزیجات کیلویی

این سازها شامل یک جعبه تشدید کننده بزرگ و یک دسته بوده اند که هنوز نمونه آن در استان بلوچستان و لرستان مورد استفاده قرار میگیرد ویک ساز محبوب ببن مردم آنجاست.

مقاله پیشنهادی:اسکراب صورت چی خوبه

اما امروز به عکس قدیم سازهای متنوعی در بازار وجود دارد، و همین موضوع چالشی دربین هنرجویان برای انتخاب ساز مناسب بوجود آورده است.

مقاله پیشنهادی:گن لاغری را از کجا تهیه کنیم

اینکه چه سازی برای شروع بهتر است؟ کدام ساز بهتر و باکیفت تر است و سوالاتی از این دسته. دغدغه هنرجویان مبتدی برای خرید و یادگیری بهترین ساز کاملا قابل درک است زیرا جنس صدای ساز و کیفیتبالای آنمی تواند انگیزه و علاقع وافری ردهنرجو بوجود بیاورد که به موفقیت های بزرگ ختم بشود.

مقاله پیشنهادی:لامپ مه شکن

در ادامه قصد داریم اطلاعات جامعی پیرامون  خرید “ساز کمانچه ” دراختیار شما قرار دهیم. ما را همراهی بفرمایید.

ساز کمانچه را بهتر بشناسیم : شکل ظاهری ساز

مقاله پیشنهادی:خرید چسب حرارتی رنگی

قسمت کروی شکل ساز، کاسه طنینی یا کاسه ساز است که عمدتا تو خالی می باشد قسمت جلوی کاسه را با پوست پوشانده شده است. جنس آن از و وظیفه اش تشدید صدای ساز است.

برخی از کمانچه ها کاسه کاملا باز است که به کمانچه “پشت باز” یا ” لری  ” معروف است. صدایی که از کاسه پشت باز خارج م سوشد تودماغی ست اما کمانچه لری صدایی صاف و واضح دارد.

از پوست چهارپایانی مانند آهو، بز، بره و… برای قرارگرفتن روی دهانه کاسه استفاده میشود.

خرک چوبی نیز، کم زاویه دار روی پوست قرار میگیرد. شیارهایی در این قسمت برای ثابت شدن سیم ها تعبیه شده. سیم ها نیز با فاصله ای استاندارد در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. زاویه خرک نسبت به سیم ها باعث شده طول سیم ها متفاوت باشد به این صورت که سیم اول بلندترو سیم آخر کوتاه تر شود.

دسته ساز، چوبی لوله مانند است به طول 25 و قطر 3 متر، که خراطی شده است. صفحه انگشت گزاری همان قسمتی ست که انگشت نوازنده روی آن قرار میگیرد و جنس آن اغلب از چوب یا استخوان است. دسته ساز بدون پرده است در واقع این ویژگی سازهای آرشه ای است که فاقد پرده بندی باشند.


2-کمانچه نریمان مدل یک مهر

کمانچه نریمان مدل یک مهر

مشخصات

 • ابعاد
  15x15x40 سانتی‌متر
 • وزن
  800 کیلوگرم
 • جنس کاسه
  چوب توت
 • نوع کاسه
  ترکه‌ای
 • جنس پوست
  پوست بره
 • جنس شیطانک
  شمشاد
 • عرض شیطانک
  ۴ سانتی‌متر
 • جنس خرک
  چوب

خرید محصول


کمانچه ای امروزی 4 سیم دارند و 4 گوشی نیز برای آن ها در نظر گرفته شده. محل قرارگیری گوشی ها سرپنجه ساز است که به آن قسمت جعبه ساز نیز میگویند.

بین دسته و سرپنجه قسمتی به عنوان شیطانک قرار میگیرد با جنس استخوان یا چوب، و وظیفه آن تنظیم فاصله سیم ها تا دسته و ثابت نگه داشتن سیم ها می باشد.

سیم گیردر انتهای کاسه قرار دارد و یک سر سیم ها به آن وصل شده. جنس سیم گیر از فلز است. پیچ های کوچک روی سیم گیر نیز برای کوک کردن سیم ها طراحی شده اند.

آگاهانه انتخاب کنیم:

 • چوب چه درختی : توصیه می شود چوب درخت توت یا گردو را برای کمانچه خود انتخاب کنید که البته ارجحیت با چوب توت است. این را در نظر بگیرید که سن چوب و میزان خشکی آن در صدادهی ساز تاثیر زیادی دارد.
 • کیفیت ساخت کمانچه : در بدنه ساز نباید هیچ ایراد عمده ای به چشم بیاید. سطح بیرونی آن باید صاف و خوب پرداخته شده باشد. اتصالات را چک کنید معیوب نباشند. تنها برند و زیبایی ظاهری ملاک خوبی برای خرید کمانچه نیست، کیفیت آن و پاسخ به انتظارات نوازنده همان چیزی ست که بایدبه آن توجه کرد.
 • تناسب دسته با کاسه کمانچ نشانه کیفیت ساز شماست.
 • تراش مناسب : باید در ساخت ساز نهایت دقت و ظرافت بکار گرفته شده باشد. تمام تراش ها باید یکدست و بدون استفاده از چسب و اتصالات اضافی باشند. کاسه ساز باید یکدست و یکنواخت پرداخته شده باشد و کاملا صاف و صیقلی خورده باشد.
 • جنس و کیفیت سیم ها بسیار مهم است به آن ها دقت کنید.

3-کمانچه نریمان مدل یک مهر

خرید محصول


نحوه تشخیص پوست خوب : پوستی که روی دهانه کاسه قرار میگیرد بخش اعظمی از کیفیت صدای ساز را بر عهده دارد . بنابراین بسیار منطقی است که حساسیت زیادی رای انتخاب آن داشته باشید. برای مثال پوست نازک، باعث میوشد صدای ساز واضح و شفاف شود. و در مقابل پوست ضخیم صدای بم ایجاد میکند.

پیشکوستان عرصه کمانچه، پوست های کهنه را به عنوان عالی ترین گزینه پیشنهاد میدهند.

واما چطور می توان پوست کهنه را از پوست نو تشخیص داد؟ کمی پوست را خیس کنید پوست نو بوی نامطبوعی دارد اما چوست کهنه بدون بو است.  همچنین اگر با ناخن روی پوست بکشید اگر رد سفیدی جا گذاشت پوست تازه است اگر نه پوست کهنه و مناسب کار شماست.

توصیه های کارشناسانه در هنگام خرید ساز کمانچه:

تمام اجزای ساز کمانچه بر کیفیت صدای آن تاثیر مستقیم دارد. بنابراین تک تک اجزا را با دقت از نظر بگذرانید و به جنس وکیفیت آن ها دقت کنید.

 • هزینه ای که در نظر دارید: باور غلط در خرید ساز این است که در ابتدای کار میتوان از سازهای با قیمت پایین و کیفیت و جنس معمولی استفاده کرد. در صورتیکه با این کار به طور کل م توان انگیزه نوازنده را برای ادامه کار از بین برد.
 • چوب کاسه ساز: یکی از دلایل استفاده از چوب در ساخت ساز ، بالابردن کیفیا سازهاست بنابراین جنس آن بسیار مهم است. چوب درخت توت، گردو ف افرا و یا کاج مناسب برای کاسه ساز است. زیرا هم صدادهی بهتری خواهند داشت و هم سبک است و برای نوازنده مشکلی ایجاد نمیکند. یادتان بماند چوب درخت توت به رنگ زرد است که رگه های بسیارکمی نیز دارد. علاوه بر جنس چوب، دقت کنید کاسه سالم و بدون ترک خوردگی یا زدگی باشد.
 • دسته ساز: همانطور که اشاره شد دسته ساز از لوله ای ترپر با قطر 3 سانتی متر و طول 25 سانتی متر است. جنس ان اغلب آبنوس یا استخوان محکم است. جنس دسته و محل اتصال آن به بدنه بسیار مهم است. هیچگونه ترکی نباید ری آن باشد. پشت دسته را بصورت عمودی و بالا نگاه کنید که متمایل به چپ و راست نباشد.
 • اتصال دسته به کاسه زاویه خاصی دارد، شکل دسته شبیه ی مخروط ناقص با قطر 37 سانتی متر در شیطانک و در محل اتصال به کاسه 31 میلی متر است. اگر این شکل وزاویه رعایت نشده باشد و دسته از شکل استاندارد عقب تر باشد  کیفیت کار پیایین می آید و به اصطلاح ساز سفتخوانتر می شود.
 • پوست روی کاسه: پوست نازکی که باید از پوست کهنه حیواناتی مانند آهو، بز و بره باشد. پوست های باکیفیت رنگ تیره داری دارند. برای تشخیص پوست کهنه از پوست نو کمی پوست را مرطوب کنید اگر بوی نامطبوعی داشت پوست نو است در صورتکیه پوست کهنه فاقد بو است.
 • بین دسته و کاسه ساز باید تناسب وزنی وجود داشته باشد: بیار مهم است که تعادل و تناسب وزن را در سایز حس کنید و چیزی نامتقارن بنظر نیاید زیرا بسیار ب کیفیت خود ساز و کیفیت نتیحه نهایی یعنی صدای آن تاثیر دارد. کمانچه را در دست بگیرید و از تعادل دسته و کاسه ساز مظمئن شوید. ساز را روی پا یا روی زمین بگذارید ، ساز نباید به اختیار خود به طرفین بپرخدو این کار باید با اختیار شما انجام شود.

4-کمانچه خالقی مدل دو مهر

کمانچه خالقی مدل دو مهر

مشخصات

 • ابعاد
  15x15x40 سانتی‌متر
 • وزن
  ۸۰۰ کیلوگرم
 • جنس کاسه
  چوب توت
 • نوع کاسه
  ترکه‌ای
 • جنس پوست
  پوست بره
 • جنس شیطانک
  شمشاد
 • عرض شیطانک
  ۴ سانتی‌متر
 • جنس خرک
  چوب

خرید محصول


 • خرک قطعه ای چوبی با طول 4 وارتفاع 2 سانتی متر است که بر روی پوست کاسه قرار گرفته و سیم ها از روی آن عبور می کنند. حتما توجه داشته ابشید که جنس، شکل و نحوه قرارگیری خرک تاثیر مستقیم بر صداس ساز دارد. خرک کمی مورب نصب می شود به این نکته دقت کنید. خرک باید ارتفاع مناسبی  داشته باشد نه زیاد ونه کم. در کل فاصله بین سیم تا صفحه نباید زیاد باشد. فاصله بین سیمهای دسته تا سطح دسته و مضراب خور باید فاصله مناسبی باشد.
 • سرپنچه و گوشی :گوشی ها در ابتدای طول دسته به محفظه توخالی به صورت دو به دو نصب شده اند. این محفظه باید بدون ترک و صیقلی باشد. گوشی ها را نیز چک کنید یعن یآهسته به طرفین بچرخانید تا مطمئن شوید محکم هستند. گوش ها بصورت مداوم برای کوک کردن ساز در حال چرخش هستند بنابراین به جنس آن دقت کنید که کیفیت بالایی داشته باشد.
 • گفته شد که شیطانک چوب باریکی ست از جنس چوب یا استخوان که بین دسته و سرپنجه قرار دارد. برای هنرجویان مبتدی بهتر است جنس شیطانک استخوان باشد و دورتادور دسته ادامه داشته باشد تا در انگشت گذاری به هنرجو کمک کند.
 • گفته شد که شیطانک چوب باریکی ست از جنس چوب یا استخوان که بین دسته و سرپنجه قرار دارد. برای هنرجویان مبتدی بهتر است جنس شیطانک استخوان باشد و دورتادور دسته ادامه داشته باشد تا در انگشت گذاری به هنرجو کمک کند.
 • پایه ساز: قسمتی در کمانچه وجود دارد که روی پای نوازنده و یا روی زمین قرار میگیرد. این قسمت همان پایه ساز است کهمیله باریکی از جنس فلز است و حدود 10 سانتی متر طول دارد. در هنگام خرید این میله را چک کنید آن را روی زمین وپایتان قرار دهید و مطمئن شوید که مشکلی از حهت قرار گیری وچرخیدن به طرفین نخواهد داشت.
 • صدای ساز : درست است که جنس صدا در تمام کمانچه ها یکی است اما تفاوت هایی هم در آن ها وجود دارد. تفاوت هایی از قبیل : بم و یا زیر بودن صدا، یا صدای گرفته و صدای شفاف. انتخاب نوع صدا به عهده نوازنده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن