تکنولوژی

در مورد ظرفیت واقعی هارد چقدر اطلاعات دارید

چگونه ظرفیت هارد رو بفهمیم ؟ یکی از دغدغه های افراد نا آشنا به کامپیوتر فهمیدن ظرفیت هادر روی سیستم خود است. که این مسئله در ویندوز های 7، 8 و 10 متفاوت است و روش فهمیدن ظرفیت هارد در این ویندوز ها فرق میکند. همچنین دانستن میزان سرعت هادر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مقاله پیشنهادی: روغن اکالیپتوس از کجا بخریم

وسایل لازم برای فهمیدن ظرفیت هارد:

 1. کامپیوتر
 2. هارد 

سایر وسایل نیز در ادامه ذکر شده اند.


هارد اکسترنال وسترن دیجیتال مدل Elements ظرفیت 1 ترابایت

مشخصات فیزیکی

 • وزن
  134 گرم

خرید محصول


کامپیوتر همه کاره 19.5 اینچی لنوو مدل AIO IdeaCentre 330

مشخصات کلی

 • ابعاد
  359x73x359 میلی‌متر
 • وزن
  5 کیلوگرم

خرید محصول


هارد دیسک چیست چگونه کار میکند ؟
دیسک سخت یا Hard Drive Disk یکی از حافظه های ذخیره سازی جانبی اطلاعات می باشد و آن را به نام حافظه دایمی کامپیوتر نیز میشناسند . در این مقاله ما قصد داریم شما را با هارد دیسک ، نحوه کار و روش فهمیدن میزان حافظه آن آشنا کنیم. این مقاله را تا اخر مطالعه بفرمایید .‌

مقاله پیشنهادی: قیمت قفل درب حیاط ضد سرقت

منظور از واژه HDDچیست ؟
کلمه HDD در واقع مخفف عبارت Hard Disk Drive است که مفهوم آن دیسک درایو سخت می باشد دیسک درایو سخت با نام های گوناگونی خوانده میشود که در زیر آنها را بیان میکنیم :

Hard Drive (درایو سخت)
Hard Disk (HD) (دیسک سخت)
Disk Drive (درایو دیسک)
Disk File (دیسک فایل‌ها)
Direct Access Storage Device (DASD) (فضای ذخیره سازی با دسترسی مستقیم)
Fixed Disk (دیسک ثابت)
Hard (هارد)

دیسک سخت یا هارد دیسک چیست :
دیسک سخت با هارد دیسک بزرگترین حافظه رایانه هاست . تقریبا همه اطلاعات مثل سیستم عامل ، فایل ، برنامه و… روی حافظه جانبی هارد دیسک ذخیره میشوند . دیسک های سخت اغلب سایزی حدود ۳.۵ تا ۶ اینچ می باشند .‌

وظیفه هارد دیسک چیست :
وظیفه هارد دیسک نگهداری و حفظ همیشگی اطلاعات است . هر گونه اطلاعات الکترونیکی و اطلاعاتی که برای سیو شدن به به دیسک سخت فرستاده میشوند . تا وقتی که آنها را حذف نکنند روی هارد دیسک محفوظ می مانند . البته احتمال دارد در اثر به وجود آمدن شرایطی خاص این اطلاعات از بین بروند .‌

بخش های مختلف دیسک سخت :
دیسک سخت ازقطعات و بخش های گوناگون و مرتبطبع نم تشکیل شده است که کنار هم قرار گرفتن از اطلاعات وارد شده به تنها پشتیبانی میکند. آنها را ذخیره کرده با می خوانند .‌

در زیر هر یک ازاجزا هارد دیسک را برای شما بیان خواهیم کرد :

بخش کنترل کننده مرکزی (Actuator) : وظیفه این بخش کنترل بازوی مکانیکی است این ببخشدر واقع مغز دیسک سخت می‌باشد ،که سایر بخش‌های هارد را کنترل می کند.
بخش کنترل کننده مرکزی بسیار دقیق می باشد و این بخش با دیگر اجزا رایانه ارتباط برقرار میکند .

قسمت بازوی مکانیکی (Head Arm ): وظیفه این بخش ارسال Head به مکان مد نظر است . این بخش قادر است Head را از میانی ترین نقطه Platter تا کناری ترین بخش آن منتقل کند .
هر Platterدارای دو بازوی مکانیکی همراه با Head یا سر است .‌

مقاله پیشنهادی: خرید شلوار اسلش پسرانه ارزان

بخش سر خواندن و نوشتن (Read ,Write Head )
بازوی مکانیکی این بخش را جابجا می کند . وظیفه این بخش خواندن و نوشتن اطلاعات به شکل ۰و ۱ (باینری) روی بخش های بسیار ریزی که در Platter وجود دارد ،میباشد .

هنگامی که کارکرد سر ذخیره اطلاعات است مقادیر مغناطیسی ۰ و ۱ را در این بخش های بسیار ریزفرازمی دهد ( با تغییر قطبمغناطیسیهر یک از نقاط ذخیره اطلاعات ) و هنگامی که می خواهد داده ها را بخواند . برخلاف حالت نوشتن وقادیریرا در هر یک از بخش هایی که ازطریق پخش کننده مرکزی معین میشود ، را مطابق با قطب مغناطیسی شان حس کردن و بر پایه آن ۰ یا ۱ منطقی معادلش را تحویل می دهد .‌

فاصله قسمت Head فقط چند نانومتر (۱ سانتی متر = ۱۰۰۰۰۰۰۰ نانومتر) با Platter خود ،می باشد .

۴- قسمت Platter (دیسک)

بخش دیسک (: (Platterدیسک ها وظیفه دارند تا اطلاعات را به شکل مغناطیسی ۰ و ۱ در بخش های بسیار ریز حفظ کنند. این بخش های بسیار ریز سکتور نام دارن. و قادرند یک بیت را در خود حفظ کنند. در هر اینچ از دیسک ها حدود ۳۰۰۰۰ بخش ریز برای ذخیره وجود دارد . سایز هر یک از این بخش ها حدود ۸۴۶ نانومتر می باشد .

اغلب در هر دیسک سخت تعداد زیادی از یک دیسک قرار میگیرد . این صفحات شیشه ای یا سرامیکی می باشند و خودشان مغناطیسی نمی باشند .‌

بخش چرخان دیسک ها Spindle
این بخش تنها وظیفه اش چرهاندن دیسک است . به این نحو که بهش سر می تواند اطلاعات را در مکان های متفاوت صفحات مغناطیسی بنویسد یا بخواند . بهش چرخان دیسک ها قادر است از ۴۲۰۰ در هارد های کم مصرف پرتابل تا ۱۵۰۰ در هارد هایی مثل Cheetah 15K.4 محصول سی گیت دور در دقیقه بچرخد .

هارد دیسک چگونه کار می کند :
دستورها همراه با اطلاعات ارسالی یا دریافتی از دیسک سخت از طریق کنترل کننده دیسک ،تفسیر میشوند . منظور از تفسیر کردن این است که هارد دیسک بر اساس دستور داده شده می فهمم نقطه اطلاعات مورد نظر در کجا قرار دارد و بر اساس آن عمل خواندن یا نوشتن یا آغاز میشود .


هارد اکسترنال وسترن دیجیتال مدل Elements ظرفیت 1 ترابایت

مشخصات فیزیکی

 • وزن
  134 گرم

خرید محصول


هنگامی که سیستم عامل یا یکی از اجزای سخت افزاری نیاز به ذخیره کردن اطلاعات یا دریافت آن اطلاعات را دارند . دیسک کنترل وارد کار میشود و دستور مورد نظر را برای کنترل کننده مرکزی می فرستد .

حالا بخش کنترل کننده مرکزی بازوی مکانیکی را به بخش های مختلف دیسک هدایت می‌کند ‌ احتمال دارد اطلاعات یک فایل در نقاط گوناگونی روی دیسک سیو می شود . بنابراین بازوی مکانیکی احتمال دارد بین بخش های مختلف دیسک جابجا شود . حالا قسمت سر این وظیفه را دارد تا با توجه به دستور ارایه شده اعم از خواندن یا نوشتن اطلاعات کار خود را بر روی سکتور فیزیکی مد نظر به انجام برساند .

مقاله پیشنهادی: روش گرفتن قرمزی مو

اگر دیسک کنترلر فرمان خواندن نوشتن را فرستاده باشد ،پس وظیفه سر این است که اطلاعات مغناطیسی صفر و یک را روی بخشهای گوناگون دیسک بخواند و آن را کنترل کننده مرکزی ارسال کند .

خواندن به این شکل است که قطب‌های مغناطیسی هر یک از نقاط اطلاعات را حس می کند و بعد معادل صفر یا یک آن را بر می‌گرداند . بعد کنترل کننده مرکزی اطلاعات خوانده شده را به دیسک کنترلر ارجاع می‌دهد تا پردازش شوند.

ولی اگر دیسک کنترل اطلاعات را برای ذخیره شدن به هارد دیسک ارسال کند . در این صورت وظیفه کنترل کننده مرکزی این است که اطلاعات را تک تک به سر بفرستد تا بخش سر این اطلاعات را شکل صفرپ یک در مکان های ذخیره سازی دیسک ذخیره کند .

ذخیره بدین نحو است که سر نوشتن ، فضاهای اطلاعات موجود روی دیسک را مطابق فرمان صفر یا یک بودن ،تغییرقطب می داد برای مثال قطبNرا به بالا یا برعکس نشانه گذاری خواهد کرد .‌

بخش داخلی هارد دیسک ها اغلب کیپ و مهر و موم است تا مانع از نفوذ گرد و خاک به آن و تداخل در کار اجزا بشود . همینطور درون هارد دیسک ها یک فیلترینگ هوا برای تصفیه و خارج کردن گرد و خاک وجود دارد .

ظرفیت واقعی هارد دیسک ها چقدر است ؟
چرا در ویندوز این ظرفیت به غلط نشان داده میشود ؟ برای همه پیش آمده است که یک هارد با ظرفیت ۱۰۰۰ گیگابایت خریداری میکنید و وقتی روی کامپیوتر متصل میکنید می بینید که حجم آن ۹۷۰ گیگا بایت است . با خود فکر میکنید پس مابقی حجم قید شده روی آن کجا رفته است ؟


کامپیوتر همه کاره 19.5 اینچی لنوو مدل AIO IdeaCentre 330

مشخصات کلی

 • ابعاد
  359x73x359 میلی‌متر
 • وزن
  5 کیلوگرم

خرید محصول


در مطالب زیر این مسیله را برای شما روشن خواهیم کرد .

دلایل کم شدن حجم هارد
علت کم شدن حجم هارد : چرا ویندوزهای فضای هارد. ل درست نشان نمی دهند ؟ آیا می توان اشکال کم شدن حجم هارد را بر طرف کرد ؟ دلیل نشان دادن غلط ظرفیت هارد چیست ؟

زمانی که یک هارد تازه می خرید ،با این مسیله روبرو می‌شوید که ظرفیتی که روی آن بیان شده با آنچه که در ویندوز نمایش داده میشود یکسان نیست و در ویندوز حجم کمتری را به نمایش می گذارد . مشکل دیگر نیز این است که قسمتی ازحجم هارد که قبلاً قابل استفاده بود ، از دسترس خارج میشود .

مقاله پیشنهادی: پنیر گودا قالبی

دلایل اصلی کم شدن حجم هارد عبارتند از :
اول ازهمه این را بدانید که حجم اصلی هارد از آنچه توسط سازندگان روی آن قید میکند. کمتر است و ویندوزتان اشتباه نمیکند که دلیل این امر نیز این است :
خگهارد مشکلات نرم افزاری مثل ویروسی شدن دارد .
هارد درگیر مشکل خرابی فریم ویر شده است .

هد هارد صدمه دیده است .
هارد بدسکتوری شده است .
هارد به غلط و به درستی درایو بندی نشده است.
نمایش حجم هارد یعنی حجمی کمتر از اندازه قید شده روی آن نشانه خراب بودن هارد است ؟ باید بگوییم خیر ! علت نشان دادن این فضای کم به علت های خاصی مربوط میشود .‌

اگر به وسایل ذخیره سازی مثل فلش مموری ، هاردها و … دقت کرده باشید هنگامی نخستین بار روی کامپیوتر فرمت میشوند ، حجم کمتر را نشان میدهند. علت آن هم تفاوت نحوه محاسبه ظرفیت هارد دیسک از طرف کمپانی سازنده و ویندوز است . پس ویندوز ظرفیت هارد دیسک را به طریقی اندازه گیری میکند که متفاوت از روشی است که سازنده این ظرفیت را اندازه گیری میکند .‌

همینطور ویندوز بخشی از هارد دیسک را لازم دارد تا داده های مربوط به درایو بندی و حتی بوت شدن ویندوز را در آن سیو کند . هر چند که بر اساس حجم هارد های امروزی ، این مقدار زیاد نمی باشد .

از نظر یک سازنده ی هارد، یک کیلوبایت برابر است با ۱۰۰۰ بایت، یک مگابایت برابر است با ۱۰۰۰ کیلوبایت و یک گیگابایت برابر با ۱۰۰۰ مگابایت است. به این ترتیب یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی، ۵۰۰ میلیارد بایت ظرفیت دارد و مقصود سازنده از هارد ۵۰۰ گیگابایتی، یک چنین ظرفیتی است.

مقاله پیشنهادی: جاروبرقی ال جی مخزن دار

ولی ویندوز ازروش دیگری برای اندازه گیری استفاده میکند . در ویندوز هر کیلوبایت ۱۰۲۴ بایت، هر مگابایت ۱۰۲۴ کیلوبایت و هر گیگابایت ۱۰۲۴ مگابایت می باشد . به این صورت که یک هارد ۵۰۰ گیگا بایتی با روش گفته شده ۴۶۵ گیگا بایت ظرفیت دارد . با قرار دادن این ارقام در فرمول اندازه گیری ظرفیت هارد به دست می آید .

گیگابایت ۴۶۵٫۶۶ = (۱۰۲۴*۱۰۲۴*۱۰۲۴) / ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
برای رفع این مشکل و سر در گم نشدن مشتریان سازندگان و سیستم عامل باید با روش خود را تغییر دهند یا از روش یکسانی برای محاسبه استفاده کنند . در حال حاضر سیستم عامل OSX روش پیشین خود را تغییر داده است و ظرفیت هارد دیسک را زر اساس شیوه سازندگان اندازه گیری میکند .

پیدا کردن ظرفیت هارد دیسک در کامپیوتر :
برای یافتن مشخصات و ظرفیت هارد دیسک خود باید این مراحل را به ترتیب انجام دهید :
وارد تنظیمات کامپیوتر شوید ،کلید میانبر تنظیمات کامپیوتر فشار دادن همزمان Win+I است سپس System را انتخاب کنید .‌

حال گزینه Storage را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید و در قسمت سمت راست و بخش Local storage به مقدار فضای ذخیره سازی هارد دستیابی پیدا می کنید .‌

برای مشاهده اطلاعات دقیق از هارد و فضای ذخیره سازی باید بر روی This PC کلیک کنید. با بازشدن این بخش اطلاعات لازم را در اختیار شما خواهد گذاشت .

برای اینکه بدانید هارد به کار رفته در رایانه شما از نوع SSD است یا HDD باید از طریق زیر عمل کنید :
همانند بخش زیر مراحل را دنبال کنید وقتی به This PC رسیدید روی آن دوبار کلیک کنید ، روی دراویو C که ویندوز روی آن نصب شده است ملیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید .

در تب Hardware بر روی دکمه Properties کلیک کنید.

در پنجره باز شده به تب General بروید و با رفتن به این بخش به اطلاعات هارد خود دستیابی دارید .

در قسمت Manufacturer نوع هارد برای شما نشان داده خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن