خانه و سبک زندگی

راهنمای خرید اینترنتی بهترین مارک چراغ نفتی ارزان قیمت

چراغ نفتی چیست؟ چراغ نفتی را از کجا بخریم؟ چراغ نفتی در انواع مدل های کوچک، قدیمی، عالی نسب، سولان، بزرگ، اترا، والور، شیشه ای، دکوری، علاء الدین، تزیینی، ژاپنی، ساطع به فروش میرسد. قبل از خرید اینترنتی بهترین مارک چراغ نفتی به بررسی نکات خرید آن میپردازیم:

بسیاری از افراد تصور می کنند نسل جدید نسبت به ابزارهای قدیمی بیگانه و بی نیاز است اما می خواهیم وسیله ای را معرفی کنیم که غالبا در خانه های امروزی حتی برای تزیین وجود دارند و گاها مورد استفاده نیز قرار می گیرند. همچنین با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی در بیشتر نقاط جهان، هنوز روستاهایی پیدا می شوند که برق و گاز به آنجا نرسیده است و به شیوه ای کاملا قدیمی زندگی می کنند. شما به عنوان نسل جدید می دانید چراغ نفتی چیست؟ چراغ های نفتی که به دلیل قدمت زیادی که دارند عتیقه شده اند، هر کدام از شما ممکن است با شنیدن این نام، تصویرهای مختلفی از چراغ های نفتی قدیمی در ذهنتان شکل بگیرد.

بهتر است بپرسیم چه نوع چراغ های نفتی ای می شناسید؟ فرق چراغ های نفتی معمولی وتلمبه ای چیست؟ چراغ خوراک پزی چیست؟ هر کدام از آن ها به چه دردی می خورد و مناسب چه مکانی هستند؟ چگونه آن هارا روشن می کنند؟ جالب نیست بدانید که چراغ های نفتی جدید نیز تولید می شود؟ جنس این چراغ ها چیست؟ چگونه چراغ های نفتی کشف و قابل استفاده قرار گرفت؟ و چرا دیگر به شدت قدیم از آن ها استفاده نمی شود؟

چراغ های نفتی که نوعی وسیله گرمایشی محسوب می شوند آیا می توانند باعث خفگی شوند؟ دود کردن چراغ نفتی نشان از چیست؟ اساس کار کردن چراغ های نفتی چگونه است؟ چرا به نوعی از آن ها چراغ زنبوری می گفتند؟ آیا چراغ های نفتی باعث مرگ می شوند؟

مقاله پیشنهادی: بست پلاستیکی

به طور کلی چراغ نفتی، به چراغ هایی گفته می شود که برای تولید نور و گرما به نفت نیاز دارند و عموما با سوختن فیتیله یا توری آن کار می کنند طوری که برای سوختن فیتیله و توری حتما باید آغشته به نفت یا الکل باشند. انواع مختلف آن شامل : چراغ نفتی فانوس، چراغ نفتی گردسوز، چراغ نفتی لامپا، چراغ نفتی چراغ کله، چراغ نفتی پریموس، چراغ نفتی سه فیتیله ای، والور و علاالدین که هر کدام کاربرد ویژه خود را دارد که گروهی مخصوص خوراک پزی و گروهی برای روشنایی و گرما به کار گرفته می شد.

این چراغ ها به طور کلی در جنس های مختلف برنزی، برنجی، شیشه ای، سفالی و حتی چوبی می باشند. چراغ نفتی برقی و چراغ نفتی جیبی نوعی متفاوت می باشد که به توضیح آن نیز می پردازیم و ذکر می کنیم برای خرید چراغ های نفتی جدید یا عتیقه چه نکاتی را مد نظر داشته باشیم .

مقاله پیشنهادی: خرید اسکیت کفشی ارزان

این چراغ ها ابتدا توسط کشور های دیگر مانند انگلیس و سوئد به ایران صادر می شد اما به دستور دکتر مصدق که باید از فراورده های نفتی داخل استفاده می شد فردی به نام عالی نسب شرکت صنایع نفت و گاز عالی نسب را تاسیس کرد و چراغ های نفتی ایرانی را تولید و روانه بازار کرد که بعدها توانست جایگزین محصولات خارجی باشد . در ادامه به توضیح نسبتا مختصر این چراغ های نوستالژیک می پردازیم .

مقاله پیشنهادی: گشته سوز

با گذر زمان و پیشرفت علم و تولید لوازم روشنایی مانند لامپ و لوستر و وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه و شوفاژ، کمتر از وسیله های قدیمی گرمایشی و روشنایی استفاده می شود اما هنوز بشر از آن وسایل بی نیاز نیست، مانند هنگام برق رفتگی یا برق کشی های ضعیف که امکان برق رسانی به داخل خانه فراهم نیست، یا کوهنوردی در کوهستان های بدون برق کشی و یا دشت و کویر که به وجود برق نیاز داریم یکی از راه های تامین برق چراغ های نفتی نوستالژیک است . این چراغ ها دومین نسل روشنایی بعد از چراغ های موشی و پیه سوز ها می باشند که با گسترش نفت سفید روی کار آمدند .

مقاله پیشنهادی: کیبورد آهنگ

اولین چراغ های نفتی چراغ بادی یا فانوس بود که شامل حبابی شیشه ای و محافظی برای آن، فیتیله ای قابل تنظیم و مخزن نفت و دسته ای برای آویزان کردن یا جا به جایی است، ازاین چراغ به عنوان روشنایی در معابر، سر در خانه ها و مراسم هایی همچون عزاداریی امام حسین و مراسم احیا در هیئت ها و مساجد، روشنایی و علامت در بازارها و دکان ها، حتی به عنوان چراغ خواب نیز از آن استفاده می کردند. خانه های قدیمی عموما یک عدد از این چراغ هارا داشتند و خانواده های اشرافی تعداد زیادی از آن هارا داشتند. برای مثال، در بازار شمس السلطنه که در مسیر جاده ابریشم و روبروی تاجرسرا قرار داشت هر شب بالای دکان یکی از تاجران کهن کسوت به نام ماشالله عضایی فانوسی روشن می شد تا تجاری که به کاروانسرا می روند با علامت فانوس به راحتی راه خود را پیدا کنند .مزایای این فانوس ها این بود که قابل حمل و آویزان کردن بود اما معایب آن این بود که روشنایی کمی داشت و با داغ شدن مخزن نفت آن، بعد از کمی پت پت کردن خاموش می شد .

مقاله پیشنهادی: بهترین مارک گردو شکن

لامپا که بسیار شبیه به گرد سوز است شامل پایه، منبع، فیتیله ی قابل تنظیم و شیشه ای در سر که با پیچ محکم می شد، بیشتر به عنوان روشنایی به کار گرفته می شد و اولین نسل چراغ های تولید روشنایی بود که با نفت سفید شعله ور می شد .منبع آن عموما از جنس مس، شیشه یا سفال بود، این نوع چراغ به راحتی در دست جای می گرفت و جای آن در خانه اکثرا روی طاقچه یا کرسی بود .این نام برگرفته از جنس شیشه ی آن است که باعث روشنایی بیشتر می شد . از این نوع چراغ در حمام های خزینه ای استفاده شده است .

مقاله پیشنهادی: خرید فلوت سرخپوستی لاکوتا

بعد ها چراغ های گردسوزکه جنس منبع و پایه آن ها عموما برنجی بود جایگزین لامپا ها شدند که تفاوت آن ها در شکل فیتیله بود، طوری که فیتیله لامپا ها تخته ای و فیتیله گردسوز ها به صورت دایره ای و گرد می سوخت و همین باعث می شد نور و گرمای بیشتری نسبت به لامپاها ایجاد کنند ، به همین دلیل مادر بزرگ ها روی آن سه یا چهار پایه فلزی قرار می دادند و روی آن غذا می پختند. این چراغ ها آخرین نسل چراغ های نفتی برای تامین روشنایی بود .

چراغ زنبوری یا توری که بیشتر مخصوص خانواده های اعیانی یا اجاره دادن برای مراسم هایی چون عروسی یا مساجد و هیئت ها و نوحه خوانی ها به کار گرفته می شد شامل توری به جای فیتیله و منبعی فلزی با آب ورشو یا نقره بوده که با تلمبه روشن می شد، به دلیل صدای وز وز حاصل از سوختن به آن چراغ زنبوری نیز می گفتند. اساس کار این چراغ این گونه بوده است : ابتدا مقداری الکل داخل تنوره ی آن می ریختند و روشن می کردند تا داغ شود و تلمبه می زدند تا نفت به صورت گاز از چراغ خارج شود و روی توری بریزد و شعله ور شود ،در کنار مخزن نیز معمولا درجه فشار سنجی قرار داده شده بود که نشان دهنده فشار درون مخزن بود. از معیب این چراغ ها توری آن ها بوده است که با حرکتی سریع جدا می شدند و می افتادند .

بعد از اختراع نفت به مرور زمان طرز تهیه غذا ها تغییر و تقریبا دیگر از آتش و گذاشتن سه پایه روی گردسوز، با رواج پیدا کردن چراغ های خوراک پزی خبری نبود. این نوع چراغ ها شامل پریموس ها و سه فیتیله ها بودند که در ظاهر نیز تفاوتی زیادی با دیگر چراغ های نفتی دارند.

پریموس ها ساخت کشور آلمان و انگلیس بودند. نام دیگر ای چراغ ها چراغ بادی بود و اولین نسل چراغ های خوراک پزی محسوب می شدند و دارای سه پایه و مخزنی برنجی بودند که اساس کار آن ها نفت فشرده شده و تلمبه زدن بود، طوری که ابتدا مقداری نفت داخل تنوره می ریختند و روشن می کردند، به محض داغ شدن تلمبه می زدند و نفت فشرده به صورت بخار خارج می شد و چراغ را روشن می کرد .سایز های مختلف این چراغ را در نانوایی، خانه برای رب پختن و آشپزی و هیئت ها برای نذری دادن استفاده می کردند. یکی از معایب این چراغ گرفتن سوراخ های نفت آن و دیگری صدای آزاردهنده آن بود که اولی با سیم های نازک و دومی با گذاشتن درپوش روی آن حل شد. با گذر زمان پریموس ها با تغییر شکل برای کار های معینی درست شدند مانند پریموس های مخصوص گرم کردن که حاوی کلاهکی بزرگ بودند و پریموس آهنگری، لحیم کاری و جواهر سازی .

چراغ های نفتی سه فیتیله، همانطور که از نامش پیداست دارای سه فیتیله و ظاهری گرد و آبی رنگ بوده و برای آسپزی و گرم کردن خانه و آب نیز استفاده می شده. این چراغ به آرامی می سوخته و فیتیله های آن قابل تنظیم بوده طوری که در صورت عدم نیاز تعداد کمی از آن هارا روشن می کردند .به دلیل عدم وجود آب گرمکن از آن به عنوان گرم کردن آب برای حمام یا تمیز کردن کودکان شیرخوار و گرم کردن خانه نیز استفاده می کردند، با مرور زمان درخواست مردم برای چراغ هایی با ویژگی هم گرمایشی و هم پختن غذا مطرح شد تا حداکثر استفاده را از سوخت نفت ببرند که چراغ های والور و علاالدین روانه بازار شد زیرا هر دو ویژگی را دارا بودند .

والور ساخت انگلیس بوده که جنس بدنه آن تمام فلز و حالت استوانه ای بلند داشته که دارای دسته ای فلزی برای جابجایی و حمل و نقل آسان است. علاالدین نیز همین ویژگی هارا داشته است بااین تفاوت که ساخت ایران و شهر تبریز از کارخانه عالی نسب بود ،این محصولات در قدیم اکثرا به رنگ سبز و کرمی ساخته می شد و به کشورهایی مانند افغانستان صادر می شد. تا زمان بخاری های گازی نیز عده ای از این چراغ ها استفاده می کردند .

با گذر زمان و پیشرفت فناوری بخاری های نفتی برقی نیز تولید شدند که فن داشته و گرمارا به بیرون پرت می کنند که باعث گرمایش بیشتر شده .مصرف اصلی آن ها نفت و بیشتر گرمای حاصل آن ها بابت سوختن نفت بوده ولی بدون دودکش می باشند و مخصوص فضاهای بزرگ با تهویه مناسب می باشد .نمونه ای از این بخاری ها، بخاری نقتی برقی کرونا که ساخت کشور ژاپن بوده است، این بخاری ها بیشتر دسته دوم بوده و کم پیش می آید که نو آن ها صادر شود. بخاری نفتی جیبی همانطور که از نامش پیداست طوری طراحی شده که در دست قرار گیرد و در جیب جا شود تا دست هارا گرم کند ، بااینکه بسیار کوچک می باشند دارای مخزن نفت هستند تا گرما ایجاد کند .

بااینکه خیلی سال از تولیدات اولیه چراغ های نفتی می گذرد اما به دلیل گرایش بسیاری از افراد به عتیقه جات، می توانید با گشتن در سایت های اینترنتی مانند شیپور و دیوار هر نوع از آن ها را با قیمتی تقریبا مناسب خریداری نمایید ، البته که این گرایش باعث تولیدات جدید نیز شده و می توانید آن هارا از دیجی کالا یا انواع بازارها تهیه کنید ولی چراغ های قدیمی ارزش بالاتری دارند که انسان را به دوران دور و درازی می برد .

اما چراغ های نفتی گاها باعث مشکلاتی می شوند که قابل حل شدن است مثلا: تولید دوده به همراه زبانه کشیدن که با پایین کشیدن فیلیته یا جابجا کردن چراغ درست می شود، دود کردن شدید که با ایجاد تهویه مناسب یا تنظیم فیتیله یا حرکت چراغ رفع می شود، بو دادن هنگام سوختن که دلیل این موضوع می تواند ناخالص بودن نفت یا کثیف بودن فیتیله باشد که حل این موارد مشکل حل می شود . اما نکته بسیار مهم استفاده کردن از چراغ های نفتی در فضای بسته است که باعث اجتماع مولکول کشنده کربن مونواکسید می شود که می تواند خسارات جبران ناپذیری به جای بگذارد .

هنگام خرید چراغ های نفتی خوب است به نکات زیر توجه نمایید:

  1. اول بدانید چه نوع چراغی می خواهید چون همانطور که گفته شد انواع مختلفی از چراغ های نفتی وجود دارند.
  2. ظرفیت مخزن نفت را حتما ملاحظه کنید زیرا مخزن هر چقد بزرگ باشد مدت بیشتری گرما یا نور تولید خواهد کرد، همچنین اگر برای شما مهم است، چراغی را خریداری کنید تا مخزن آن مشخص باشد تا بتوانید محتوای آن را چک کنید .
  3. جنس بدنه یکی از مهم ترین نکات هنگام خرید چراغ های نفتی است زیرا جنس های مختلف شیشه ای نشکن، سفالی و فلز های مختلفی در بازار وجود دارد .
  4. وزن چراغی را که خریداری می کنید حتما مد نظر داشته باشید زیرا در بسیاری از مواقع مجبور به حمل و جابجایی آن خواهید بودید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن